Co wiemy o psim nosie?

 Psy inaczej odbierają otaczający je świat. Dla zwierząt mało istotne są barwy i kształty. Ich świat tworzą zapachy, bo to właśnie psi nos odgrywa rolę obserwatora. Dzisiaj krótko o psim węchu, najwspanialszej maszynie śledczej...

psi nos

Jak zbudowany jest psi nos?

Człowiek jest w stanie rozpoznać około 10 milionów kolorów, niektóre kobiety jeszcze więcej....a pies? Nasz pupil może wykryć zapach w stężeniu jednej cząsteczki na trylion! Pies ma szeroki nabłonek oraz gęściej zgromadzone receptory węchowe. Obszar kory mózgowej odpowiedzialny za analizę woni jest czterdzieści razy większy od naszego. Taka budowa tłumaczy dlaczego psi nos  rozróżnia podobne zapachy przy ich minimalnym stężeniu. Potrafią nawet stworzyć nasz zapachowy portret na podstawie naszych, indywidualnych cech genowych, niewyczuwalnych dla człowieka.

 

Dlaczego pies obwąchuje się pod ogonem?

Doktor Dolittle już próbował tłumaczyć tę niegrzeczną według nas, ludzi formę przywitania. Przypomnimy jeszcze raz. Pod ogonem, przy odbycie a dokładnie na 5 i 9 godzinie znajdują się gruczoły kołoodbytowe. Te narządy to skarbnica zapachowa, która utrzymuje zapachy na długi czas. Dzięki zamkniętej budowie ich zapach nie zmienia się przez kilka tygodni co powoduję że informacja o psie- jego zdrowiu, pochodzeniu, itp. jest w miarę wiarygodna i stała!

 

Co należy wiedzieć o gruczołach?

Ich ujście czasem się zapycha, normalnie, zdrowy pies podczas wypróżniania uwalnia gruczoły, jednak czasem się one zatykają. Przeładowane i nieoczyszczane zatoki mogą przyczynić się do powstawania bolesnej przetoki, innymi słowy bolesnej dziury z ropniem. Pies zazwyczaj komunikuje przepełnione zatoki – zaczyna saneczkować i wylizywać się intensywnie pod ogonem. Jeśli zauważymy takie objawy musimy pomóc psu w oczyszczeniu zatok. U małych psów wystarczy ścisnąć lekko za odbyt, u dużych wymaga to więcej wprawy i umiejętności bo trzeba włożyć psu palec w odbyt i rozmasować zatoki. Nie jest to przyjemny zabieg dla psa, ani dla właściciela. Lepiej, żeby wykonywał go lekarz weterynarii. Ponadto przy oczyszczaniu zatok wydobywany jest straszny zapach. Przypominający stare grzyby, albo zepsute mięso.

 

 

O czym należy pamiętać?

Psy odbierają świat za pomocą węchu i dla nich nie są istotne kolory. Dla nich człowiek jest zapachową informacją i nie da się ich oszukać, dlatego psy przy pierwszym powitaniu chętnie obwąchują przybysza. Jeśli nie chcemy by uważały nas za oszustów- dajmy się obwąchać. Nie podtykajmy psu ręki pod nos, tylko stójmy spokojnie. Zwierzę jeśli poczuje się bezpiecznie samo chętnie pozyska o nas informację.

Aktualnie brak komentarzy

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
mycie psa
Myjnia dla psa

Gdzie wymyć psa? W ostatnich latach da się zauważyć znaczny postęp w dziedzinie kynologii. Nie wiadomo co spowodowało tę rewolucje...

Zamknij