KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Cukrzyca u psa – jak żywić zwierzę chore na cukrzycę?

Cukrzyca jest chorobą na całe życie psa. Nieleczona prowadzi do bardzo niebezpiecznych powikłań, natomiast zwierzę odpowiednio żywione i będące pod stałą opieką weterynarza może żyć długo i szczęśliwie. Cukrzyca u psa jest więc do okiełznania. Podpowiadamy, jak żywić zwierzę cierpiące na tę chorobę.

Choć dla wielu osób może to być zaskakujące, psy podobnie jak ludzie mogą chorować na cukrzycę. Weterynarze w ostatnich latach odnotowują wzrost takich przypadków. Warto wiedzieć, dlaczego choroba pojawia się u czworonogów oraz jakie są jej objawy, co pozwoli Ci szybko zareagować. Podpowiadamy, jaka powinna być karma dla psa diabetyka i czy można podawać mu smakołyki.

cukrzyca u psa

Skąd się bierze cukrzyca u psa?

Wszystkiemu winna jest nieprawidłowa produkcja insuliny przez trzustkę, w wyniku czego wzrasta poziomu glukozy we krwi. Cukrzyca u psa podobnie jak u ludzi wywołuje zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej oraz upośledzenie przemiany węglowodanów, tłuszczy i białek.

Cukrzyca jest więc chorobą, w której trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny. Dzieli się ją na cukrzycę typu I oraz II. I typ określa się jako insulinozależny, jest on najczęściej spotykany u psów. II typ wiąże się z nieprawidłową reakcją organizmu na insulinę, co bardzo rzadko występuje u czworonogów.

Co wpływa na pojawienie się cukrzycy u zwierzęcia? Czynnikami, które wpływają na rozwój schorzenia, są między innymi predyspozycje genetyczne, otyłość czy zapalenie trzustki. Nie istnieją konkretne przyczyny, jednak wiele wskazuje na to, że pojawia się wskutek nieprawidłowego stylu życia i złej diety. Choroba rozwija się zazwyczaj u kilkuletnich zwierząt, częściej u suk. Niektóre rasy są bardziej narażone na wystąpienie cukrzycy. Należą do nich między innymi: samojed, sznaucer, pudel, yorkshire terier.

rabat dla czytelników

rabat farmina

Cukrzyca u psa – objawy

Jak dostrzec, że wystąpiła cukrzyca u psa? Objawy są dość łatwe do zauważenia. Z pewnością dostrzeżesz, że Twój czworonożny przyjaciel więcej pije. Nie ma jednak co panikować, gdy pies wypija dużą miskę wody po męczącym biegu czy w gorący dzień. To normalne, że musi uzupełnić stracone płyny. O nieprawidłowościach mówi się, jeśli nadmierne picie nie jest niczym podyktowane. Ponadto pragnienie może być również spowodowane stresem oraz chorobami układu moczowego.

Chory zwierzak będzie domagał się częstszych spacerów ze względu na zwiększoną potrzebę oddawania moczu. Może się zdarzyć, że załatwi swoje potrzeby fizjologiczne w domu, co nigdy wcześniej mu się nie zdarzało. Objawy cukrzycy u psa są też związane ze zwiększonym apetytem, a jednocześnie utratą wagi. W celu zweryfikowania problemu konieczne będzie zrobienie badania krwi i moczu w gabinecie weterynaryjnym.

Jeśli choroba jest nieleczona, objawy cukrzycy u psa stają się znacznie poważniejsze. Może dojść do zaćmy, która prowadzi do ślepoty. Konsekwencją nieleczenia cukrzycy są również niewydolność nerek, powiększenie wątroby, napady padaczkowe, utrudnione gojenie się ran.

Karma dla psa z cukrzycą – wybierz mądrze

Podobnie jak u ludzi dieta jest jednym z ważniejszych elementów radzenia sobie z chorobą. Prawidłowo zbilansowana sprawi, że pies mimo schorzenia, będzie czuł się dobrze i przeżyje jeszcze wiele lat.

Karma dla psów z cukrzycą powinna zawierać wysokiej jakości białko. W diecie nie może zabraknąć złożonych węglowodanów, które sprawią, że glukoza będzie się wolniej wchłaniała. Zalecana jest też dieta wysokotłuszczowa. Jakie mięso dla psa z cukrzycą może zawierać karma? Doskonale sprawdzą się ryby.

Karma dla psa cukrzyka musi być przyjmowana przez zwierzę o stałych porach – regularność posiłków jest bardzo ważna! Pamiętaj też, że posiłki powinny mieć stałą wartość energetyczną, co pozwoli utrzymać niezmienną wagę zwierzęcia. Przykładowa dieta dla psa cukrzyka raczej nie powinna zawierać przekąsek – podjadanie między posiłkami nie jest przy tej chorobie zalecane. Każdy opiekun wie jednak, że są sytuacje, w których smakołyki bardzo się przydają.

cukrzyca u psa

Mogą odwrócić uwagę zwierzęcia na spacerze i stać się pomocą podczas nauki komend. Czy istnieją przysmaki dla psa z cukrzycą? W awaryjnych sytuacjach możesz podać wysokiej jakości, lekkostrawne smakołyki, na przykład treningowe przysmaki z rybą Syta Micha. To dobre przysmaki dla psa z cukrzycą, ponieważ wyróżniają się zdrowym, prostym składem.

Najlepsza karma dla psa cukrzyka ma mokrą formę, ponieważ karmy suche zawierają dwucukry i glikol propylenowy, a są to składniki utrudniające utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi. Jedną z polecanych karm jest Trovet WRD Weight & Diabetic, która ma mokrą formę. Produkt charakteryzuje się wysokim poziomem białka. Skład został skomponowany w taki sposób, żeby ułatwić obniżenie wagi zwierzęcia.

Twój zwierzak woli suchą karmę? Na szczęście wśród nich też znajdziesz produkty, które się sprawdzą. Polecamy Fish4Dogs Superior Weight Control, czyli produkt przeznaczony dla dużych ras. Produkt wyróżnia się obniżoną zawartością kalorii, dzięki czemu ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi u zwierzaka.

karma weterynaryjna

Karma dla psa diabetyka powinna zawierać substancje odżywcze w odpowiednich proporcjach:

  • 25% białka wysokiej jakości – mięso, nabiał, jajka,
  • 15% błonnika, który spowalnia przyswajanie cukrów, daje poczucie sytości i wspomaga trawienie – kukurydza, otręby pszenne, warzywa strączkowe,
  • 10% tłuszczu – np. oliwa z oliwek.

Resztę mogą stanowić węglowodany, które bezpośrednio wpływają na poziom glukozy we krwi. Karma dla psa cukrzyka powinna zawierać cynk i chrom.

Zwróć szczególną uwagę na karmy weterynaryjne. Odpowiednie skomponowanie posiłku dla psa chorego na cukrzycę nie jest prostym zadaniem. Możesz oczywiście samodzielnie przygotowywać zwierzakowi posiłki, jednak zajmuje to wiele czasu, a nie każdy opiekun ma go przecież w nadmiarze. Najprostszym i jednocześnie najbezpieczniejszym dla zdrowia chorego psa rozwiązaniem są więc karmy weterynaryjne, szczególnie w mokrej formie. Zawierają one odpowiednią ilość składników odżywczych oraz witaminy i suplementy wspomagające pracę organizmu.

Nawet najlepsza karma dla psa cukrzyka nie jest wszystkim, o co należy zadbać. Pamiętaj, że konieczna jest insulinoterapia. Wiąże się ona z wykonywaniem zwierzęciu zastrzyków – zazwyczaj dwa razy dziennie. To weterynarz dopasowuje dawkę. Oprócz diety zwróć też uwagę na regularną aktywność fizyczną zwierzęcia – nie może być jednak zbyt intensywna, dopasuj ją do możliwości czworonoga. Pies chorujący na cukrzycę musi być pod stałą opieką weterynarza.

Cukrzyca u psa – profilaktyka

Niewłaściwy styl życia i nieprawidłowa dieta przyczyniają się do wystąpienia cukrzycy u psów. Warto więc dbać o te elementy życia czworonoga, zanim zachoruje. Zwróć szczególną uwagę na profilaktykę, jeśli masz psa jednej z ras zagrożonych wystąpieniem tej nieuleczalnej, przewlekłej choroby. Nie ma jednak pewnego sposobu na to, żeby uniknąć cukrzycy.

Zadbaj o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Nie pozwól, żeby zwierzę miało nadwagę lub wręcz stało się otyłe. Dbaj więc o to, żeby w misce Twojego czworonożnego przyjaciela lądowało wyłącznie zdrowe jedzenie. Nie przekarmiaj psa i uważaj na podawanie mu zbyt dużej ilości smakołyków, które – choć niewielkie – potrafią znacznie zwiększyć dzienną kaloryczność posiłku.

cukrzyca u psa

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która wprawdzie nie doprowadza do nagłej śmierci zwierzęcia, ale może wywołać ślepotę, uszkodzenie wielu organów i doprowadzić do śpiączki. Zapadają na nią częściej zwierzęta w średnim wieku oraz otyłe. Istnieją rasy bardziej podatne na wystąpienie cukrzycy, a są to między innymi samojedy. Cukrzyca u zwierzęcia wymaga zastosowania specjalnej diety, a także zadbania o aktywność fizyczną.

Zwierzę nie może cierpieć na nadwagę. Konieczne jest też stosowanie insuliny – o jej dawce decyduje weterynarz. Wiesz już, jakie mięso dla psa z cukrzycą może zawierać karma, czy można stosować smakołyki i jakie objawy świadczą o procesie chorobowym. Odpowiednie przygotowanie to gwarancja, że poradzisz sobie ze schorzeniem u zwierzęcia. Odwiedź kategorię Preparaty lecznicze i suplementy w sklepie Apetete, gdzie znajdziesz produkty przeznaczone do walki z innymi schorzeniami.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

3 odpowiedzi na “Cukrzyca u psa – jak żywić zwierzę chore na cukrzycę?”

  1. Dino pisze:

    Nasz pupil, Dino – z cukrzycą żyje od kilku lat. To prawda, że jest to przewlekła choroba, która wymusza na właścicielu kilka wizyt u weterynarza więcej, ale… nic poza tym złego się nie dzieje. Specjalna dieta i pies zachowuje się normalnie.

  2. Magda pisze:

    Czym zastąpić ryż w posiłku dla psa chorego na cukrzycę?

  3. Urszula pisze:

    Większość lekarzy weterynarii zaleca dietę bogatą w błonnik i niskotłuszczową. Błonnik spowalnia wejście glukozy do krwioobiegu co wpływa na uczucie sytości. W diecie cukrzyka należy szukać żywności z niskim IG indeksem glikemicznym, aby unikać gwałtownych skoków insuliny.
    Problem polega na tym, że wiele produktów bogatych w węglowodany powoduje właśnie gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. Tak naprawdę to wystarczy zwiększyć ilość warzyw w diecie, które są najlepszym źródłem błonnika. Ewentualnie ryż biały, zastąpić brązowym a jeszcze lepiej kaszą gryczaną – wydaje się jedyną sensowną opcją dla psów z cukrzycą!Ogólnie Kasze w naszej jak i psiej diecie są bardzo zdrowe, proszę tylko unikać kaszy typu pęczak!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły