KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dieta Barf dla psa – co to jest i co musisz wiedzieć o tej metodzie żywienia

Istnieje wiele sposobów żywienia czworonogów. Dieta BARF dla psa jest jedną z bardziej polecanych metod komponowania psiej diety. Sprawdź, na czym polega oraz w czym tkwi jej wyjątkowość, zwłaszcza w porównaniu do suchej karmy.

BARF to skrót od anglojęzycznego zwrotu Biologically Appropriate Raw Food, czyli „biologicznie adekwatny, surowy pokarm”. Innymi słowy, surowe posiłki skomponowane pod wymaganie Twojego czworonoga. Jest to niezwykle popularna dieta zdobywająca uznanie na całym świecie. Istnieje wiele jej odmian i form.

Problem z dietą BARF polega na konieczności odpowiedniego skomponowania wszystkich składników. To duży kłopot zwłaszcza dla osób, które nie chcą albo nie mają czasu zdobywać wiedzy w tym zakresie. Wówczas w grę wchodzą suplementy, a także kontakt ze specjalistami. Sprawdź więcej informacji o diecie BARF.

Przeczytaj także: Czy pies może jeść surowe mięso? Mamy odpowiedź!

BARF – co to za dieta?

BARF to akronim od słów Biologically Appropriate Raw Food. Po polsku nazwa oznacza „biologicznie właściwa surowa żywność”. Jednocześnie nazwa BARF jest także akronimem słów Bones And Raw Food („kości i surowa żywność”). Dr Billinghurst, twórca tego zagadnienia, stosuje oba określenia.

Dieta BARF dla psa nazywana jest inaczej dietą ewolucyjną. Jej autor oparł założenia na genomie psów i kotów. W opracowaniu tej diety chodziło przede wszystkim o zdrowie czworonogów oraz o ich predyspozycje, wynikające wprost z ewolucji. Dr Billinghurst opisał uwarunkowania czworonogów do życia w naturalnym środowisku. Porównał on budowę ich układów pokarmowych do ludzkiego układu pokarmowego.

barf dla psa co to za dieta

Z porównania budowy człowieka oraz psa i kota wyciągnął wnioski o tym, że domowi przyjaciele są przede wszystkim mięsożercami. Człowiek ma o wiele dłuższy układ pokarmowy. Zapewnia mu to np. możliwość trawienia zbóż.

BARF jest więc dietą opartą wyłącznie na surowym mięsie, podrobach, kościach. Powinny one stanowić 60-80% posiłków. Uzupełnieniem diety jest ludzkie jedzenie przeważnie w formie surowej, m.in. warzywa i owoce oraz suplementy dla psa. Dr Billinghurst przetestował działanie diety na różnych zwierzętach. Zauważył i wykazał jej zdrowotny wpływ na czworonogi.

Dlaczego warto wybrać dietę BARF?

Po pierwsze, dieta BARF dla szczeniaka i psa dorosłego eliminuje większość problemów trawiennych. Psy mają wyjątkowo krótkie przewody pokarmowe, więc ciężkostrawne, mocno przetworzone posiłki mocno obciążają ich układ trawienny. Po drugie, dieta ta naturalnie eliminuje problemy z płytką nazębna. Po trzecie, wszelkie problemy z suplementacją również znikają – w końcu wynikają one z braków elementów, które normalnie znajdują się w diecie psów. Przy powrocie do tego, co jadły pierwotnie, wszelkie braki znikają.

Ostatnim, nie mniej ważnym powodem jest wiedza na temat tego, co dokładnie znajduje się w posiłkach. Choć można znaleźć wiele chlubnych wyjątków, takich jak Acana Classic Red, niektórzy producenci wprowadzają do gotowych karm niezdrowe dla psów produkty zbożowe, aby zaoszczędzić na droższych białkach odzwierzęcych. Niejedna karma ma w składzie także konserwanty, barwniki oraz bardziej lub mniej dyskusyjne polepszacze smaku. Dieta BARF dla psa omija te wszystkie dodatki.

BARF – o czym pamiętać przy tej diecie?

BARF dla szczeniaka i psa dorosłego wykorzystuje głównie surowe mięso. To właśnie ono jest podstawowym źródłem energii, nie zaś przetworzone produkty pochodzenia roślinnego. Nieprzetworzone zwierzęce białko i tłuszcz podawane są zamiast roślinnych, zazwyczaj zbożowych węglowodanów. Zdarza się, że pies karmiony wg zasad diety BARF nie ma wystarczających pokładów energii. Wtedy dopiero można dodać do diety niewielkie ilości ryżu lub ziemniaków i obserwować, czy to wzmocni kondycję psa.

Jeśli chodzi o przygotowywanie domowego, gotowanego jedzenia w tradycyjnych proporcjach: ⅓ mięso dla psa + ⅓ wypełniacz + ⅓ warzywa, dr Billinghurst twierdzi, że nie jest ono przyswajalne w większości przez organizm czworonogów. Po przegotowaniu wyzwalają się także immunosupresory – substancje hamujące lub osłabiające odporność organizmu, czy też bardziej szkodliwe kancerogeny, powodujące nowotwory.

Wiesz już więcej o diecie BARF – co to znaczy i jak wygląda. Warto jeszcze wiedzieć, jak serwować posiłki. Zazwyczaj większość psów przyjmuje jedzenie w przypadku tej diety raz lub dwa razy dziennie. Rozłożenie porcji jest wskazane, gdy pies ma skłonność do skrętu żołądka albo źle reaguje na dużą dawkę jedzenia naraz, na przykład wymiotuje. Dawniej dietę wprowadzało się za pomocą podawanych przez tydzień żwaczy wołowych, jednak obecnie się od tego odchodzi. 

barf dla psa co to za dieta

Jak przestawić psa na dietę BARF?

Tak jak przy każdej zmianie diety najważniejsze jest stopniowe postępowanie. Istotna jest też obecna dieta Twojego psa. Jeśli do tej pory jadł jedynie gotową, suchą karmę, będziesz musiał wykazać się cierpliwością, jeśli przeważała karma mokra zajmie to Ci znacznie mniej czasu.

Podczas zmiany sposobu żywienia psa dobrze jest posiłkować się wiedzą sprawdzonego specjalisty, najlepiej psiego dietetyka. Będzie on w stanie określić, jaki sposób przestawienia psa na nowy sposób żywienia jest najlepszy i najbardziej adekwatny dla Twojego czworonoga. Odchodzi się już od przestawiania z dodatkiem żwaczy wołowych czy baranich. Przy zdrowych psach po prostu zmienia się dietę od razu, obserwując zachowanie pupila.

W razie jakichkolwiek problemów trawiennych, takich jak biegunki, ale również wymioty czy zatwardzenia, warto zastanowić się nad spowolnieniem tempa zmiany sposobu żywienia. Wprowadzaj jeden produkt na 3-5 dni, aby wiedzieć, po czym wystąpiła reakcja niepożądana. Dotyczy to zarówno mięsa, jak i podrobów, warzyw, owoców, a także suplementów i dodatków.

Pamiętaj, że surowe kości, które podaje się w diecie BARF dla psa, powinny być przez czworonoga dokładnie gryzione. Niektóre psy mają z tym problem. Jeśli Twój pupil na przykład je bardzo szybko i odgryza duże kawałki kości albo broni zasobów i nie daje Ci asystować przy jedzeniu – zdecyduj się na alternatywną formę podawania kości w formie mączki kostnej. To dobre rozwiązanie również w przypadku szczeniąt czy psów w podeszłym wieku.

Czym karmić psa na diecie BARF?

Dieta BARF dla szczeniaka czy dorosłego psa powinna być odpowiednio skomponowana. Oto zasady jej serwowania pupilowi. Jeśli nie chcesz podawać swojemu psu surowego pożywienia, spróbuj z gotowymi pokarmami w puszkach, takich jak Dolina Noteci BASF 400 g x 12.

Mięso dla psa, czyli skład diety BARF

Podstawowym składnikiem diety BARF są surowe kości z mięsem. BARF dla psa ma zapewniać psu nieprzetworzone, wysokiej jakości białko i tłuszcze. Co ważne, jest to pożywienie beż żadnych konserwantów, barwników, aromatów i sztucznych dodatków. Aby pies jadł także witaminy i składniki mineralne, samo mięso nie wystarcza. Dlatego dieta uzupełniana jest o surowe warzywa i owoce.

Mięso dla psa może być dowolnego rodzaju. Może to więc być wieprzowina, cielęcina, wołowina, jagnięcina, baranina, dziczyzna, konina, drób, a także ryby. Warunkiem jest oczywiście mięso całkiem surowe, a więc drób i ryby podajemy także surowe.

Dieta złożona wyłącznie z ryb powinna być suplementowana witaminą E. Mintaj to rodzaj ryby, na który należy uważać. Zawiera on trimetyloaminę wiążącą zawarte w jedzeniu żelazo. Zostaje ono przetworzone na postać nieprzyswajalną. Niedobór żelaza może powodować niedokrwistość oraz zmianę barwy sierści.

Drób, czyli białe mięso jest bardzo polecane w tym rodzaju diety, ponieważ zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych. Surowe kości z drobiu można podawać każdemu psu, bez względu na wielkość oraz wiek. W żadnym wypadku nie należy karmić psa gotowanymi kośćmi. Po ugotowaniu kości stają się kruche i rozpadają się na drzazgi, które mogą utkwić psu w gardle lub przełyku.

barf dla psa co to za dieta

Kości są głównym źródłem wapnia i fosforu, a także substancji mineralnych. Jednak zasadą powinno być, by nie zostawiać psa samego z kością. Nadzorowanie pupila zapobiegnie możliwości zadławienia. Psa można karmić różnymi rodzajami mięsa. Na początku można je zmieniać cotygodniowo, później codziennie.

Surowe podroby w diecie psa

Surowe podroby są źródłem witamin oraz dobrej jakości białka, mikro- i makroelementów. Psy z przyjemnością zazwyczaj zjedzą świeżą wątróbkę, serca, płuca, nerki, żołądki, móżdżki. Podroby stanowią uzupełniającą formę diety BARF. Dla szczeniaka i psa dorosłego nie będą jednak odpowiednie podroby wieprzowe. Nie należy też podawać podrobów z dziczyzny. Wszystko dlatego, że to właśnie tam mogą kryć się pasożyty albo wirusy wścieklizny rzekomej, pod których kątem mięsa się nie bada.

Świeże warzywa i owoce w diecie psa

Jedynym toksycznym warzywem dla mięsożerców jest cebula. W dużych ilościach może powodować biegunki, przyspieszenie tętna, brak koordynacji ruchowej oraz niedokrwistość. Należy uważać też na większe ilości czosnku. Poza wspomnianym wyżej wyjątkiem każde warzywo jest dobre dla psa. Im większa różnorodność stosowanych warzyw i owoców, tym lepiej. 

Jarzyny i owoce podawaj w formie bardzo rozdrobnionej, by były łatwiej przyswajalne przez układ pokarmowy psa. Jest to ważne, ponieważ psy nie trawią celulozy, która buduje ściany komórkowe roślin. Najlepszym sposobem jest zmiażdżenie roślin. Inna forma, zawierająca większe kawałki roślin, może nie przynieść zbyt wielkiego pożytku dla psa i przejść przez układ trawienny w postaci nienaruszonej.

Rośliny należy miażdżyć, by przypominały treść żołądkową zwierząt, które były zjadane przez przodków dzisiejszych psów. W takiej formie według badań i dociekań dr Billinghursta, rośliny dostawały się do układu pokarmowego psowatych. Możesz do rozdrabniania używać sokowirówki albo blendera. Dzięki temu BARF dla psa jest po prostu dobrze przyswajalny.

Oleje, jogurt, mleko, jaja w diecie BARF

Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 są nieodzownymi składnikami diety BARF. Znaleźć je można w oleju lnianym, oleju z łososia, tranie, oliwie i innych olejach. Szczególnie wartościowe są oleje odzwierzęce. Nie podawaj jednak smalcu, chyba że pies jest zdrowy, a potrzebuje przybrać na wadze. Wówczas poleca się twardy tłuszcz barani.

Jogurt o zmniejszonej zawartości tłuszczu i bez cukru, a także surowe mleko kozie lub krowie mogą być stosowane w diecie BARF. Jajka podaje się psom całe, zmielone ze skorupką. W ten sposób pokryte zostaje częściowo zapotrzebowanie na wapń. Szczeniętom można podawać surowe żółtko 2 lub 3 razy w tygodniu. Surowe białko wiąże w organizmie biotynę z powodu zawartości awidyny. Dlatego nie powinno być podawane szczeniętom.

Psom uczulonym na mleko można podawać w zastępstwie przetworzone produkty mleczne, np. kefir, maślankę, jogurt.

barf dla psa co to za dieta

Dieta BARF dla psa a suplementy

Idealnie skomponowana dieta BARF nie wymaga zazwyczaj stosowania żadnych dodatków i suplementów. Rzadko jednak zdarza się, że pies może jeść wszystko. Liczne ograniczenia sprawiają, że w grę wchodzi suplementacja. Dostępne są w sprzedaży odpowiednie preparaty, dzięki czemu nie musisz przygotowywać własnych mieszanek. Pamiętaj jednak, że są one dość kosztowne, a dodatkowo wymagają podawania w odpowiednich proporcjach.

U psów z alergiami pokarmowymi, a także problemami trawiennymi potrzeba suplementacji może być szczególnie duża. W takim przypadku zwróć się o pomoc do specjalisty, najlepiej zoodietetyka, który odpowiednio dobierze dawki oraz preparaty do podawania Twojemu pupilowi.

Czego nie może jeść pies według diety BARF?

W artykule przedstawiono informacje ogólne o zasadach diety BARF. Dokładne wskazówki o tym, czego nie może jeść pies, mogły ulec niejakiemu rozproszeniu. Poniżej znajdują się jeszcze raz zebrane poszczególne składniki pokarmowe, których nie powinno się podawać psu.

Niewskazane są węglowodany pochodzące ze zbóż. Tylko w wyjątkowych przypadkach można je dodawać do diety, kiedy pies ma niedobory energii. Nie należy podawać też gotowanych kości. Zagrażają psom, gdyż rozpadają się na małe drzazgi (kości drobiowe) lub zatykają układ pokarmowy (kości wołowe i wieprzowe). Cebula zatruwa organizm mięsożerców, mintaj z kolei może powodować niedokrwistość z racji zawartości trimetyloaminy.

Wiesz już więcej o diecie BARF – co to znaczy i jak się ją komponuje. Odpowiednie skomponowanie tego sposobu żywienia sprawi, że Twój pies poczuje się o wiele bardziej komfortowo. Jest to dieta odpowiednia biologicznie, co oznacza, że będzie po prostu korzystniejsza dla Twojego pupila. Weź jednak pod uwagę, że wymaga odpowiednich nakładów finansowych, zapasu miejsca w zamrażarce i dostępu do dobrej jakości mięsa.

Dieta BARF dla psa może być dostosowana do potrzeb czworonoga w każdym wieku oraz o wszelkich ograniczeniach. Specjalne preparaty i dodatki pozwalają zastąpić niektóre substancje, których pies nie może przyjmować w formie surowej, na przykład z mięsa. To dobry wybór dla psich alergików. Pamiętaj, że niewłaściwie skomponowana dieta będzie działać na szkodę psa. Najlepiej skontaktuj się w tej sprawie z psim dietetykiem. Jeśli to niemożliwe, rozpatrz żywienie czworonoga karmą o bardzo dobrej jakości, ale już gotową. Produkty tego rodzaju znajdziesz w asortymencie sklepu Apetete.pl.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły