KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy kota można wychować?

Czy kota można wychować? Koty mają wizerunek zwierząt dumnych i niezależnych. Ponadto osoby, które nigdy kota nie miały żyją w przekonaniu, że to zwierzęta wredne i egoistyczne. Wizerunek takiego mruczka został stale zakorzeniony w naszej kulturze, a umacniają go programy telewizyjne oraz obrazki i memy w Internecie. Tymczasem, prawda o nich jest daleka od tej przedstawionej przez media społecznościowe oraz telewizję…

Czy rzeczywiście kot jest niezależny, czy też można go wychować, a jeśli tak to jakie są sposoby?

Wychowanie kota

Czy kota można wychować? i od czego zacząć?

Wychowanie kota rozpoczynamy od nadania mu imienia. Dobre imię to takie, które zawiera dużo sylab i jest dźwięczne. Imiona jedno sylabowe nie są dobrym wyborem – kot z trudem je przyswaja.

Koty podobnie jak wszystkie zwierzęta na Ziemi, najlepiej uczą się poprzez przyjemne skojarzenia.  Dobrym sposobem nauczenia kota reagowania na imię jest używanie go podczas podawania jedzenia. Takie zastosowanie gwarantuję, że kot zapamięta swoje imię oraz będzie żywo na nie reagować.

Wyznacz Granicę

Czy kota można wychować? Jak śpiewał pan Kleks: „dyscyplina to podstawa wychowania”... Ta zasada powinna przyświecać każdemu opiekunowi zwierząt. Wyznaczenie granic pozwala lepiej odnaleźć się w ludzkiej rzeczywistości np.: kot nie powinien chodzić po stole. Oczywiście nie każdemu kociarzowi przeszkadza takie zachowanie, jednak aby go oduczyć tego niechcianego zachowania należy delikatne zdjąć kota ze stołu i powtarzać: nie wolno. Po pewnym czasie, zwierzę zacznie kojarzyć dane słowo z zakazem i zastosuję się do niego. Przy wychowaniu mruczka trzeba być cierpliwym oraz konsekwentnym, taka postawa przynosi najlepsze rezultaty.

Czy kota można wychować?

Czy koty są niezależne?

Nieprawdą jest, że koty nie doceniają człowieka i go wykorzystują. Nasze mruczki widzą, że to my przynosimy jedzenie, bawimy się z nimi, itp. W zamian za to pozwalają się głaskać i czują się wdzięczne za okazaną opiekę. Koty nie są tak niezależnym stworzeniami. Opinia ta wynika z obserwacji dzikich drapieżników, które w pojedynkę polują i zdobywają pożywienie. Jednak domowe koty są zdane na człowieka i doskonale zdają sobie z tego sprawę, bo przecież to bardzo mądre zwierzęta.

Czy kota można wychować?

Nigdy nie stosuj przemocy wobec zwierząt

Nie bij kota!

Koty to bardzo bardzo czułe zwierzęta, dlatego stosowanie wobec nich  wszelkiej przemocy – mija się z celem. Koty są bardzo wrażliwe na dotyk, dlatego bardzo źle znoszą ból fizyczny oraz psychiczny ucisk. Źle traktowane będą chodziły osowiałe, a ich włos stanie się matowy i ze stresu zacznie intensywnie wypadać. Ponadto zestresowane zwierzę może zmienić swoje zachowanie i np.: zacznie załatwiać się poza kuwetę.

O czym należy pamiętać

Kota można wyszkolić, podobnie jak psa, jednak to mija się z celem. Szczerze to one tego nie potrzebują. Trzeba przyznać, że widok kota wykonującego machinalnie polecenia, zabiera mu nieco z godności. Zamiast sztuczek można nauczyć aportowania. Dla kota zabawa ta jest przyjemna i bez stresowa. Dla właściciela również, bo widok kota niosącego w pyszczku piłeczkę np.: Trixie z dzwonkiem i sznurkiem jest, co najmniej rozczulający. Poza tym koty nie wymagają ścisłego szkolenia, wystarczy wyznaczyć im granicę oraz  często się bawić nimi. To bardzo towarzyskie zwierzęta i chętne do rożnych figli, o tym w co lubią się bawić koty przeczytacie w następnym wpisie.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły

Koty i woda

Koty i woda

Panuje powszechne przekonanie, ze koty nie znoszą wody. Nie lu...