Co robić, kiedy pies ma robaki?

W poprzednim wpisie rozpoczęliśmy temat robaczyc u psów. Został wówczas szczególnie opisany tasiemiec psi, jeden z najczęściej występujących pasożytów. Jednak najgroźniejszy jest echinococus granulosus, czyli tasiemiec bąblowcowy. Jakie zagrożenie niesie on dla psa?

 

Tasiemiec Bąblowcowy

 Jest to jeden z najgroźniejszych psich pasożytów. Ale na szczęście rzadko diagnozowany w Polsce. Występuje u psów, kotów, a także lisów. Jego żywicielami pośrednimi są gryzonie oraz człowiek, w którego wątrobie rozwijają się larwy tasiemca – typu echinococus.

Połknięty tasiemiec z jelita przechodzi do naczyń krwionośnych i rozprzestrzenia się po całym organizmie. Najczęściej lokalizuje się w wątrobie i tam wytwarza wokół larwy cystę, która uszkadza pobliskie tkanki. Śmierć z powodu bąblowicy następuje w chwili przekłucia bąbla, czyli np. urazu mechanicznego – wówczas następuje wstrząs anafilaktyczny i człowiek umiera. Objawy bąblowicy są związane z miejscem lokalizacji cysty. Atakuje ona nerki, mózg, wątrobę, płuca, móżdżek – cały organizm.

Robaczyce

Sposoby zarażenia i objawy

U zwierzęcia zarażenie tasiemcem bąblowcowym następuje poprzez jedzenie padliny. Natomiast człowiek może się zarazić poprzez kontakt z chorym zwierzęciem – pies czy kot.

U zwierząt (psów, kotów) bardzo często nie występują objawy sugerujące zarażenie tego typu tasiemcem. Może on bytować w organizmie zwierzęcia przez kilka lat i bez badania kału będzie trudny do wykrycia. U młodego psa czy kota jego obecność może być przyczyną dolegliwości ze strony układu pokarmowego: bóle brzucha, częste biegunki, wychudzenie. Ponadto może pojawić się świąd w okolicach około odbytowych.

Leczenie i profilaktyka

Leczenie już wykrytego pasożyta jest stosunkowo proste. Wystarczy podać środki z prazykwantelem zalecone przez lekarza weterynarii. U ludzi konieczne jest natomiast chirurgiczne usunięcie tasiemca, po uprzednim leczeniu farmakologicznym. Podawane leki mają na celu zmniejszenie bąbla, aby ułatwić jego usunięcie.

Aby uniknąć zagrożenia ze strony pasożytów, wystarczy regularnie odrobaczać psa, minimum dwa razy w roku. Natomiast osobniki żyjące w mieście co trzy miesiące, ze względu na większe zagęszczenie zwierząt.

Robaczyce u psa

Szeroko pojęta profilaktyka to również odpowiednia dieta psa. Nie powinno się dawać psu surowego mięsa z niesprawdzonego źródła. Najlepszym wyborem będzie serwowanie sucha karma i mokra karma, tak dla psa, jak i kota. Każdy sklep zoologiczny posiada w ofercie gotowe pożywienie, odpowiadające potrzebom pupila.

Aktualnie brak komentarzy

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Tasiemczyca – jak chronić psa przed pasożytami?

Szeroko pojęta profilaktyka psów obejmuje wiele zagadnień, między innymi należy do niej odrobaczanie psów. Zlekceważenie tego tematu może się niekorzystnie...

Zamknij