KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kotek perski, czyli spokojny i łagodny mruczek. Jak o niego dbać?

Kotek perski to uczuciowe zwierzę, które ceni sobie spokój. Łagodny mruczek zachwyca piękną sierścią – właściciel musi być świadomy konieczności jej regularnego szczotkowania. Dowiedz się więcej na temat historii i charakteru kota perskiego.

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Overzoo

Chyba każdy rozpoznaje koty perskie. Ich arystokratyczny wygląd, na który składa się piękna długa szata, miły pyszczek oraz wyraziste duże oczy sprawiły, że to jedne z najchętniej kupowanych i hodowanych kotów od lat. Obecnie zwierzęta te można spotkać w wielu odmianach kolorystycznych. Jak dbać o takiego kociego arystokratę? Jaki ma charakter? Ile kosztują koty perskie? Podpowiadamy.

Koty perskie – opis rasy

Koty perskie początkowo nazywano angorami. W ich pochodzeniu jest dużo niewiadomych. Uważano, że pochodzą od długowłosych kotów z Bliskiego Wschodu. Stanowią mieszankę kota pustynnego oraz azjatyckiego kota stepowego. Nie wiadomo jednak, po kim otrzymały tak piękną, bujną szatę – wówczas rozpoznawalną tylko u dwóch gatunków zwierząt, kozy i królika. Do Europy kot perski został przywieziony przez włoskiego podróżnika Pietro Della Vallee w XVII wieku. W 1900 roku został przyjęty przez FCI. Nazwa „pers” powstała w XX wieku.

kotek perski zbliżenie na kota

Standard rasy zmieniał się wielokrotnie. Zaczęto przykładać dużą wagę między innymi do miękkiego futra i krótkiego pyszczka. Duża popularność persów przyczyniła się niestety do problemów ze zdrowiem. Liczba hodowli zaczęła rosnąć, a osobniki parowano bez zwracania uwagi na ewentualne dolegliwości. Pojawiły się więc takie cechy jak łzawiące oczy czy cofnięty nos. Estetyka stała się więc w pewnym momencie ważniejsza od zdrowia.

Jak wyglądają kotki perskie?

Wiesz już, jaka była historia rasy. Czas dowiedzieć się więcej o wyglądzie zwierzaka.

Cechy charakterystyczne dla kota perskiego to przede wszystkim płaski pyszczek i duże oczy. Ponadto wyróżnia je piękny, długi i puszysty ogon oraz kryza, którą tworzy gęsta i dłuższa sierść, rosnąca wokół brody.

Koty tej rasy mają masywną budowę ciała z grubym i silnym kośćcem, który uniemożliwia akrobacje na meblach, jakie wiele mruczków ma w zwyczaju. Posiadają również dużą głowę z wypukłym czołem, pełnymi policzkami i płaskim noskiem. Samiec kota perskiego może ważyć 7 kg, natomiast samica 6 kg. Są jednak również lżejsi przedstawiciele tej rasy. Kot rozwija się nawet do 18. miesiąca życia, a osiąga około 35 cm wysokości w kłębie.

Obecnie kotek perski występuje w najrozmaitszych odmianach, których jest aż 150. Warto zwrócić uwagę na różnorodność możliwego umaszczenia – może być jednobarwne, dwubarwne, colorpoint, szynszylowe, szylkretowe. Istnieje między innymi kot perski dymny czy biały. Może być też szynszylowy szary.

Sprawdź także: Snowshoe – poznaj kota z białymi skarpetkami!

Kotki perskie – charakter

Kotek perski jest idealnym towarzyszem dla człowieka. Ma niezwykle spokojny charakter i nie jest agresywny. Świetnie dogaduje się z innymi zwierzętami, jeśli socjalizacja z izolacją zostaną prawidłowo przeprowadzone.

Podczas zabawy mruczki te nie używają zębów i nie drapią. Już od małego kocięta perskie instynktownie podczas figli chowają pazurki. Są więc idealną rasą dla osób, które nie chcą mieć zniszczonych mebli, podrapanych i zerwanych firanek i śladów po pazurach na rękach.

kotek perski właściciel drapiący kota

Kotki perskie raczej nie rozrabiają, nie są to skoczne zwierzęta. Ich możliwości akrobatyczne są ograniczone przez krępą budowę ciała i mocne kości. Ponadto persy dostosowują się do rytmu dobowego opiekuna. Śpią co prawda 16 godzin w ciągu dnia, jednak mruczek bez problemu noc będzie przesypiał ułożony u boku opiekuna.

To świetny kompan nawet do oglądania filmów – jego ulubioną rozrywką jest leżenie i przytulanie się do opiekuna. Koty perskie lubią także bawić się w pogoń za piłkami czy wędką dla kota. Najtańszą kupisz już za kilka złotych, a to bardzo ważne akcesorium. Pers to w końcu urodzony łowca. Najlepsze są te z piórkami, piłeczkami. Każdy kot ucieszy się z takiej zabawki, pozwala bowiem odtworzyć cykl łowiecki. Zabawę wędką należy zakończyć upolowaniem zdobyczy. W przeciwnym razie, jeśli kotu nie uda się złapać celu, może być sfrustrowany, oznacza to bowiem porażkę w łowach . 

Kotek perski jest znany ze swojej wierności i przywiązania do opiekuna. Podobnie jak pies potrafi rozpoznawać nastroje domowników. Jednak w przeciwieństwie do psich towarzyszy, nie należy do typu pocieszyciela. W chwilach smutku pers nie wskoczy na kolana, tylko schowa się na jakiś czas. Z kryjówki wyjdzie wówczas, kiedy dobra aura opiekuna powróci, jednak jak zaznaczają hodowcy, nie jest to reguła.

Kotek perski a warunki mieszalne

Zwierzę może mieszkać zarówno w przestronnym domu, jak i małym mieszkaniu. Dobrze jest niezależnie od wielkości pomieszczeń zapewnić mu miejsce do zabaw, na które czasem ma ochotę. Wysokie półki się nie sprawdzą, ponieważ nie są to skoczne mruczki. Kotek perski z pewnością chętnie skorzysta z osiatkowanego balkonu, na którym latem może się wygrzewać. Ze zwierzakiem możesz też wychodzić na spacery z użyciem szelek. Jako, iż jest to zwierzę, które ceni sobie spokój, najlepiej sprawdzi się w domu ze starszymi dziećmi.

Zastanawiasz się, ile kosztują koty perskie? Zwierzę nie należy do tanich. Cena kota perskiego to kilka tysięcy złotych. Szukaj sprawdzonej hodowli i pamiętaj, że stosunkowo niska kwota za zwierzę powinna wzbudzić Twoje podejrzenia.

kotek perski zbliżenie na rudego kota

Pielęgnacja kota perskiego

Wiesz już, jaki jest charakter jednej z najpopularniejszych ras. Czas dowiedzieć się, jak powinna wyglądać dieta i pielęgnacja kota perskiego.

Żywienie kota

Zasady karmienia persa są typowe dla każdej kociej diety. Podstawą jest podawanie jedzenia w małych ilościach ze stałym dostępem do świeżej wody. Persy, podobnie jak inne koty, mają naturę pustelniczą i niechętnie piją wodę z miski. By nie dopuścić do odwodnienia persa, zalecane jest stosowanie fontann wodnych oraz podawanie mokrej karmy. Odpowiedzialny opiekun powinien zawsze przed podaniem jedzenia dokładnie przeczytać skład na opakowaniu. Szukaj produktów, które mają dużą zawartość mięsa. Szczególnie ważny jest dodatek tauryny – ten aminokwas jest niezbędny w diecie mruczka.

W przypadku persa świetnie sprawdzi się pełnoporcjowa karma Wiejska Zagroda – możesz wybrać smak jagnięciny z krylem lub indyka z łososiem. Produkt jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i DHA, które zapewniają lśniącą sierść i zdrową skórę. Karma zawiera aż 98% mięsa, podrobów i bulionu. Jej skład jest pozbawiony zbędnych składników, na przykład zbóż. W karmie jest aż 2400 mg/kg tauryny.

kotek perski karma wiejska zagroda

W codziennej diecie sprawdzi się też mus John Dog for Cats, w którego składzie znajdziesz niezbędną taurynę, dużą ilość mięsa oraz olej z łososia. Produkt jest pozbawiony zbędnych dodatków, na przykład cukru czy wzmacniaczy smaku. Karma charakteryzuje się bezzbożową formułą.

kotek perski karma john dog for cats

Zwróć też uwagę na karmę Dolina Noteci Premium, która nie zawiera konserwantów, aromatów i sztucznych barwników. Dzięki taurynie korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i oczu zwierzęcia. Produkt w puszcze o zawartości 185 g jest świetnym rozwiązaniem, jeśli masz jednego kota lub dwa. Karma nie będzie stała długo w lodówce.

kotek perski karma dolina noteci

Przeczytaj również: Koty egipskie mau – opis i charakterystyka

Persy – koty, które wymagają częstego czesania

Ze względu na długą szatę pers nie powinien korzystać ze żwirków bentonitowych, które dostają się między łapki oraz znacznie się pylą. Zdecydowanie lepszym wyborem są żwirki naturalne, które nie roznoszą się po mieszkaniu i są przyjazne dla układu oddechowego persa.

Zaletą kota perskiego jest jego długi włos. Sierść wymaga jednak regularnej pielęgnacji. Należy codziennie szczotkować zwierzę specjalną szczotką z kuleczkami. Po posiłku dobrze jest przetrzeć oczy i pyszczek persa mokrym wacikiem. Kawałki jedzenia bardzo często przyklejają się do futerka i szybko zasychają, tworząc nieestetyczne plamy.

Podczas pielęgnacji zwierzaka zwróć uwagę na okolice oczu, które są u tych zwierząt dość problematyczne. U niekastrowanych kotów w nasadzie ogona pojawia się łojotok. Należy więc rozczesywać te miejsca regularnie. Zabieg chroni przed powstawaniem kołtunów oraz zapobiega zabrudzeniom.

Persa trzeba czasem kąpać, uznaje się, że powinno się to robić mniej więcej raz w miesiącu. Jak większość kotów, mruczek tej rasy również może za tym nie przepadać. Ewentualna kąpiel kota perskiego powinna być przeprowadzona w atmosferze spokoju oraz w letniej temperaturze wody, przy użyciu specjalnych kosmetyków i szamponów przeznaczonych dla tej rasy! Koty te mają niezwykle delikatną sierść i skórę skłonną do oparzeń, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność.

Zdrowie

Kotek perski może cierpieć na różne choroby. Zatkanie kanalików łzowych to jeden z problemów, który pojawia się u zwierzęcia. Konieczne bywa więc codzienne przemywanie oczu. Zwierzę ma tendencję do tycia, dlatego dieta powinna być do niego dobrze dopasowana. Problem z nadprogramowymi kilogramami może wiązać się z niezbyt dużą aktywnością fizyczną. Kotek perski czasem zmaga się z problemami z oddychaniem.

Zwierzę, jak każde inne, potrzebuje regularnych wizyt u weterynarza oraz kontrolnych badań, np. krwi. Dzięki profilaktyce można uniknąć wielu chorób, a wcześnie wykryte schorzenia łatwiej pokonać.

kotek perski wypowiedź opiekuna

Wiesz już, jaki jest kot perski!

Trudno byłoby go pomylić z jakąkolwiek inną rasą. Persian cat zachwyca nie tylko wyglądem, lecz także charakterem. Zwierzaki te są spokojne i raczej niechętne do skoków czy drapania. Ich pyszczek jest płaski, a oczy duże. Długa sierść mruczka wymaga regularnego czesania, które zapobiega powstawaniu kołtunów.

Cena kota perskiego w sprawdzonej hodowli jest dość wysoka, jednak jeśli marzysz o oddanym kocim przyjacielu, z pewnością jest to dobra inwestycja. Zastanawiasz się, z jakimi chorobami mogą zmać się persy? Koty mogą mieć problemy z oddychaniem, sercem czy kanalikami łzowymi, dlatego trzeba regularnie kontrolować ich stan zdrowia.

apetete baner na bloga

Bez względu na to, czy posiadasz persa, czy inną rasę kota, pamiętaj o właściwej pielęgnacji i odpowiedniej diecie. Regularne wizyty u weterynarza są ważne dla zdrowia pupila. Zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz produkty niezbędne dla kota perskiego i mruczków innych ras.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły