KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Cukrzyca u kota – objawy, przyczyny i leczenie

Wśród wielu chorób coraz częściej diagnozowana jest cukrzyca u kota. Wynika z chorób, ale i nadwagi oraz nieprawidłowej diety czy permanentnego stresu. Sprawdź, jakie daje objawy i jak wygląda leczenie.

Cukrzyca to choroba XXI wieku, która dosięgnęła również i nasze domowe stworzenia. Za jej  bezpośrednią przyczynę uważa się stres, nieodpowiednią dietę, uszkodzenie trzustki, a także geny… Jak rozpoznać cukrzycę, czy można przed nią uchronić zwierzaka?

Cukrzyca u kotów – czy jest groźna?

Cukrzyca u kotów to jedna z tych chorób, które mogą poważnie zagrozić życiu zwierzęcia. Powoduje wahania masy ciała, zaburzenia w przyswajaniu glukozy, a także zmianie jej na energię. W efekcie dochodzi do stanu, w którym zwierzę – bez leczenia – może po prostu umrzeć. Z tego powodu konieczne jest dokładnie dbanie o zdrowie pupila.

Oczywiście, diagnostyka jest niezbędna i trzeba ją wykonać u dobrego lekarza weterynarii. Jednocześnie potrzebna jest też rozsądna dieta oraz karma dla kota z cukrzycą. Dzięki niej możesz zadbać o to, by zwierzę odżywiało się prawidłowo, a jego organizm działał – przy wsparciu insuliny, zwykle w zastrzykach – w sposób zbliżony do naturalnego, czyli właściwego.

Promocja dla czytelników

rabat Fitmin

Cukrzyca u kota – objawy

Zazwyczaj kot z cukrzycą zaczyna szybko i gwałtownie chudnąć. Spowodowane jest to tym, że organizm, który nie może zaspokoić swoich potrzeb energetycznych z cukru, zaczyna wykorzystywać zapasy tłuszczu. Kolejnym objawem cukrzycy jest zwiększone pragnienie oraz oddawanie moczu. Podczas cukrzycy organizm próbuje się pozbyć nadmiaru cukru, dlatego nerki wydzielają większą ilość moczu. Jednocześnie zdarza się, że gdy występuje cukrzyca u kota, objawy są wręcz odwrotne – odwodnienie i zaparcia.

Zwierzę chore na cukrzycę wykazuje nadmierny apetyt. Jest to spowodowane tym, że organizm nie wchłania glukozy odpowiedzialnej za dostarczanie energii. Może jednak, zależnie od typu cukrzycy, cierpieć na brak apetytu, co będzie wiązało się ze spadkiem wagi. Jednocześnie, może też mieć nadwagę i ciągle tyć.

Sprawdź również: Dlaczego kot nie chce jeść?

Jak widać, wizualne objawy cukrzycy to tylko część diagnozy. Do potwierdzenia cukrzycy u kota niezbędne jest wykonanie badań krwi i moczu. Znacznie podwyższony poziom cukru we krwi oraz obecność glukozy w moczu świadczą o chorobie. Prawidłowy poziom cukru kota wynosi 80-120 mg na czczo.

Gdy pojawia się cukrzyca u kota, objawy nie zawsze są jednoznaczne. Na przykład podwyższony poziom cukru w moczu powinien być dodatkowo poddawany analizie, bo może oznaczać również poważne schorzenia i niewydolność nerek.

objawy cukrzycy u kota

Cukrzyca u kotów  przyczyny

Z naukowego punktu widzenia cukrzyca u kotów pojawia się, gdy dochodzi do zaburzenia jednego z trzech etapów procesu transportu i przyswajania glukozy w organizmie. Choroba może być efektem nadmiernego wytwarzania glukozy w wątrobie – wówczas często w badaniach wychodzi prawidłowy poziom insuliny. Inną przyczyną może być insulinooporność, na którą cierpi kot. Cukrzyca rozwija się z tej choroby, jako że insulina i glukoza nie są transportowane do komórek, mimo że ich poziom jest prawidłowy. W końcu poziom insuliny może być zbyt niski, co jest efektem zaburzeń jej produkcji w trzustce.

Istnieją jeszcze inne schorzenia, na które może cierpieć kot – cukrzyca w ich przypadku rozwija jako choroba dodatkowa. Mowa na przykład o nowotworach trzustki i zaburzeniach produkcji hormonów w organizmie. Czasami cukrzyca rozwija się jako efekt poważnej, źle leczonej infekcji. Kiedy indziej jest związana z niewydolnością nerek. Również zwierzęta żyjące w permanentnym stresie częściej zapadają na cukrzycę.

Ważnymi czynnikami, przez które coraz częściej rozwija się cukrzyca u kotów, są zaawansowany wiek oraz nieprawidłowa dieta, która często prowadzi do nadwagi i otyłości. W takim przypadku kot jest zdecydowanie bardziej narażony na ryzyko pojawienia się cukrzycy, a także przechodzi ją o wiele ciężej. Może ona nawet prowadzić do znacznego skrócenia jego życia.

Jak widać, objawy cukrzycy u kota nie zawsze muszą być oczywiste i widoczne na pierwszy rzut oka. Z tego powodu choroba często jest diagnozowana już w poważnym stadium. Tym istotniejsze wydaje się regularne badanie kota i wykonywanie mu badań profilaktycznych, również pod kątem poziomu glukozy i insuliny we krwi i moczu.

Cukrzyca u kota – leczenie

Gdy zdiagnozowana zostaje cukrzyca u kota, leczenie jest wręcz niezbędne. Oczywiście obejmuje ono odpowiednią farmakoterapię. Zwierzę zazwyczaj powinno otrzymywać w regularnych odstępach czasu – zwykle co 12 godzin – insulinę w postaci iniekcji, czyli zastrzyku. Opiekun musi więc nauczyć się wykonywać ten zabieg samodzielnie.

Drugim niezbędnym krokiem jest ustabilizowanie stanu zwierzęcia, jeśli choroba wynika z innych schorzeń towarzyszących. Podobnie istotne jest zadbanie o to, aby zwierzę nie było wystawione na stresujące czynniki, na przykład obecność innych czworonogów, brak miejsca do relaksu czy brak możliwości realizowania swoich potrzeb. Poczucie bezpieczeństwa i spokój to dwa czynniki, które zawsze łagodzą przebieg cukrzycy.

W końcu ważnym, a często najtrudniejszym do osiągnięcia elementem jest zadbanie o prawidłową dietę zwierzęcia. Karma dla kota z cukrzycą to zwykle produkt specjalistyczny, oparty na wielu badaniach naukowych oraz analizach weterynaryjnych. Jest bezpieczny i może być stosowany na co dzień, jeśli tego wymaga stan zwierzęcia. Pamiętaj, że aby kot wrócił do dobrej kondycji, powinien przede wszystkim osiągnąć optymalną masę ciała.

Nieleczona cukrzyca powoduje, że zwierzę przestaje jeść, zaczyna wymiotować, popada w apatię, a jego skóra jest przetłuszczona i pokryta łupieżem. Dochodzi do powiększenia wątroby i nerek, co w końcowym efekcie prowadzi do śmierci. Żaden opiekun nie chce widzieć w takim stanie swojego zwierzęcia, a takie efekty daje cukrzyca u kota – leczenie jest więc obowiązkowe.

cukrzyca u kota objawy

Cukrzyca u kota profilaktyka

Kot z cukrzycą może cieszyć się wspaniałą kondycją i witalnością, jak również dożyć sędziwego wieku, o ile zadbamy o jego odpowiednią – niskokaloryczną dietę. Najlepiej skorzystać z gotowych rozwiązań, przebadanych przez lekarzy weterynarii, takich jak Trovet WRD Weight & Diabetic. Ponadto równie ważne jest zapewnienie kotu bezpieczeństwa, spokoju oraz regularnych zabaw.

Ponieważ to nadmierne kilogramy są główną przyczyną cukrzycy, najlepszą profilaktyką jest zapewnienie kotu odpowiedniego ruchu oraz sposobu żywienia. Karma powinna zawierać dużo łatwo przyswajalnego białka oraz mało węglowodanów. Doskonale sprawdzi się pokarm taki jak Royal Canin Veterinary Diet Feline Diabetic 85g, zwłaszcza dla kotów, które mało piją.

karma dla kota

Zadbaj o to, aby zwierzę nie miało stałego dostępu do miski. Karm kota w określonych porach. Jeśli nie jesteś w domu i nie możesz tego robić, zainwestuj w karmnik. Wystarczy go zaprogramować, aby wydzielał zwierzęciu porcję jedzenia o konkretnej porze. Karmę mokrą podawaj wówczas, gdy jesteś w domu, aby jej resztki od razu sprzątnąć. Nie podawaj do picia mleka, tylko wodę – to ona stanowi podstawę kociej diety, wbrew wielu stereotypom. Nie przesadzaj tej z przekąskami, a jeśli je stosujesz, upewnij się, że mają odpowiedni skład oraz odejmij je od codziennej porcji żywieniowej.

Przeczytaj także: Jak zachęcić kota do picia wody? Podpowiadamy!

Regularnie baw się ze swoim kotem. Pamiętaj, że zwierzę ma nie tylko potrzebę ruchu, ale również zaspokojenia naturalnych instynktów. Najlepiej sprawdzi się tutaj zabawa w polowanie, która pozwoli kotu zrealizować łańcuch łowiecki. Używaj do tego celu wędki. Na czas nieobecności zostaw zwierzakowi zabawki interaktywne, udostępnij też drapak. Pamiętaj, aby regularnie badać swojego kota – to podstawa utrzymania go w stabilnej, dobrej kondycji.

Cukrzyca u kota jest schorzeniem groźnym, które może prowadzić nawet do śmierci. Szybka diagnostyka, odpowiednie leczenie i profilaktyka sprawiają, że kot będzie czuł się lepiej i przeżyje jeszcze wiele lat. Aby mu to umożliwić, wybierz preparaty lecznicze i suplementy w sklepie Apetete.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Cukrzyca u kota – objawy, przyczyny i leczenie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły