Góry Stołowe na weekend z psem

Wakacje z psem? Pewnie, że tak! Podpowiadamy gdzie udać się z psem na letni spacer w góry, jak się do niego przygotować, o czym nie zapominać i na co uważać i co warto zwiedzić, zapraszamy do krótkiej relacji z wypadu w Góry Stołowe.

Pies na wakacjach

Jak się przygotować na wyjazd w góry z psem?

Wakacje z psem mogą być bardzo przyjemne, pod warunkiem, że odpowiednio się do nich przygotujemy. Po pierwsze przed wyjazdem zadbajmy o to, aby nasz pies posiadał wszystkie aktualne szczepienia. Przyjęło się szczepić psa co 2 lata na choroby zakaźne. Osobiście szczepię Rico co rok, ze względu na to, że wirusy potrafią mutować. Jednak o szczepieniach w innym temacie.
Na wycieczkę w góry pamiętajmy, aby zabrać:
– preparaty na kleszcze: obroże, spraye,
– naturalne odstraszacze: ocet jabłkowy oraz tickless. W lesie jest pełno kleszczy i są bardzo niebezpieczne, przenoszą wiele chorób groźnych dla zdrowia a także życia zwierzęcia. Ponadto według ostatnich doniesień- ponad 90% z nich jest zarażona boleriozą!
– wygodne szelki dla psa - My korzystamy z patento pet: test szelek tutaj: http://apetete.pl/blog/szelki-patento-pet-test-rico/ Szelki w przeciwieństwie do obroży, nie duszą psa, a ponadto zdecydowanie łatwiej jest złapać psa za szelki i podnieść kiedy wspinamy się po skałach
– Długa smycz, co najmniej 5 m - To jest optymalna długość, która pozwala psu na swobodne poruszanie się, a nam na kontrolę nad nim. Dłuższe linki- plączą się między drzewami i nie spełniają swojej roli.
– Składana miska, woda, butelka na wodę
– Adresówka; na wszelki wypadek
– Apteczka
– Mokre chusteczki
– Chusteczki higieniczne
– But dla psa
– Przysmaki treningowe
– Dobry humor, choć w górach o niego nie trudno :)

 

Na co uważać w górach?

Oczywiście na kleszcze, pasożyty, dzikie zwierzęta oraz na przepaście. Lepiej nie spuszczać psa luzem i prowadzić na smyczy. Wówczas mamy lepszą kontrolę nad nim

Co warto zobaczyć?

  • W Górach Stołowych warto zwiedzić:
  • Mały Szczeliniec,
  • Wielkie Szczeliniec,
  • Błędne Skały
  • w Czechach – Kamienne miasto Asparach

W Górach Stołowych wszędzie można wejść z psem, który musi być na smyczy. W parkach narodowych nie można psa puszczać luzem, ale jest to w pełni akceptowalny i zrozumiały przepis. Poza tym psy są mile widziane na całej szerokości Gór Stołowych: na szlaku, w noclegowniach , barach i na deptakach. Bardzo przyjazne miejsce dla podróżnych z psem, nie jest zatłoczone a ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieni. Polecane miejsce na pierwszy wypad z psem w góry

Błędne skały – poranny spacer z psem

Naszą wycieczkę niespodziewanie zaczęliśmy od zwiedzenia okolicy: Przeszliśmy wokół Małego Szczelińca. Minęliśmy deptak, Park Dinozaurów i prosto doszliśmy do szlaku prowadzącego do Błędnych Skał. Dokładnie wejście jest od Karłowa pod górę około 1,5h.
Na Błędne Skały idzie się przez las, następnie schodami pod górę, po drodze mijając piękną i bujną roślinność, niezwykle kompleksy skalne, oraz krzaki pełne soczystych jagód. Droga bardzo przyjemna i łatwa do podejścia, nawet dla dziecka i małego psa.

Błędne skały, które były celem naszej porannej wycieczki to nic innego jak niezwykle malowniczy labirynt skalny. Szczeliny i zaułki w „Błędnych skałach niekiedy są na tyle wąskie, że trzeba się przeciskać między nimi aby nie utknąć w trasie. Niektóre szczeliny mają tylko kilkadziesiąt centymetrów! Bywały takie przejście, że trzeba było prawie na czworakach przechodzić. Oczywiście psy nie miały z tym najmniejszego problemu, są one stworzone jakby pod nie :) . Warto wspomnieć, że większość skał w labiryncie jest pięknie wyrzeźbiona przez naturę, niekiedy przypominają zwierzęta, rośliny - większość z nich ma swoje nazwy: „Skalne siodło”, „Stopka”, „Głaz Trzech Krzyży” – większość ciekawych okazów posiada tabliczki z opisem.
Błędne skały to niezwykły kompleks skalny, który jest położony na wysokości: 853 m n.p.m. Warto odwiedzić go rano, kiedy nie ma turystów, wówczas można spokojnie poczuć tajemniczy klimat tego miejsca i nie trzeba stać w kolejkach, by przejść dalej.
Wejście do Błędnych Skał kosztuje 7zł osoby dorosłe, psy wchodzą za darmo, ale na smyczy/ Nie ma obowiązku kagańca.

O czym należy pamiętać

Wakacje z psem to cudowny sposób na spędzenie aktywnie wakacji. Góry Stołowe nie są bardzo wymagającymi górami – są to niskie góry, ich najwyższy szczyt: Szczeliniec Wielki nie przekracza osiąga 919m n. p. m. wobec tego to idealne miejsce na pierwsze dogtrekkingowe wypady z psem. Jeśli podobał się Wam wpis o błędnych skałach zapraszamy do ciągu dalszego opowieści:
W następnych wpisach:
– Szczeliniec Wielki i Piekiełko
– Czechy – Skalne miasto,

Aktualnie brak komentarzy

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
parowirus
Parowirusy – zakaźna choroba psów znowu groźna

Przypadki zachorowania na parwowirusa są coraz częstsze, wirus ten wykazuje mutacje genowe, wobec tego może być również groźny dla dorosłych...

Zamknij