KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego kot spada na cztery łapy?

Mitów o kotach jest bardzo dużo, jednym z nich jest taki, że zawsze spadają na cztery łapy. Niestety nie jest to do końca prawdą, a te błędne przekonanie przyczyniło się do tego że wiele przedstawicieli tego pięknego gatunku biega po drugiej stronie tęczy. Zapraszam do zapoznania się z poniższym tekstem, który pozwoli zrozumieć „cud” kociego spadania….

Czy zawsze kot spada na cztery łapy?

 Przy niskich wysokościach i zaplanowanych ruchach kot spada osiągając pożądana pozycję, czyli łapami do dołu. Oczywiście o ile po drodze nie spotka żadnej przeszkody.

Dlaczego kot spada na cztery łapy?

Koty posiadają nadzwyczajną  umiejętność obracania się podczas lotu. Fizycy doszli do wniosku, że mruczki intuicyjnie dobierają prędkość i czas obrotu poprzez kurczenie łap, prostowanie ogona, oraz wyginanie grzbietu. Weterynarze zaś twierdzą, że to elastyczna budowa kręgosłupa kota pozwala na takie rotowanie ciałem, dzięki czemu zwierzaki mogą bezpiecznie lądować z niemal każdej wysokości.

Czy wysokość upadku ma znaczenie?

Zaobserwowano, że kot który spada z dużej wysokości ma procentowo większe szanse na przeżycie. Jest to związane z tym, że przy dużych odległościach jego ciało układa się na kształt spadochronu, dzięki czemu może bezpiecznie wylądować.

siatka dla kota

Czy rysie i inne kotowate, z krótkimi ogonami również lądują na cztery łapy?

Oczywiście, że tak bo o cudzie lądowania decydują też i inne czynniki: wspaniała, lekka i giętka budowa kręgosłupa, brak obojczyka, który pozwala na swobodne rotacje tułowiem. Ponadto w kocim uchu wewnętrznym znajdują się wyspecjalizowane narządy, które wspólnie z oczami dostarczają do mózgu informacji o położeniu głowy w stosunku do podłoża a  wąsy czuciowe – wibrysy pomagają utrzymać równowagę, dlatego niedopuszczalne jest przycinanie kątom wąsików!!

O czym należy pamiętać?

Każdy upadek dla kota jest niebezpieczny. Podczas krótkich lotów zwierze może nie zdążyć się obrócić. Podczas lotu odchyla głowę do tyłu w stronę grzbietu.  Takie ułożenie głowy bardzo mocno nadwyręża mięśni szyi i karku. Czasem mięśnie nie wytrzymują i dochodzi do urazu szczęki i żuchwy.  Skutki nieudanych lądowań bywają jeszcze gorsze. Nie rzadkie są: wstrząśnienia mózgu, złamania łap, kręgosłupa, a także zespół wstrząsu pourazowego. W niektórych przypadkach dochodzi także do uszkodzenia narządów wewnętrznych oraz do zespołu rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego w skrócie DIC.

Mam nadzieję, że powyższy tekst nieco  rozjaśnił wam idea kocich lotów. Jeśli nie, to może chociaż spowodował że zabezpieczycie okna  i balkony, aby uchronić kota przed niebezpiecznym lotem!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły