KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Koty Birmańskie – jaka rasa dla mnie

Koty birmańskie – legenda głosi, że śnieżnobiały kot mieszkający w świątyni bogini Tsun-Kyan-Kse po zamordowaniu swojego opiekuna – kapłana, wskoczył na jego ciało i przypatrywał się złotemu posągowi bogini o szafirowych oczach. Wówczas blask bijący od posągu zmienił szatę kota na złotą, a oczy niczym u bogini stały się szafirowe. Tylko łapy zostały nadal białe, ponieważ były wsunięte w szaty kapłana. Przemianie miały ulec też inne zwierzęta przebywające w tym czasie w świątyni…

Tak pięknie zaczyna się historia kota birmańskiego – zwanego świętym. A o czym jeszcze powinien wiedzieć przyszły opiekun tej rasy? Więcej o tych kotach, ich historii, żywieniu, charakterze, chorobach w dzisiejszym temacie.

koty birmańskie

Historia rasy – koty birmańskie

Koty birmańskie, poza legendarnym pochodzeniem, wywodzą się z Europy, do której sprowadził je bogaty Paryżanin. Zakupił koty ze świątyni Lao Tsun w Birmie. Niestety, podczas podróży przeżyła tylko kotka- Sita, która dała początek rasie. W czasie wojny koty wyginęły i odtworzenie rasy trwało kolejne 20 lat. Dzisiejsze koty birmańskie, zwane również Świętymi kotami z Birmy, powstały w wyniku krzyżówki kota syjamskiego z perskim.

 

Cechy wyglądu

Koty birmańskie zaliczane są do rasy półdługowłosej, ale szatę mają nieco krótszą od persów, bardziej puszystą i jedwabistą. Niewątpliwie to właśnie nadaje im elegancki wygląd, a dodatkowo taka też struktura włosa jest łatwiejsza w pielęgnacji. Ale ponieważ koty te nie mają gęstego futra, są dużo bardziej wrażliwe na chłód.

Koty birmańskie zaraz po urodzeniu są całe białe, dopiero po kilku tygodniach ich barwa zmienia się na kremową. Cechą wyróżniającą rasę są skarpetki na łapkach w kolorze białym, które powinny sięgać do wysokości 5 palca. Ogon jest puszysty i skierowany do góry, przez co przypomina wyglądem kitę leśnych zwierząt.

Koty birmańskie i ich charakter

Zwierzęta te są niezwykle łagodne – ze względu na brak gęstego futra i mniejszą odporność na mróz lubią spać z właścicielem pod kołdrą. To przyjacielskie zwierzęta, idealne dla człowieka. Mają oczywiście wady. Potrafią być uparte i nieznośne, ale nigdy wredne. Ogólnie są łagodne, dlatego można je trzymać razem z dziećmi i małymi zwierzętami.

Koty te jednak nie są duszą towarzystwa. Kiedy przychodzą goście, chowają się do szafy i wychodzą dopiero, jak przybysze opuszczą dom. Nie czują się dobrze w tłumie, choć bywają osobniki ciekawskie, które i obcym potrafią wskoczyć na kolana i domagać się pieszczot oraz uwagi.  Koty birmańskie nie miauczą głośno, raczej melodyjnie mruczą, domagając się uwagi. Koty te uznawane są za bardzo rozmowne zwierzęta, gdyby jeszcze chciały mówić w naszym języku…

Pielęgnacja kota birmańskiego

Ponieważ jest to mieszanka dwóch ras, perskiego i syjamskiego, jego pielęgnacja jest również pośrednia. Nie wymaga codziennego szczotkowania, ponieważ koty te doskonale same potrafią zadbać o swoje futro. Nie mają też zbyt gęstej sierści, dlatego toaleta nie sprawia im trudności. Jednak podobnie jak u innych kotów, również u nich mogą się po toalecie tworzyć kulki włosowe. Wówczas można wspomagać metabolizm poprzez podawanie specjalnej karmy dla kotów Royal Canin Hairball, która pomaga pozbywać się włosów z żołądka – o pilobezoarach tzw. kłaczkach więcej przeczytacie w poprzednim wpisie.

Szczotka dla kotów

Czym żywić koty Birmańskie

Ogólnie jest to zdrowa rasa. Podobnie u jak innych przedstawicieli gatunku, również i tu występuje tendencja do chorób układu moczowego, nerek. Zdarzają się też przypadki dysplazji stawu biodrowego. Z tego względu karma dla kota birmańskiego powinna być wzbogacona o substancję chronoterapeutyczne, glukozaminę, siarczan chondroityny, MSM, wapń oraz takie które, wzmacniają pracę układu moczowego: witamina C, dzika róża, itp. Można mu podawać jako suplement diety: owoc dzikiej róży, ewentualnie żółtko jaja kurzego na piękną sierść. Najwygodniejszym sposobem karmienia kota birmańskiego jest podawanie suchej karmy dla wybrednych kotów. Można ewentualnie mieszać suchą karmę z mokrą bądź podawać gotowane jedzenie: kurczak, wątróbka, trochę warzyw – takim jedzeniem na pewno kot nie pogardzi.

catz-finefood-

O czym należy pamiętać?

Uważa się, że koty birmańskie to bardzo towarzyskie i przyjacielskie zwierzęta. Są na tyle niezwykłe, że jeśli zaufają opiekunowi, potrafią za nim chodzić niczym posłuszny pies. Aby otrzymać kota w danej rasie wraz z jego cudownymi cechami, należy wybierać zwierzęta tylko ze sprawdzonej, dobrej hodowli. W tym celu należy zrobić wywiad z hodowcą, zapytać o jego matkę, obejrzeć pozostały miot. Ocenić ich stan zdrowia. Kociaki powinny być wesołe, bez wycieków z oczu, nosa, a ich sierść powinna być błyszcząca. Takiemu samemu kryterium oceny podlega matka kociąt. Pamiętaj, aby kupić kota tylko dopiero po dokładnym sprawdzeniu hodowli, ponieważ tylko dobry pierwszy dom gwarantuje zdrowie psychiczne i fizyczne Twojego kociaka w przyszłości.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły