KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czipowanie psa: czym jest, czy jest konieczne, ile kosztuje?

Czipowanie psa to potrzebny zabieg, który trwa dosłownie chwilę. Dzięki niemu zaginięcie zwierzęcia może skończyć się szczęśliwie. Dowiedz się, na czym polega czipowanie i w jakich sytuacjach jest niezbędne.

Psy mają różny charakter i temperament. Wiele z nich zwłaszcza w młodości ma tendencję do uciekania. Niektóre są też bardzo strachliwe i potrafią, na przykład podczas burzy, zerwać się ze smyczy. Dużo łatwiej będzie Ci odnaleźć uciekiniera, jeśli w jakikolwiek sposób oznaczysz go lub wyposażysz w identyfikator. Coraz częściej zarówno opiekunowie rasowych psów, jak i tak zwanych kundelków decydują się na czipowanie swojego ulubieńca. Jak wygląda chip dla psa, gdzie można go wszczepić i ile to kosztuje? Dowiesz się o tym z naszego artykułu!

czipowanie psa

Czipowanie psa – czy jest konieczne?

Jest wiele sposobów na zabezpieczenie psa na wypadek zaginięcia. Możesz wyposażyć pupila w specjalną adresówkę zawierające adres, numer telefonu lub inne dane opiekuna. Adresówki umieszcza się na obroży lub szelkach psa. Jak każda metoda ma ona swoje plusy i minusy. Wprawdzie każdy, kto znajdzie zwierzę, może odczytać informacje pozwalające na skontaktowanie się z opiekunem. Pamiętaj jednak, że zwierzak może taką adresówkę łatwo zgubić lub ktoś może mu ją po prostu zdjąć. Oczywiście nie warto z niej rezygnować. Pamiętaj jednak, że adresówka nie jest pewnym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepszym jest chip dla psa.

Jeśli planujesz podróż i chcesz wyjechać ze swoim psem za granicę, wówczas czipowanie jest konieczne. Tylko zaczipowany pies może uzyskać psi paszport niezbędny do przekroczenia granicy. W dodatku musi to być czip spełniający normy ISO. Dotyczy to podróży również po Unii. Ty więc nie potrzebujesz paszportu, żeby podróżować po państwach członkowskich UE, natomiast Twój czworonożny przyjaciel nie może bez niego wyjechać.

Sprawdź również: Podróżowanie z psem – praktyczny poradnik od Apetete

promocja apetete

rabat fitmin

W Polsce czip dla psa nie jest wymagany prawnie. Zdarza się jednak, że wymagają go niektóre fundacje czy schroniska. Nie wydadzą one psa, który nie jest zaczipowany. Nawet jeśli prawo nie nakazuje czipowania, pamiętaj, że warto się na nie zdecydować. To zwiększa bezpieczeństwo Twojego czworonoga.

Wiele psów ginie w okresie przed nocą sylwestrową. Do ucieczki potrafią doprowadzić je odgłosy fajerwerków, które niestety słychać na długo przed przywitaniem nowego roku, jak  i po nim. Niektóre z psów odnajdują się i szczęśliwie wracają do domu właśnie dzięki transponderowi. Pamiętaj, że nawet najgrzeczniejszy psiak może się nieprzewidywalnie zachować w trakcie spaceru. Lepiej być zabezpieczonym na wypadek takich nieprzyjemnych sytuacji.

Czip dla psa – czym jest?

Chip składa się z mikroprocesora, w którym zakodowany jest specjalny 15-cyfrowy numer. Numer ten jest indywidualnie przypisany do danego zwierzęcia. Zaletą czipa jest to, że nie może się rozładować. Raz założony będzie działać już zawsze.

Jak wygląda chip dla psa? Jest malutki – wielkością można go porównać do ziarenka ryżu. Jest pokryty specjalną warstwą polimerową lub szklaną, przez co nie wywołuje alergii. Nie musisz się obawiać, że u zwierzęcia wystąpią jakiekolwiek nieprzyjemne reakcje, na przykład swędzenie, pieczenie czy ból. Powłoka sprawia, że również sam czip jest zabezpieczony przed zniszczeniem.

czipowanie psa

Psa możesz zaczipować w większości przychodni weterynaryjnych. Ile kosztuje czipowanie psa? Koszt tej potrzebnej i prostej usługi to około 100 zł. Pamiętaj jednak, że samo wstrzyknięcie drobnego elementu to nie wszystko. Konieczna jest też rejestracja zwierzęcia w bazie – bez tego czip staje się właściwie bezużyteczny. Transponder musi być zarejestrowany. Zwróć jednak uwagę na to, w jakiej bazie się znajduje.

W jakiej bazie zarejestrować chip psa? Nie istnieje jedna, co nieco utrudnia rejestrację. Zwróć uwagę na to, żeby była jak największa, czyli obejmowała duży obszar. Szczególnie zastanów się, w jakiej bazie zarejestrować chip psa, jeśli planujesz z nim podróżować. Najlepiej, jeśli czip zostanie wprowadzony do kilku baz – zarówno ogólnopolskiej, jak i europejskiej. To na wypadek, gdyby zwierzak zgubił się w trakcie wyjazdu. Ile kosztuje rejestracja chipa psa? Zdarzają się płatne bazy, jednak nie kosztują one zbyt wiele. Zazwyczaj jest to jednorazowa opłata, na przykład około 40 zł.

Jak odczytać chip psa? Kod można odczytać przy pomocy specjalnego urządzenia. Każda przychodnia weterynaryjna jest w niego wyposażona. Takie urządzenie znajduje się również w schroniskach dla zwierząt. Jak odczytać chip psa przy pomocy sprzętu? Wystarczy przyłożyć skaner do zwierzęcia.

Jak zaczipować psa? Wyjaśniamy!

Wiesz już, że chcesz zdecydować się na zaczipowanie czworonożnego przyjaciela? To dobra decyzja! Kiedy udasz się na wizytę do weterynarza, sprawdzi on, czy zwierzę nie ma już elektronicznego implantu. Może się tak zdarzyć zarówno u zwierząt z hodowli, jak i schronisk.

Jeśli okaże się, że zwierzę nie ma transpondera, czas na wprowadzenie go pod jego skórę, co nie jest niczym skomplikowanym. Proces odbywa się przy pomocy specjalnego pistoletu. Weterynarz odchyli sierść i wszczepi transponder, co odbywa się w sposób podobny do podawania standardowego zastrzyku, a więc trwa dosłownie kilka sekund. Sam zabieg nie jest też bardziej bolesny niż wykonanie zastrzyku. Po zakończeniu lekarz weterynarii sprawdza, czy odczyt jest prawidłowy. Numer czipa zostaje wklejony do książeczki zdrowia, a także do paszportu, jeśli zwierzak go ma.

Przeczytaj także: Pierwsza wizyta u weterynarza z psem – jak się do niej przygotować?

W Polsce czip umieszcza się pod skórą, najczęściej między łopatkami psa lub po lewej stronie szyi. Dużo bardziej restrykcyjnie podchodzi się do kwestii jego umiejscowienia w Anglii, Irlandii czy w Stanach Zjednoczonych, gdzie umieszczenie transpondera po lewej stronie szyi psa jest wręcz niedozwolone. Ułatwia ono bowiem przemieszczenie się czipa pod skórą w inne miejsce, a to z kolei utrudnia identyfikację zwierzaka i może prowadzić do różnych komplikacji. Czipy potrafią migrować, zwłaszcza jeśli zostały zaimplementowane na szyi psa, a nie między łopatkami. Problemy mogą pojawić się też w przypadku nieumiejętnego wprowadzenia czipa pod skórę.

czipowanie psa

Zaczipowanie psa – te produkty mogą Ci się przydać!

Wiesz już, ile kosztuje rejestracja chipa psa, samo wstrzyknięcie go i jakie zalety ma ten niewielki układ scalony. Jeśli jesteś już po czipowaniu czworonożnego przyjaciela i wybierasz się z nim w podróż, przygotowaliśmy kilka produktów, które mogą Ci się przydać. Dzięki nim zwierzę będzie jeszcze bezpieczniejsze.

Transporter

To przedmiot, który powinien mieć każdy opiekun psa. Choć wydaje się, że małego zwierzaka zawsze możesz wziąć na ręce, uwierz, że są sytuacje, w których transporter sprawdzi się o wiele lepiej. Ferplast Transporter Atlas EL posłuży Ci podczas podróży do weterynarza taksówką czy tramwajem. Produkt został wykonany z nietoksycznego oraz wytrzymałego plastiku, a jego drzwiczki są metalowe. Konstrukcja zapewnia odpowiednią wentylację.

transporter atlas

Torba na rower

Jeśli lubisz rowerowe wycieczki, pamiętaj, że pies może Ci podczas nich towarzyszyć. Torba Trixie na rower montowana na przodzie nie sprawi problemu przy montażu – błyskawicznie umieścisz ją przy pomocy ramiączek na zatrzaski. Produkt ma udźwig do 6 kg, więc jest odpowiedni na mniejsze pieski. Torba ma też zewnętrzne kieszenie, w których zmieścisz nie tylko smakołyki dla zwierzęcia, lecz także klucze.

trixie torba na rower dla psa

Klatka kennelowa

Klatka kennelowa MidWest Contour Klatka dla psa może Ci się przydać podczas podróży. Jest dobrym rozwiązaniem dla dużych psów. Służy też w trakcie terapii behawioralnej. Model został wyposażony w uchwyt, który ułatwia transport. Gumowe nóżki zapobiegają zarysowaniu podłogi.

klatka kinnelowa midwest

Preparat uspokajający dla psów

Dla wielu zwierząt podróże są bardzo stresującym momentem. Warto wprowadzić przed wyjazdem bezpieczne środki uspokajające takie jak DermaPharm Stress Out. Ten produkt ma w składzie tryptofan, który wspomaga wydzielanie serotoniny – jest ona odpowiedzialna za uczucie szczęścia. Produkt znajdzie też zastosowanie przy przeprowadzkach, częstych wizytach u weterynarza lub przed wprowadzeniem do domu kolejnego zwierzęcia. Produkt jest przeznaczony zarówno dla psów, jak i kotów.

dermapharm preparat uspokajający dla psa

czipowanie psa cytat właściciela

Wiesz już, jak zaczipować psa. Zabieg można porównać do zastrzyku. Nie jest bardzo bolesny i trwa krótko, więc nie będzie uciążliwy dla Twojego czworonoga. Pamiętaj, że po wstrzyknięciu transpondera konieczna jest rejestracja zwierzęcia w bazie – bez niej czip jest bezwartościowy!

Patrząc na to, ile kosztuje czipowanie psa, oraz jakie korzyści może przynieść, naprawdę warto zdecydować się na tę usługę. Niewielkim kosztem możesz sprawić, że po przykrej sytuacji zwierzęciu uda się wrócić domu. Zaczipowany pies jest po prostu bezpieczniejszy. Zajrzyj do oferty Apetete, w której znajdziesz mnóstwo produktów przeznaczonych na bezpieczną podróż ze zwierzęciem.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły