KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Mopsy – psy, które obdarują Cię uczuciem

Charakterystyczny wygląd oraz miłe usposobienie sprawiły, że mopsy cieszą się ogromną popularnością. Mały i krępy – właśnie taki jest mops. Pies sprawdzi się w roli towarzysza dla wielu osób. Czy dla Ciebie również? Sprawdź!

Postura i wygląd mopsa mogą wprowadzić Cię w błąd. Delikatnie wyłupiaste oczy, skrócona kufa oraz fałdy na nosie – to wszystko nadaje zwierzęciu dość smutny wygląd. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Psy mopsy zachwycają usposobieniem – to oddani towarzysze i uroczy przyjaciele. Właśnie dlatego tak dużą popularnością cieszy się mops. Charakter zwierzęcia przekonuje Cię do jego zakupu? Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się, jak opiekować się tym psem. Podpowiadamy, ile żyją mopsy, czym je karmić oraz które choroby mu grożą.

mops pies

Rasa mops

Historia zwierzęcia nie jest do końca jasna. Rasa mops jest bardzo stara. Za jej przodka uznaje się psy z Dalekiego Wschodu określane jako Lo-sze. Rasa powstała w Chinach. To psy cieszące się tam dużą popularnością wśród elit i przebywające na dworach. W starej chińskiej encyklopedii znajduje się wzmianka o psach wożonych na polowania. Niestety nie jest jasne, czy brały w nich udział, czy były wyłącznie towarzyszami.

Mopsy były również określane Hapa, co oznaczało pies spod stołu. Zwierzę jest więc na tyle małe, żeby zmieścić się pod niski, chiński stolik. Chińczycy od zawsze kochali się we wszystkim, co małe. Może dlatego w tym piesku widzieli wcielenie dobrego opiekuńczego duszka, a nawet samego Buddy?

Jedno jest pewne, mops w starożytnych Chinach był ubóstwiany, dlatego często był dawany w geście szacunku i oddania. Warto wspomnieć, że mopsy żyły nie gorzej od ich bogatych opiekunów, a ich dietę stanowiły tylko najlepsze kąski mięsne.

carnillove rabat apetete

Przyjmuje się, że do Europy mopsy przybyły w XVI lub XVII wieku. Spopularyzowali je Brytyjczycy, a urocze psy zaczęły się pojawiać na angielskim dworze królewskim. Rasa rozprzestrzeniła się na całą Europę, a następnie na cały świat. Mopsy żyły na dworze księcia Wilhelma Orańskiego. Istnieje historia mówiąca o psie imieniem Pompey, który wszczął alarm i w ten sposób uratował życie opiekunów.

Rasa była w różnych częściach świata znana pod różnymi nazwami. W Anglii nazywano je dutch mastiff (mastif holenderski) lub pug. W Holandii były znane pod nazwą mopshond, natomiast we Francji – carlin.

mops pies który obdaruje cię uczuciem

Warto wiedzieć, że dzisiejszy wygląd mopsa to zasługa Anglików. Wyodrębniły się tam dwa typy rasy – Morrison o ciepłej jasnej sierści oraz Willoughby o ciemniejszej maści. Następnie doszło do ich połączenia – zaczęła dominować jasna barwa sierści. W 1873 powstał Kennel Club, natomiast w 1882 pierwszy British Pug Dog.

W Polsce pierwsze ślady mopsów pochodzą z XVIII wieku. Zwierzę zostało ujęte na portrecie kasztelanowej Anny Orzelskiej. Pies rasy mops mieszkał też na dworze króla Stanisława Augusta. W pierwszej książce kynologicznej wydanej w 1893, a napisanej przez Stanisława Rewińskiego pojawiła się rycina oraz opis mopsa.

Jak wyglądają mopsy?

Psy charakteryzują się masywną sylwetką. Te dobrze umięśnione zwierzęta nie mogą wydawać się chude. Stosunkowo krótka kufa oraz czarny nos – tym charakteryzuje się mops. Rasa wyróżnia się dość dużą głową, która jednak zawsze pozostaje proporcjonalna do reszty ciała.

Zmarszczki na czole są charakterystyczną cechą mopsów. Rasa nie powinna mieć jednak w tym miejscu zbyt zwisającej skóry, a zmarszczki nie mogą być nadmierne. Zwierzę wyróżnia się delikatnym przodozgryzem. Stale widoczne zęby czy wypadanie języka – takich problemów nie może mieć mops. Opis rasy wskazuje też, że żuchwa nie może być krzywa.

Pies rasy mops ma ciemne, dość duże oczy, które nie powinny być zbyt wyłupiaste. Uszy natomiast są drobne i swobodnie zwisają. Osadzony wysoko ogon mopsa jest ciasno skręcony, dobrze przylega do biodra.

Zastanawiając się, jak wyglądają mopsy, zwróć też uwagę na ich umaszczenie. Morelowy, czarny, srebrny oraz płowy – taki może być mops. Pies ma czarną maskę oraz pręgę grzbietową. Sierść zwierzęcia jest przyjemna w dotyku, miękka, błyszcząca i krótka. Waga mopsa powinna się mieścić w przedziale 6,3–8,1 kg. Za wagę zwierzęcia odpowiadają przede wszystkim mięśnie, dlatego nie może mieć widocznej nadwagi.

mops pies radosny i uczuciowy

Mops – usposobienie

Z pewnością znasz powiedzenie „znudzony jak mops”. Każdy rozumie jego znaczenie, ale nie ma ono odzwierciedlenia w rzeczywistości. Wygląd mopsa może nieco sugerować, że to leniwy psiak, jednak tak naprawdę jest uroczym wulkanem pozytywnej energii, który potrafi rozbawić każdego.

Mops usposobienie ma niezwykle przyjazne. To sympatyczne zwierzę jest bardzo towarzyskie. Mops nie może być wykluczony z rodzinnego życia, a wręcz przeciwnie – powinien brać w nim aktywnie udział.

Trzeba przyznać, że psy te bywają namolne w stosunku do innych zwierząt. Ich miłe usposobienie sprawia, że lubią niemal każdego. Pamiętaj jednak, że nie każde zwierzę musi odwzajemniać tę sympatię – zwróć na to uwagę podczas spacerów. Z jakimi zwierzętami dobrze dogaduje się mops? Rasa psa może mieszkać z różnymi zwierzętami. Koty, psy – z nimi doskonale dogada się mops. Pies może też mieszkać z mniejszymi zwierzętami.

Nie można zarzucić mopsowi braku inteligencji, jednak nie jest to wymarzony uczeń. Mopsy niechętnie wykonują polecenia, a w szczególności za darmo. Szybko się nudzi i potrzebuje motywacji – tym wyróżnia się na treningach mops. Rasa psa wymaga więc od Ciebie zapasu cierpliwości, uprzejmości oraz smakołyków. Oczywiście pamiętaj o skłonności do tycia – wybieraj przysmaki o niewielkiej kaloryczności. Podczas treningów zachowuj się łagodnie – podniesiony ton może zranić delikatne zwierzę.

Sprawdź także: Naturalne przysmaki dla psa

mops pies rodzinny

Pies dobrze odnajdzie się zarówno w bloku, jak i domu jednorodzinnym. Spacery są ważną aktywnością dla mopsów. Pamiętaj, że mają silnie pofałdowaną skórę oraz krótką sierść, dlatego zimą mogą marznąć. Spacer w ubranku to podstawa. Nie lekceważ również lata. Mops ze względu na krótką kufę (brachycefaliczną budowę czaszki) szybko się przegrzewa, miewa kłopoty z oddychaniem oraz bywa niedotleniony. Spacery latem powinny być mało intensywne. Co więcej, ze względu na wyżej wspomnianą budowę trzewioczaszki aktywność powinna być umiarkowana.

Psy mopsy – pielęgnacja czworonogów

Dbanie o mopsa nie jest skomplikowane. Przygotuj się jednak na możliwość wystąpienia pewnych problemów.

Pielęgnacja

Mopsy ze względu na skróconą budowę trzewioczaszki wymagają specjalnej pielęgnacji. Posiadają one tak zwaną bruzdę nosową, która nadaje im charakterystyczny wygląd. Niestety jest ona również przyczyną wielu schorzeń. We wspomnianej bruździe nosowej gromadzi się brud oraz zbierają resztki złuszczonego naskórka, który musisz codziennie usuwać za pomocą wacika nasączonego przegotowaną wodą.

Ponadto do codziennych zabiegów należy również przegląd oczu, uszu oraz zębów. Oczy, jeśli są zaropiałe, przetrzesz wacikiem nasączonym specjalnym preparatem.

Codzienna pielęgnacja skóry mopsa to Twój obowiązek. Zaniedbanie jest przyczyną odparzeń, grzybicy, a także prowadzi do innych infekcji skórnych. Z tego względu musisz dbać, aby skóra mopsa była zawsze sucha i czysta. Przykładowo po spacerze w deszczowy dzień trzeba ją dokładnie osuszyć, nie zapominając o miejscach między fałdkami.

Mopsa kąpie się, kiedy jest brudny, ale nie częściej niż raz w miesiącu. Do mycia używaj szamponu odpowiedniego dla kondycji sierści psa. Rasa tych małych piesków wydziela osobniczy zapach, dlatego świetnie sprawdzają się delikatne szampony, tak zwane anti-odour. Po wykąpaniu użyj odżywki do sierści, która wzmocni ją oraz nada zdrowy wygląd. Wykąpanego psa dokładnie wytrzyj i wysusz, pamiętając o newralgicznych miejscach na kufie. Raz w tygodniu dobrze jest przeczesać sierść psa gumowym zgrzebłem.

produkty do pielęgnacji apetete

Żywienie

Mopsy nie są wybrednymi zwierzętami. Pies zje niemal wszystko, co mu zaserwujesz. Najlepszą suchą karmą dla mopsa będzie ta przeznaczona dla ras o normalnej aktywności. Dobrze sprawdzi się Josera Lamb&Rice. Odpowiada na potrzeby wrażliwych zwierząt, jest monobiałkowa i dba o wygląd sierści. Zwróć uwagę na karmy, które zawierają mniej tłuszczu – ze względu na tryb życia mopsa mógłby nie zostać wykorzystany.

Doskonałym wyborem dla mopsa jest mokra karma. Zew Natury Junior to przykład produktu, która sprawdza się dla zwierząt małych ras. Bezzbożowy pokarm jest pełnoporcjowy, co oznacza, że może być stosowany codziennie bez ryzyka wystąpienia niedoborów. Karma zawiera niezbędne witaminy, które dbają o zdrowie zwierzęcia.

mops pies przywiązujący się do właściciela

Mopsy mają tendencję do tworzenia się kamienia nazębnego, dlatego w ich diecie nie powinno zabraknąć gryzaków. Pozwolą one w przyjemny i smaczny sposób pozbyć się płytki nazębnej, której odkładanie prowadzi do szeregu chorób dziąseł i zębów.

Przeczytaj również: Jakie gryzaki dla szczeniaka, a jakie dla dorosłego psa będą najlepsze?

Zdrowie

Pies wyróżnia się charakterystycznym wyglądem. Czy może to być przyczyną schorzeń?

Urocze fałdki na nosie mopsa są podłożem pewnych problemów. Fałdy i wciśnięty nos do trzewioczaszki utrudniają oddychanie, co powoduje, że przy wysokich temperaturach mopsy bardzo szybko się przegrzewają. Dodatkowo krótka czaszka to zbyt długie podniebienie miękkie, które przeszkadza w wentylacji. Może być również przyczyną wtórną refleksu oraz kichania wstecznego.

U mopsów zaobserwowano przypadki martwicowego zapalenia mózgu, które niestety jest chorobą śmiertelną. Objawami są napady padaczkowe, zaburzenia neurologiczne, a także ślepota.

Mopsy też zdecydowanie częściej od innych psów zapadają na nużycę – to choroba skóry, która na szczęście jest uleczalna.

Oczko wypadło temu mopsowi – parafraza znanego tekstu z filmu Barei doskonale opisuje kolejny problem, z jakim zmaga się rasa. Zwierzę ma zbyt krótką trzewioczaszkę, a co za tym idzie, oczodoły nie są bardzo głębokie. Zdarza się, że w wyniku urazu mopsowi wypada gałka oczna. Wówczas trzeba jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Warto nieść psa, żeby ograniczyć wstrząsy.

Do często występujących problemów należą również wnętrostwo u samców, kamień nazębny, dysplazja stawów biodrowych czy zaburzenia wzrostu. Szczególnie ważne jest wybranie sprawdzonej hodowli. Ile żyją mopsy? Zadbany, pozbawiony wad anatomicznych pies może przeżyć nawet 15 lat. Średnia długość życia mopsów to 12–15 lat.

APETETE-cytat-wlasciciela-mops

Delikatny i przyjemny dla wszystkich – właśnie taki jest mops. Charakter zwierzęcia sprawia, że nadaje się do domów z dziećmi, ale poradzą sobie z nim również osoby starsze. Pies będzie dobrze czuł się w towarzystwie osób spokojnych. Rolą opiekuna jest zadbanie o to, żeby mops utrzymał odpowiednią wagę, co ma wpływ na jego zdrowie.

Czworonożny przyjaciel musi być odpowiednio pielęgnowany – szczególną uwagę zwróć na bruzdę nosową oraz skórę. Pamiętaj też o spacerach, ale nie za długich. Planujesz zakup mopsa? Sprawdź ofertę Apetete, w której znajdziesz karmy idealne dla czworonoga oraz produkty do pielęgnacji jego skóry.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły