KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies może jeść kości?

Spory między miłośnikami czworonogów coraz częściej dotyczą tego, czy pies może jeść kości. Kiedyś było to oczywiste, ale dziś wiedza o żywieniu pupili znacznie się powiększyła. Czy psom należy podawać kości? Jeśli tak, to jakie? A może lepiej z nich zrezygnować? Sprawdźmy!

Czy pies może jeść kości?

Nad tym, jakie kości dla psa będą odpowiednie, zastanawiają się przede wszystkim osoby podające czworonogom gotowane posiłki. Większość lekarzy weterynarii przekonuje, że kości nie są odpowiednim dodatkiem do psiej diety. Z kolei Ci zajmujące się komponowaniem diety czworonogów uważają, że mogą one stanowić cenne źródło substancji odżywczych, o ile są odpowiednio dopasowane do psa. Opiekunowie nie wiedzą, jakich autorytetów słuchać. Kto ma rację? Przekonajmy się!

Obecnie pokarm, jakim żywią się psy, odbiega od pożywienia, jakie zdobywają ich kuzyni – wilki. Te żywią się głównie większymi roślinożercami. Ze swojej zdobyczy zjadają dosłownie wszystko, włącznie z kośćmi. Pies domowy, w przeciwieństwie do swojego kuzyna, posila się tym, co poda mu człowiek. Najczęściej pokarm ten nie wymaga rozgryzania, rozrywania. Przygotowana przez opiekuna karma jest zwykle bardzo miękka. Silne zęby, które mogą miażdżyć kości, przy zmielonym pożywieniu nie mają okazji się ścierać. Dlatego opiekun powinien wiedzieć, jakie kości dla psa są odpowiednie, aby zadbać o jego uzębienie.

Marcus Terentius Varro 116-27 p.n.e. zamieścił w swoich księgach o rolnictwie takie zdanie na temat żywienia psów: Całe kości czynią zęby mocniejszymi, kręgosłup silniejszym, zaś pysk większym, ponieważ przy pożeraniu ich psy muszą go szeroko rozwierać.

Czy pies może jeść kości? Dlaczego powinien mieć je w diecie?

kości z kurczaka dla psa

Istnieje kilka argumentów, dla których kości w diecie psa powinny się pojawiać. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich.

Anatomiczna budowa zębów wymaga odpowiedniego pokarmu

Zęby psa są typowe dla mięsożercy. Kły służą do przytrzymywania i odrywania kawałków mięsa, natomiast zęby przedtrzonowe pełnią funkcję nożyc. Pies jako właściciel takich zębów musi z nich korzystać.

Higiena jamy ustnej

Podawanie psu suchej, przetworzonej karmy nie daje mu takiej możliwości, ponieważ pupil nie musi zadawać sobie trudu, aby jedzenie to pogryźć. Z kolei obgryzanie kości i zjadanie twardych smakołyków stanowi bardzo ważny czynnik, który pomaga dbać o mocne zęby. Bez dostępu do takich smakołyków jak kość wołowa dla psa część czworonogów ma zwiększone ryzyko zachorowania na dolegliwości związane z kamieniem nazębnym, paradontozę, chorobę przyzębia, dziąseł itp. Co więcej, nieleczone choroby zębów powodują często zainfekowanie innych tkanek.

Rytuały mięsożerców

Psy jako zwierzęta domowe zjadają różny pokarm. Obecnie jest to najczęściej gotowa i przetworzona karma. Wobec tego nie wymaga ona silnego żucia, rozgryzania. Takie zachowanie jest z kolei naturalnym rytuałem podczas każdego posiłku wilków. Silne zęby mogą bowiem miażdżyć kości. Gryzienie i żucie to elementy instynktownego zachowania psów. Od małego pies szuka tzw. gryzaków, które umożliwiłyby mu rozładowanie stresu oraz zaspokojenie potrzeby gryzienia.

Przyzwyczajenia a gryzienie kości

Pies naturalnie potrzebuje kości i gryzaków. Musi gryźć, to stanowi część jego zwierzęcej natury. Zabranie mu tej możliwości da się zaliczyć do ograniczenia realizacji potrzeb psychicznych. Gryzienie pozwala psu bowiem rozładować złą energię i frustrację. Gryzak dla psa jest więc tym, czym dla człowieka lampka wina czy kawałek pysznego sernika. Udowodniono, że podczas gryzienia w psim organizmie wydzielają się endorfiny, odpowiedzialne za uczucie szczęścia.

Kości dla psa – co musisz wiedzieć przed podaniem?

kość wołowa dla psa

Zapewne każdy słyszał o tym, że podawanie psom kości bywa niebezpieczne. Częściowo jest to prawda, jednak wiele zależy od rodzaju kości. Na przykład nie poleca się podawania kości pneumatycznych po obróbce cieplnej. Tego rodzaju kości są puste w środku – mają je chociażby ptaki. Kości z kurczaka dla psa nie będą więc dobrym wyborem, podobnie jak te z indyka czy kaczki.

Warto też pamiętać, że choć kości wieprzowe dla psa czy te pochodzące z wołowiny są odpowiednio grube i twarde, to jednak mogą powodować złogi jelitowe. Dzieje się to, gdy pies je za dużo kości naraz. Wynika to na przykład z tego, że zwierzę nigdy nie jadło tego rodzaju dodatków do diety i nagle dostało ich dużo. Wówczas układ pokarmowy nie radzi sobie dobrze z trawieniem, co prowadzi do tworzenia się złogów. W wielu przypadkach trzeba je usuwać chirurgicznie.

Zanim zdecydujesz, czy pies może jeść kości z żeberek albo innych części zwierząt hodowlanych, upewnij się, że dysponujesz ich dobrym źródłem. W przypadku kości kulkowych i długich zdecyduj się na zakup bezpośrednio u rzeźnika. Pamiętaj jednak, że to kości dostępne w sklepach zoologicznych są odpowiednio przygotowane do potrzeb zwierzęcia.

Jakie kości dla psa wybrać?

W ofercie sklepów zoologicznych – ale też mięsnych – znajdziesz wiele różnych produktów z tej kategorii. Czy pies może jeść kości niezależnie od ich rodzaju? Niekoniecznie! Oprócz wymienionych niżej aspektów zawsze bierz pod uwagę wiek psa, stan jego zębów oraz usposobienie i nawyki.

Kości wieprzowe dla psa

Są bardzo popularne, ale niekoniecznie zdrowe. Problemem okazuje się choroba Aujeszky’ego. Nazywa się ją również wścieklizną rzekomą. Atakuje ona dziki, dzikie świnie oraz świnie hodowlane. Nie jest groźna dla człowieka, dlatego nie bada się pod kątem jej obecności produktów wieprzowych dostępnych w sklepach spożywczych. Niestety jednak stanowi śmiertelne zagrożenie dla psów. W Polsce powstaje jednak coraz więcej obszarów, na których stada świń bada się pod względem tej choroby, a wszystko to z powodu unijnego programu jej zwalczania.

Z tego powodu odpowiednio przygotowane kości wieprzowe dla psa z pewnego źródła mogą stanowić element diety. Będą to kości częściowo mięsne albo zupełnie go pozbawione. Pamiętaj jednak, że wiele psów źle reaguje na kości wieprzowe, ponieważ są one po prostu ciężkostrawne. Zatem podawaj je rzadko, w niewielkich ilościach, raczej jako alternatywę i o ile masz pewność, że są bezpieczne dla Twojego psa.

Kości z kurczaka dla psa

jakie kości dla psa

Narosło wiele mitów wokół tego, czy można podawać kości z kurczaka dla psa. Opisaliśmy więc zasady tyczące się wszystkich kości drobiowych. Najważniejsze jest to, że nie należy ich podawać po obróbce termicznej – pieczeniu, gotowaniu. Wówczas stają się wyjątkowo kruche i łamią się na niewielkie drzazgi, które grożą wbiciem się w układ pokarmowy czworonoga, na przykład przełyk albo żołądek.

Z drugiej strony nie da się stwierdzić, że kości drobiowych nie wolno w ogóle podawać. Ważne, by miały wówczas formę mięsną. W przypadku wielu psów na diecie RAW i BARF to właśnie mięsne kości drobiu, na przykład skrzydła z indyka, kaczki, a nawet całe korpusy chociażby przepiórek, stanowią podstawę diety. Istotne jest jednak to, aby pies umiał je jeść. Warto więc go tego nauczyć, tak by pupil nie połykał na raz zbyt dużych kawałków.

Kość wołowa dla psa

Wołowina to stosunkowo bezpieczny wybór. Powinieneś jednak pamiętać o dwóch kwestiach: kość wołowa dla psa, na przykład szpikowa, może być zbyt twarda w całości. Jeśli ją podajesz, to w kawałkach – tak aby pies miał dostęp do szpiku i nie uszkodził sobie zębów. Dodatkowo wołowina powoduje czasem reakcje uczuleniowe, dlatego warto obserwować czworonoga po tym, jak skończy on jeść.

Najlepsze okazują się kości cielęce. Są nieco bardziej miękkie niż wołowe, a przy tym podobnie odżywcze. Wolno podawać je również w wersji surowej. W przypadku psów o bardziej wrażliwym układzie pokarmowym dobrym pomysłem będzie sparzenie kości i mięsa. Wówczas usuniesz z jej powierzchni zarazki. Czy pies może jeść kości z żeberek? Tak, o ile będą one podawane pod kontrolą i w formie surowej.

Bezpieczne są ponadto naturalnie suszone produkty do gryzienia ze sklepu zoologicznego: uszy, ogonki, żwacze. Żwacze uzupełniają mikroflorę bakteryjną, alkalizują organizm. Pomagają też w walce z psim zbieractwem i zjadaniem ekskrementów.

Czy pies może jeść kości? Już wiesz, co podać swojemu pupilowi!

Podawanie kości obrosło wieloma mitami, przez co wywołuje wśród opiekunów wiele wątpliwości. Lekarze weterynarii patrzą na to zagadnienie pod kątem niebezpiecznych przypadków, które zdarzały się ich podopiecznym. Nie jest to jednak zgodne z wiedzą dietetyczną na temat tego, czy pies może jeść kości.

Pamiętaj więc, aby podawać wyłącznie kości pochodzące z pewnych źródeł. Muszą być świeże albo odpowiednio przygotowane, na przykład naturalnie suszone lub wędzone – dostosowane do potrzeb psów, nie ludzi. W takiej formie kupuj je wyłącznie w sklepie zoologicznym. Co więcej, zadbaj o to, aby pies jadł kości tylko pod Twoją kontrolą. Zapobiegnie to na przykład zadławieniu się pupila i pozwoli Ci na szybką reakcję. 

Sprawdź ofertę sklepu, aby wybrać idealne kości i przekąski dla swojego psa!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

2 odpowiedzi na “Czy pies może jeść kości?”

  1. Chelsea pisze:

    Z jaką częstotliwością można podawać kości? czy mogą to być zupełnie surowe kości wołowe?

  2. apetete pisze:

    To osobnicza decyzja, każdy piesek jest inny. Niektórym można podawać kości preparowane wołowe nawet raz w tygodniu, z kurczaka i indyka, są niedozwolone!! Inne psy będą od razu reagowały biegunką 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły