KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Antykoncepcja hormonalna suki

Antykoncepcja hormonalna suki  czy jest to potrzebne?

Kastracja czy sterylizacja a może antykoncepcja? Jakie metody można zastosować, aby zapobiec przed niechcianą ciążą suczki oraz cieczką?

Oczywiście najskuteczniejszą metodą kontroli urodzeń psów jest kastracja, jednak nie każdy właściciel chce poddać swojego psa takiemu zabiegowi. Obecnie weterynaria przychodzi z rozwiązaniem – antykoncepcja dla psów. Wobec tego odpowiemy dziś czy warto ją stosować oraz jakie ma wady i zalety?

antykoncepcja hormonalna u suki

Antykoncepcja hormonalna suki pozwoli zapanować nad niechcianym miotem

Poznaj cykl rujowy suki:

Pierwsza ruja pojawia się między 6 a 14 msc. życia (w skrajnych przypadkach 20 msc). Trwa ona około 3-4 tygodnie. Kolejne powinny pojawiać się średnio co pół roku. Wyjątkiem jest rasa basenji, u której cieczka występuję tylko raz w roku.

Ruję dzielimy na cztery fazy. Pierwsza proestrus rozpoczyna krwawienie z dróg rodnych, które trwa 7-10 dni. Jest to czas względnej niepłodności. Wtedy to suczka nie dopuszcza do siebie samca, kładzie ogon i warczy na adoratorów.

Kolejna faza zwana rujową to okres kiedy nasza pupilka staje się łasa na pieszczoty, jest pobudzona i gotowa na przyjęcie psa. Kiedy samiec do niej podchodzi odchyla sztywno ogon ułatwiając mu dostęp. Cykl ten trwa około 4 dni, jest to idealny czas na dopuszczenie do krycia.  W praktyce jest to 9 -13 dzień cieczki.

Czwarta faza porujowa metoestrus, trwa około 1-5 dni, w trakcie tego okresu kształtuje się ciałko żółte, odpowiedzialne za utrzymanie ciąży.

Faza bezrujowa anestrus, to ulubiony czas właścicieli, czas spokoju płciowego. Trwa on do kolejnej rui średnio 6-12 msc. Jednak i w czasie cieczki właściciel może spać spokojnie dzięki preparatom do stosowania miejscowego, które skutecznie odstraszają samce, Zmieniają one zapach charakterystyczny dla cieczki i tym samym maskują woń cieczki.

Kiedy już poznaliśmy fazę rujową, łatwiej będzie nam zrozumieć działanie antykoncepcji hormonalnej.

Kiedy stosować antykoncepcje hormonalną?

U suk zazwyczaj terapię hormonalną stosuje się po to by przesunąć cieczkę np: z powodu wyjazdu, czy wystawy. Suka w cieczce pozostawiona w hotelu mogłaby narobić sporo zamieszania.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej u suczki długotrwale zaburza pracę narządów endokrynologicznych, co może prowadzić do powstawania problemów z narządami rodnymi. Może rozwinąć się ropomacicze a także schorzenia gruczołu mlekowego.

 Jak działa antykoncepcja hormonalna u suki:

W celu zapobiegania ciąży podaje się suką zastrzyki hormonalne. Zastrzyk stosuje się w fazie międzyrujowej metoestrus, najlepiej 2 miesiące przed rozpoczęciem rui. W skrajnych przypadkach można podać w pierwszych dniach cieczki.

                       UWAGA:
Nie wolno stosować terapii przed pierwszą cieczką!
Najbezpieczniej jest rozpocząć kurację hormonalną po 
ukończeniu przez sukę wieku 1.5 roku 
Wtedy pies jest dojrzały płciowo i fizycznie.

Antykoncepcja hormonalna u suki – wady :

  • Niezbędne jest robienie badań kontrolnych USG narządów rozrodczych, aby w porę wykryć zmiany chorobowe.
  • Wzrasta ryzyko: zmiany zapalne macicy
  • Wzrasta ryzyko ropomacicze
  • częste wizyty u lekarza weterynarii – dodatkowy stres dla psa
  • Wzrasta ryzyko guzy gruczołu mlekowego
  • koszty wysokie
  • Wzrasta ryzyko rozwoju guzów jajnika.
  • Długotrwałe stosowanie hormonów skraca życie, choć nie ma na to konkretnych badań,

Inne rozwiązania:

Zamiast stosować antykoncepcje hormonalną można poddać suczkę zabiegowi sterylizacji. Jednak i ta metoda nie jest doskonała. Wadą kastracji jest fakt, że pies może zacząć tyć po zabiegu i jest większe prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu moczowego. Po zabiegu pies powinien przejść na karmę z obniżoną zawartością kalorii oraz wzmacniającą układ moczowy.

Karma Royal Cnain sterilised

Karma Royal Canin Sterilised też będzie odpowiednia dla wszystkich większych i srednich psów,

 

karma light dla suczki

karma light z obniżoną zawartością węglowodanów będzie również dobrym wyborem

 

Karma Acana light dla psów po kastracji i sterylizacji

Karma Acana light dla psów po kastracji i sterylizacji

Kastracja suczek jest błędnie nazywana sterylizacją – sterylizacja to wycięcie samych jajników, podczas gdy kastracja polega na usunięciu jajników, macicy z jej rogami.  Obydwa zabiegi są nieodwracalne i ubezpładniają suczkę.

 

O czym należy pamiętać?

Przy antykoncepcji hormonalnej pies jest skazany na wizyty u weterynarza znacznie częściej, ze względu na okresowe badania kontrolne i zastrzyki. Należy pamiętać, że każde odwiedziny gabinetu wet są dla psa stresujące.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Antykoncepcja hormonalna suki”

  1. EKONOM.XMC.PL pisze:

    Wspanialy blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczegolnych postach, Dzieki Ci za to serdeczne, zapraszam takze do siebie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły