Otyły pies to nieszczęśliwy pies czyli o nadwadze u czworonogów

Każdy kto spotkał się z problemem otyłości u ludzi, doskonale wie, że otyły pies jest chory! Otyłość sama w sobie jest chorobą, ale sprzyja też w rozwoju innych schorzeń.

pies z nadwagą

Jak rozpoznać otyłość u psa?

Otyłe zwierzę to takie, którego prawidłowa masa ciała przekroczy 25%. O psie z nadwagą mówmy,  kiedy jego masa przekroczy 5% optymalnej wartości. Wówczas pies wygląda jak kulka, nie ma wciętych boków, a jego żebra odczuwalne są jakby przez kołderkę...z tym, że to nie puch a tłuszcz, który otoczył już zapewne wszystkie narządy i spowalnia ich pracę.

 

Przyczyny otyłości psów?

Najczęstsze przyczyny patologicznego nagromadzenia tkani tłuszczowej:

  • Zaburzenia hormonalne np. niedoczynność tarczycy.
  • Karmienie źle zbilansowanym pożywieniem.
  • Długotrwałe podawanie leków antykoncepcyjnych. Ogólnie jestem przeciwniczką kastracji chemicznej, bowiem nadmiar medykamentów, może być przyczyną powstawania wielu ciężkich schorzeń, np.: raka szyjki macicy, zakrzepicy itp.
  • Przekarmianie psa, zbyt częste posiłki.
  • Karmienie przy stole. Jest to najczęściej popełniany grzech wychowawczy.

 

Znaczący w rozwoju otyłości jest wiek psa. Tak jak u ludzi, z wiekiem zwalnia metabolizm, trzeba wówczas bardzo uważać na dietę. Ponadto starszy pies nie jest już tak chętny do zabawy i nie ma okazji do spalenia nadmiaru kalorii.

Niektóre rasy, zwłaszcza labradory, mają tendencje do niekontrolowanego przybierania na wadze. Problem ten dotyka również innych ras takich jak: jamniki, owczarki, cocker spaniele. Najczęstszą przyczyną złej wagi psa jest niestety jego właściciel. To on nie przestrzega jego diety i nie dostarcza mu odpowiedniej ilości ruchu. Szybkie spacery wokół bloku na krótkiej smyczy, nie są wystarczające! Również pies mieszkający w domu z ogródkiem potrzebuje spacerów.

Właściciel psa po operacji, kastracji powinien zadbać o prawidłową dietę psa, podając mu zbilansowany posiłek a ponadto należy wydłużyć spacer i dodać do nich zabawy na świeżym powietrzu, np.: z piłką.

 

Choroby związane z otyłością?

Prawdziwy miłośnik psów nie przekarmia, bo wie, że pełna micha daje tylko złudne szczęście. Otyłość prowadzi do powstawania szeregu chorób takich jak:

  • Problemy sercowo-naczyniowe, związane z tym nadciśnienie, zawały, zakrzepica
  • Kłopoty z układem kostnoszkieletowym. Dźwiganie przez lata swoich ciężarów, bardzo osłabia kości przez to zwierzę ma problemy z poruszaniem, często dochodzi do kulawizny. Co najzwyczajniej psa boli!
  • Choroby wątroby i nerek, narządy te odpowiadają między innymi za oczyszczanie organizmu z toksyn. Tłuste pokarmy obciążają nerki i wątrobę.
  • Problemy dermatologiczne, są one dla psa bardzo uciążliwe a ich kuracja jest długotrwała!

 

O czym należy pamiętać?

Kochający właściciel nie chce niepotrzebnie narażać swojego czworonoga na cierpienie. Psy otyłe żyją krócej, a ich życie jest smutne. W ich naturze jest bieganie, pogoń za zwierzyną, tropienie, chęć eksploracji przestrzeni. Przy nadmiarze kilogramów pies nie jest w stanie swobodnie się poruszać. Kiedy brzuch czołga się po ziemi trudno mu zejść po schodach, a już nie możliwe jest złapanie ulubionej piłeczki. Jeśli chcemy walczyć z tą chorobą, polecam skontaktować się z lekarzem weterynarii, który po zbadaniu zwierzęcia, zaleci odpowiednią dietę i ćwiczenia. Działajmy póki nie jest za późno, szczęście naszych pupili jest zależne tylko od nas.

Aktualnie brak komentarzy

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pies na wakacjach
Góry Stołowe na weekend z psem

Wakacje z psem? Pewnie, że tak! Podpowiadamy gdzie udać się z psem na letni spacer w góry, jak się do...

Zamknij