KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Buldog angielski. Poznaj charakter, umaszczenie oraz inne informacje, które musisz wiedzieć o tej rasie

Buldogi angielskie są znane ze swojej muskularnej, krępej sylwetki oraz pomarszczonej twarzy z unikalnym nosem. Czy poważny wygląd, jakim odznacza się buldog angielski, idzie w parze z jego charakterem? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz w temacie buldogów angielskich i przeczytaj opis rasy!

Buldogi angielskie przez wzgląd na swój wygląd mogą wydawać się groźne. Jest jednak zupełnie inaczej – to prawdziwi czworonożni przyjaciele, którzy są spokojni, a według niektórych nawet leniwi. Nie potrzebują zbyt wiele aktywności, jednak nie mogą pozostawać jedynie na kanapie. Zastanawiasz się, czy buldog brytyjski jest zwierzęciem dla Ciebie? Dowiedz się więcej o samej rasie, wyglądzie i charakterze tych psów. Podpowiadamy też, w jaki sposób dbać o zwierzę, żeby było zdrowe i szczęśliwe.

buldog angielski jak wygląda

Rasa buldog angielski

Buldog staroangielski ponad tysiąc lat temu wyodrębnił się z mastifów. Nazwa zwierzęcia pochodzi od słowa „bull”, czyli byk. Były to pierwotnie psy wykorzystywane do walk na psich arenach. Sama rasa buldogów angielskich wyodrębniła się w XVIII wieku na drodze krzyżówek hodowców z Anglii. Współczesny wygląd rasie nadał jeden z pierwszych hodowców – Bill George. To dzięki niemu sylwetka buldoga angielskiego uległa zmianie. W stosunku do wcześniej hodowanych buldogów, jego buldog był wyższy, szerszy, masywniejszy oraz miał znacznie większą głowę przy zachowaniu tej samej długości kufy.

Pierwszego psa ze swojej hodowli Bill George zaprezentował w Birmingham w roku 1860, a już 15 lat później powstał ich pierwszy klub. Rok później oficjalnie opracowano wzorzec rasy. Pierwotnie posiadały one znacznie więcej bruzd i fałd skórnych, jednak z czasem ograniczono ich liczbę.

Jak wyglądają buldogi angielskie?

Buldog starooangielski ma charakterystyczną krępą i umięśnioną sylwetkę. Nie należy on do ogromnych psów. Czy można jednak powiedzieć, że istnieje buldog angielski miniaturka? Takie określenie nie jest prawidłowe. Buldog angielski miniaturka to określenie, które może być stosowane jako chwyt marketingowy hodowców.

Wymiary psa dochodzą średnio do 40 cm w kłębie z wagą, natomiast waga buldoga angielskiego sięga najwyżej do 25 kg. Choć w przypadku niektórych osobników może być to już zaliczane do nadwagi. Masywne kończyny zwierząt nie są jednakowe – przednie są minimalnie krótsze od tylnych. Do tego dochodzi krótki i nisko osadzony ogon buldoga angielskiego.

Głowa buldoga angielskiego jest szeroka, z płaskim czołem i krótkim pyskiem. Ma mocno wystającą żuchwę i krótką kufę, co w połączeniu z szerokim nosem nadaje jej wrażenie odrobinę cofniętej. Na pysku znajduje się charakterystyczna fałda nosowa, z której wysuwa się trufla nosowa. Cała głowa jest też stosunkowo duża w porównaniu do reszty ciała. Zwierzę charakteryzuje się dość krótką i szeroką szyją, która wizualnie właściwie wlewa się w tułów. Ramiona i klatka piersiowa czworonoga są szerokie i duże.

Nos jest spłaszczony, a nozdrza są szerokie. Czym jeszcze wyróżnia się dog angielski? Duży nos powinien mieć czarny kolor. Zaokrąglone policzki psa sięgają aż pod oczy. Uwagę zwracają też mocne i szerokie szczęki, jakie mają buldogi angielskie.

buldog angielski czego nie wiesz o tej rasie

Należy on do psów krótkowłosych. Delikatną, gładką, dobrze przylegającą do ciała – właśnie taką sierść ma buldog angielski. Umaszczenie zwierzęcia jest jednolite lub z maską. Wśród psów rasowych dopuszcza się kilka odmian kolorystycznych. Buldog angielski umaszczenie może mieć pręgowane, brązowo-czerwone w różnych odcieniach (od płowego do ciemnobrązowego), łaciate.

Czy wiesz, że maść czerwona, czarna lub czarna podpalana jest traktowana jako błąd hodowli i jest cechą niepożądaną? Buldog angielski czarny nie jest więc zgodny z opisem rasy FCI. Taki odcień sierści powinien być znakiem ostrzegawczym dla osób poszukujących zwierzęcia.

Buldog angielski – charakter

O ile masywna budowa tego pupila budzi respekt, charakterem daleko mu do wojownika. Przodkowie tej rasy byli wykorzystywani do walk psów. Natomiast angielskie buldogi to dzisiaj typowe kanapowce, które utraciły cały swój instynkt łowiecki, ale też agresję i nadmierną chęć dominacji, która często występuje u innych psów. Wzorzec FCI jasno zaznacza, że agresja nie jest cechą pożądaną u tej rasy.

Współczesny buldog angielski charakter ma wyjątkowo łagodny. To zwierzęta oddane opiekunowi i przywiązujące się do rodziny. Uwielbiają być w centrum zainteresowania, natomiast okropnie znoszą zamknięcie czy wszelkie próby oddzielania ich od rodziny. Na pewno nie jest to zwierzę do życia na zewnątrz i pilnowania posesji.

Buldog brytyjski musi być z pozostałymi domownikami – to właśnie przy nich czuje się najszczęśliwszy. Zwierzę może mieszkać zarówno w domu jednorodzinnym, jak i mieszkaniu w bloku. Nie potrzebuje bowiem ogrodu przez wiele godzin w ciągu dnia – spacery są wystarczające.

buldog angielski ciekawostki o rasie

Pomimo swojego wręcz flegmatycznego spokoju buldog angielski jest skory do zabaw i należy do psów wyjątkowo wesołych. Po prostu nie lubi aktywności wymagających nadmiernego wysiłku. Buldogi przy zabawach z dziećmi wykazują się żelazną wręcz cierpliwością, jednak ich sama masa potrafi trochę uprzykrzyć im życie. Potrafią nie zdawać sobie sprawy z własnej siły oraz wagi ciała. Buldogi angielskie mogą więc zupełnie niechcący zrobić krzywdę dzieciom. Stąd maluchy poniżej 4–5 roku życia powinny bawić się z nimi jedynie pod nadzorem dorosłych i ostrożnie.

Angielskie buldogi tak naprawdę nie wymagają intensywnych treningów. Z natury są one lojalne opiekunowi i łagodne. Jednak warto, jak każdego psa, od szczenięcia nauczyć je podstawowych zasad, których przestrzegania trzeba wymagać, gdy czworonożny przyjaciel dorośnie. Stanowią one również idealną podstawę do nawiązania relacji z innymi psami.

Sprawdź również: Socjalizacja szczeniaka – jak powinna wyglądać?

Pamiętaj jednak, że buldogi są z natury wyjątkowo uparte. Wszelkie zachowania lepiej wpajać przez zabawy lub wzmocnienie pozytywne. Kiedy zwierzę jest zmuszane do konkretnych czynności czy zachowań, może po prostu reagować oporem. Absolutnie nie wolno krzyczeć na buldoga angielskiego i stosować wobec niego żadnych form fizycznego przymusu.

Zwierzę będzie świetnym towarzyszem dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na aktywność fizyczną. Buldog nie potrzebuje jej za wiele. Nie oznacza to oczywiście, że powinien spędzać leniwie każdy dzień na kanapie. Zapewnij pupilowi codzienne spacery na średnie dystanse. Dawka ruchu jest potrzebna, żeby chronić czworonoga przed nadwagą, do czego angielskie buldogi mają tendencję.

buldog angielski

Pies buldog angielski – jak o niego dbać?

Dbanie o buldoga angielskiego może okazać się trudne ze względu na predyspozycję rasy do różnorodnych schorzeń. Problemy wynikają ze specyficznej budowy pyska oraz ciała. Trzeba więc być gotowym na regularne wizyty u weterynarza, decydując się na buldogi anguelskie. Pamiętaj o wybraniu zwierzęcia ze sprawdzonej hodowli – może to przynajmniej częściowo ograniczyć ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem.

Zdrowie

Niestety angielski buldog należy do jednej z trudniejszych do zajmowania się ras psów. Szacuje się, że zdrowe osobniki żyją średnio od 8 do 12 lat, jednak częste problemy zdrowotne sprawiają, że średnia życia dla całej rasy spada nawet do 6 i pół roku. Prawie połowa psów umiera przedwcześnie, w tym 20% z powodu chorób serca, natomiast 18% z powodu nowotworów. Niecałe 10% umiera faktycznie ze starości, dożywając wieku 10–12 lat.

Jakie przypadłości może mieć pies? Buldog angielski często zmaga się z zapaleniem rogówki i spojówki. Dotykają go problemy ze stawami, rozszczepem podniebienia czy kamicą nerkową. Niestety zdarza się również, że zwierzę cierpi na chłoniaka skóry. Są to też psy narażone na zapalenie wielonerwowe. Tendencja do tego wynika z lekkiego wzniesienia kręgosłupa w kierunku ogona. Schorzenie skutkuje trudnością w poruszaniu się i bólem.

W puli genowej tej rasy krąży wiele wad genetycznych, dlatego należy szczególnie uważać przy kupowaniu szczeniaka. Nie wszystkie z nich są śmiertelne, ale z pewnością utrudniają im życie. Przykładowo, zgodnie z badaniami „Orthopedic Foundation for Animals” w latach 1979–2009 aż 73,9% przebadanych psów miało dysplazję stawu biodrowego. Buldogi angielskie mają też problemy oddechowe wynikające z brachycefalii. Większość psów absolutnie nie nadaje się do sportowego biegania czy dłuższych tras.

Sprawdź również: Rasy brachycefaliczne psów – co je wyróżnia?

buldog angielski umaszczenie

Z powodu ukształtowania kufy są one też niezbyt odporne na wysokie temperatury. Główną drogą usuwania ciepła u psów jest ziajanie i wydychanie gorącego powietrza. Małe jamy nosowe buldogów mają jednak spore problemy z utrzymywaniem stałej temperatury ciała.

Latem buldogi angielskie muszą być więc zabezpieczone przed przegrzaniem. Zwierzęciu trzeba też zapewnić dostęp do chłodnej wody oraz cienia. W miarę możliwości spacery lepiej odbywać rankami lub późnymi wieczorami. Co ciekawe jednak, o ile wysokie temperatury są dla nich problematyczne, nie mają one żadnych problemów z niskimi. Naturalnie mają zaskakująco dobrą ochronę przed zimnem.

Pielęgnacja

Sierść buldogów angielskich jest krótka i gładka. Dzięki temu dbanie o nią nie sprawia trudności. Wystarczy raz w tygodniu czesać zwierzę. Pozwoli to na bieżąco usuwać włoski, które i tak by wypadły. Dzięki temu unikniesz trudności związanych z osadzaniem się sierści na tapicerowanych meblach. Sztywny włos wbija się w materiał, dlatego trudno jest go usunąć.

Jaka szczotka sprawdzi się najlepiej? Wygodne będzie akcesorium z twardym włosiem naturalnym. Dobrze posłuży Ci też gumowa rękawica. Podczas pielęgnacji psa kontroluj jego skórę. Fałdy powodują, że często dochodzi do przetarć. Zwróć szczególną uwagę na miejsce przy oczach – to wrażliwa przestrzeń.

akcesoria do pielęgnacji psów apetete

Żywienie

Buldog nie wymaga skomplikowanej diety. Nie da się jednak ukryć, że to zwierzę, które ma skłonność do tycia. Niewielkie zapotrzebowanie na ruch połączone ze sporym apetytem nie są najzdrowszą kombinacją. Kontroluj więc przyjmowaną przez zwierzę liczbę kalorii. Będzie to łatwiejsze, jeśli skorzystasz ze wskazówek producenta karmy. Na opakowaniu określa on, jak prawidłowo dopasować porcję do zwierzęcia. Pamiętaj jednak, że to wyłącznie wskazówki. Kontroluj wagę zwierzęcia, żeby sprawdzać, czy przyjmuje odpowiednią ilość pokarmu.

Dbanie o wagę psa znacznie ułatwi Ci odpowiednia karma. Pomocny może być specjalistyczny produkt. Doskonale sprawdzi się Royal Canin Adult Bulldog, która dba o zdrowie stawów oraz skóry. Specjalnie opracowane krokiety są wygodne do spożywania przez buldogi angielskie. Zaproponuj zwierzęciu również mokrą karmę, na przykład Alpha Spirit Dog Wet z dodatkiem owoców. Produkt jest bezzbożowy, co chroni przed występowaniem dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

 

 

cytat właściciela buldoga

Angielski buldog to z pewnością rasa psów o unikalnym wyglądzie. Nie są wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację, dietę czy trening. Choć przy tym ostatnim należy pamiętać, by zachować konsekwencję oraz łagodność traktowania. Same również są niezwykle łagodne, wesołe i przyjacielskie. Stąd wielu hodowców mówi, że idealnie nadają się na pierwszego psa.

Nie oznacza to, że psy te są niewymagające. Buldogi angielskie mają liczne problemy ze zdrowiem związane z chorobami genetycznym, brachycefalią czy kłopotami z sercem. Kiepsko znoszą upały i wymagają kontroli diety, by nadmiernie nie utyć. Stąd nie są one polecane osobom, które nie będą miały dla nich czasu, cierpliwości i przede wszystkim serca.

Planujesz zakup buldoga angielskiego? Zajrzyj do sklepu Apetete i wybierz karmy, które zapewnią Twojemu czworonożnemu przyjacielowi energię i zdrowie.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły