KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Co je świnka morska?

Tytułowa świnka morska (Cavia porcellus)  to gatunek gryzonia, którego udomowienie przypisuje się plemionom południowoamerykańskich Indian jeszcze w czasach prekolumbijskich. Była zwierzęciem wykorzystywanym przez nich zarówno do celów rytualnych w medycynie ludowej, jak i …lokalnej kuchni.  Do Europy trafiła już w XVI w. początkowo jako zwierzę amatorskie, a w XIXw. zaczęto wykorzystywać ją do badań laboratoryjnych.

W związku ze swoim pochodzeniem świnka morska jest dosyć egzotycznym zwierzęciem. Nie jest jednak specjalnie wymagająca jeśli chodzi o potrzeby żywieniowe. To gatunek typowo roślinożerny. Dieta Kawii powinna opierać się na dobrej jakości sianie, świeżych oraz suszonych ziołach, zielonkach, warzywach i w mniejszym stopniu owocach. Są to zwierzęta, które szybko przyzwyczają się do ulubionych smaków, dlatego od wczesnej młodości należy „uczyć je” zróżnicowanych pokarmów. Każdy nowy składnik diety powinien być wprowadzany powoli, zaś opiekun powinien obserwować reakcję zwierzaka, ponieważ ewentualne wzdęcia i biegunki są bardzo niebezpieczne, szczególnie w przypadku młodych zwierząt.

Świnka morska – jedzenie odpowiednie dla zwierzaka

Siano

Stanowi podstawę diety świnki. To właśnie na takim włóknistym pokarmie ścierane są zęby zwierzęcia. Siano to także ważne źródło błonnika, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Kawie powinny mieć nieograniczony dostęp do siana. Ważne, aby było systematycznie wymieniane, ponieważ zanieczyszczone i nieświeże może być szkodliwe. Siano dobrej jakości jest zielonkawe, ładnie pachnie i nie jest zapylone. Nie powinno również sprawiać wrażenia ciepłego w dotyku, ponieważ może to świadczyć o rozpoczęciu procesu fermentacji. Jeżeli świnka nie chce jeść siana, można spróbować kupić sianko smakowe tzn. z dodatkiem np. ziół. Jeśli i to nie pomoże, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, gdyż może (lecz nie musi) to być zwiastunem początków problemów z zębami.

Karma

Powinna dostarczać niezbędnych mikro- i makroelementów oraz być bogata w niezbędne włókno. Warte polecenia są zwłaszcza te karmy, które zawierają w swoim składzie granulat z suszonej trawy bądź lucerny będących źródłem włókna pokarmowego. Dodatkowo w przypadku takiej karmy Kawie nie mają możliwości wybierania co smaczniejszych kąsków ale otrzymują zbilansowany pokarm w każdej granuli. Pełnoporcjowa karma Korona Natury z dodatkiem prebiotyków stymuluje rozwój prawidłowej flory bakteryjnej jelit, zapewniając optymalne trawienie oraz wspierając układ odpornościowy świnek morskich.

Oprócz karm podstawowych warto wspomnieć również o innych przysmakach. Godne uwagi są zwłaszcza te pozbawione cukru, syropu skrobiowego, ziaren zbóż, barwników i konserwantów. Jak również o zdrowych przekąskach złożonych z suszonych warzyw oraz ziół.

Korona Natury

Zielonki i zioła

Zielonki, czyli jak popularnie nazywamy zielone części roślin (liście, nacie), powinny być częścią codziennej diety. Należy podawać je zawsze świeże, umyte i osuszone. Jest to o tyle ważne, że mokre lub zwiędłe mogą wywołać wzdęcia lub biegunkę. Alternatywą jest zawsze podanie zielonek w formie suszonej. Kawiom bezpiecznie możemy podawać m.in. natkę pietruszki, marchewki, koper, miętę, melisę, oregano, koniczynę, cykorię, lucernę, pokrzywę, liście malin, jeżyn, rzodkiewki, kalafiora, brokuła i wiele innych. Zaleca się unikać podawania sałaty zarówno masłowej jak i lodowej, gdyż mogą one zawierać dużą ilość metali ciężkich. Nie polecane są także pędy i liście pomidora, ponieważ są toksyczne. Ponadto takie warzywa jak: szpinak, szczaw i jarmuż podawane w dużych ilościach mogą zaburzać wchłanianie wapnia.

Warzywa i owoce

Podobnie jak w przypadku zielonek – podawane warzywa i owoce powinny być świeże, umyte i osuszone. Te, które są bogate w cukier, powinny być podawane w bardzo małych ilościach. Chodzi m.in. o marchewkę, jabłko czy buraka. Nie zaleca się stosowania cytrusów, bananów, winogron.

Woda

Nie należy podawać wody destylowanej i wysoko mineralizowanej. To czy zwierzak pije z miski czy też poidełka zależy od jego indywidualnych preferencji. W przypadku poideł należy dbać o ich higienę, dokładnie myć wszystkie części oraz często wymieniać wodę, ponieważ szybko mogą w nich rozwijać się glony. Zdarza się, że świnki nie chcą pić w ogóle. Najczęściej dotyczy to tych zwierząt, w których diecie są duże ilości soczystych pokarmów.  Wskaźnikiem prawidłowego nawodnienia organizmu jest ilość wydalanego moczu – jeśli jest go niewiele, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Witamina C

Kawie domowe nie mają zdolności syntezy witaminy C. Dlatego powinniśmy dostarczać im tę witaminę za pomocą zbilansowanej diety (bogata w witaminę C jest m.in. natka pietruszki, papryka). W przypadku dorosłych, zdrowych osobników nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji witaminy. Jednak u zwierząt młodych, chorych, ciężarnych, karmiących lub starszych dodatkowe podawanie witaminy C, może okazać się konieczne. Należy przy tym pamiętać, że dawki witaminy C mogą się wahać od 20 do nawet 200 mg/kg, zatem odpowiednią dawkę powinien ustalić lekarz weterynarii, uwzględniając wiek i stan zdrowia pacjenta. Jednym z najczęstszych błędów popełnianym przez właścicieli jest podawanie witaminy C w poidle – podana w ten sposób witamina ulega rozkładowi pod wpływem światła i jest nieaktywna. Najlepszy sposób podawania witaminy to bezpośrednio do pyszczka lub polanie nią np. liści.

Jeszcze jedna ważna kwestia. Ze względu na fizjologię przewodu pokarmowego Kawia nie może nie podejmować pokarmów. Dlatego już jednodniowy brak apetytu u tych zwierząt jest niepokojącym symptomem.

Dlatego warto obserwować naszych pupili i zgłębiać wiedzę na temat ich żywienia po to, aby jak najdłużej mogły cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją.

 

Źródło: magazyn PUPIL numer 3(19)/2020

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły