Dlaczego koty kochają się bawić?

Niewiele osób wie o tym, że koty ściągają złe jony na siebie i produkują te dobre, a ich mruczenie, co zostało naukowo potwierdzone ma działanie lecznicze, wobec tego kot jest najlepszym lekiem na jesienną depresję. Naukowcy udowodnili również, że widok bawiącego kota pobudza organizm do wydzielania serotoniny - neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za odczuwanie szczęścia, dlatego poniżej podsuwamy pomysły na zabawki dla kota...

W tym wpisie dowiesz się między innymi o tym dlaczego koty lubią się bawić, jakie są najlepsze zabawki dla kota oraz o zabawie z laserem.

Dlaczego koty się bawią?

Koty w przeszłości aby zjeść musiały zapolować na obiad, dziś domowe pupile nie muszą polować, ale instynkt łowiecki pozostał. Koty sztuki myśliwskiej uczą się od małego, na początku bawią się w polowanie, by potem w dorosłym życiu dalej szkolić tę umiejętność. Oczywiście dzisiejszy kot nie jest zmuszony do polowania, zwłaszcza ten domowy piecuch, dostaje bowiem suchą karmę dla kota, ewentualnie mokrą w miseczce. Jedyne co musi zrobić, aby dostać swoje jedzenie to czasem zamiauczeć na właściciela, czy też uderzyć łapką, aby zaznaczyć swoją drapieżną naturę. Jednak dzika natura kota jest na tyle silna, że musi ją zaspokajać w inny sposób, właśnie poprzez zabawy w polowanie. Małe koty bawią się bardzo chętnie wszystkim co ucieka: nawet papier zwinięty w kulkę może dostarczyć nie lada atrakcji. Większość zabaw ma na celu wyćwiczenie refleksu w celu doskonalenia warsztatu prawdziwego, dzikiego łowcy. Najlepsze zabawki, to takie które będą imitowały prawdziwe polowanie, czyli powinny przypominać ofiarę kota, dlatego sprawdzą się wszelkiego rodzaju:

Najlepszą zabawką interaktywną dla właściciela i kota jest wędka, czyli patyczek ze sznurkiem, na którego końcu umieszczona zostaje zabawka, np.: piórko, myszka. Ta niewielka zabawka dla kota jest najlepszym sposobem na zaspokojenie jego myśliwskich popędów. Wędka oprócz tego, że jest przez koty uwielbiana to również niweluje problem z gryzieniem rąk właściciela. Uczy bowiem, że to nie ręce są źródłem zabawy a patyczek.

Jakie jeszcze zabawki dla kota?

Koty potrzebują eksplorować teren, ponieważ to bardzo ciekawskie stworzenia dlatego również w kocim asortymencie nie powinno zabraknąć:

  • drapaków
  • pudełek,
  • kartonowych domków
  • tuneli

 

Jeśli nie chcemy kupować tuneli możemy je sami zrobić z krzeseł i kocyków, tylko uwaga konstrukcja musi być stabilna bo szalejący kot może ją szybko powalić. Ogólnie wszystkie zabawki, które pobudzają koci instynkt myśliwski są świetne. Szczególnie polecane są zabawki interaktywne, to już nieco droższy wydatek jednak dla zapracowanych właścicieli idealne rozwiązanie bo pozwala kotu na samodzielną zabawę. W sklepie apetete.pl dostępne są np.: karmniki polecane są interaktywne zabawki, np.: tunele z piłeczką, zabawki z grzechotkami, świecące piłeczki.

 

Czy kot powinien się bawić laserem?

Podobno nie wolno bawić się z kotem laserkiem – (wskaźnik używany na uczelniach – produkuje czerwone światełko a dokładnie jeden punkt) ponieważ to wzbudza w nich frustrację. Niemożliwe jest złapanie światła, co podobno denerwuje koty. To prawda, pod warunkiem że kot nie ma dostępu do innych zabawek. Jednak z obserwacji właścicieli kotów wynika zupełnie co innego. Laser w połączeniu z innymi zabawkami nie jest taki zły – twierdzą zgodnie, co więcej doskonale wyładowuje napięcie kota. Demonizowanie laserka jest bezpodstawne, bo koty go uwielbiają.

 

O czym należy pamiętać?

Pamiętaj, że jeśli kot mieszka w domu powinien mieć zapewnione różne rodzaje zabawek po to by uniknąć nudy, która z kolei może przerodzić się we frustrację a ta w agresję kota.

Wybawiony kot to szczęśliwy kot.

Aktualnie brak komentarzy

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
zabawa z psem
Jak miło spędzić jesień z psem?

Jak spędzić miło jesień z psem? Czy zabawy w domu muszą być nudne? Co zrobić, by polepszyć humor psa podczas...

Zamknij