KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy? Zobacz nasze rady

Chodzenie na luźnej smyczy to marzenie każdego opiekuna psa. Gdy pies szarpie się na spacerze, właściciel zaczyna się denerwować. Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy i powrócić do spokojnych spacerów? Sprawdź!

Jeżeli pies chce wyjść na zewnątrz, idzie i napina smycz, po czym osiąga to, na czym mu zależało – podążanie do przodu. Dostaje dokładnie to, czego potrzebował i czego oczekiwał. Sam się nagrodził za to, że napiął smycz. Mamy do czynienia z tak silnym wzmocnieniem, tak intensywną motywacją do ciągnięcia, że walka z takim zachowaniem bywa niezwykle trudna.

Jest kilka powodów, dla których pies napina smycz. Najczęściej jest to chęć dotarcia do obranego przez siebie celu, oczywiście w jak najszybszym czasie. Czasem pies napina smycz, bo miejsce, w którym się znalazł, jest dla niego niekomfortowe i po prostu wyrywa się, aby schować się w bezpiecznej przestrzeni. W takim przypadku praca z psem lękliwym będzie polegać na zwiększeniu jego poczucia bezpieczeństwa, poprzez przyzwyczajanie do różnych bodźców. Sprawdź, jakie jeszcze są przyczyny psiego ciągnięcia na smyczy i jak nad nimi pracować.

Pies wyprowadzony na spacer na smyczy

Twój pies ciągnie smycz na spacerze?

Należy przyjąć zasadę, że pies robi zawsze to, co mu się bardziej opłaca. Jako bardzo mądre stworzenie, pies nie zmieni złego zachowania, jeśli osiągnął cel.  Jeśli Twój spacer przypomina wyścigi psich zaprzęgów, to Twój pies jest bardzo sprytny! Osiągnął swój cel. Ciągnie, a Ty idziesz pokornie za nim. Nagradza się i wzmacnia swoje zachowanie, a Ty nie masz szans z nim walczyć.

Problem ciągnięcia na smyczy pojawia się w różnych sytuacjach. Szczeniak ciągnie na smyczy, bo cały świat go ciekawi i nie zna innego wzorca zachowań. Dorosły pies ciągnie, bo nauczył się tego jako szczenię. Może też być lękliwy i chcieć jak najszybciej wrócić do bezpiecznej przestrzeni. Może wyrywać się za ptakami i zwierzętami, bo ma instynkt myśliwski. Czasem też bywa agresywny albo przejawia zachowania pozornie agresywne. To wszystko wiąże się często z nieprawidłowym kontaktem z człowiekiem. Sprawdź, jak to zmienić.

Dlaczego pies ciągnie smycz?

Istnieje przynajmniej kilka różnych powodów, dla których szczenię albo dorosły pies ciągną na smyczy. Sprawdź, z czego to może wynikać.

Potrzeby fizjologiczne

Nie da się pracować z psem, który nie ma zaspokojonych podstawowych potrzeb. Wyjście na spacer kojarzy się psu przede wszystkim z załatwianiem potrzeb fizjologicznych. W związku z tym pies ciągnie na smyczy i nie chce z Tobą pracować, dopóki tego nie zrobi. To zupełnie naturalna sytuacja.

Gorzej ma się sprawa, jeśli pies wstrzymuje załatwienie potrzeb, bo wie, że od razu po tym wróci do domu. W takiej sytuacji pies ciągnie na smyczy, nic nie pomaga – bo on jednocześnie chciałby eksplorować otoczenie i jest zestresowany brakiem możliwości załatwienia się. Wydłuż spacery i nie wracaj do domu od razu, gdy zwierzę się załatwi. Sprawdź, czy przyniesie to pożądany efekt.

jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy

Potrzeba eksploracji terenu

Wielu opiekunów zastanawia się, jak nauczyć psa, aby nie ciągnął smyczy, a jednocześnie nie dba o jego rzeczywiste potrzeby. To, żeby pies nie ciągnął podczas spacerów, jest potrzebą człowieka. Pies wymaga natomiast ruchu, eksploracji terenu, możliwości biegania bez większych ograniczeń, na przykład luzem albo przynajmniej na długiej lince. Jeśli Twój pupil spaceruje dookoła bloku, a ponadto nie ma żadnych innych zajęć, to z dużym prawdopodobieństwem jest to powód, dla którego pies szarpie na smyczy.

Efekt stresu

Masz wrażenie, że pies ciągnie na smyczy – nic nie pomaga – a Ty czujesz się coraz bardziej bezsilny? Zdarza się, że pies nie reaguje na metody szkoleniowe z prostej przyczyny – przebywa w dużym stresie. Długotrwały stres, zwłaszcza skojarzony z wyjściami z domu czy nagrodzonymi emocjami, może powodować, że pies nie chce współpracować. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest po prostu praca holistyczna nad tym, aby u zwierzęcia w organizmie obniżył się poziom kortyzolu. 

Można to zrobić na kilka sposobów, na przykład poprzez ćwiczenia samokontroli, zapewnienie dużej liczby przysmaków do gryzienia i lizania czy wychodzenie na spacery w miejsca, gdzie jest mniej rozpraszających, stresujących bodźców. Warto też zmienić swoje podejście, bo to często ono jest podstawową przyczyną stresu u psa.

Brak treningu

W zasadzie każdy szczeniak ciągnie na smyczy. Dla niego świat jest ciekawy i warty zobaczenia, a smycz mu to utrudnia. Jeśli na tym etapie nie przejmiesz się tą kwestią i będziesz ignorować ciągnięcie, a nawet mu ulegać – problem będzie narastać. Gdy dorosły pies ciągnie smycz, o wiele trudniej jest go utrzymać. I pojawia się problem.

Naukę chodzenia na smyczy warto rozpocząć już w momencie, gdy zaczynasz wychodzić na pierwsze spacery ze szczeniakiem. Po toalecie, gdy szczenię już załatwiło podstawowe potrzeby, skup je na sobie i nagradzaj za chodzenie na luźnej smyczy. Z czasem zachowanie to wejdzie psu w krew. Z zasady czworonogi lubią współpracować z człowiekiem, dlatego chętnie ulegają jego namowom – zwłaszcza, gdy czeka je pyszna nagroda. Łatwiej jest nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy niż oduczyć zachowania, gdy pies ciągnie smycz.

Sprawdź także: Socjalizacja szczeniaka – jak powinna wyglądać?

Nieprawidłowe zachowanie opiekuna

Trudno wręcz zliczyć przypadki, kiedy to sam właściciel nauczył psa nieprawidłowego zachowania na smyczy. Jeśli pies szarpie na smyczy, bo widzi innego psa i wydaje się być w stosunku do niego agresywny, a dotąd nie spotkało go żadne przykre zdarzenie, na przykład pogryzienie, to prawdopodobnie sam wyzwalasz w nim negatywną reakcję. Nazywane jest to czasem agresją smyczową.

Pies, widząc innego czworonoga, zatrzymuje się i go obserwuje. Człowiek również widzi tego psa i zaczyna się stresować reakcją obu stron. Wówczas ściąga swojego psa krótko i napina smycz, przez co pies ciągnie na smyczy. To daje mu sygnał, że sytuacja jest nietypowa i trzeba mieć się na baczności. Jeśli psy nie są w stanie się powąchać, ale się mijają, emocje są zwykle negatywne. Wówczas pies uczy się wzorca, że napięta smycz to oznaka tego, że dzieje się coś niedobrego. Od kogo się tego uczy? Oczywiście, od Ciebie.

pies Husky na smyczy

Pies ciągnie smycz – jak temu zaradzić?

Jest kilka sposobów na to, jak nauczyć psa nie ciągnąć na smyczy. Trzeba zawsze dostosować metodę pracy do psa. Sprawdź, co możesz wykorzystać w trakcie treningu.

Zasada drzewa

Metoda drzewka polega na prostej zasadzie: luźna smycz – idziemy, napięta – stajemy. Często opiekunowie mówią, że metoda jest bardzo irytująca dla właściciela i chyba dla psa także. Ponadto, ma wiele innych wad. Pies czasem może długo stać, nie zrozumie komunikatu. W złym momencie właściciel ruszy i zaakcentuje napiętą smycz. To dobra metoda dla psów, które mają naturalną potrzebę współpracy z opiekunem i dobrze reagują na jego komunikaty,  a nie dla tych, które są głównie zajęte otoczeniem.

Metoda zmiany kierunku

Zmiana kierunku to bardzo prosta metoda, która polega na odbiciu lustrzanym zachowań psa. Pies idzie w prawo, to skręcamy w lewo. Dzięki tej metodzie pokazujesz psu, że napięta smycz oznacza brak osiągniętego celu. Ważnym elementem w tej metodzie jest również nagradzanie psa za każdy moment, w którym idzie na luźnej smyczy. Z każdym kolejnym powtórzeniem musimy starać się wydłużać czas, po którym zostanie nagrodzony. Uwaga! Pies zawsze powinien iść obok opiekuna, nie przed! Przewodnik wyznacza kierunek, należy tego pilnować już od pierwszej sesji szkoleniowej!

Nauka przez naprowadzanie

Naucz psa chodzenia przy nodze poprzez naprowadzenie. Zacznij od uczenia psa przyjmowania poprawnej pozycji przy nodze. Następnie, kierując smakołyk, zachęć go do wykonania kilku kroków, po czym zwolnij psa i nagródź. Powtarzaj to ćwiczenie do czasu, aż będziesz mógł spokojnie przejść kilka kroków na luźnej smyczy. Po tym jak opanujesz spokojne ruszanie, dodaj komendę słowną, np: noga. Z czasem możesz próbować wydłużać czas chodzenia przy nodze, dodawać utrudnienia, takie jak przejście między drzewami, a także wyjście na ulice, trening wśród innych psów. Metoda ta jest skuteczna, ale wtrąca psa w tryb pracy. Nie nadaje się więc na cały spacer.

Szelki typu easy walk

Na rynku istnieją dwa modele szelek easy walk. Jedne to po prostu szelki z zapięciem na przodu. Dzięki temu mechanizmowi pies nie może ciągnąć, bo za każdym razem, gdy próbuje wyrwać do przodu – zapięcie z przodu powoduje odwrócenie jego głowy… Dzięki temu pies przestaje ciągnąć. Dobrze jest nagradzać psa przy korzystaniu z easy walków i tam gdzie możemy, puścić go wolno, aby pobiegał bez szarpania. Takie szelki to na przykład Amiplay EASY GO Samba szelki regulowane [rozmiar L] 55-75 x 2,5cm.

pies ciągnie na smyczy

Bez metod awersyjnych

Nie sięgaj od razu po metody awersyjne, na przykład kolczatkę albo dławik. Są to metody, w których możesz pracować z psem przez jakiś czas, najlepiej pod okiem trenera, a nie akcesoria spacerowe. Staraj się na początek ocenić, co jest przyczyną zachowania Twojego psa. To najprostszy sposób na znalezienie rozwiązania problemu. 

Jeśli Twój pies ciągnie, nie kupuj smyczy automatycznej. Wybierz klasyczny zestaw smycz i obrożę albo szelki, zależnie od potrzeb psa. Dobra na początek będzie Chaba Smycz taśma łapki regulowana czerwono czarna. Zaopatrz się w torebkę na przysmaki i zestaw smakołyków, którymi będziesz nagradzać dobre zachowanie swojego pupila. Pamiętaj, że taka nauka trwa przynajmniej kilka tygodni, a jeśli pies wcześniej intensywnie i długo ciągnął na smyczy – nawet kilka miesięcy. Nie zniechęcaj się więc.

Zaspokój potrzeby psa

Twój pies na spacerach chodzi tylko dookoła bloku, a nawet w terenie może chodzić co najwyżej na krótkiej smyczy? To może spowodować, że będzie czuł dyskomfort, bo jego potrzeby nie są zaspokojone. Zainwestuj w linkę, taką jak Chaba Smycz linka treningowa czarno czerwona, a potem zabierz psa za miasto albo do parku. Nie puszczaj go na wybiegu z innymi psami, bo to zwykle nie jest dobre rozwiązanie. Poświęć mu czas, naucz przywołania, pobaw się z nim i spraw, że Wasza więź będzie silniejsza.

Twój pies jest bardzo lękliwy i z trudem przychodzi mu opanowanie stresu podczas spacerów? Zadbaj o niego kompleksowo i pomóż mu systematycznie obniżać stres. Dokonasz tego na przykład przez serwowanie zabawek do gryzienia i lizania. Wybierz zabawkę taką jak Kong Classic, napełnij jedzeniem i lekko zamroź. Następnie daj psu, gdy wychodzisz z domu, aby jego poziom stresu nie rósł. W ten sposób pies będzie bardziej rozluźniony i lepiej będzie zachowywał się również w trakcie spacerów.

Skonsultuj się ze specjalistą

Jeśli żadne z rozwiązań nie pomaga i nie wiesz, jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy, skonsultuj się ze specjalistą. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, w których pies wykazuje agresję albo zachowania pokrewne. W takich sytuacjach pomoc behawiorysty jest nieoceniona i pozwala wyznaczyć drogę, która pomoże psu wyjść z błędnego koła, a Tobie – poradzić sobie z niepokojącymi zachowaniami Twojego czworonoga.

Konsekwencja to klucz do sukcesu w szkoleniu psów. Jeśli zadbasz od początku o to, aby pies znał zasady panujące w Waszej relacji – również te w trakcie spaceru – na pewno osiągniesz sukces. Pamiętaj jednak, że dla poprawnego zachowania czworonoga trzeba najpierw zaspokojenia jego wymagań i potrzeb gatunkowych. Nie pomijaj tego, bo w psu będzie narastać frustracja, a Wasza relacja po prostu zawiedzie.

Aby nauczyć psa poprawnego chodzenia na smyczy nie trzeba stosować metod awersyjnych. Wystarczy przemyśleć swoje podejście. Sprawdź, jakie akcesoria ze sklepu Apetete.pl przydadzą Ci się w szkoleniu psa. Wybierz je i razem z czworonogiem sprawcie, aby Wasze spacery były przyjemne dla obojga!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły