Mój pies ma chora tarczyce!

Choroba związana z niedoczynnością tarczycy coraz częściej dotyka młodych ludzi, niewątpliwe jest to związane z promieniotwórczą katastrofa która miała miejsce w Czarnobylu w 1986 roku. Skutki tego wydarzenia odczuwamy do dziś my i nasze zwierzęta, dlatego warto wiedzieć o tej chorobie, jak z nią żyć i czego unikać w diecie psa.

Na początku krótkie wyjaśnienie czym jest tarczyca?

Tarczyca to gruczoł dokrewny podzielony na dwa płaty, położony po bokach tchawicy. Umiejscowiony w dolnej części szyi. Odpowiedzialny za produkcję hormonów; tyroksyny (T4) Trójdotyroniny (T3) oraz hormonu tyreotropowego (TSH) Odpowiadają za metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białka, wpływają również pośrednio na pracę serca!

Najczęstsze objawy mogące świadczyć o niedoczynności tarczycy

 • apatyczność – brak chęci na zabaw
 • osłabienie
 • długie drzemki,
 • wrażliwość na zmiany temperatur: pies szuka ciepłego miejsca do spania unika wyziębieni
 • nadmierne przyrosty wagi – bez znacznej zmiany diety
 • w badaniu krwi zmienione parametry: podwyższony poziom TSH i obniżony T4 i T3
 • zmiany w wyglądzie skóry, łuszczenia, łysienia, nadmierna produkcja łoju – ogólne problemy skórne
 • ogromny apetyt
 • polidypsja – duża ilość wypijanej wody

Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?

Nie do końca zostały wyjaśnione bezpośrednie przyczyny rozwoju niedoczynności tarczycy u psów, jednak dostrzeżono pewne zależności chorobotwórcze do których zaliczane są:

 • choroby układu autoimmunologicznego- Przeciwciała kierowane są przeciwko tkankom ciała i wywołują stan zapalny tarczycy. Ten etap choroby nazywany jest zapaleniem tarczycy o podłożu autoimmunologicznym.
 • Prowadzenie psów na kolczatkach i obrożach zaciskowych – stale podrażniona szyja i nie doleczone stany zapalne gardła są pośrednią przyczyną chorób tarczycy
 • Nadmierna ilość zbóż w diecie psa – nieodpowiednia dieta, stałe skoki cukru, pobudzenie apetytu to wszystko pobudza przysadkę mózgową do wzmożonej pracy.
 • Geny – niektóre rasy są predysponowane do niedoczynności tarczycy: np.: Berneński pies pasterski, Husky, Borde Collie, Owczarek Niemiecki, Owczarek Belgijski, Rottweiler, itp.

Inne przyczyny:

 • guz tarczycy
 • promieniowanie
 • czy wrodzona niedoczynność tarczycy - bardzo rzadko
 • niedoczynność tarczycy może też być powodowana przez *guz przysadki mózgowej*. W takim wypadku mówimy o niedoczynności wtórnej

Inne przyczyny problemów z gruczołem tarczycy:

Błędy żywieniowe, czasem w skład pokarmu wchodzą elementy podgardla, które nie zawsze sumiennie są obrabiane ( nie usuwane są gruczoły tarczycy), dotyczy to również suszonych produktów. Żywienie takie może prowadzić do nadczynności tarczycy – co jest stosunkowo nowym zjawiskiem gdyż u psów najczęściej obserwuje się niedoczynność tarczycy, nadczynność występuje tylko u kotów i ludzi.

Jak opiekować się psem z niedoczynnością tarczycy?

Niedoczynność tarczycy powoduje niekontrolowane przyrosty wagi, dlatego konieczna jest zmiana diety. Żywienie powinno być oparte na produktach mięsnych, owocach i warzywach. Bezwzględnie należy unikać karm praz przysmaków, zawierających w składzie: zboża, pszenicę, kukurydzę, soję. Nie wnoszą one żadnych wartości odżywczych do diety, a są przyczyną otyłości i niestrawności pokarmowych. Dodatkowo wymieniona kukurydza obniża poziom serotoniny – neuroprzekaźnika nerwowego odpowiedzialnego za odczuwanie szczęścia, co bezpośrednio ma wpływ na pogorszenie samopoczucia zwierzęcia.

Pies powinien otrzymywać dietę nisko tłuszczową, najlepiej wybierać karmy, który zawierają mniej niż 11% tłuszczów, a są bogate w mięso i ryb, poławiane z naturalnego środowiska, np.: Fish4Dogs Superior Weight Control / Senior Duże rasy

Fish4Dog Weight Control. Ryby są najlepszym i najzdrowszym źródłem jodu, którego chory organizm chorego psa bardzo potrzebuje. Równie bogate w jod są algi morskie Pokusa RawDietLine mączka z alg norweskich 350g, które także doskonale niwelują brzydkie zapachy z pyska. Świetną alternatywą dla suchych karm jest żywienie psa surowym mięsem przy jednoczesnym jej uzupełnieniu w odpowiednie suplementy, - naturalne składniki: żółtko, hemoglobina, skorupy jaja kurzego – producent POKUSA przygotował pełną ofertę produktów odpowiednich do diety opartej na karmieniu surowym mięsem.

Kuracja hormonalna i co dalej?

Najważniejsze podczas kuracji psa z chorą tarczycą jest odpowiednia dieta, zabawy oraz długie spacery. Również pies powinien być pod stałą kontrolą lekarza weterynarii. Najczęściej psy otrzymują eutyrox – tabletki, które przyjmuje się doustnie maksymalnie; 1-2 razy dziennie. Lek jest dostępny w aptece na receptę - refundowany przez NFZ.

Bardzo istotne w leczeniu jest przeprowadzanie regularnych, kontrolnych badań krwi. Dzięki nim lekarz świadomie dobiera odpowiednią dawkę hormonu i tym samym polepsza samopoczucie i kondycję psa. Pierwsze badanie krwi należy powtórzyć miesiąc po rozpoczęciu kuracji hormonalnej psa. Do pierwszego badania psa należy odpowiednio przygotować.

Zalecenia lekarza weterynarii: Pies powinien być na czczo około 10h i powinien otrzymać ostatnią dawkę leku na 6h przed planowanym badaniem! Tylko takie przygotowanie pieska do badania krwi pozwoli uzyskać rzeczywisty wynik krwi.

O czym należy pamiętać?

 Przy odpowiednio dobranej kuracji, diecie życia psa z niedoczynnością tarczycy nie zmienia się. Pies jeszcze wiele lat może cieszyć się doskonałym zdrowiem i witalnością, wobec tego jeśli usłyszysz diagnozę: chora tarczyca - nie ma obaw do paniki, tylko pamiętaj o regularnych badaniach krwi. Nie lekceważ problemu, nieleczona tarczyca bywa niebezpieczna. Prowadzi do zaburzenia odżywiania oraz rozwoju innych chorób endokrynologicznych.

Aktualnie brak komentarzy

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
pies śmieci
Jak oduczyć psa zjadania śmieci?

Życie psów kręci się wokół jedzenia… Są to urodzeni myśliwi, dlatego tak ważną kwestią jest dla nich poszukiwanie jedzenia... Obecnie...

Zamknij