Choroba nerek u kota

Choroba nerek u kotów – są poważnym i niestety późno diagnozowanym problem u zwierząt. Pojawiają się znacznie częściej u kotów niż psów, na co wpływ ma wiele czynników.  Zaczynając od ich diety, stylu kociego życia czy zapotrzebowań organizmu a na genetyce i wrodzonych tendencjach do infekcji dróg moczowych kończąc. Przyczyn jest naprawdę wiele i niestety objawy też bywają na tyle niejasne, że często myli je się ze zwykłym zatruciem.

koty abisyńskie oraz perskie, mają często dziedziczoną genetycznie predyspozycje do chorób nerek.

Choroba nerek u kota a mocznica

Do wykrycia choroby najczęściej dochodzi w momencie pojawienia się tak zwanej „mocznicy” u kota – czyli kiedy stężenie mocznika w surowicy zaczyna przekraczać normę, zauważalne jest powiększenie nerki u kota a organizm zaczyna gorzej funkcjonować. Także mocznica (zwana fachowo uremią) nie jest ani chorobą, ani objawem – to zespół zmian laboratoryjnych oraz wszelkich zaburzeń wielonarządowych, związanych z postępującą niewydolnością nerek.

 

 

Do niewydolności nerek może doprowadzić uraz mechaniczny, powikłania po stanie zapalnym czy jako skutek silnego zatrucia toksynami, np: po zjedzeniu trującej rośliny doniczkowej.

 

Problemy z nerkami u kotów mogą pojawić się nawet w młodości, choć oczywiście ryzyko zachorowań jest wyraźnie wyższe u kotów dojrzałych, czyli starszych niż 7 lat.

Jakie są objawy mocznicy u kota?

Mocznica jest stanem, w którym substancje toksyczne przestają być na bieżąco usuwane przez nerki. Ich nagromadzenie w krwiobiegu negatywnie oddziałuje na inne narządy. Jest to podobna sytuacja jak przy zatrucia organizmu. Choć w tym wypadku toksyczną substancją jest przede wszystkim mocznik, wytwarzany przez sam organizm. Pierwszym objawem jest powiększenie nerki u kota, jednak bez fachowej wiedzy trudno to zdiagnozować. Do łatwiejszych objawów zalicza się:

 • brak apetytu
 • polidypsja – zwiększone pragnienie
 • poliuria – wzmożone oddawanie moczu
 • spadek masy ciała
 • ogólne otępienie
 • cuchnący „amoniakowy”, czasem rybny oddech
 • wymioty po wypiciu wody

 

Ile żyje kot z chorobą nerek?

Wiele zależy też od pierwotnego źródła choroby a zatem stopnia i charakteru uszkodzeń nerek. Najlepsze rokowania są dla mocznicy zanerkowej i przednerkowej . W obu przypadkach źródłem choroby są uszkodzenia niezwiązane z samymi nerkami a doprowadzeniem lub odprowadzaniem z niej krwi lub moczu. Rokowanie ulegają pogorszeniu, jeśli mocznica doszło do ostrej niewydolności nerek. Wtedy wszystko zależy od reakcji kota na leczenie – jeśli po zmianie diety i podawaniu płynów stan się poprawia, nerki ulegają regeneracji. Jeśli w ciągu pierwszych paru tygodniu leczenia nie widać pozytywnych zmian, oznacza to trwałe uszkodzenia nerek.

 

O czym należy pamiętać?

Niewydolność nerek jest chorobą nieuleczalną, jednak odpowiednia dieta może przedłużyć życie kota o maksymalnie 3 lata.

Ponadto wskazane informację w materiale nie są badaniem lekarskim jeśli podejrzewasz, że Twojemu kotu coś dolega udaj się szybko do lekarza weterynarii, który potwierdzi bądź zmieni Twoją diagnozę. Pamiętaj aby nie stawiać samemu diagnozy zwłaszcza po przeczytaniu wiadomości w książce czy w internecie, szereg zbieżnych objawów może sugerować zupełnie inne choroby.

 

 

Oceń nasz tekst
[Wynik: 0 Average: 0]

4 odpowiedzi na “Choroba nerek u kota”

 1. Maja pisze:

  Dzień dobry.W poniedziałek 13, zawiozłam jedno z moich czterech kotków do weterynarza.Pani doktor już po zapachu kotka ,rozpoznała mocznicę.Potem badania krwi i moczu potwierdziły straszną diagnozę.Nie zgodziłam się na eutanazję.Dzięki pomocy innej osoby, Lala pozostała na tydzień w przychodni.Czuje się lepiej, ale co dalej?Może dieta ją uchroni na jakiś czas ?Co z trzema innymi moimi kotkami?
  Czy stosowanie zapobiegawczo odpowiedniej diety zapobiegnie tej chorobie ?
  Pozdrawiam
  bardzo zmartwiona m

 2. Urszula pisze:

  Proszę przebadać pozostałe koty, na pewno podawanie karm wysoko mięsnych oraz dbanie o odpowiednią dietę. Koty muszą mieć dostarczaną zewnątrz taurynę i argininę. Czy kota poddawać eutanazji – to pytanie już do lekarza weterynarii i niestety do Pani. Wiem, ze czasem bardzo ciężko nam się rozstać z ukochanym przyjacielem, jednak pozostawiane go pod „uporczywą terapią” czasem tylko przedłuża jego cierpienie… Zwierzę nie rozumie dlaczego go boli, nie może się normalnie załatwić i bawić. To naprawdę ciężki temat, który najlepiej rozpatrzyć z dobrym lekarzem weterynarii, który zna historię i stan kota. Z drugiej strony, jeśli kot jest chętny do życia, to dlaczego mu je odbierać?
  co do innych kotów, to tak jak pisałam: dieta ale badania. Jeśli koty są po kastracji powinny jeść karmę dla kotów po kastracji. Najlepiej korzystać z weterynaryjnych produktów: Trovet, Fitmin, czy Royal Canin. Nie wolno zmieniać kotu diety na urinary na zaś, bo można mu tylko zaszkodzić. Dobór karm weterynaryjnych zawsze pozostawiam lekarzowi weterynarii, który zna historię choroby kota.

 3. Kwg pisze:

  Witam co w przypadku gdy kot rodzi się z jedną nerka,czy jest szansa że będzie żył spokojnie bez żadnych problemów czy wiąże się to z chorobami i szybsza śmiercią.

 4. Nie traćcie nadziei do końca. Zachorowała kiedy miała siedem lat, przeżyła 11. pisze:

  Mój kot żył z przewlekłą niewydolnością nerek 50 miesięcy. Przy pierwszym rzucie dostawała kroplówki, Potem żyła normalnie przez dwa lata, chociaż 70 % Nerek było zniszczonych. Przy drugim rzucie weterynarze stwierdzili że kot jest do uśpienia, Kreatynina wynosiła 8,3. Przez trzy tygodnie była karmiona na siłę, dostawała kroplówki. Potem kreatynina spadła do 3,5, a od tego momentu kotka przeżyła jeszcze 26 miesięcy. Co dwa trzy dni robiliśmy jej kroplówkę, ale żyła. W ostatnim okresie musiała dostawać kroplówki już codziennie. W końcu zabiła ją martwica tkanki. Kilka dni temu pożegnaliśmy się z nią. Nie traćcie nadziei do końca. Zachorowała kiedy miała siedem lat, przeżyła 11.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły