KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Bieganie z psem – Sprawdź kiedy i jak zacząć canicrossing

Bieganie stało się popularną aktywnością. Czas na świeżym powietrzu możesz spędzać z pupilem. Dzięki temu zapobiegniesz nadwadze zwierzaka. To jednak nie sport dla każdego czworonoga! Dowiedz się, czy bieganie z psem jest odpowiednie dla Ciebie i Twojego pupila.

Bieganie z psem zyskuje w ostatnich czasach popularność. Duża część społeczeństwa zaczęła preferować aktywny tryb życia. Regularne bieganie pochwalają aktywni sportowo ludzie. Wśród psów natomiast większość osobników lubi swobodę i szybkość poruszania się podczas biegu. Taka forma spędzania czasu na świeżym powietrzu będzie więc dla niektórych psów prawdziwą gratką i ulubioną formą spacerów. Canicrossing lub Canicross jest oficjalną nazwą dyscypliny sportowej. Bieganie z psiakiem należy do sportów, które mieszczą się w grupie psich zaprzęgów. Zawody w tej dyscyplinie odbywają się jednak w warunkach niewymagających śniegu. Oczywiście nie musisz trenować. Możesz po prostu biegać z psiakiem rekreacyjnie. Chcesz właśnie w taki sposób spędzać czas ze zwierzakiem na dworze? Podpowiadamy, jak zacząć biegać z psem.

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Carnilove

Bieganie z psem – to ważne, aby Twój pupil był aktywny

Codzienne bieganie z psem nie musi oznaczać od razu uprawiania dziedziny sportu zwanej canicrossingiem. Jeśli lubisz biegać dla zachowania kondycji i dla zdrowia, możesz po prostu nakłonić swego psa, by robił to razem z Tobą. Zazwyczaj psy szybko uczą się tej formy aktywności. Nawet jeśli nie zamierzasz biegać z psem wyczynowo, musisz się odpowiednio przygotować.

Biegi z psem dobrze wpływają zarówno na człowieka, jak i na zwierzę. Pomagają utrzymać dobrą kondycję i chronią przed wystąpieniem otyłości. Nadwaga u zwierzęcia jest niebezpieczna – może doprowadzić do różnych chorób, na przykład cukrzycy.

Kiedy zabierasz swojego zwierzaka na jogging, masz możliwość zacieśnienia z nim więzi. Pamiętaj też, że czworonogi muszą rozładowywać energię. Niektóre mają jej naprawdę dużo, więc powolna, piesza wycieczka i aportowanie mogą nie być wystarczające. Czasem, zamiast długich spacerów możesz więc zdecydować się na biegi z psem.

Kiedy można zacząć biegać z psem?

Czy z każdym psem można biegać? Zasadniczo nie ma dużych przeciwwskazań do biegania z różnymi rasami psów. Pamiętaj jednak, że są wyjątki. Rasy psów mające syndrom brachycefaliczny nie są najlepszymi kompanami do biegania. Dlaczego? Ze względu na krótką kufę i spłaszczoną czaszkę mają problemy z oddychaniem, które dodatkowo powiększają się podczas wysiłku fizycznego.

Decydują tutaj też różnice indywidualne między zwierzętami. Wiadomo, że mogą się zdarzyć czworonogi, które po prostu nie będą chciały podejmować się tej aktywności. Niejeden pies do biegania przyzwyczai się jednak błyskawicznie. Z niektórymi zwierzakami możesz nawet biegać codziennie, a innym wystarczy raz czy dwa w tygodniu.

Nawet jeśli nie zamierzasz biegać z psem wyczynowo, musisz się odpowiednio przygotować.

Bieganie z psem – od kiedy?

Bieganie z psem należy rozpoczynać ze zwierzęciem już dorosłym, czyli w wieku około roku. Weź pod uwagę, że wielkość czworonoga ma zazwyczaj wpływ na czas dorastania. Mniejsze psy dorastają szybciej, duże – wolniej.

Psy w wieku szczenięcym można oczywiście przygotowywać do biegania, przeprowadzając z nimi odpowiednie treningi podczas spacerów. Warto je też oswajać z akcesoriami do biegania, na przykład smyczą czy sportowymi szelkami.

Jakie czynniki mają wpływ na dystans i długość biegania?

Podczas planowania biegania ze swym psem pamiętaj o kilku ważnych aspektach. Weź pod uwagę wielkość, wiek, a także rasę psa. Dostosować czas i dystans do tych parametrów.

Aktywne rasy będą z pewnością bardziej wytrzymałe do biegania na dłuższych dystansach oraz przez dłuższy czas. Które rasy psów można zaliczyć do aktywnych?

Aktywne rasy psów, czyli takie, z którymi na pewno możesz uprawiać dyscyplinę sportową, jaką jest canicrossing, to między innymi:

  • syberyjski husky,
  • bokser,
  • owczarek niemiecki,
  • border collie,
  • owczarek australijski,
  • wyżeł niemiecki krótkowłosy,
  • dalmatyńczyk,
  • springer spaniel angielski,
  • airedale terier,
  • labrador retriever,
  • beagle,
  • alaskan malamute.

Powyżej wymienione zostały tylko niektóre aktywne rasy psów. Wszystko zależy także od temperamentu danego pieska i odpowiedniego podejścia właściciela. Pamiętaj, że może się okazać, że odpowiednim towarzyszem do biegania będzie Twój ukochany kundelek. Tę aktywność fizyczną mogą przecież lubić nie tylko rasowe psiaki, lecz także te bez rodowodu.

Pies do biegania może przyzwyczaić się szybko, jeśli odpowiednio go przygotujesz.

Bieganie z psem – co będzie potrzebne do codziennej aktywności?

Wiesz już, kiedy można zacząć biegać z psem. Czas dowiedzieć się więcej na temat ważnych akcesoriów. Wielu przedmiotów nie będziesz potrzebować, ale trzeba zaopatrzyć się w kilka rzeczy, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno psu, jak i sobie.

Sportowe szelki dla psa

Jeśli planujesz rozpocząć biegi z czworonogiem, pamiętaj o wybraniu odpowiedniej uprzęży. Do takiej aktywności pod żadnym pozorem nie można zastosować obroży. Nawet kiedy jest luźno zapięta, przy bieganiu może wyrządzić krzywdę Twojemu pupilowi. Każde pociągnięcie za obrożę może uszkodzić kręgi szyjne, a poza tym akcesorium będzie ściskać gardło psa.

Do biegania doskonale nadają się sportowe, luźne szelki dla psa. Ważne, by nie były one ani zbyt duże, ani za małe. Jak dobrać odpowiednie szelki? Należy kierować się przy ich wyborze kilkoma kryteriami.

  • Szelki nie powinny opinać szyi i gardła psa.
  • Nie mogą też wrzynać się, ani uciskać pach psa pod przednimi łapami.
  • Dobrze, gdy są szersze od tułowia psa o około 2 cm. W sam raz, by nie uciskać ciała i jednocześnie, by pies nie mógł się z nich sam uwolnić.
  • Koniec pasujących na psa szelek powinien być umiejscowiony przed nasadą ogona.
  • Do biegania nie nadają się też żadne zwykłe szelki transportowe.
  • Niektóre szelki mają na karku umocowaną rączkę do przytrzymania psa. Funkcja taka może być przydatna, gdy chcemy zatrzymać zwierzę lub kontrolować jego ruchy, na przykład przy przechodzeniu przez jezdnię.

Bieganie z psem należy rozpoczynać ze zwierzęciem już dorosłym, czyli w wieku około roku.

Elastyczna smycz do biegania – najlepsza to ta z amortyzatorami

Bieganie z psem wymaga także zastosowania odpowiedniej smyczy. Akcesorium powinno być elastyczne i odpowiednio długie. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas biegania pies może przecież szarpnąć i pociągnąć Cię za sobą. Jeśli smycz do biegania posiada odpowiednie amortyzatory, jeszcze bardziej zniweluje siłę takich szarpnięć. Ma to znaczenie zarówno dla człowieka, jak i dla psa. Obojgu biegającym smycz do biegania zapewni komfort i ograniczy możliwość występowania sytuacji stresujących, a także niebezpiecznych.

Smycz do biegania powinna także zawierać dość mocny i większych rozmiarów karabińczyk, który połączy ją z szelkami.

Uprząż dla człowieka, czyli pas biodrowy do biegania

Kolejnym sprzętem, jaki będzie Ci potrzebny podczas biegania z psem, jest pas na biodra. Stanowi on uprząż dla człowieka. Aby zapewnić jak największą wygodę i bezpieczeństwo, pas taki powinien posiadać odpowiednie cechy.

Przy wyborze pasa biodrowego zwróć szczególną uwagę na jego szerokość. Ogólną zasadą jest ta, że szerszy pas będzie wygodniejszy i bezpieczniejszy od tego węższego. Przy każdym pociągnięciu przez psa będzie on amortyzował wstrząsy i rozkładał ich siłę na większy obszar ciała, tym samym ją osłabiając.

Niektóre pasy posiadają dodatkowe kieszonki, które mogą okazać się przydatne w czasie biegania z psem. Można do nich schować, na przykład woreczki na psie odchody, składaną miskę na wodę dla psa czy smakołyki. Rozważ kupno takiej uprzęży dla wygody i bezpieczeństwa treningu na świeżym powietrzu.

Polecamy pas do biegania marki Trixie. Produkt został tak zaprojektowany, żeby łagodzić szarpanie. Dzięki paskom odblaskowym możesz bez obaw biegać ze zwierzakiem wieczorami. Zarówno pas, jak i smycz są regulowane. Akcesorium jest wodoodporne.

Bieganie z psem – pas do biegania

Składana miska na wodę dla psa

Podczas biegania ze zwierzęciem trzeba pamiętać o tym, aby miało ono dostęp do świeżej wody. Z oczywistych powodów jest to bardzo ważne. Zdecyduj się na składaną miskę. W każdej chwili możesz ją rozłożyć i podać psu wodę. Funkcjonalność akcesorium jest nieograniczona. Niekoniecznie bowiem musisz ją wykorzystywać podczas biegania. Z całą pewnością sprawdzi się także podczas spacerów w trakcie upalnego lata. Warto mieć ją również w samochodzie, jeśli często podróżujesz ze zwierzęciem.

Świeża woda dla psa

Podczas biegania pamiętaj o pragnieniu nie tylko swoim, ale lecz także Twojego czworonożnego przyjaciela. Zabierz ze sobą butelki z wodą. Możesz je przypiąć do pasa lub nieść w plecaku. Wszystko zależy od tego, jaki sposób będzie dla Ciebie wygodniejszy.

Buty dla psa

Proste, silikonowe buty dla psa mogą się okazać niezbędne podczas biegania w trakcie nieoczekiwanych wydarzeń, na przykład otarcia lub skaleczenia psiej łapy. Aby zabezpieczyć ranę przed dostaniem się do niej brudu i bakterii, dobrze jest założyć na łapę silikonowy but. Skutecznie utrudni on dostęp do rany wszelkich niepożądanych zanieczyszczeń.

Jak zacząć biegać z psem?

Wiesz już, jakie wybrać akcesoria, jeśli chcesz, by podczas aktywności na zewnątrz towarzyszył Ci pies. Bieganie ze zwierzakiem wymaga odpowiedniego przygotowania. Podpowiadamy, jaką trasę wybrać i jak rozpocząć przygodę z tą aktywnością.

Jakie miejsca są dobre na bieganie z czworonogiem?

Ważne jest nie tylko, jak biegać z psem, lecz także gdzie to robić, żeby było możliwie najbezpieczniej. Najlepszymi miejscami na tę aktywność z czworonogiem będą wszelkie miękkie alejki i dróżki. Kiedy rozpoczynasz dopiero przygodę z tą aktywnością, wybieraj spośród miejsc, które nie są za bardzo uczęszczane przez ludzi. Unikaj tłumów. Nie wiadomo, jak pies się na początku zachowa.

Asfalt i twarde drogi są niezbyt polecane, ponieważ bieganie po twardym gruncie obciąża stawy zarówno ludzkie, jak i zwierzęce. Dodatkowo w gorących porach roku rozgrzany asfalt może parzyć opuszki psich łap, które, jak wiadomo, służą psu do chłodzenia organizmu. Nie dość, że zostaje w ten sposób zachwiana termoregulacja, to jeszcze może nastąpić uszkodzenie ciała.

Ważne jest nie tylko, jak biegać z psem, lecz także gdzie to robić, żeby było możliwie najbezpieczniej.

Jak nauczyć psa biegać przy rowerze?

Jeśli Twój pies bieganie bardzo lubi, być może spodoba mu się towarzyszenie Ci podczas rowerowych wycieczek. Jak nauczyć psa biegać przy rowerze? Konieczny jest trening, w którym możesz wykorzystać kliker. Najpierw wsiądź na rower, zachęć zwierzę, żeby znalazło się po prawej stronie pojazdu, a następnie wykorzystaj kliker i podaj smakołyk.

Następny krok to namówienie go do poruszania się przy rowerze. Delikatnie rusz z miejsca i zachęcaj smakołykiem zwierzę, żeby podążało za rowerem. Jeśli zrobi to w odpowiedni sposób, zastosuj pochwałę, kliker, a następnie smakołyk.

Pamiętaj, żeby nie przywiązywać sobie smyczy do kierownicy roweru. Może się to skończyć bolesnym upadkiem. W każdej chwili zwierzak może przecież czegoś się wystraszyć lub czymś zainteresować i niestety pociągnąć Cię za sobą.

Polecamy kliker ze smyczką Trixie, który ma rozciągliwy uchwyt na nadgarstek. Dzięki temu akcesorium nie będzie Ci przeszkadzało podczas trenowania ze zwierzakiem. Zmniejsza się też ryzyko, że zgubisz kliker. Przy spodniach możesz zawiesić sobie torebkę na przysmaki Trixie. Produkt pozwoli Ci wygodnie przechować smakołyki, a także woreczki na odchody.

Kliker ze smyczą do biegania z psem

Jak rozpocząć bieganie z psiakiem?

Przed rozpoczęciem przygody z bieganiem możesz zdecydować się na wykorzystanie innych aktywności, które zwiększą kondycję. Dobrze sprawdzi się aportowanie i frisbee. Warto też przebadać zwierzę, żeby mieć pewność, że jego organizm jest zdrowy i w pełni sił do biegania. Możesz skonsultować z lekarzem weterynarii swój pomysł dotyczący biegania z psem. Specjalista doradzi Ci, czy zwierzę może bezpiecznie cieszyć się taką aktywnością. Psy chore raczej nie powinny podejmować się takiej aktywności, chyba że z lekarzem weterynarii ustalisz inaczej, na przykład ze względu na nadwagę zwierzęcia.

Bieganie z czworonożnym przyjacielem rozpocznij od krótkiego truchtu podczas spaceru. Trucht ten może być powtórzony trzy razy podczas jednego spaceru. Długość trwania każdego biegu nie powinna przekraczać 3 minut. Odstępy pomiędzy każdym bieganiem nie powinny być krótsze od czasu trwania samego biegu.

Torebka na przysmaki do biegania z psem.

Kiedy pies się przyzwyczai, stopniowo możesz zwiększać zarówno dystans, szybkość, jak i czas biegu. Jednak pamiętaj, by nie przemęczać psa. Jeśli widzisz, że ten zwyczajnie nie ma już ochoty na więcej, przestań biec i kontynuuj spokojny powrót ze spaceru do domu.

Dla zwierzaka wyjście na bieganie może być też momentem, w którym załatwi swoje potrzeby fizjologiczne. Nie zabraniaj mu tego – w tym czasie truchtaj sobie w miejscu, jeśli nie chcesz przerywać biegu.

Ważne wskazówki, jakie mogą się przydać podczas biegania z czworonożnym przyjacielem:

  • Pozwól psu dyszeć podczas biegania i spaceru. Pamiętaj, że to naturalny sposób na chłodzenie organizmu przez zwierzaka.
  • Po każdym bieganiu sprawdzaj dokładnie skórę i sierść psa w poszukiwaniu pasożytów, na przykład kleszczy.
  • Nigdy nie karm psa bezpośrednio przed bieganiem. Pamiętaj, że czas po posiłku potrzebny do opuszczenia przez karmę żołądka wynosi od 2 do 3 godzin. Bieganie bezpośrednio po jedzeniu może wywołać niebezpieczny skręt żołądka.
  • Nie karm psa także bezpośrednio po bieganiu. Ważne jest, żeby po bieganiu i przed kolejnym posiłkiem psiak mógł odpocząć.
  • Przed bieganiem wykonaj z psem rozgrzewkę. Może to być zabawa, na przykład w kręcenie kółek.
  • Kiedy zaczniecie biegać, zapotrzebowanie Twojego pupila na białko i energię wzrośnie. Rozejrzyj się za dobrą karmą dla psów aktywnych.

Przestrzegając podstawowych zasad, możesz uczynić biegi z psiakiem znakomitym sposobem na aktywne spędzanie czasu. Wspólne bieganie może być satysfakcjonujące dla każdej ze stron.

Odwiedź nasz sklep

Zwiększa więź między opiekunem a zwierzęciem oraz chroni przed otyłością – takie główne zalety ma bieganie z psem. Od kiedy można je rozpocząć? Zaleca się biegać ze zwierzakiem, który ukończył rok. Pies do biegania może przyzwyczaić się szybko, jeśli odpowiednio go przygotujesz. Pamiętaj, żeby nie rozpoczynać od długich tras i nie decydować się na dużą prędkość. Cierpliwie ćwicz ze zwierzęciem. Zaczynaj od truchtu, który trwa dosłownie trzy minuty. Stopniowo możesz zwiększać czas treningu na świeżym powietrzu. Pamiętaj o odpowiednich akcesoriach, które zapewniają bezpieczeństwo. Przydatne będą odpowiednie szelki, smycz, a także pas biodrowy dla Ciebie. Wiesz już, jak biegać z psem. Planujesz rozpocząć tę przygodę? Może masz już doświadczenie w bieganiu z psiakiem? Opowiedz nam o tym!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Bieganie z psem – Sprawdź kiedy i jak zacząć canicrossing”

  1. Adrianna pisze:

    Bardzo fajne jest bieganie ze swoim psem – polecam każdemu, którego czworonóg lubi aktywność fizyczną!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły