KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czym przemywać oczy kota?

Jakikolwiek niepokojący stan kocich oczu powinien być dla opiekuna sygnałem do bacznej obserwacji. Czym przemywać oczy kota, aby mu nie zaszkodzić? Kiedy udać się na kontrolę do gabinetu weterynaryjnego? Sprawdź!

Choroby oczu u kota

Koty, jak wszystkie zwierzęta, cierpią czasami na rozmaite choroby. Niektóre z nich mogą dawać nieprzyjemne efekty, również w postaci wycieku z oczu. W takiej sytuacji niezbędne jest zatroszczenie się o to, aby oczy kota były regularnie pielęgnowane. To możliwe jedynie w przypadku wykorzystania odpowiednich, bezpiecznych dla nich substancji. Tak, aby nie zaszkodzić Twojemu pupilowi jeszcze bardziej.

To, czym przemywać łzawiące oko u kota, zależy przede wszystkim od powodu łzawienia. Zdarza się, że jest to reakcja fizjologiczna na przykład na przypadkowe podrażnienie. W innych przypadkach wydzielina może być ropna i nieprzyjemnie pachnieć – gdy pojawi się z obojga oczu, może wskazywać na chorobę zakaźną. W jeszcze innych przypadkach przemywanie kocich oczu wiąże się po prostu z ich higieną, zwłaszcza w przypadku ras o czaszce brachycefalicznej, czyli cofniętym pyszczku – takich jak persy czy koty egzotyczne.

jak czyścić oczy kota

Czym przemyć oko kotu, aby mu nie zaszkodzić? Jak podejść do kwestii higieny kocich oczu? Sprawdź sam!

Czym przemywać oczy kota? To musisz wiedzieć!

Oczy kota – podstawowe informacje

Na początek warto wiedzieć, że kocie oczy są bardzo wrażliwe na wszelkie uszkodzenia. Mają dodatkową błonę zwaną również trzecią powieką, której zadaniem jest ochrona samej gałki ocznej przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, a także jej stałe nawilżanie. Dzięki dodatkowej membranie odblaskowej koty doskonale widzą w ciemnościach. Wbrew temu, co uważano przez wiele lat, nie są to zwierzęta widzące w bieli i czerni. Co więcej, bardzo sprawnie zauważają ruch, podczas gdy obiekty nieruchome są dla nich praktycznie niewidoczne.

Dlaczego kocie oczy łzawią?

Dlaczego jednak powstają przebarwienia wokół oczu albo pojawia się wysięk ropny? To efekt nieprawidłowego działania kanalików łzowych. U zdrowego kota spełniają one idealnie swoją rolę – transportują łzy z oka aż do nosa, gdzie te wypływają. Inaczej jest w przypadku, gdy kanaliki łzowe są niesprawne, na przykład zatkane chorobowo albo zrośnięte z przyczyn genetycznych. W takim przypadku łzy kierują się do wewnętrznego kącika oka, z którego wypływają, brudząc sierść i sklejając ją. To powoduje powstawanie przebarwień, zwykle o brązowym kolorze. Gdy nie są one regularnie czyszczone i pielęgnowane, a kanaliki są zatkane przez dłuższy czas, dochodzi do stanu zapalnego. Wówczas pojawia się wysięk ropny. Z tego powodu warto wiedzieć, czym przemywać łzawiące oko u kota, a kiedy zabrać go do specjalisty.

Zdarza się, że łzawiące lub ropiejące oczy u kota są spowodowane stanem zapalnym wywołanym infekcją wirusową albo bakteryjną. Może to być zarówno zapalenie spojówek, jak i objaw towarzyszący kociemu katarowi. Często zły stan oczu zdradza, że kot nie czuje się dobrze, na przykład cierpi na poważniejsze choroby takie jak kocia białaczka. Może się też zdarzyć, że infekcje oczu są efektem obniżonej odporności. Niekiedy w ten sposób objawia się też alergia, zwłaszcza wziewna, na czynniki środowiskowe.

przemywanie oczu kota

Niekiedy za łzawienie jest odpowiedzialne ciało obce, które znalazło się w kocim oku. Mowa tutaj o zakłuciu gałki ocznej na przykład trawą lub kawałkami kłosów. Częściej zdarza się to kotom wychodzącym, z oczywistych powodów – mają ku temu więcej okoliczności. To ważne, aby zareagować odpowiednio szybko, bo może dojść nawet do infekcji rogówki i utraty wzroku.

Jak już zostało wspomniane, jednym z istotnych powodów problemów z oczami są wady rozwojowe. Dotyczą one przede wszystkim kotów z nieco spłaszczonym pyszczkiem. Wówczas zwykle kocięta rodzą się ze zrośniętymi kanalikami łzowymi. Jedynym stałym rozwiązaniem jest ich operacyjne otwarcie, aby spełniały swoją funkcję. Czasem za problemy z kocim wzrokiem odpowiadają również wady rozwojowe powiek.

Kiedy wybrać się do lekarza weterynarii?

Ważnym pytaniem jest nie tylko to, czym przemywać kotu oczy, ale również, kiedy tego nie robić. Jeżeli wysięk jest w jakikolwiek sposób niepokojący i nie wynika z podrażnienia, o którym wiesz, to lepiej zostaw oko w spokoju i zabierz kota do lekarza weterynarii. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia tkanek wokół gałki ocznej, to konieczne jest wykonanie dodatkowych badań oraz obejrzenie tego miejsca przez specjalistę. Tylko w ten sposób unikniesz sytuacji, w której zbyt późno zareagujesz na niepokojący stan zdrowia swojego pupila.

Wiele substancji, które potencjalnie wydają się być nieszkodliwe dla kocich oczu, w rzeczywistości mogą wyrządzić im sporo krzywdy. Dotyczy to na przykład rumianku, który jest chyba najpopularniejszym i najczęściej polecanym ziołem do parzenia i przemywania oczu. Tymczasem warto wiedzieć, że nie jest to dobry wybór. Rumianek często bowiem wywołuje podrażnienia oraz reakcje alergiczne. Dodatkowo, w przypadku białej sierści, będzie powodował odbarwianie.

 

Czym przemyć oko kota? Przygotuj się!

Na początek warto wiedzieć, czym przemywać oczy kotu. Domowe sposoby często obejmują rumianek czy napar z herbaty, ale w przypadku kota nie jest to dobre rozwiązanie. Jak wyżej wspomniano, takie substancje mogą działać drażniąco oraz alergizująco, pogarszając stan kocich oczu.

Czym przemywać oczy kota – produkty

W przypadku, gdy zwierzę nie cierpi na żadne odstępstwa od swojej standardowej kondycji, do zwykłej pielęgnacji możesz użyć po prostu przegotowanej wody. Powinna być ona odstana i wystudzona. Alternatywą dla niej, jeśli chcesz zachować przy tym zupełną neutralność dla kociego organizmu i mieć pewność, że substancja nie zadziała drażniąco, jest sól fizjologiczna. Znajdziesz ją w każdej aptece. Pamiętaj, tylko aby jedną ampułkę zużyć podczas jednej sesji pielęgnacyjnej – inaczej dostaną się do niej zanieczyszczenia i bakterie.

Dobrym wyborem są zawsze preparaty gotowe, dostępne w sklepach zoologicznych. Płyny do przemywania kocich oczu są zazwyczaj przygotowane zgodnie z potrzebami tych zwierząt. Nie zawierają substancji potencjalnie drażniących czy niebezpiecznych dla wrażliwych zwierząt. Działają szybko dzięki zawartości odpowiednich substancji aktywnych. Mają też właściwe dla potrzeb kotów pH.

W przypadku powstania przebarwień użyj odpowiednich kosmetyków. Ich działanie jest lekko wybielające, dlatego zawsze dokładnie przeczytaj, jak je stosować. Jeśli przebarwienia są silne, może potrwać kilka dni, a nawet tygodni, zanim zostaną usunięte trwale.

higiena oczu kota

Ropiejące oczy kota – czym przemywać?

Rozmaite infekcje i stany zapalne mają zazwyczaj jedną oznakę – ropiejące oczy kota. Czym przemywać je w takim przypadku? Najlepiej… niczym, aż do momentu, gdy nie udasz się z pupilem do lekarza weterynarii. Na podstawie rodzaju wydzieliny i jej charakteru specjalista jest w stanie ocenić, co kotu dolega. Dokona też dokładnego czyszczenia okolic oczu i poradzi Ci, jak przeprowadzić tę czynność samodzielnie.

Pamiętaj, aby nie stosować żadnych leków na ropiejące oczy kota. Czym przemywać je po wizycie w gabinecie weterynaryjnym? Najlepiej tym, co zaleci lekarz. Zwykle mowa o soli fizjologicznej, która ma rozpuścić wydzielinę i pozwolić na zachowanie higieny wokół chorego oka. Dodatkowo stosuje się również leki, zwykle w postaci kropli do oczu. Nie podawaj ich jednak samodzielnie, bez choćby konsultacji ze specjalistą, aby nie zaszkodzić swojemu pupilowi.

Higiena kocich oczu

Wiesz już, czym przemywać oczy kota – a czy jesteś świadomy, jak to robić? Przede wszystkim pamiętaj, że Twój kot prawdopodobnie nie będzie fanem takich czynności pielęgnacyjnych. Jest spora szansa, że podczas prób doprowadzenia okolic oczu do czystości będzie gryzł i drapał. Z tego powodu zadbaj o własne bezpieczeństwo. Poproś kogoś o pomoc, a kota zawiń np. w koc lub ręcznik, uniemożliwiając mu obronę. O wiele lepszym rozwiązaniem niż siłowe, zwłaszcza u kotów o płaskim pyszczku, u których pielęgnacja jest konieczna codziennie, będzie przyzwyczajenie pupila do takich zabiegów. Rób to już od momentu, gdy kocię trafi do Twojego domu.

cytat właściciela kota

Warto też zwrócić uwagę na kilka aspektów technicznych. Przed rozpoczęciem czyszczenia przygotuj preparat do higieny, a także czyste płatki kosmetyczne. Przy zwykłym myciu okolic kocich oczu wystarczy Ci jeden płatek na oko. Przy czynnościach pielęgnacyjnych u kota chorego przygotuj sobie zapas. Wówczas też nałóż rękawiczki, aby wszystko było maksymalnie higieniczne. Jednym wacikiem przemywaj kocie oko tylko raz, po jednej stronie.

Jak przemyć kotu oczy? To może Ci się przydać!

Zastanawiasz się, czym przemyć oko kotu, aby mieć pewność, że jest to preparat bezpieczny dla Twojego pupila? Sprawdź te produkty, które mogą Ci się przydać i które warto mieć w podręcznej, kociej apteczce.

Francodex Płyn do oczu dla psów i kotów 125ml

Podstawowym produktem, który warto stosować w pielęgnacji kociego pyszczka i okolic oczu, jest właśnie ten płyn. Przede wszystkim wybierz go, jeśli zastanawiasz się, czym przemywać kotu oczy profilaktycznie, dla zachowania większej higieny. Preparat ten ma neutralne pH zbliżone do tego, które występuje w oczach i kanalikach łzowych. Dzięki temu normalizuje stan tych okolic i może działać przeciwko podrażnieniom oraz początkom stanów zapalnych. Sprawdza się do mycia powiek, a także można z jego użyciem przeprowadzić lekki masaż kanalików u ras brachycefalicznych.

higiena oczu kota -1

Beaphar Płyn do usuwania plam łzowych 50ml

Po zastosowaniu powyższego płynu możesz przejść do bardziej zaawansowanej pielęgnacji. Ten produkt sprawdzi się przede wszystkim do usuwania przebarwień na białej sierści. Powstają one wskutek osadzania się łez i wydzieliny wokół oczu. Preparat należy stosować jak płyn do przemywania, czyli po prostu usuwać z jego pomocą przebarwienia wokół oczu, zakraplając go na gazik. Środek usuwa nie tylko zabrudzenia, ale również kurz i inne zanieczyszczenia, a także działa łagodnie wybielająco. Zawiera MSM, które sprawia, że odporność tych okolic jest poprawiona, a stan skóry – przywrócony do równowagi.

higiena oczu kota 2

Tropiclean Tear Stain Remover Facial Cleanser Mleczko łagodne do usuwania przebarwień i śladów łez 236ml

Jeśli zastanawiasz się, czym przemyć oko kotu, wybierając preparat o naturalnym składzie, ten kosmetyk powinien znaleźć się w Twoim zasięgu. Jest to środek oparty jedynie na naturalnych składnikach, takich jak mleczko kokosowe, borówka czy zielona herbata. Działa dzięki licznym substancjom aktywnym, a jednocześnie jest przyjazny dla środowiska i pozbawiony mydła. Nadaje się doskonale dla zwierząt wrażliwych, bo jest pozbawiony substancji potencjalnie alergizujących i drażniących. Nie wymaga zmywania – wystarczy nałożyć go na okolice oczu, a następnie po kilku minutach zetrzeć nadmiar preparatu wraz z zabrudzeniami. Stosowany profilaktycznie co tydzień, zapobiega tworzeniu się nowych przebarwień, zwłaszcza u kotów z jasną sierścią.

higiena oczu kota 3

Wzrok jest na tyle ważny, że nie można lekceważyć żadnych sygnałów alarmowych dotyczących wyglądu czy kondycji kocich oczu. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, czym przemywać oczy kotu – domowe sposoby mogą wydawać się łatwe i dostępne, ale nie zawsze są bezpieczne. Warto też umieć ocenić, w którym momencie konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym.

Niektóre koty wymagają stałej pielęgnacji oczu. W takiej sytuacji w grę wchodzą przede wszystkim rozmaite preparaty pielęgnacyjne, dzięki którym okolice kocich oczu będą utrzymane w prawidłowej kondycji. To szczególnie ważne w przypadku ras brachycefalicznych, ale u wszystkich kotów powinno się co jakiś czas przeprowadzać takie zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli nie wiesz, czym przemywać kotu oczy, sprawdź asortyment sklepu Apetete. Znajdziesz w nim preparaty dostosowane do potrzeb zwierząt o różnych kolorach sierści i potrzebach.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły