KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Klatka kennelowa

Klatka kennelowa to świetna pomoc dydaktyczna. O plusach i minusach tego urządzenia przeczytacie w dalszej części wpisu, jak zwykle serdecznie zapraszam do lektury.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest klatka kennelowa?

Fizycznie klatka kennelowa to metalowa, bądź materiałowe pomieszczenie ograniczone z czterech stron ścianami, w zależności od inwencji twórczej producenta, te ściany mogą być wykonane z metalu, plastyku, bądź poliestru. Klatka zazwyczaj ma drzwiczki, które ułatwiają psy wchodzenie do niej.

czym jest klatka kennelowa

odpowiednio wprowadzona klatka jest dla psa schronieniem

Czym jest klatka kennelowa dla psa?

Czym klatka jest dla psa, to zależy tylko od właściciela, klatka sama w sobie jest etycznie obojętna, podobnie jak nóż, to od człowieka zależy w jaki sposób będzie z niej korzystał i co najważniejsze jak zostanie ona przedstawiona psu! Pomijając dywagacje filozoficzne na temat klatki kenelowej, powiem że według mnie jest to świetne i mega pomocne narzędzie w pracy z psem, nie wszyscy muszą się ze mną zgadzać, choć szkoda. Bo psy na tym wiele zyskają. Klatka pozwala psy na wyciszenie, oczywiście odpowiednio wprowadzona, a to jest bardzo ważne, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z psem a) nadpobudliwym b) pracującym. Pies z tak zwanym psim ADHD musi nauczyć się wyciszać a klatka mu na to pozwoli, a jak?

Jak prawidłowo wprowadzić psu klatkę kennel?

Po pierwsze, ważne jest w jaki sposób zaprezentujemy psu klatkę.

  1. Przynosimy klatkę do domu. Stawiamy w jakimś miłym, ciepłym miejscu dla psiaka i otwieramy w niej drzwiczki.
  2.  Do klatki wrzucamy przysmaki, zabawki.
  3. Jeśli pies wejdzie, aby zobaczyć co jest w środku – nie zamykaj klatki.
  4. Daj mu obwąchać klatkę i przysmaki które dla niego przygotowałeś.
  5. Karm psa w klatce, jeśli wynosi jedzenie poza nią wrzucaj z powrotem do klatki
  6. Po tygodniu kiedy pies będzie jadł w klatce zamykaj klatkę na czas jedzenia i otwieraj nim skończy jeść

Metoda wprowadzenia klatki na kliker!

Klikerem zaznaczamy każde spojrzenie w stronę klatki. W praktyce: pies patrzy na klatkę – klik – nagroda, itd aż zwierzę zrozumie, że za wejście do klatki będzie najfajniejsza nagroda.

Następnie jak już piesek przyzwyczaił się do klatki –  zamykamy w niej drzwiczki i wychodzimy. Początkowo na krótko, za każdym razem zostawiamy w klatce coś pysznego, super sprawą jest kong classic, albo nawet taki kong – gryzak trixie. Taką zabawkę można wypełnić pasztetem połączonym z kulkami, ewentualnie serkiem mascarpone, masłem orzechowym. Bądźmy wytrwali, nie irytujmy się a klatka stanie się dla psa świetnym miejscem odpoczynku i relaksu.

Należy pamiętać, że klatka służy psu za schronienie, to jego nienaruszalne terytorium dlatego jeśli już pies nauczy się z niej korzystać nie wyjmuj go z niej na siłę

Dlaczego warto mieć klatkę dla psa w domu?

Przypomnijmy sobie, że w końcu pies pochodzi od wilka. Ponadto jest spokrewniony z szakalem, lisem, a te jak wiadomo zamieszkują właśnie w norach! Poza tym pies w razie zagrożenia lubi się schować w bezpiecznym miejscu. Klatka może stać się dla niego takim schronieniem. Dodatkowo jeśli przykryjemy ją kocem czy jakimś materiałem – przepuszczającym powietrze, może pełnić role budy. Dodatkowe zalety w klatki wymienię w pkt :

  • Można odseparować psa od gości, innych psów, zwierząt.
  • Pies czuję się bezpiecznie podczas stresujących wydarzeń np.: w sylwestra
  • Minimalizuję lęk separacyjny, można psa na dłużej zostawić w domu samego bez obaw o meble
  • Uczy się czystości, bowiem w jego naturze zostało zakodowane, że tam gdzie śpi nie należy się załatwiać.
  • Niezastąpiona w podróżach z psem, przebywanie w klatce podczas podroży daje psu poczucie bezpieczeństwa.
  • Idealne rozwiązanie kiedy pies jest po zabiegu i należy ograniczyć mu ruch
  • Można psa zostawić pod opieka innej osoby bez problemu, również która posiada inne zwierzęta.

O czym należy pamiętać?

Pomimo tych pozytywnych zastosowań właściciele zwierząt uważają ją za narzędzie niehumanitarne. Kontrowersje jakie wzbudza stosowanie klatki wynikają z niewiedzy. Przeciętnemu opiekunowi zwierząt klatka kojarzy się z karą i więzieniem. Widzi w niej przede wszystkim narzędzie przymusu. Tymczasem odpowiednio wprowadzona klatka, może okazać się wspaniałym narzędziem walki z większością problemów behawioralnych z psem. Dlatego, że w piramidzie potrzeb psa na pierwszym miejscu znajduję się bezpieczeństwo.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

2 odpowiedzi na “Klatka kennelowa”

  1. ONkowyLife pisze:

    Bardzo dobrze napisane, pewnie uświadomi wielu ludziom, że nie jest to męczarnia dla psa.

  2. Sylwia pisze:

    Co wy ludzie macie z tym,że pies nie załatwia się tam gdzie śpi, mój półroczny owszem załatwia swoje potrzeby tylko tam, i już nie mam pomysłu na to jak to zmienić, wszystkiego próbowałam i bez skutecznie, a najgorsze jest to, że zjada to co zrobił,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły