KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak pies sygnalizuje ból? Odpowiada ekspert Apetete

Ból jest jednym z objawów, że w organizmie nie wszystko działa prawidłowo. Czworonożny przyjaciel nie poinformuje Cię, że go coś boli. Możesz to jednak zauważyć. Wystarczy, że dowiesz się, jak pies sygnalizuje ból.

Opiekunowie psów coraz lepiej rozumieją potrzeby swoich podopiecznych. Pomimo tego wzrostu świadomości nadal trudno jest ocenić, kiedy pies odczuwa ból. Współczesna medycyna określa mianem bólu przykre zmysłowe i emocjonalne odczucie, któremu może towarzyszyć uszkodzenie tkanki. Ból u psa jest oznaką choroby lub urazu, sygnalizuje potrzebę poszukiwania pomocy. Można więc powiedzieć, że ból jest potrzebny, dlatego każda żywa jednostka go odczuwa, również kochane czworonogi.

Jak rozpoznać, że psa coś boli?

Pies z natury stara się ukryć, że coś go boli. W ten sposób robią nie tylko psy, lecz także inne zwierzęta. Instynktownie próbują zamaskować swoje słabości. Dlaczego? Psy należą do gatunku drapieżników, ich przodkiem jest wilk szary, który jest zwierzęciem stadnym. Z grupy automatycznie wykluczane są najsłabsze osobniki, które mogłyby spowalniać stado i tym samym stać się dla niego zagrożeniem. Z tego powodu psowate nauczyły się nie okazywać bólu, aby nie utracić swojej bezpiecznej pozycji.

Wrażliwość na ból zmienia się z wiekiem – starsze zwierzęta bardzo często cierpią w milczeniu. W świecie czworonogów najgorzej z bólem radzą sobie samce. Osobniki płci żeńskiej z godnością znoszą cierpienie. Poza tym rasa również warunkuje, w jakim stopniu pies będzie przechodził chorobę.

Duży próg bólowy wykazują najczęściej psy obronne – należą do nich rasy takie jak: mastif, chow chow, bokser, akita, amstaff, bulterier, labrador. Pozostałe rasy, a zwłaszcza owczarki niemieckie są dużo bardziej delikatne. Przykładowo więc, samiec będący mieszanką ras z rodziny owczarków może być szczególnie wrażliwy na ból.

Sprawdź również: Łagodne rasy psów – TOP 5 spokojnych ras

Pies może sygnalizować ból od razu, jeśli doszło do jakiegoś nieszczęśliwego wypadku lub po dłuższym czasie, jeśli rozwija się w jego organizmie choroba. Z pewnością różni opiekunowie w różnym czasie zdecydują się na wizytę u weterynarza. Niektórzy robią to zbyt późno, mając nadzieję, że wszystko samo przejdzie, a inni wręcz przeciwnie – od razu udają się na wizytę.

promocja overzoo apetete

Drugie podejście jest z pewnością bezpieczniejsze dla zwierzęcia, choć czasem niepotrzebnie wiąże się ze stresem związanym z wizytą. Przytoczę przykładową historię, w której reakcja opiekuna była natychmiastowa. Podczas zabawy na śniegu opiekun ścigał się z psem do zabawki, nie wyhamował i niechcący wcelował nie w piłkę, a w nos zwierzęcia. Jak pies okazuje ból w takiej sytuacji? Zwierzę zaczęło intensywnie kichać, dlatego reakcja była natychmiastowa – opiekun pojechał z czworonogiem do weterynarza. Diagnoza to obrzęk nosa, konieczne były zastrzyki przez kolejne trzy dni. Być może w tej sytuacji można było przeczekać, aż obrzęk zejdzie samodzielnie, wspomóc zwierzę okładami. Wizyta u weterynarza pozwoliła jednak znacznie szybciej zapomnieć zwierzęciu o bólu.

Jak pies sygnalizuje ból?

Jeśli dobrze znasz swojego psa, nie powinno być Ci trudno rozpoznać, kiedy źle się czuje. Bacznie go obserwuj – dzięki temu zauważysz zmiany w zachowaniu. Tak naprawdę każde odstępstwo od normy zachowania powinno być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym. Aktywny pies nagle staje się osowiały? To może być symptom choroby. Łakomczuch nagle zaczyna stronić od jedzenia? To znak, że zwierzęciu trzeba się bliżej przyjrzeć i wykonać badania. Co jeszcze powinno Cię zaniepokoić? Jak pies okazuje ból?

jak pies sygnalizuje ból pozycja bólowa

Podczas choroby pies może reagować agresją na dotyk opiekuna, co nie zdarzało mu się nigdy przedtem. Chore zwierzę często unika kontaktu z człowiekiem lub wręcz przeciwnie – potrzebuje go jeszcze więcej. Ważne jest więc to, czy zachowanie zwierzęcia się zmieniło. Może się też okazać, że pies, który nigdy nie denerwował się Twoim wyjściem z domu, nagle źle to znosi, a więc głośno szczeka czy piszczy.

Jak pies sygnalizuje ból? Zdarza się, że zwierzę reagujące do tej pory bardzo intensywnie na jakiś dźwięk, na przykład dzwonek do drzwi, nagle przestaje zwracać na niego uwagę. Nie podbiega więc do drzwi i nie szczeka.

Zaniepokoić powinno Cię również nadmierne wylizywanie sobie sierści. Zwierzę może wylizywać intensywnie miejsce, które go boli, ale nie jest to zasada. Dlaczego pies zachowuje się w ten sposób? Intensywne lizanie jest dla niego zachowaniem uspokajającym, dlatego gdy odczuwa ból, próbuje sobie z nim radzić właśnie w taki sposób. Zmiana wyglądu okrywy włosowej, smutny wzrok czy apatia – one też są sygnałem, że w organizmie coś nie funkcjonuje prawidłowo.

Jakie jeszcze zachowania powinny Cię zaniepokoić? Zwróć uwagę, jeśli pies nie może znaleźć sobie miejsca. Zawsze spał na ulubionym posłaniu, a nagle zaczyna szukać nowej kryjówki? Położył się w miejscu, w którym dotąd nigdy nie spał, na przykład w łazience na płytkach? To znak, że warto skontrolować jego stan zdrowia u weterynarza. Mało ruchliwy i zazwyczaj spokojny pies nie może znaleźć sobie miejsca, ale bywa też odwrotnie – bardzo aktywne zwierzę spędza w jednym miejscu wiele godzin.

Jak rozpoznać, że psa coś boli? Zwróć uwagę na zachowania całej grupy psów, jeśli masz ich więcej niż jednego. Relacje między nimi mogą ulec zmianie. Chore zwierzę może być gorzej traktowane przez pozostałe. Pies, który gorzej się czuje, może też stać się konfliktowy, a do tej pory był w zupełnie dobrych relacjach z pozostałymi czworonożnymi domownikami.

Jak rozpoznać ból brzucha u psa? Zwierzę przestaje lubić, gdy dotykasz go po brzuchu, a dotąd sprawiało mu to radość. Możesz też zauważyć, że zwierzę przyjmuje inną postawę, na przykład unosi biodra. Taka pozycja bólowa u psa powinna Cię zaniepokoić. Zdarza się, że pies nie może znaleźć sobie miejsca w nocy czy za dnia, ciągle zmienia ułożenie ciała.

Ból u psa – co mu podać?

Wiesz już, jak rozpoznać ból u psa. Co zrobić, gdy zauważysz, że zwierzę gorzej się czuje? Tym, co możesz zrobić, jest zmierzenie psu temperatury. Najlepiej oczywiście, jeśli zrobi to weterynarz w gabinecie. Możesz jednak zdecydować się na takie badanie, jeśli pora jest już późna, a do najbliższego lekarza masz daleko. W jaki sposób zmierzyć psu temperaturę? Tradycyjny termometr trzeba umieścić w odbycie zwierzęcia na 3–5 minut. Warto przedtem jego końcówkę pokryć wazeliną, co ograniczy nieco nieprzyjemne odczucia.

jak pies sygnalizuje ból

Prawidłowa ciepłota psa wynosi 37,5–39 stopni, zależy jednak od wieku (szczeniaki zazwyczaj mają wyższą temperaturę). Nigdy temperatury psa nie oceniaj po ciepłocie noska. To mit, że ciepły nos zawsze jest symptomem choroby. Suchy nos mają zwierzęta zaraz po przebudzeniu, młodsze zwierzęta oraz psy mieszkające w ciepłym, suchym, klimatyzowanym pomieszczeniu oraz tam, gdzie są kaloryfery.

Przeczytaj także: Gorączka u psa a przeziębienie u psa – kiedy wzrost temperatura powinien niepokoić?

Jeśli pies piszczy z bólu, jego zachowanie diametralnie się zmieniło i nie chce jeść, nie podejmuj w domu żadnych konkretnych kroków samodzielnie. Nie podawaj leków, na przykład przeznaczonych dla ludzi. To ogromny błąd, który może mieć poważne konsekwencje! Warto więc jak najszybciej udać się do weterynarza. Z pewnością sprawdzi on temperaturę zwierzęcia, będzie dotykał całego ciała psa, żeby sprawdzić, czy na dotyk w którymś miejscu reaguje w szczególny sposób.

Ważne są też badania krwi, czasem moczu czy kału. Proces leczenia będzie oczywiście zależny od odkrytej choroby. Czasem wystarczą leki podawane w domu, ale może się okazać, że przez kilka dni z rzędu konieczne będą wizyty u lekarza na zastrzyki.

Ból u psa – profilaktyka

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to popularne powiedzenie dotyczy również zdrowia zwierząt. Co zrobić, żeby jak najrzadziej mierzyć się z problemami zdrowotnymi u czworonoga? Zadbaj o profilaktykę. Szczególnie ważna jest odpowiednia dieta. Czym powinna się charakteryzować? Zwróć uwagę nie tylko na skład karmy, lecz także jej ilość w codziennej diecie. Uważaj na to, żeby nie doprowadzić zwierzęcia do otyłości, której konsekwencją mogą być różne choroby.

Karma powinna zawierać odpowiednią ilość białek, tłuszczów i węglowodanów. Musi dostarczać organizmowi ważnych witamin – pies potrzebuje między innymi witaminy D3. Pełnoporcjowa, dobrze zbilansowana karma zapobiega występowaniu niedoborów. Pamiętaj również też o tym, aby zwierzę miało zawsze dostęp do świeżej wody.

Zdrowie czworonoga możesz też wspierać przy pomocy suplementów. Są przydatne, jeśli po badaniach okazało się, że zwierzęciu brakuje jakichś składników. Podawanie suplementów warto zawsze skonsultować z weterynarzem. Kiedy mogą się one okazać szczególnie potrzebne? Zwróć na nie uwagę, jeśli zwierzę jest już seniorem. Dla psich seniorów sprawdzi się produkt Flawitol marki Dr Seidel, który między innymi dzięki zawartości chondroityny i glukozaminy minimalizuje skutki zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów.

suplementy diety dla psa

Każdy opiekun psa powinien znać sposób zachowania czworonożnego przyjaciela, co pozwoli mu zauważyć niepokojące objawy. Wiesz już, jak rozpoznać ból u psa. Agresja, apatia, brak chęci do jedzenia to tylko część z symptomów, których nie można lekceważyć. Nie czekaj do ostatniej chwili z wizytą u weterynarza. Szybko wdrożone leczenie oraz właściwe pożywienie pozwolą zwalczyć problem.

Wiedząc, jaka jest pozycja bólowa u psa i jak zmienia się zachowanie chorego zwierzęcia, możesz błyskawicznie zareagować i zadbać o zdrowie czworonoga, które jest przecież dla Ciebie najważniejsze. Zapraszamy Cię do sprawdzenia oferty Apetete, a szczególnie kategorii Preparaty lecznicze i suplementy, w której znajdziesz produkty wspierające zdrowie zwierząt.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły