KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak chronić psa przed kleszczami? 6 sprawdzonych sposobów

Chyba każdy opiekun w okresie od wiosny do późnej jesieni zastanawia się, jak chronić psa przed kleszczami. Te niewielkie pajęczaki przysparzają sporo problemów, bo powodują u zwierząt groźne w skutkach choroby. Dowiedz się, jak właściwie chronić swojego czworonoga.

Kleszcze to jedne z najczęściej występujących pasożytów w Polsce.  Przenoszą groźne choroby, które – niezdiagnozowane lub zbyt późno leczone – powodują śmierć wielu psów w całym kraju. Z tego powodu warto wiedzieć, jak chronić psa przed kleszczami, aby nie ryzykować jego życiem.

Czy kleszcze są groźne dla psa?

Warto wiedzieć, że kleszcze należą do gatunku roztoczy, pajęczaków. Ciało ich jest podłużnie spłaszczone i pokryte chitynowym oskórkiem. Kleszcz ma elastyczny odwłok, dzięki któremu jest w stanie pomieścić spory zapas krwi. Odnóża ma wyposażone w specjalne pazurki, którymi chwyta żywiciela. O trudności z tym, jak pozbyć się kleszcza u psa – tego chodzącego po sierści – przekonał się chyba każdy opiekun psa.

Właściciel czworonoga powinien mieć świadomość, jak dużym zagrożeniem dla psów są kleszcze. Choroby odkleszczowe rozwijają się zwykle bardzo szybko, a gdy dają objawy – stan psa jest już poważny. Z tego powodu warto wiedzieć, co przeciw kleszczom dla psa stosować regularnie, a także, na co szczególnie uważać.

jak chronić psa przed kleszczami 1

Kiedy żerują kleszcze?

Kleszcze przeżywają dwa okresy wzmożonego żerowania – pierwszy przypada na początek października, a drugi – koniec czerwca. W ciągu dnia pajęczaki są aktywne zwłaszcza dwa razy. Pierwsza fala zaczyna się od 8.00-9.00 i trwa do 11.00-12.00. Druga natomiast rozpoczyna się mniej więcej od 16.00 i trwa aż do zmierzchu.

Jak atakują kleszcze?

Dorosłe kleszcze najchętniej wybierają wysokie rośliny oraz krzewy do wysokości mniej więcej 100-150 cm. Nigdy jednak nie przesiadują na drzewach. Młodsze osobniki wybierają niską roślinność, zwłaszcza łąki i trawniki. Z tego powodu osoby, które zastanawiają się, czy kleszcze są groźne dla psa w mieście, nie będą pocieszone – to właśnie miejskie psy często zapadają na choroby odkleszczowe.

Sprawdź także: Najczęściej występujące choroby odkleszczowe u psów – jak się przed nimi bronić?

Rodzaje kleszczy 

Istnieje ponad 850 rodzajów kleszczy, które dzieli się na miękkie (obrzeźki) i twarde z pancerzem. Miękkie nie zagrażają człowiekowi, ich głównym żywicielem jest gołąb. Natomiast twarde są dla ludzi i psów bardzo niebezpieczne.

Najpopularniejszy jest kleszcz pospolity, pastwiskowy (Ixodes ricinus). Zupełnie ślepy pajęczak. Jego głównym żywicielem były sarny i łosie, a także psy i koty. Ten kleszcz atakuje w każdym stadium – od larwy, przez nimfę, aż do dorosłej postaci. Dodatkowo jest bardzo popularny, pomimo swojej nazwy występuje również w terenach mocno zurbanizowanych. Jest głównym roznosicielem boreliozy i wirusów zapalenia opon mózgowych, anaplazmozy i tularemii.

Kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus) w każdym stadium swego rozwoju musi wypić krew co najmniej raz. Jednak nie atakuje w stadium larwy i nimfy większych zwierząt. Najczęściej jego żywicielami są małe gryzonie. Kleszczom łąkowym za lokalizator służy narząd Hallera, który jest szczególnie wrażliwy na ciepło, dwutlenek węgla oraz dotyk. Ich krewniakiem jest kleszcz psi (Rhipicephalus sanguineus), który przenosi nie tylko pierwotniaka Babesia canis, ale i inne choroby.

Jak chronić psa przed kleszczami? Poznaj 6 sprawdzonych sposobów

Wiesz już, dlaczego ochrona psa przed kleszczami jest tak ważna. Sprawdź teraz, jak o nią zadbać, aby Twój pupil pozostał w dobrej kondycji i nie przynosił pasożytów do domu. Ponadto dowiedz się, jak pozbyć się kleszcza u psa, który już go złapał.

Obroża – działanie na dłużej

Obroże na pchły i kleszcze to obecnie najskuteczniejszy produkt. Podczas zakładania, w zależności od marki, nie jest wymagany uprzedni okres karencji od kąpieli. Uważaj jednak – jeśli zastanawiasz się, co na kleszcze dla psa, który uwielbia pływać, to obroża może niekoniecznie spełnić zadanie. Większość producentów nakazuje zdejmować ją na czas kąpieli, czy to pielęgnacyjnej, czy tej w trakcie spaceru. Produkty tego rodzaju zwykle nie są wodoodporne, pomijając kilka najnowszych generacji.

jak chronić psa przed kleszczami 2

Zaletą obroży jest łatwość jej stosowania. Wystarczy dobrać produkt odpowiedniej długości, który będziesz mógł zapiąć na psiej szyi. Powinna przylegać ściśle do skóry, dlatego nie sprawdzi się u psów długowłosych, o bardzo gęstej szacie i podszerstku. Czy jest to coś, co odstrasza kleszcze u psa? Zdecydowanie nie – obroża działa podobnie jak krople, czyli zabija kleszcze w momencie, gdy wbiją się w psią skórę. Jest też toksyczna, gdy dostanie się do środowiska, a także może uczulać. Należy chronić ją przed kontaktem z dziećmi.

Krople spot-on – dla ostrożnych

Drugą propozycją są krople spot-on. Ich okres działania na kleszcze to zazwyczaj 4 tygodnie, a na pchły – 8. Ich zastosowanie jest równie proste jak obroży – wystarczy całą zawartość pipety wylać między łopatki u małych psów lub rozprowadzić wzdłuż kręgosłupa u większych czworonogów. Jeśli zastanawiasz się, co przeciw kleszczom dla psa, który lubi kąpiele i ma gęstą sierść, sprawdzi się najlepiej, to krople mogą być dobrym wyborem. Uważaj jednak, bo zwykle na dwa dni przed i po aplikacji pies nie powinien moczyć skóry.

Najczęściej stosowanymi substancjami czynnymi w kroplach są fipronil, amitraza, permetryna i imidakloprid. Pamiętaj, że permetryna jest toksyczna dla kotów. Duża część kotów ma na nią uczulenie, dlatego nie powinno się stosować tego środka w domu, w którym przebywają koty. Ma natomiast właściwości odstraszające, przynajmniej częściowo. Preparaty tego typu również mogą powodować uczulenie, jednak są po okresie wchłaniania z zasady bezpieczniejsze dla środowiska. Trzeba jednak o wiele częściej niż w przypadku obroży powtarzać aplikację.

Tabletki do żucia przeciw kleszczom

Mają swoich przeciwników, jak i zwolenników – tabletki uważane są jedno z najskuteczniejszych obecnie rozwiązań. Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć psa przed kleszczami bez ryzyka dla środowiska, tabletki to dobry wybór. Tego rodzaju preparaty nie są w żaden sposób zagrożeniem dla kotów, innych psów, które mogłyby polizać miejsce aplikacji, jak w przypadku kropli, a także dla dzieci.

Ważne jest, aby nie tylko dostosować dawkę do rozmiarów psa, ale i regularnie wykonywać badania krwi. Chodzi zwłaszcza o parametry trzustki i wątroby.

Preparaty odstraszające – na spacer

Prócz preparatów bójczych, które zabijają kleszcze w momencie wbicia w skórę, istnieją również te, które działają odstraszająco. Tutaj dobra wiadomość – to, co odstrasza kleszcze u psa, zwykle jest naturalne. Mowa tutaj o preparatach w sprayu, ale i kroplach czy obroży, które mają działanie odstraszające, czyli powodują, że owady nie uważają psa za odpowiednią dla siebie ofiarę. Co więcej, tego rodzaju środki mogą być stosowane często również u ludzi, a także nie są szkodliwe dla środowiska. Zazwyczaj działają też na inne owady, np. pchły, a nawet komary, co chroni dodatkowo przed dirofilariozą.

Wydawać by się mogło, że jest to idealny sposób na to, jak zabezpieczyć psa przed kleszczami. Fakty są jednak takie, że nie jest to metoda bez wad. Przede wszystkim środki takie mają bardzo krótki okres działania – do kilku godzin w przypadku sprayów i kilkunastu dni w przypadku obroży i kropli. Nie mają zwykle działania bójczego, czyli nie zabiją kleszcza, który już się wbił w skórę, dlatego najlepiej stosować je równolegle z innymi preparatami. Mogą powodować alergie i podrażnienia, bo mają zwykle silny zapach, co również stanowi pewien dyskomfort przy czułym węchu psa.

Szampony, pudry, spraye – dodatkowa ochrona

Oferowana przez inne preparaty ochrona psa przed kleszczami jest raczej jednorazowa. Mowa tutaj o szamponach, pudrach, które wciera się w sierść, czy sprayach. Aplikację dwóch ostatnich preparatów trzeba regularnie powtarzać, koniecznie po zmoczeniu sierści. Sprawdzą się one jednak w przypadku, gdy znajdziesz kilka chodzących po psie kleszczy i chcesz mieć pewność, że pozbędziesz się wszystkich. Są też dobrym wyborem, gdy prócz kleszczy pies ma też inne pasożyty, np. pchły.

jak chronić psa przed kleszczami 6 sposobów

Na bieżąco usuwaj kleszcze!

Staraj się jak najszybciej usunąć pasożyta – kleszcze zarażają standardowo po 24 godzinach. Najlepszym sposobem na walkę z kleszczami, poza profilaktyką, jest dokładne przeglądanie sierści psa po każdym spacerze. Kleszcz nie wkłuwa się od razu. Szuka odpowiedniego miejsca – z cienką, odsłoniętą, ciepłą skórą. Dlatego najczęściej można go spotkać na uszach i brzuchu, pod pachami i kolanami.

Jeśli już go zauważysz, usuń kleszcza pęsetą, kleszczołapkami albo specjalną pętlą. Łap jak najbliżej główki i wyrywaj – nie kręć, nie smaruj niczym kleszcza przed wyjęciem. Potem możesz zdezynfekować miejsce. Jeśli widzisz, że w skórze psa została niewielka część głowy, nie martw się. Miejsce to zostanie przez organizm potraktowane jak infekcja, a resztki kleszcza – usunięte wraz z wydzieliną.

Przeczytaj również: Kleszcz u psa – czy to niebezpieczne? Jakie są objawy?

Co odstrasza kleszcze u psa?

Sprawdź, co na kleszcze dla psa sprawdzi się najlepiej!

Sabunol Plus obroża przeciw kleszczom i pchłom psa

jak chronić psa przed kleszczami sprawdzone sposoby

Obroża dla psa jest dostępna w czterech różnych rozmiarach, dlatego dopasujesz ją do wielkości psa. Zawiera trzy składniki aktywne, w tym geraniol, który działa lekko odstraszająco. Produkt, w przeciwieństwie do wielu podobnych, jest wodoodporny, co oznacza, że nie trzeba zdejmować go na czas kąpieli czy podczas deszczu. Działa już po kilku godzinach od nałożenia. Nie nadaje się dla szczeniąt poniżej 12 tygodnia oraz kotów.

Fiprex krople na pchły i kleszcze dla psa L (25-40kg)

jak chronić psa przed kleszczami krople

Krople dostępne są w opakowaniach o różnej pojemności, dostosowanych do różnych zakresów wagi psów. Zwalczają zarówno kleszcze, jak i wszy, pchły i wszoły. Do 48 godzin od wbicia kleszcza wykazują działanie bójcze. Działają przez 4 tygodnie, ale nie mają funkcji odstraszającej.

jak chronić psa przed kleszczami

Żadnego właściciela nie trzeba przekonać o tym, czy kleszcze są groźne dla psa. Pajęczaki te przenoszą choroby, które powodują nie tylko pogorszenie stanu zdrowia, ale i śmierć wielu zwierząt. Na szczęście dostępne są środki profilaktyczne, które chronią przed zachorowaniem. Teraz wiesz już, jak chronić psa przed kleszczami. Wybierz ze sklepu Apetete.pl najlepsze preparaty przeciwko kleszczom i zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły