KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak widzi kot? Czy koty widzą kolory? Wszystko o wzroku kota

Każdego opiekuna frapuje to, jak widzą koty. Czy faktycznie zwierzaki te tak doskonale radzą sobie w całkowitych ciemnościach? Dlaczego w precyzyjny sposób mogą śledzić poruszające się przedmioty? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Czy wiesz, że wzrok kota dostrzega ruch 10-krotnie szybszy niż ludzki?

Jak widzi kot? Wzrok kota zasadniczo różni się od ludzkiego, co nie stanowi żadnego odkrycia. Dlaczego jednak tak jest? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jaką budowę ma oko kota? Czy jego działanie wpływa na to, jakie kolory widzą koty? Jak koty widzą w ciemności i dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że odpowiedzi na te pytania szukało już wiele osób.

Jak widzą koty? Badania

To, jak widzą koty, zainteresowało na przykład Nickolaya Lamma, artystę z Pittsburgha. Współpracując z ekspertami okulistyki weterynaryjnej z kilku niezależnych amerykańskich ośrodków naukowych, przez wiele lat badał, jakie kolory widzą koty, a co za tym idzie – jak koty widzą ludzi i resztę świata. Efektem tej pracy była seria zdjęć ukazujących różnice w widzeniu świata przez mruczki oraz ich opiekunów.

Co ciekawe, oczy kota gorzej widzą obiekty poruszające się wolno, z kolei natychmiast dostrzegają te poruszające się szybko. Stanowi to efekt działania pręcików. Rejestrują one zmiany w położeniu przedmiotów znacznie szybciej niż te ludzkie. Wynika to z cech przystosowawczych, czyli takich, które przydawały się kotom dziko żyjącym w trakcie polowania. To dlatego kot jest w stanie dostrzec szybko poruszającą się mysz, a ma problem z zobaczeniem powolnego ruchu przedmiotu przesuwanego po podłodze.

Badania przeprowadzone przez Nickolaya Lamma we współpracy z ekspertami okulistyki weterynaryjnej dały niezwykle interesujące rezultaty. Pokazały bowiem bardzo sugestywnie, jak koty widzą świat i własne otoczenie. Różnice pomiędzy widzeniem ludzkim a kocim wynikają głównie z innej budowy oczu zwierzaków oraz tego jak działa ich wzrok. To, jakie kolory widzą koty, najlepiej da się zrozumieć, oglądając przygotowane przez artystę zdjęcia porównawcze.

jakie kolory widzą koty

Jak widzą koty? Tego możesz nie wiedzieć!

Kocie oczy są zbudowane inaczej niż ludzkie, choć zawierają same elementy, czyli rogówkę, tęczówkę, soczewkę i siatkówkę, a także pręciki. Cały narząd zbudowany jest z dużym udziałem ciała szklistego. U kota występuje jednak tak zwana trzecia powieka. Narząd ten, zwany migotką, ma za zadanie nawilżać koci wzrok oraz oczyszczać oko z zanieczyszczeń mechanicznych. Czasem sprawia problemy – wówczas konieczne staje się jego usunięcie. 

Z charakterystycznymi elementami budowy kociego oka związane są określone cechy. Co sprawia, że kot widzi tak, a nie inaczej? Sprawdźmy!

Z jakiej odległości widzą koty?

To, jak widzi kot, wynika z jego potrzeb związanych z wielopokoleniowym przetrwaniem. Kot wyraźnie widzi obiekty znajdujące się najwyżej 6 metrów od niego. Wszystkie położone dalej są po prostu rozmazane. Dla porównania człowiek jest w stanie dokładnie zobaczyć rzeczy leżące nawet do 50 metrów dalej. Oczywiście, o ile nie ma wady wzroku.

To jednak nie wszystko. Pole widzenia kota jest większe niż człowieka o 20 stopni – wynosi aż 200 stopni. Jednocześnie widzenie peryferyjne obejmuje około 30 stopni z każdej ze stron, co również stanowi wartość wyższą niż u człowieka. 

Czy koty widzą kolory?

To, czy koty widzą kolory, było przedmiotem wieloletnich dyskusji. Jeszcze do niedawna na pytanie: jakie kolory widzą koty?, większość specjalistów odpowiedziałaby, że są to czerń, biel i ewentualnie ich odcienie. Długo sądzono bowiem, że koty widzą świat monochromatyczny. Dopiero ostatnio okazało się, że kocie oko działa jak okulary zawierające filtr fioletowo-niebieski oraz żółto-zielony. 

Kocie oko widzi świat w trichromii. Co to znaczy? To, jak koty widzą, najprościej można porównać do patrzenia przez okulary z filtrem niebiesko-fioletowym, zielonym i żółtym. Koty, tak samo jak psy, nie widzą czerwieni. Wszystko za sprawa odmiennej budowy kociego oka, które posiada na siatkówce mniejszą liczbę czopków odpowiedzialnych za widzenie  kolorów. 

Czy koty widzą w ciemności?

jaki widzi kot

To, czy koty widzą w ciemności, to raczej pytanie retoryczne – prawie każdy miłośnik tego gatunku wie, że zwierzę to staje się aktywne przede wszystkim nocą. Bardziej interesująca okazuje się kwestia tego, jak to się dzieje, że kot w ogóle widzi w nocy. Eksperci okulistyki weterynaryjnej doszli do wniosku, że za zdolność widzenia po zmroku odpowiadają pręciki znajdujące na siatkówce kociego oka. Czym są te pręciki i za co odpowiadają? 

Pręciki to rodzaj czułych na światło komórek. Są one odpowiedzialne za rozróżnianie kształtów i dostrzeganie ruchu. Na to, jak koty widzą w ciemności, duży wpływ ma też błona odblaskowa, znajdująca się za siatkówką. Sprawia ona, że nawet najmniejsza ilość światła odbija się od niej i wraca do siatkówki, zwiększając zdolność widzenia mruczka. Warto dodać, że wbrew powszechnym przekonaniom nawet koty nie widzą w całkowitych ciemnościach.

Lepsze widzenie w słabym oświetleniu wynika również między innymi z budowy źrenicy. U kota – tak jak u człowieka – nie jest ona stale okrągła, ale może zmieniać kształt na eliptyczny. Sprzyja to przystosowaniu wzroku do ilości wpadającego do oka światła. Nie chodzi więc o to, czy kot widzi w ciemności, ale raczej o to, jak dobrze widzi. Zakłada się bowiem, że nawet do 8 razy lepiej niż człowiek!

Koci wzrok to nie jedyny ważny zmysł

Na koniec warto mieć na uwadze, że choć koci wzrok uznaje się za niezwykły, to nie jest on jedynym zmysłem, z którego korzysta to zwierzę. Bardzo duże  znaczenie mają także wibrysy, czyli charakterystyczne wąsy wokół pyszczka. Dzięki nim kot wie, jakie przeszkody na niego czyhają, i jest w stanie sprawnie poruszać się w nieznanych warunkach. Dodatkowo mruczek ma również bardzo dobry węch oraz słuch. To właśnie głównie na wibrysach polegają koty niewidome czy te po amputacji gałek ocznych.

Jak koty widzą ludzi?

Warto pamiętać, że optyka nie ma żadnego znaczenia dla kocich emocji i tego, jak koty widzą ludzi – zwłaszcza tych sobie bliskich. Tutaj rolę odgrywają też inne zmysły oraz ogólne emocje związane z relacją. Czujny opiekun jest w stanie natychmiast – po wyrazie kociego pyszczka, zwłaszcza oczu – stwierdzić, jaki nastrój ma jego mruczek i czy planuje raczej się przymilać czy może zapolować na zwisające przy spodniach frędzle.

Koci wzrok a rola człowieka

jak koty widzą ludzi

Pomimo tak wspaniałych właściwości kociego oka nie należy zapominać o jego prawidłowej pielęgnacji, na którą składa się oczywiście dieta. Koty same nie syntezują tauryny. Składnik ten dostarczają sobie, spożywając produkty mięsne. Odpowiada on za prawidłową pracę serca i oczywiście wzroku. Tutaj istotna okazuje się rola człowieka. To on powinien dbać o koci wzrok. Każdy opiekun, troszcząc się o dietę kota, chroni również jego oczy. 

Pamiętaj, że to, jak widzą koty, wpływa ponadto na to, jakie są ich potrzeby. W przypadku kotów niewychodzących opiekun ma za zadanie zapewnić zwierzęciu realizację łańcucha łowieckiego. Będzie to możliwe między innymi przez urządzenie kociakowi bezkrwawego polowania na zabawkę. Jeśli dotychczas kot nie był zainteresowany taką rozrywką, być może wynikało to z faktu, że myszka porusza się za wolno albo ma czerwony kolor? Spróbuj zmienić te kwestie i sprawdź, czy Twojego pupila nie wciągnie na nowo zabawa w kotka i myszkę.

Zadbaj o wzrok swojego mruczka!

Wiesz już, czy koty widzą kolory, a jeśli tak, to jakie. Jesteś świadomy, jak wygląda zakres ich pola widzenia i dlaczego koci wzrok ma takie, a nie inne cechy. To wszystko sprawia, że możesz dogadać się ze swoim kotem jeszcze lepiej, jeśli tylko weźmiesz pod uwagę jego naturalne zdolności oraz potrzeby. Koci wzrok to niezwykły i jeszcze nie do końca zbadany zmysł. Wśród teorii znajduje się na przykład ta mówiąca, że nawet w całkowitych ciemnościach kot będzie w stanie zobaczyć obiekty, które zbliżają się do zakresu ultrafioletu. Kolejne badania naukowe na pewno przyniosą nowe wnioski w tej sprawie.

Masz jeszcze jakieś inne ciekawostki na temat kociego wzroku lub ciekawe historie z nim związane? Podziel się nimi w komentarzu!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły