KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies może jeść truskawki?

Psy to mięsożercy i podstawą ich diety powinno być białko pochodzenia zwierzęcego, zawarte w mięsnych posiłkach. Nasi pupile nie stronią też od innych smakołyków i z chęcią kosztują owoców i warzyw. Czy pies może jeść truskawki? Odpowiadamy!

Truskawki dla psa – elementy psiego jadłospisu

Psy należą do grupy względnych mięsożerców. Ich dieta opiera się na pełnowartościowym białku, nie mniej istotny jest jakościowy tłuszcz i węglowodany. Czworonożni domownicy chętnie zjadają też inne składniki pożywienia, do których trawienia ich organizm przystosował się na drodze ewolucji. Są to przede wszystkim warzywa, owoce oraz zboża, które dostarczają psiemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów.

Co więcej, świeże lub gotowane kawałki marchewki albo jabłka mogą stanowić zdrową przekąskę i urozmaicenie przygotowywanych posiłków. Pokrojone w słupki warzywa możesz zabierać ze sobą na górskie wyprawy i dłuższe spacery, traktować jako zachętę do wykonywania nowych sztuczek i utrwalania nabytych umiejętności. Czy jednak owoce są w pełni zdrowe dla Twojego szczekającego przyjaciela? Czy psy mogą jeść truskawki bez niebezpiecznych konsekwencji dla ich układu pokarmowego? Oto kilka istotnych faktów, które powinien znać każdy opiekun psa!

Czy pies może jeść truskawki?

Kiedy przychodzi lato, możliwość kosztowania soczystych i pełnych witamin sezonowych owoców staje się codzienną przyjemnością. Truskawki, wiśnie, czereśnie, dojrzałe owoce agrestu, czy też letnie warzywa, takie jak bób lub młoda kapusta z powodzeniem zastępują potrawy, po które sięgamy w miesiącach zimowych. Gdy zjadasz kolejną truskawkę prosto z wiklinowego koszyka, pojawia się pytanie – czy mogę dać ją również mojemu psu, który z tęsknym spojrzeniem czeka, aż czerwony owoc przypadkowo wypadnie mi z dłoni?

Psy, w odróżnieniu od wielu kotów, są łakomczuchami i bez trudu wyczuwają słodki smak w zjadanych przez ludzi składnikach pożywienia. Potrafią przez wiele minut towarzyszyć nam podczas przygotowywania obiadu, czekają w pobliżu kuchennego stołu, licząc na to, że w końcu i dla nich znajdzie się jakiś wyjątkowy rarytas. Smaczki, twarde i chrupiące przekąski lub pachnące suszonym mięsem łakocie to świetny sposób na trenowanie naszego czworonoga, ćwiczenie z nim nowych sztuczek, wytrwałości i budowanie bliskiej więzi z człowiekiem.

Gdy wyruszasz ze swoim podopiecznym na dłuższy spacer, lubisz wędrować po górach, a pies towarzyszy Ci podczas regularnej aktywności fizycznej, potrzebujesz energetycznej przekąski. Zwykle zabierasz ze sobą kanapkę, wielozbożowy batonik albo pokrojone w małe kawałki warzywa i owoce. To szybka dawka kalorii i możliwość przysłowiowego podładowania baterii po przejściu kilku kilometrów lub szybszym sprincie. Czy w ten sam sposób możesz nagrodzić swojego psa za wytrwałość i pomóc mu pokonać głód?

truskawki dla psa

Owoce w diecie psa

Specjaliści od żywienia człowieka podkreślają, że warzywa i owoce powinny stanowić element każdego z naszych posiłków. A jak to jest z psami? Czy pies może truskawki spożywać na równi z człowiekiem? By wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie, czy pies może jeść truskawki, trzeba zacząć do przeanalizowania optymalnego menu naszych czworonogów. Gdy szczeniak przychodzi na świat, podstawą jego żywienia przez pierwszych kilka tygodni życia jest mleko matki. Stopniowo, dzięki zaangażowaniu właściciela i uważnemu obserwowaniu mamy uczy się nowych smaków i zaczyna przyswajać posiłki o różnym smaku i konsystencji.

Mały szczeniak intensywnie rośnie. Rozwijają się jego mięśnie i stawy, dlatego ilość zjadanej karmy i składniki pokarmu powinny być skrupulatnie kontrolowane, by zapobiegać nadwadze lub nadmiernemu wzrostowi. Taki stan mógłby prowadzić np. do późniejszych poważnych problemów ze stawami. Z tego względu odpowiedzialni opiekunowie konsultują sposób żywienia z lekarzami weterynarii lub hodowcami, od których dostali swojego podopiecznego, by kontynuować dotychczasowy schemat karmienia. Szczenię zwykle zjada specjalną karmę, dedykowaną właśnie dorastającym maluchom, by ostatecznie po kilku lub kilkunastu miesiącach zmienić ją na produkt dla młodych psów.

Nie wszystkie rodzaje karm są tak samo wartościowe, mają różny skład i smak, dlatego dopasowanie idealnego produktu może zająć dłuższą chwilę. Obowiązkowym atrybutem każdego psiego mieszkania jest miska z czystą wodą do picia. Czy pies potrzebuje stałego urozmaicenia jego menu? Czy podawane mu smaczki z czasem się nie nudzą i czy można dać psu truskawki?

truskawki w diecie psa

Truskawki dla psa a pełnowartościowa dieta. Czy pies może jeść truskawki?

Truskawki dla psa nie mogą stanowić postawy psiego żywienia. Tym, co najważniejsze dla jego harmonijnego rozwoju, to pełnowartościowe białko. Najlepszym źródłem aminokwasów jest mięso, które powinno stanowić ok. 70% składników pożywienia. Mięso zapewnia psu energię do działania i jest przez niego łatwo przyswajalne – pies ma stosunkowo krótki przewód pokarmowy, mocną żuchwę i przystosowane do odrywania kawałków mięsa zęby. Soki trawienne, które znajdują się w jego żołądku, bez trudu rozkładają cząstki wołowiny i kurczaka.

Pies może jeść posiłki z różnych rodzajów mięsa – może to być drób, królik, gotowana lub surowa wieprzowina, lub wołowina. Wiele psich łakomczuchów lubi zjadać podroby, np. wątrobę, w tygodniowym jadłospisie warto zwrócić uwagę także na rybę. Ryby dostarczają psu kwasów tłuszczowych, które zapewniają bystry wzrok, zdrowy wygląd sierści i skóry.

Obok białek podczas planowania psich posiłków konieczne jest pamiętanie o tłuszczach, które w menu domowych podopiecznych powinny stanowić ok 25% całego zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia. Kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 to podstawa właściwie funkcjonującego układu odpornościowego, wpływają też na odpowiednie wchłanianie witamin i mikroelementów. Wiele psów lubi smak oliwy z oliwek lub masła – oleje roślinne można dodawać do mokrej karmy, skrapiać nimi suchą karmę lub łączyć z domowymi porcjami jedzenia.

czy pies może truskawki

Węglowodany w diecie psa

Organizm psa potrzebuje codziennej porcji witamin i mikroelementów. Najmniejsze zapotrzebowanie jest na węglowodany, które uzupełniane są w gotowych karmach przez zboża. Ich źródłem są także kasze i ryż. Witaminy i minerały łatwo serwować w postaci posiłków z warzyw. Psy lubią słodki smak dyni, soczyste jabłka, marchewkę, a nawet warzywa sezonowe, takie jak cukinia lub patisony. Przewagę powinny jednak stanowić warzywa, a nie owoce, ze względu na znaczną ilość cukru w soczystych śliwkach i czereśniach. Niektóre owoce mają pestki, których zjedzenie może powodować u psa problemy żołądkowe.

Czy można dać psu truskawki? Truskawki to nieocenione źródło wody, z której owoce składają się nawet w 90 procentach. Są bogate w witaminę C i mają niski indeks glikemiczny, dlatego mogą je zjadać osoby chore na cukrzycę i dbające o prawidłową wagę ciała. W truskawkach zawarta jest znaczna ilość magnezu, fosforu, wapnia i potasu, które są równie istotne dla psa, jak dla człowieka. Przy tych wszystkich zaletach są miękkie, słodkie, mają rozmiar, który umożliwia ich szybkie złapanie i pogryzienie.

Czy pies może truskawki jeść nawet prosto z krzaka? Truskawki to niepozorne, ale bardzo odżywcze owoce. Zawarty w nich potas wspomaga pracę nerek oraz serca i pomaga dbać o układ krwionośny psiaka. Właściwy poziom potasu przekłada się na odpowiednią pracę mięśni, zapobiega bolesnym skurczom i pozwala psu cieszyć się w pełni zabawą na świeżym powietrzu. W truskawkach obecny jest też magnez – wpływa on na układ nerwowy, pracę serca, wspomaga napięcie mięśniowe. Układ nerwowy człowieka i domowych zwierząt wspomaga w podobnym stopniu fosfor. Fosfor jest konieczny dla prawidłowego budowania się układu kostnego czworonogów, od niego zależy wzrost i twardość kości oraz zębów. To szczególnie istotne w pierwszych tygodniach i miesiącach życia szczekających milusińskich. W truskawkach obecne są kwasy organiczne, które mają dobroczynne działanie na wątrobę, a także pektyny i błonnik – wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego.

truskawka dla psa

Czy psy mogą jeść truskawki? O tym koniecznie pamiętaj!

Odpowiedź na pytanie, czy psy mogą jeść truskawki, jest jednoznaczna – oczywiście, jednak w bezpiecznych ilościach, z uwzględnieniem wszystkich indywidualnych uwarunkowań. Truskawki u niektórych osób mogą wywoływać alergię i być przyczyną bólu brzucha. Jeśli zjemy ich zbyt dużo, na naszej skórze może pojawić się swędząca wysypka. Podobnie u psów – jeśli zdecydujesz się poczęstować psiaka truskawkami, zacznij od małej ilości i bacznie obserwuj, czy swoim zachowaniem pies nie sygnalizuje ewentualnej nietolerancji pokarmowej.

Warzywa i owoce podawane naszym domowym zwierzętom powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła. Zrezygnuj z truskawek w okresie zimowym, gdy nie znasz ich pochodzenia i gdy w sklepach dostępne są wyłącznie owoce z zagranicznych upraw, mrożone lub mogące zawierać substancje konserwujące. Unikaj owoców, które mogą być kropione, staraj się też nie podawać zwierzęciu owoców zgniłych, psujących się lub długo przechowywanych w lodówce.

Truskawki dla psa – jak je podawać, by nie zaszkodzić zwierzęciu?

Świeże truskawki to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych psich przekąsek i smakołyk, który sprawi przyjemność Twojemu psu. Podawaj psu truskawki bez szypułek, w niewielkich ilościach, by pies miał ochotę na swój podstawowy posiłek. Możesz serwować je w całości, w postaci kawałków owoców, albo zmiksowane w postaci smakowitego musu. Latem możesz pokusić się o schłodzenie lub zamrożenie ich, by smakiem przypominały owocowe lody.

Pamiętaj, aby truskawki nie stanowiły elementu słodkich deserów lub tradycyjnych lodów. Jeśli są częścią słodzonych cukrem ciastek lub wafelków, mogą szkodzić Twojemu psu i powodować otyłość. Niebezpieczna jest również dodawana do ciast czekolada, a także niektóre rodzaje orzechów i suszonych owoców. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz zaproponować swojemu psiakowi określony rodzaj przekąski, skonsultuj się z lekarzem weterynarii i dobierz najlepszą formę żywienia dla swojego podopiecznego. To gwarancja długowieczności i tego, że Twój pies uniknie przykrych wizyt w gabinecie lekarskim.

truskawki w diecie zwierząt

Truskawki w diecie psa – zdrowo i bezpiecznie

Wiosna i lato to czas świeżych owoców i apetycznie wyglądających warzyw. Dodajemy je do sałatek, stanowią podstawę większości wakacyjnych dań obiadowych. Popularne w naszym kraju truskawki pomagają ugasić pragnienie, są cennym źródłem wielu pierwiastków i sprawiają, że lato na talerzu wygląda wyśmienicie. Czy pies może jeść truskawki? Jeśli chcesz urozmaicić dietę swojego czworonoga, możesz wybrać je jako lekką i pokrzepiającą przekąskę. Podawane w niewielkich ilościach z pewnością posmakują Twojemu psu i dadzą mu przyjemność próbowania nowych smaków.

Truskawki, mimo że są słodkie i soczyste, mają niski indeks glikemiczny i są łatwo przyswajalne. Działają korzystnie na ludzki i zwierzęcy układ pokarmowy. Dostarczają błonnika, a ich drobne i liczne pestki działają jak naturalny odkurzacz w zwierzęcych jelitach. Truskawki dla psa możesz podawać na kilka sposobów. Dodawaj je do stałych posiłków, proponuj psu w nagrodę za dobrze wykonane zadanie lub odpowiednie zachowanie. Gdy temperatura latem przekracza 30 stopni C, z truskawek wyczarujesz mrożony deser lub mus, który Twój pies wyliże do ostatniej kropli. Unikaj jednak gotowych deserów na bazie truskawek. Mogą znajdować się szkodliwe substancje dla żołądka czworonoga – cukier, konserwanty lub sztuczne dodatki.

Jeżeli chcesz, aby twój pies cieszył się zawsze najlepszą kondycją i pełnią zdrowia, wybieraj dla niego najwyższej jakości karmy. Dbaj również o stały dostęp do czystej wody. Dopasuj wielkość porcji żywieniowych do wieku, rasy, płci podopiecznego. Kontroluj jego wagę i staraj się, aby każdego dnia pies miał zapewnioną zdrową aktywność fizyczną. Wykonuj okresowe badania profilaktyczne i w razie nieprawidłowych wyników, zgłoś się do lekarza specjalisty. Podawaj psu truskawki i inne osoce sezonowe, jeśli Twój przyjaciel je lubi i nie powodują u niego alergii. Zapoznaj się z szeroką ofertą sklepu Apetete i znajdź smakołyki, które Twój pies pokocha. Daj mu zdrowie i spraw, że każdego dnia będzie Cię witał merdającym ogonem!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły