KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Choroby serca u kota. Objawy, przyczyny i leczenie

Posiadanie pupila to nie tylko miło spędzane wspólne chwile, ale również dbanie o kota w razie ewentualnych problemów zdrowotnych. Choroby serca mogą dotykać starszych mruczków, ale występują także u kociąt. Wyjaśniamy, jakie są choroby serca u kota, jak je leczyć i jak im zapobiegać.

 

Problemy kardiologiczne u kotów

Na pracę serca ma wpływ wiele czynników – związane z jego budową lub stanem naczyń krwionośnych, ale równie ważna jest funkcja innych narządów organizmu, których zaburzenia mogą skutkować problemami natury kardiologicznej. Tego rodzaju dolegliwości najczęściej są diagnozowane u starszych osobników, jednak dzięki coraz lepszym możliwościom diagnostycznym i coraz większej świadomości, problemy z sercem są również wykrywane u kociąt i kotów w średnim wieku. Niektóre rasy kotów mają większe predyspozycje do problemów kardiologicznych. Badania pokazują również, że choroby serca u kotów są częściej stwierdzane od samców. Nie oznacza to jednak, że samice są wolne od chorób.

Często określa się, że koty domowe mogą mieć zaburzenia kardiologiczne, jednak tak, jak w przypadku innych chodów – maskują swoje problemu i ukrywają dyskomfort, z jakim się zmagają. Swój dyskomfort i ból potrafią maskować dłużej od psów. Zamiast próbować zwrócić na siebie uwagę, mruczki będą się ukrywać i unikać obecności opiekuna. Jakie choroby serca u kota występują najczęściej i jak można je leczyć? Przedstawiamy przegląd kocich chorób serca i wskazówki dotyczące profilaktyki takich dolegliwości.

Rada lekarza weterynarii

Choroby serca u kota

Wiemy już, że choroby serca u kotów to możliwa przypadłość. A co jest powodem pojawiania się takich komplikacji zdrowotnych? Przyczyny mogą być różne, zarówno spontaniczne i łatwe do wyleczenia, jak i przewlekłe i oporne na lekarstwa.

Wśród przyczyn chorób serca u mruczka wskazuje się najczęściej takie jak: wady budowy, zaburzenia żywieniowe, problemy z tarczycą, przewlekłe choroby nerek, akromegalia, choroby miąższowe i stany zapalne. Najczęściej występujące choroby serca u kotów to m.in. ubytek przegrody międzykomorowej, zwężenie aorty, kardiomiopatia przerostowa, zapalenie mięśnia sercowego i arytmie serca.

Konsekwencje chorób serca u kotów

Choroby serca u mruczków mające charakter przewlekły mogą w konsekwencji doprowadzać do różnych innych schorzeń. Niektóre z nich nie są powodowane stricte chorobami serca, jednak ich występowanie może np. wpływać na ogólną jego formę, co ostatecznie zaburza jego prawidłową pracę.

Choroby serca u kota. Kot leżący na podłodze

Niewydolność serca u kotów

Niewydolność serca to stan, w którym serce niedostatecznie dobrze pompuje krew na obwód. Kiedy mamy do czynienia z anatomicznym uszkodzeniem serca, rzuty skurczowe, czyli momenty, w których serce krew do aorty i dalej odpowiednia ilość krwi do transportowana jest do tkanek i organów, zostają zaburzone. Występuje to w przypadku chorób serca u kotów, takich jak zapalenie osierdzia czy zapalenie wsierdzia albo kardiomiopatii. Tego rodzaju niewydolność serca najczęściej rozwija się przez dłuższy czas i ma charakter przewlekły, oprócz zapalenia osierdzia, które najczęściej pojawia się gwałtownie. Niestety wówczas często dochodzi do wyczerpania rezerwy serca i postępujących problemów zdrowotnych. Jeśli chodzi o choroby serca u kotów to jest to dość rozbudowany katalog różnych schorzeń o różnym podłożu.

Niewydolność naczyniowa

Niewydolność naczyniowa to stan, w którym praca serca ulega zaburzeniu i jeśli taki stan trwa dłużej, to z pewnością serce ulegnie przebudowie, ale przyczyny nie stanowi tu choroba serca. Zachodzi wówczas różnica między objętością łożyska naczyniowego a ilością krążącej w obiegu krwi. Te problemy zaburzają pracę serca, które stara się kompensować zaburzenia (nie zawsze z dobrym skutkiem), ale samo serce działa sprawnie. Wówczas przyczyna problemu leży gdzie indziej. Do takich komplikacji, które zaburzają i obciążają pracę serca może dojść np. po intensywnym krwotoku, gorączce, urazach, po wstrząsie anafilaktycznym i w wyniku występowania toksyn bakteryjnych. W takiej sytuacji serce funkcjonuje prawidłowo jednak wymienione dolegliwości mogą utrudniać jego prawidłowe funkcjonowanie.

Kot z sercem

Najczęstsze przyczyny chorób serca u kotów

Wiemy już, jakie może być podłoże chorób serca u kota.  Są to najczęściej wrodzone wady budowy, zaburzenia żywieniowe, choroby tarczycy i schorzenia nerek. Wspomniana niewydolność naczyniowa najczęściej pojawia się nagle, podczas gdy niewydolność krążeniowa ma charakter postępujący. Wówczas nie wystarczy jedynie przeczekać ten trudny czas, a konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Niewydolności związane z krążeniem najczęściej pojawiają się w wyniku nieprawidłowej kurczliwości mięśnia sercowego, a także przy sporych brakach elektrolitów. Chorobie serca u kota często towarzyszy nadciśnienie, a z kolei zbyt małe ciśnienie może występować przy chorobach wsierdzia oraz po urazach.

Choroby układu krążenia mogą się pojawiać również, gdy występuje zbyt duże obciążenie następcze serca, czyli siła, z jaką mięsień musi pompować krew. Kiedy mamy zbyt duże obciążenie następcze, to już mamy chorobę, dalsze pogarszanie stanu jest konsekwencją. Jakie choroby najczęściej diagnozuje się u kotów? Jest to przede wszystkim zwężenie aorty, tętnicy płucnej, ubytek przegrody międzykomorowej, zwężenie aorty, kardiomiopatia przerostowa, zapalenie mięśnia sercowego oraz arytmie. Inna grupa przyczyn chorób serca u kota to zaburzenia w częstotliwości pracy serca.

Kardiomiopatia u kota

Jedną z najczęściej występujących chorób serca u mruczka jest kardiomiopatia przerostowa u kota. Stanowi ona ponad 70% wszystkich kocich chorób serca. Szczególnie narażone na tę dolegliwość są koty rasy maine coon, ragdoll, abisyński, norweski leśny, devon rex i wiele innych. Kardiomiopatia u kota to choroba mięśnia sercowego, której przyczynę dokładną bardzo trudno jest określić. U kotów rasowych, jak i mruczków nierasowych bardzo często jest ona dziedziczona. Najwięcej przypadków zachorowań występuje wśród domowych kotów europejskich, gdyż są najczęściej pojawiającymi się w gabinetach kotami. W tym schorzeniu serca dochodzi do pogrubienia ściany komory, a także mięśni brodawkowatych. Zdarza się, że kot przez wiele lat nie daje żadnych znaków, że coś mu dolega. W końcu pojawiają się problemy z oddychaniem, brak apetytu i osowiałość.

Osowiały kot

Jak rozpoznać chorobę u kota?

Zdrowy kot to kot pochłonięty swoimi sprawami, który zwraca szczególną uwagę na zachowanie higieny osobistej. Kiedy śpi, wygląda na w pełni zrelaksowanego, posiłki zjada z apetytem i nie odmawia zabawy, jeśli jest jej fanem. Jak wspominaliśmy, koty rzadko informują, że coś im dolega, jednak kiedy zauważymy zmianę w jego dotychczasowym zachowaniu, nie należy jej bagatelizować.

Objawy tego, że serce kota może nie funkcjonować prawidłowo to: posmutnienie, niechęć do poruszania się, czasem agresja, duszność, odkrztuszanie, powiększenie obrysu jamy brzusznej, zasinienie śluzówek.

W rozpoznaniu chorób serca u kotów niezbędna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Lekarz wykonuje szereg badań, dzięki którym rozpoznaje chorobę – wykonuje osłuchiwanie, czasem RTG i EKG, czasem echo serca i bardzo często pobiera krew do badań.

Kot ze stetoskopem.

Jakie choroby serca u kota występują najczęściej?

Chorób serca u kota może być wiele. Jedną z najczęściej występujących jest wspomniana wcześniej kardiomiopatia przerostowa, która stanowi aż 70% wszystkich dolegliwości sercowych u kotów. Może być ona pierwotna lub nabyta. Wśród pierwotnych występuje: kardiomiopatia przerostowa, rozstrzeniowa, restrykcyjna, oraz niesklasyfikowana i arytmogenna dotycząca prawej komory. To właśnie kardiomiopatia przerostowa stanowi 2/3 wszystkich chorób serca u kotów, reszta jest raczej sporadycznie spotykana. Do nabytych kardiomiopatii zaliczamy: metaboliczna, odżywcza, naciekająca, zapalna i genetyczna, a nawet toksyczna. Inne choroby serca u kota mogą to być ogółem wrodzone wady rozwojowe serca, nabyte choroby serca, arytmie. Inne dolegliwości sercowe to np. zapalenia osierdzia, zapalenie wsierdzia i niedomykalność zastawek, która towarzyszy kardiomiopatii lub wadom budowy.

Chore serce u kota – objawy

Mruczki bardzo rzadko pokazują, że coś z nimi nie tak. Czy jednak objawy choroby serca u kota da się jakoś wyłapać? Na początku kot przy chorobach serca nie zawsze odczuwa cierpienie i ból. Mruczek, który ma chore serce może zacząć się wycofywać. Będzie Cię unikał i stanie się apatyczny. Zauważalnym objawem jest również utrata apetytu, szczególnie jeśli wcześniej mruczek był ogromnym łakomczuchem.

Jeśli jednak Twój kot wychodzi na zewnątrz, możesz przeoczyć ten objaw. Z pewnością jednak nie przejdziesz obojętnie obok tego, kiedy Twój kociak zacznie chudnąć i więcej spać. Utraci chęć do zabaw, nawet ulubioną zabawką. Koty z chorym serduszkiem mogą się szybciej męczyć a po intensywnym wysiłku otwierać pyszczek i szybko łapać oddech. Z widocznych symptomów chorób serca u kota należy również wymienić możliwe powiększenie obrysu jamy brzusznej, zasinienie śluzówek możliwe do zaobserwowania np. na pyszczku lub przy obserwacji spojówek. Jak widać, chore serce u kota objawy są dość niejednoznaczne, jednak ewidentnie widać zmiany w zachowaniu kota. Zawsze lepiej udać się do weterynarza, by mieć pewność, że kotu nic nie dolega, niż czekać aż problem sam zniknie.

Choroby serca u kota – i co dalej?

Weterynarz zdiagnozował u Twojego kota chorobę serca i zastanawiasz się zy mruczek z tego wyjdzie? Bez wątpienia jest to stresujący i przykry moment, jednak to najlepszy czas na to, aby pomóc kotu i wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto pamiętać, że każdy przypadek choroby jest mocno indywidualny i na podstawie konkretnych dolegliwości i diagnozy to właśnie weterynarz dobiera najlepszą metodą i sposób leczenia kota. Choroby serca u kotów, które spowodowane są wadami wrodzonymi czasami można leczyć operacyjnie. Wtedy należy znaleźć odpowiednią klinikę i lekarza weterynarii, który specjalizuje się w kardiologii.

Kot u weterynarza. Choroby serca u kota

Terapie i leczenia

O wiele bardziej powszechne jest natomiast stosowanie leczenia farmakologicznego, czyli wprowadzenia zaleconych przez weterynarza leków. Jest to częściej wybierana metoda, gdyż większość chorób jesteśmy w stanie w ten sposób kontrolować.  Lekarstwa takie najczęściej występują w formie tabletek, które podajemy kotu bezpośrednio do pyszczka. Jeśli kot cierpi z powodu duszności, często wprowadza się terapię tlenową, którą przeprowadza się w klatce/komorze tlenowej, ale lepiej sprawdzają się mniej stresujące dla kota sposoby. Tu wszystko jednak zależy od ogólnego nastawienia i temperamentu zwierzęcia, ponieważ ta metoda leczenia należy do stresujących.

Terapią wspomagającą leczenie chorób serca u kotów jest również wprowadzenie odpowiedniej diety. Żywienie chorego kota należy dobrać tak, by było ono o obniżonej zawartości sodu z dodatkiem tauryny. Właściwe pożywienie pomoże kotu zyskać siły do walki z chorobą i poprawi jego ogólne samopoczucie. Kiedy stan kota jest poważny, warto sięgnąć po karmy weterynaryjne. Są to propozycje karm dla kotów, które cierpią na przewlekłe choroby albo doznały urazów. Jeśli przyczyną chorego serca u kota są przewlekłe choroby nerek, możesz wprowadzić do jego diety karmę Kattovit Feline Diet Renal. Jeśli Twój kot jest szczególnym niejadkiem, możesz wybrać lekkostrawną karmę o apetycznym smaku, taką jak Brit Care Cat Grain-free Indoor Anti-Stress, która wzbogacona została o taurynę.

Brit Care Cat Grain-free Indoor Anti-Stress

Niektóre choroby serca u kota są nieuleczalne, a leki jedynie utrzymują jego stan w stanie komfortu. Wiele chorób kociego serca jesteśmy w stanie kontrolować i tym samym utrzymywać kota w dobrej kondycji wiele lat, jednak część chorób ma wyjątkowo szybki przebieg. Leki z pewnością poprawią komfort zwierzęcia i wydłużą jego życie, jednak choroba będzie ewoluowała i postępowała, co wymaga częstych wizyt kontrolnych. Ważna jest regularność w podawaniu lekarstw i kontrolowanie stanu kota na badaniach kontrolnych oraz stosowanie się do zaleceń weterynarza.

Choroby serca u kotów – profilaktyka

Każdy opiekun kota, któremu zależy na jego zdrowiu i dobrym samopoczuciu zastanawia się, czy istnieje profilaktyka, która na wczesnym etapie wykryć problem? Jak najbardziej! Przede wszystkim wykonuj regularne badania diagnostyczne u weterynarza. Ten obowiązek szczególnie Cię dotyczy, jeśli Twój kot należy do rasy predysponowanej do rozwoju kardiomiopatii przerostowej. Warto wiedzieć, że tylko echo serca, czyli echokardiografia pozwala na dokładne rozpoznanie tej właśnie choroby, a przecież to właśnie ona najczęściej dotyka naszych mruczących przyjaciół, z kolei inne badania pozwalają ukierunkować nas na prawdziwe źródło problemu.

Nie warto rezygnować z takich badań czy odkładać je na później. Pamiętaj, że koty przeważnie nie dają wyraźnych sygnałów na temat swoich dolegliwości. Choć w środku mogą czuć ogromny ból i dyskomfort, z zewnątrz za wszelką cenę starają się zachować „dobrą minę do złej gry”. Warto wykonywać kotu regularne badania już od najmłodszych lat, co może pomóc zdiagnozować wrodzone wady serca. Nawet tradycyjne osłuchiwanie wykonywane podczas corocznych badań profilaktycznych jest również niezwykle istotne!

Profilaktyka u kotów starszych

Koty starsze należy otoczyć szczególną opieką, jeśli chodzi o monitorowanie prawidłowej pracy serca. Nie zapominajmy, że to właśnie one mają największe predyspozycje do zapadania na choroby serca. Dlatego po ukończeniu 10. roku życia przez Twojego mruczka, koniecznie regularnie odwiedzaj weterynarza na badania kontrolne.

Prawidłowe dbanie o kota

Czy kot, który jest zadbany, ma mniejsze szanse na problemy kardiologiczne? Na pewno! Warto wiedzieć, że są to choroby o podłożu genetycznym więc ich nie unikniemy, jednak zapobieganie otyłości, odkładania się płytki nazębnej, lub wykonywanie badań profilaktycznych, będzie z pewnością pomocne. Pamiętaj jednak, że nie zawsze ma to wpływ. Jeśli dbasz o swojego kota najlepiej, jak potrafisz, a mimo wszystko ma on problemy z serduszkiem, nie wiń siebie za taki stan rzeczy. Wiele dolegliwości sercowych, takich jak kardiomiopatia nie mają jednej konkretnej przyczyny powstawania. Nic nie zaszkodzi jednak, abyś dbał o swojego kota i podawał mu najlepszej jakości karmę dla kotów.

Prawidłowe zbilansowane żywienie utrzymuje kota w zdrowiu i dobrej kondycji. Karma dla kota powinna być naturalna i odpowiednio zbilansowana tak jak Applaws Adult Wild Fish & Salmon. Jeśli kot posiada braki witamin i minerałów, podawaj mu witaminy, takie jak VetExpert Multivitamin, które pomogą kotu zachować odpowiedni poziom witamin. W stresujących sytuacjach możesz chronić kota, podając mu VetExpert Calm & Relax. W profilaktyce chorób serca podstawą powinno być jednak przede wszystkim unikanie stresujących dla kota sytuacji.

VetExpert Calm & Relax 30 kapsułek

Schorzenia kociego serca

Jak widać, koty mogą być narażone na choroby serca. Najczęściej występującą dolegliwością związaną z zaburzeniem pracy serca u kota jest kardiomiopatia przerostowa, która występuje raczej u kotów w średnim wieku i starszych. Choroby serca u kota mogą być różne i mieć różne przyczyny. Kiedy jednak zastosujemy odpowiednie leczenie, istnieje spora szansa na to, że kot będzie miał tzw. komfort chorowania.

Choroby serca u kotów w większości są nieodwracalne, ale jesteśmy w stanie panować nad objawami i czasem nawet opóźnić postęp chorób. Nieprzyjemne objawy nie będą mu tak bardzo dokuczać. Pamiętaj, że dbanie o zdrowie Twojego pupila to Twój obowiązek świadomego opiekuna. To właśnie Ty jesteś odpowiedzialny za swojego mruczka i powinieneś regularnie zabierać go do weterynarza na kontrolne wizyty i badania.

Jeśli kot ma już swoje lata, echo serca wykonuj w regularnych odstępach czasu. Wybór zdrowej karmy dla kotów z pewnością wpłynie pozytywnie na ogólną formę mruczka. Nie bagatelizuj żadnych niepokojących sygnałów wysyłanych przez Twojego kota. Dbaj o jego zdrowie i zajrzyj po więcej suplementów dla kotów na stronę Apetete.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły