Jak oduczyć psa zjadania śmieci?

Życie psów kręci się wokół jedzenia… Są to urodzeni myśliwi, dlatego tak ważną kwestią jest dla nich poszukiwanie jedzenia... Obecnie kiedy pies dostaje miskę pod nos, jego talenty łowieckie nie są w pełni wykorzystywane dlatego czasem z nudów pies wykorzystując swój genialny nos znajdzie sam coś smacznego na ulicy... Jak oduczyć psa zbierania śmieci, o komendzie „nie rusz” oraz dlaczego pies zjada śmieci - o tym w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego należy oduczyć psa zjadania śmieci?

Niestety nie wszyscy kochają psy, coraz więcej słyszy się o trucicielach, którzy wykorzystując środki chemiczne do roślin i przygotowują trutki dla psów. Często też wkładają w kawałki kiełbasy- trutkę dla szczurów, której działanie jest niezwykle niebezpieczne! Producenci trutek na szczury wiedzą, że to bardzo inteligentne stworzenia. Zobaczą w obrębie trutki  nieżywego szczura i skojarzą to z pułapką. Jeden szczur się otruje, ale reszta już się nie nabierze. Z tego  względu trutki działają z dużym opóźnieniem, niektóre nawet do kilku dni!

 

Dlaczego pies zbiera śmieci?

Najczęściej zwierzę zbiera śmieci z nudów, albo kiedy brakuje mu wartości odżywczych w karmie, którą dostaje. Jeśli powodem jest źle zbilansowana dieta to wystarczy dokupić suplementy: olej z łososia, drożdże piwne, czy mieszanki witaminowe. Większość z nich jest zawarta w produkcie Pokusa

Zjadanie nieczystości również może być spowodowane zaburzeniami w mikroflorze bakteryjnej wówczas wystarczy przez miesiąc podawać psu żwacze. Psy bardzo lubią ten przysmak. Niezwykle intensywnie pachnie, dlatego lepiej nie podawać go w zamkniętym pomieszczeniu, zwłaszcza jeśli jesteśmy wrażliwi na zapachy.

Produkt działa również korzystnie na sierść. Po za tym istnieje tez inna przyczyna zjadania śmieci, pies nie rozumie komendy nie wolno, dlatego poniżej przedstawiamy krótką instrukcję szkolenia psa.

 

Jak nauczyć psa komendy „nie rusz!”?

 1. Naukę zaczynamy na bezpiecznym polu, czyli w domu.
 2. Połóż na podłodze kawałek karmy i wydaj psu komendę; „nie rusz!”. Zasłoń smakołyk dłonią, tak aby pies nie mógł go dostać.
 3. Jeśli zwierzak posłuchał, powinien dostać od nas nagrodę: Musi być to coś co lubi najbardziej np.: kawałek piersi z kurczaka.
 4. Kiedy pies przy kolejnych powtórzeniach bezbłędnie wykonuje polecenie, tzn., na komendę nie rusz. Odwraca głowę, nie interesuje się przysmakiem przechodzimy do kolejnego kroku.
 5. Połóż ten sam,  mniej atrakcyjny smakołyk na ziemi i powiedz „nie rusz”, ale już nie zasłaniaj ręką. Trzymaj ją w pogotowiu, aby zareagować w odpowiednim momencie, ale nie zasłaniaj stale. Jeśli pies nie dotknie smakołyka, powinien dostać super nagrodę.
 6. Później, jeśli pupil nauczył się, co oznacza komenda „nie rusz”, można przejść do trudniejszego poziomu: Połóż kilka smakołyków w pokoju, porozrzucaj je w różnych miejscach, ale w obrębie swojego pola widzenia i powtórz polecenie: Komenda nie rusz, i pies nie może ruszyć do przysmaków. Kiedy patrzy na nas wydajemy mu przysmak super z ręki.
 7. To doskonały test, jeśli przyjaciel dobrze zapamiętał poprzednie lekcje, powinien ominąć pokusy.
 8. Pamiętaj, aby za każde dobrze wykonane ćwiczenie, należy się psu nagroda. Jeśli jednak, negatywnie przeszedł próbę,nie krzycz na psa i nie krzyw się tylko spokojnie cofnij się do poziomu niżej.
 9. Pamiętajmy, że należy zmieniać miejsca ćwiczeń.
 10. Pamiętaj, że pies nigdy się nie myli! Jeśli popełnia błąd to znaczy, że coś źle mu wytłumaczyliśmy.

 

Powodzenia!

 

O czym należy pamiętać?

Lepiej poświęcić tydzień na naukę w ramach profilaktyki zatruć, niż denerwować siebie i zwierzę na każdym spacerze. Wspólne wyjścia z psem wyszkolonym i grzecznym doskonale wpływają na nasze samopoczucie i zmniejszają prawdopodobieństwo niebezpiecznych zatruć.

Komentarz:

 1. W końcu znalazłem poradnik jak to robić po kolei. Dzięki wielkie!

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
psi nos
Co wiemy o psim nosie?

 Psy inaczej odbierają otaczający je świat. Dla zwierząt mało istotne są barwy i kształty. Ich świat tworzą zapachy, bo to...

Zamknij