KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Uwaga na kleszcze – jak skutecznie zabezpieczyć psa przed kleszczami opis preparatów

Kleszcze to niebezpieczne pasożyty, które przenoszą choroby. Pajęczaki te mają kilka okresów wzmożonego żerowania, wiosną oraz późną jesienią. Natomiast zimą, kiedy temperatura spada poniżej 4 stopni zakopują się w liściach i zapadają w letarg zimowy. Budzą się w cieplejsze dni, by się najeść. Wiosna wobec tego jest okresem intensywnego żerowania kleszczy, kiedy po zimie budzą się głodne i muszą się najeść za te kilka miesięcy głodówki. Obecnie kleszcze można spotkać wszędzie, w parkach, w lasach, pod blokiem. Wobec tego trzeba zabezpieczać pupila przed tym pasożytem. Jak to robić skutecznie? Poniżej opis kilku najnowszych preparatów na kleszcze.

pies las

Krótko o kleszczach

Kleszcze to pajęczaki, które żywią się krwią zwierząt i ludzi. Podczas żerowania zarażony kleszcz wprowadza zarazę do krwiobiegu psa. Należy zauważyć, że ponad 80% kleszczy zarażonych jest babesją, pasożytem który niszczy komórki krwi, prowadząc do anemii, uszkodzenia narządów wewnętrznych – nieleczona babeszjoza najczęściej prowadzi do śmierci zwierzęcia. Żerują one w wysokich trawach, a nie spadają z drzew, namierzają ofiarę za pomocą narządu Hallera, które wychwytuje ciepło i zapach potu.

Jak chronić psa przez kleszczami, czyli akysz kleszcz

Ultradźwiękowe tickless: AHP Ultrax

Najmniej inwazyjną metodą jest stosowanie tzw. odstraszaczy ultradźwiękowych

Ich działanie zaburza pracę narządu Hallera, za pomocą którego kleszcze namierzają ofiarę, co oznacza że pupil staje się niewidzialny dla pasożyta. Warunkiem skuteczności ultradźwięków jest ich prawidłowe używanie, głośnikiem do psa oraz niezasłanianie go adresówką – ponieważ jest to urządzenie elektryczne, należy unikać jego kontaktu z wodą. Według opinii internautów tickless i AHP mają podobne działanie odstraszające i są bezpieczne dla zwierząt. Nie powodują żadnych skutków ubocznych, a są skuteczne. Koszt na 1 rok działania około 65-99zł.

Spot-on krople na kark

Spot- on – potocznie zwane kroplami stosuje się miejscowo na kark i w okolice łopatek, tak aby pies ich nie zlizał. Przed zastosowaniem preparatu nie wolno psa kąpać, a po nie powinno się dotykać zwierzaka przez co najmniej 2h – aby preparat dobrze się wchłonął. Najczęściej stosowaną substancją w preparatach typu spot-on jest fipronil (fiprex, frontline) permetryna (koty na ten pyretroid mają bardzo często uczulenie, dlatego w przypadku tych zwierząt nie powinno się stosować tego rodzaju preparatów) sabunol, advantic, frontline tri act, advantix.

UWAGA: Permetryna jest bardzo często silnym alergenem, dlatego też u psów występują na nią alergie!

Tabletki do żucia przeciwko kleszczom

Bravecto- Tabletki do gryzienia dostosowane do masy ciała psa działają bójczo na kleszcze, pchły i świerzb. Użyta substancja fluranel zabezpiecza psa przed infestacją (żerowaniem) przez okres 12 tygodni, 8 tygodni na kleszcza psiego – Rhipicephalus sanguineus.

Przeznaczone są dla zwierząt zdrowych powyżej 6 miesiąca życia. Substancja czynna fluranel w 90% jest wydalana w postaci niezmienionej z organizmu psa i nie jest  metabolizowana w wątrobie. Możne być podawana tylko zwierzętom zdrowym po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii.

Koszt tabletki to od 80-140zł/ 3 miesiące. W Europie są zupełną nowością, na rynku farmaceutycznym są dostępne od niecałych 2 lat.

Nexgard- tabletka do rozgryzania i żucia, produkt firmy Merial (frontline, rabisin szepionki, itp.). Substancja czynna afoxolaner działa bójczo zaraz po wgryzieniu się kleszcza. Tabletka gwarantuje 1 miesiąc pełnej ochrony na wszystkie rodzaje kleszczy. Stosowanie tabletek w Polsce budzi nadal kontrowersje, ze względu na kilkanaście przypadków śmiertelnych po zażyciu tabletki. Dlatego powinna być stosowana tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii – w związku z tym brak sprzedaży wysyłkowej.

Obroże przeciwko kleszczowe

Foresto – Szara, bezzapachowa obroża przeciwko pchłom i kleszczom dla psów i kotów występuje w dwóch rozmiarach 38cm i 70cm. Działa odstraszająco i bójczo przez okres 7-8 miesięcy. Obrożę powinno się założyć tak, aby ściśle przylegała do szyi. Wykazuje ona silne działanie odstraszające na wszystkie rodzaje kleszczy. Dodatkowo jest wodoodporna. Można ją stosować u szczeniąt powyżej 7 tygodnia życia i u kociąt powyżej 10 tygodnia życia. Substancje imidakloprid oraz flumetryna są stopniowo uwalniane z obroży w bezpiecznej dla psa dawce, dzięki czemu obroża skutecznie odstrasza kleszcze, bez szkody dla naszego zwierzęcia.

Kiltix – żółta obroża dla psów, występująca w trzech rozmiarach: dla małych, średnich i dużych psów. Okres jej działania wynosi 5-6 miesięcy. Jest toksyczna dla owadów, ryb i ptaków. Substancje propoksur i fluemetryna wykazują silne działanie bójcze na pchły i kleszcze.

Czy szampony na kleszcze są skuteczne?

Szampony, spraye, pudry to mniej skuteczne preparaty przeciwko pchłom i kleszczom, a ich skuteczność działania zależy w dużym stopniu od dokładności użycia. Ze względu na mniejsze stężenie substancji czynnych zalecane są do stosowania u szczeniąt i psów chorych.

Jak usunąć kleszcza?

Najlepiej za pomocą kleszczotek bądź pincety, wyrywając go. Szybkość naszej reakcji zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe.

O czym należy pamiętać

Kleszcze to bardzo niebezpieczne pasożyty i bardzo sprytne. Przez lata wykształciły w sobie odporność na większość substancji je odstraszających i zabijających. Obecnie żaden dostępny preparat nie daje 100% gwarancji. Dlatego najlepszym sposobem  jest dokładne przejrzenie sierści psa po każdym spacerze. Kleszcz nie wbija się zaraz po znalezieniu się na żywicielu. Zazwyczaj szuka ciepłego i miłego miejsca z miękką skórą na swoją infestację. Najczęściej narażone miejsca na obecność kleszczy to: pod kolanami, pachwinami, na pysku, przy odbycie, za uszami. W przypadku znalezienia wbitego kleszcza –  należy go jak najszybciej usunąć.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Uwaga na kleszcze – jak skutecznie zabezpieczyć psa przed kleszczami opis preparatów”

  1. ogera pisze:

    Właśnie wspomniany fiprex my używamy dla naszego psa i jak do tej pory działa, jeszcze nie miał kleszcza a dużo przebywamy z nim na łąkach i w lesie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły