KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak często i prawidłowo kąpać psa? Wszystko o myciu psów

Zastanawiasz się, jak często kąpać psa i czy nie szkodzi to jego skórze? Na temat psich kąpieli narosło wiele mitów. Z tego powodu warto wiedzieć, jak to wygląda w praktyce i jak przygotować czworonoga do takiego zabiegu w odpowiedni sposób.

Jak kąpać szczeniaka, który właśnie pojawił się w Twoim domu, by nie zniechęcić go do tej czynności? Wbrew pozorom, kąpiel może być bardzo radosna, zarówno dla Twojego pulpila, jak i dla Ciebie. Z tego powodu musisz mieć świadomość, jak przygotować czworonoga do tego zabiegu oraz o co szczególnie warto zadbać.

Kąpiel psa to nie lada wyzwanie

Moment, w którym w domu pojawia się szczeniak, potrafi wywrócić życie jego mieszkańców do góry nogami. Gdy będziesz próbował okiełznać jego niespożytą energię, apetyt i ciekawość świata, przyjdzie w pewnym momencie czas, by odpowiedzieć sobie na pytanie, jak kąpać szczeniaka? W tak młodym wieku czynność ta będzie z pewnością niezbędna. Psiaki uwielbiają zabawę, a co za tym idzie, często kończy się ona totalnym zabrudzeniem. Są też rasy psów długowłosych, którym kąpiel jest potrzebna regularnie przez całe życie, warto więc przyzwyczajać psiaka do wody już od pierwszych miesięcy życia.

jak często kąpać psa

Ponadto, bez względu na rasę, może się zdarzyć, że pies będzie wymagał innych zabiegów pielęgnacyjnych czy leczniczych. Kąpiel w wieku szczenięcym jest więc ważnym krokiem w procesie socjalizacji i wychowywania szczenięcia. Warto wiedzieć, jak wykąpać psa zarówno młodego, jak i dorosłego, aby nie zniechęcić go do tego zabiegu, a jednocześnie zadbać o jego zdrowie i komfort.

Przeczytaj również: Socjalizacja szczeniaka – jak powinna wyglądać?

Jak często kąpać psa? Sprawdź nasze porady!

Jak kąpać szczeniaka czy dorosłego psa, aby przebiegało to bez zbędnych nerwów? O co szczególnie warto zadbać w trakcie tej czynności? Sprawdź!

Gdzie kąpać psa?

Psa najlepiej kąpać w wannie lub brodziku od prysznica. Jednak przy szczeniętach niewielkich rozmiarów doskonale sprawdzi się również umywalka, co znacznie ułatwi Ci zadanie. Na dnie wanny czy brodzika warto ułożyć matę antypoślizgową. Pies po zanurzeniu w wodzie nie będzie tracił stabilności, a więc nie zacznie wpadać w panikę. Pamiętaj, żeby nie zostawiać zwierzęcia samego, bez względu na to, gdzie je kąpiesz. Próba ucieczki może sprawić, że Twój pupil zrobi sobie krzywdę.

Jaką wodą kąpać szczeniaka?

Istotnym elementem rozważań na temat tego, jak kąpać szczeniaka, jest temperatura wody. Powinna być ona zbliżona do temperatury ciała psa. Zbyt zimna woda zniechęci go do kąpieli, zbyt ciepła woda może powodować wysuszenie i podrażnienie skóry. Zupełnie wystarczająca będzie woda z kranu, chyba że wiesz, że pies cierpi na rozmaite choroby. W takim razie przygotuj mu zbiornik wody z dodatkiem odpowiednich środków uzdatniających, a potem polewaj go nie wodą z kranu czy prysznica, a z kubeczka.

Jak często można kąpać psa?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często kąpać szczeniaka. Najprościej jest powiedzieć – w razie potrzeby. Pamiętaj jednak, by nie nadużywać tej czynności. Jeżeli szczeniak często się brudzi, czasami wystarczy spłukanie go bieżącą wodą. W takiej sytuacji kąpiel możesz traktować jak trening przyzwyczajania pupila do wody. 

Jak często można kąpać dorosłego psa? Przyjmuje się, że raczej nie częściej niż co 6 tygodni. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy kąpiel ma charakter leczniczy. To dzieje się w momencie pojawienia się pasożytów, takich jak pchły. Wówczas należy się trzymać ściśle zaleceń lekarza lub wskazówek na opakowaniu szamponu leczniczego. Sprawdź zatem dokładnie, jak kąpać szczeniaka takim preparatem.

jak często i prawidłowo kąpać psa

Pamiętaj też, że zalecenia odnośnie do tego, jak często można kąpać psa, zmieniają się w przypadku psów z tzw. włosem. Są to rasy, których sierść ma strukturę zbliżoną do ludzkiego włosa. Wyróżnia je to, że najczęściej nie mają podszerstka (choć zdarzają się wyjątki), a ich sierść stale rośnie. Dlatego wymaga nie tylko skracania, ale również regularnego mycia. W ten sposób wymyjesz sebum i gromadzące się przy skórze zanieczyszczenia.

Sprawdź także: Jakie rasy psów mają włosy zamiast sierści?

Pamiętaj też, aby w miarę możliwości kąpiel odbywała się po ostatnim spacerze danego dnia. Cała noc będzie wystarczająca, by pies całkowicie wyschnął. Oczywiście w okresie letnim można pozwalać psu suszyć się na wolnym powietrzu. Trzeba jednak pilnować, by ponownie się gdzieś nie ubrudził. Dotyczy to też psów o dobrej odporności, a nie skłonnych do chorób, np. zapalenia pęcherza.

W czym kąpać szczeniaka?

Pamiętaj, że bardzo ważne jest, by do kąpieli psa używać tylko i wyłącznie produktów przeznaczonych dla zwierząt. Wielu ludzi błędnie uważa, że ludzki szampon i mydło są bezpieczne dla zwierząt. Jednak skóra psa ma zupełnie inne pH niż ludzka. U szczeniaka jest bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenie. 

Przed kąpielą przygotuj wszystkie produkty, jakie będą potrzebne do pielęgnacji, czyli przede wszystkim szampon i odżywkę. Warto mieć je pod ręką, by nie było konieczności pozostawiania psa bez opieki w wannie. Na koniec czworonoga trzeba wysuszyć. Najlepiej zrobić to ręcznikiem. W ostateczności można się wspomóc suszarką do włosów.

Pielęgnacja szczeniaka poza kąpielą

Istotne jest nie tylko to, jak kąpać szczeniaka, ale również, jakie zabiegi pielęgnacyjne będą jeszcze potrzebne, by utrzymać go w dobrej kondycji. Poza kąpielą, która ma na celu dbałość o ogólną szatę psa, należy też ze szczególną dbałością podchodzić na przykład do czyszczenia uszu. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalnie do tego przeznaczony płyn do pielęgnacji uszu psa. Ułatwia on rozpuszczanie wydzieliny wewnątrz ucha, co znacznie przyspiesza ten proces. Możesz też wykorzystać waciki i ciepłą wodę. 

Ponadto ważne jest też regularne przycinanie pazurków. To istotne, by przyzwyczajać szczeniaka do tej czynności od samego początku. Unikaj używania do tego celu zwykłych nożyczek. W sklepie zoologicznym kupisz specjalne cążki, które ułatwiają tę czynność. Pamiętaj, że psie pazury są znacznie grubsze od ludzkich paznokci, dlatego obcinaczki muszą być odpowiednio ostre. Dbałość o regularne przycinanie pazurów szczeniaka jest ważna, ponieważ zapobiega skrzywieniu jego palców lub nawet powstawaniu ran na łapach podczas spacerów. 

Jeżeli masz szczeniaka długowłosego, podczas wyczesywania, zwłaszcza przed kąpielą, zwróć uwagę, czy przy skórze nie powstały kołtuny lub nie sfilcowała się sierść. Należy to wszystko szybko wyciąć, ponieważ takie zaniedbanie może prowadzić do powstania uszkodzeń i podrażnień na skórze szczeniaka.

Jak oswoić psa z kąpielami?

Nie bój się wejść do wanny razem ze szczeniakiem. Pamiętaj jednak, że ilość wody musi być znacznie mniejsza, niż gdybyś brał kąpiel sam. Twoje towarzystwo sprawi, że szczeniak będzie kojarzył wodę pozytywnie i znacznie ułatwi to kolejne kąpiele. Przy letnich temperaturach możesz też oswajać szczeniaka z wodą na dworze. Użyj do tego węża ogrodowego lub kup psu niewielki basenik, do którego będzie mógł samodzielnie wejść, by się ochłodzić.

jak często kąpać psa jak robić to prawidłowo

Co zrobić, gdy pies boi się wody?

Jeżeli posiadasz psa od wieku szczenięcego i odpowiednio go do kąpieli przygotowujesz, taka sytuacja nie powinna raczej mieć miejsca. Pamiętaj, że pies nie musi być zachwycony kąpielą od pierwszego razu. Być może nigdy jej nie polubi, ale będzie ją przynajmniej cierpliwie znosił. Jeśli mimo to nie wiesz, jak kąpać psa, który wyraźnie boi się wody, sprawdź inne metody czyszczenia jego sierści. Możesz spróbować używać do pielęgnacji psiej sierści suchego szamponu. Ma formę zasypki, którą wciera się we włosy psa, a następnie wyczesuje się ją wraz z brudem. Ten preparat świetnie sprawdza się u zwierząt nielubiących kąpieli.

Jak nie kąpać psa? Tego unikaj!

Nie wiesz nadal, jak wykąpać psa, który za wszelką cenę stara się uniknąć tej czynności? Przede wszystkim nigdy nie zmuszaj swojego czworonoga do kąpieli na siłę. Staraj się zachęcić go do współpracy, na początek mocząc go na przykład gąbką. Sowicie nagradzaj swojego pupila, co pozwoli mu metodą małych kroków skojarzyć kąpiel z pozytywnymi wydarzeniami. Nigdy nie wrzucaj psa na siłę do basenu czy innego zbiornika wody. Wbrew pozorom nie każdy pies umie dobrze pływać!

Podczas kąpieli nie mocz psu oczu, uszu – zwłaszcza ich wnętrza – oraz nosa. Zadbaj o to, aby wszelkie kołtuny wyczesać przed kąpielą, bo po niej będą prawdopodobnie jeszcze większe. Unikaj ekspozycji psa na niskie temperatury oraz złą pogodę tuż po kąpieli, bo może się on po prostu rozchorować. Staraj się natomiast przynajmniej opłukać pupila po kąpieli w stawie czy innym zbiorniku, bo jest szansa, że są tam na przykład bakterie albo glony, które mogą zaszkodzić jego zdrowiu.

Jak kąpać psa? Jakie akcesoria są potrzebne?

Wiesz już, jak często kąpać psa, aby było to dla niego zdrowe. Sprawdź też, jakie akcesoria i preparaty szczególnie Ci się do tego przydadzą.

Szampon z odżywką dla białych psów – Over Zoo Dwupak Szampon i odżywka dla psów o białej sierści

Białe psy bardzo często mają problemy skórne, a dodatkowo substancje pomocnicze w standardowych szamponach mogą sprawiać, że ich sierść żółknie. Z tego powodu warto stosować do ich kąpieli odpowiednie preparaty do białej sierści. W tym przypadku szampon i odżywka wspomagają utrzymanie pięknej szaty, usuwają z niej zanieczyszczenia, a jednocześnie ułatwiają rozczesywanie. Przy okazji działają ochronnie i nie wysuszają skóry, a także nie powodują żółknięcia sierści.

jak często kąpać psa szampon

Coś na kołtuny – Botaniqa Spray Love me long dla długowłosych psów 250 ml

Długowłose psy mają często problem z kołtunami. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt o złej strukturze włosa, jego kiepskiej jakości, ale również chorych czy np. golonych, co z zasady pogarsza jakość okrywy. W takim przypadku warto stosować spray, który będzie doskonały zarówno do codziennej pielęgnacji, jak i przygotowania psa do kąpieli. Ułatwia on rozczesywanie, nawilża i odżywia włos, a przez to zapobiega jego ponownemu plątaniu i elektryzowaniu.

jak często kąpać psa spray

Szampon dla psów z alergiami skórnymi – Dr Seidel Szampon dla psów hipoalergiczny 220ml

Wiesz, jak często myć psa. A jak kąpać czworonoga, który ma problemy skórne? W takim przypadku dobrze sprawdzi się szampon hipoalergiczny, który będzie chronił przed nawracaniem alergii i stanów zapalnych skóry. Jest pozbawiony barwników i konserwantów, dlatego będzie łagodzić podrażnienia.

jak często kąpać psa szampon hipoalergiczny

Szampony dla psów z włosami – Beno Professional Szampon dla rasy york 250 ml

Jak często kąpać szczeniaka z włosem? Okazuje się, że nawet raz w tygodniu! Z tego powodu szczególnie ważne jest wybranie odpowiednie preparatu. W tym przypadku szampon nie tylko pielęgnuje i usuwa zabrudzenia, ale również tworzy warstwę ochronną skóry, a przy okazji ułatwia rozczesywanie. Jest też bardzo wydajny.

jak często kąpać psa szampon

Łatwiejsza kąpiel i usuwanie sierści – Trixie Zgrzebło gumowe 13 cm

W przypadku psów krótkowłosych zarówno do kąpieli, jak i pielęgnacji warto stosować zgrzebło. To z gumy sprawdzi się do dokładnego rozprowadzenia szamponu po skórze, a przy okazji zapewni psu przyjemny masaż. Jest łatwy w czyszczeniu, dlatego świetnie sprawdzi się w większości przypadków, również do rozprowadzenia kosmetyków leczniczych.

jak często kąpać psa zgrzebło

jak często kąpać psa cytat

Jeśli nie wiesz, jak często kąpać psa ani jak to zrobić – możesz spróbować skorzystać z usług psiego groomera. Fryzjerzy posiadają specjalny sprzęt do kąpieli psów. Wanny i stoły groomerskie są specjalnie przeznaczone dla czworonogów różnych rozmiarów. Profesjonaliści wykonują tę czynność znacznie szybciej i zdecydowanymi ruchami, dzięki czemu pies czuje się o wiele pewniej niż przy spanikowanym właścicielu.

Wbrew pozorom kąpiel psa to nie jest trudna czynność. Ważne jest, by wiedzieć, jak kąpać szczeniaka już od pierwszych tygodni jego życia, aby to działanie kojarzyło mu się pozytywnie. Jeżeli to Ci się uda, możesz wychować wspaniałego kompana, a kąpiele będą dla Was prawdziwą przyjemnością. Wybierz odpowiednie preparaty do kąpieli psów ze sklepu Apetete.pl, a dzięki temu zapewnisz sobie i zwierzęciu komfort podczas tej czynności.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

7 odpowiedzi na “Jak często i prawidłowo kąpać psa? Wszystko o myciu psów”

  1. Michał pisze:

    Trochę się uśmiałem czytając ten wpis:) „Po zimie czas na kąpiel psa” – a potem coś o psach, które kąpiemy co 2 tygodnie. Z pierwszego zdania wynika, że zimą nie musimy psa kąpać – ale bzdura 🙂

  2. Urszula pisze:

    Dziękuje za opinię, choć jako autor nie mogę się z nią zgodzić, proszę powiedzieć jaką bzdurę napisałam? Psy kąpiemy wtedy, kiedy są brudne. w ZIMIE rzadko, kto decyduje się na kąpiel psa, ponieważ sierść psa długo schnie, a nie wszystkie są przyzwyczajone do dźwięku suszarki Wypuszczenie psa na zimno zaraz po kąpieli mogłoby się dla niego źle skończyć. odpowiedzialny opiekun wówczas kąpie psa po wieczornym spacerze tak by do rana mógł wyschnąć, co również nie jest gwaranacją zwłaszcza jeśli posiadamy psa rasy z podwójnym podszerstkiem jak np: husky. Oczywiście kiedy pies się wytwarza, co zdarza się również zimą – nie ma rady, trzeba psa wykąpać. Jednak, nie ukrywajmy większe kolejki do groomerów są wiosną i latem niż zimą, stąd taki wstęp

  3. Katarzyna pisze:

    Zgadzam się w 100% i nie rozumie jak ktoś mógł tego nie zrozumieć wszystko jasno opisane

  4. Katarzyna pisze:

    Czy jest jakiś bezpieczny sposób na umycie głowy i uszu?
    Mam małego maltańczyka

  5. Urszula pisze:

    Dzień dobry – takiego małego pieska można umyć nawet w umywalce, tylko na dno proszę położyć ręcznik mały, albo coś, by łapki psa się nie ślizgały. Następnie proszę dłońmi jednej ręki zakryć uszy i umyć głowę pieska. Proszę nie kierować strumienia w taki sposób aby woda nie nalała się do nosa. Najlepiej od góry lać wodę, ale małym strumieniem. Można w tym celu użyć wody z butelki z takim smoczkiem, jak dla sportowców. Ważne aby ta kąpiel była dla psa jak najmniej stresująca, do 4 miesiaca życia jest okres socjalizacji.

  6. Anonim pisze:

    Chcialam sie dowiedziec kupilam obroze na kleszcze czy mozna kapac psa w niej czy zdjac

  7. […] Sprawdź również: Jak często kąpać psa? Jak robić to prawidłowo? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły