KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czyszczenie uszu psa krok po kroku

Krótkie i sterczące, długie bądź zakrzywione w różnych kierunkach – psie uszy mają różne kształty i rozmiary. Zaskakują również swoją mobilnością. Uszy u psa potrafią się obracać, podnosić, opuszczać w momencie zagrożenia i zabawnie przekrzywiać, gdy Twój pupil jest czymś szczególnie zaciekawiony. Domowe sposoby na czyszczenie uszu psa – co na ten temat powinieneś wiedzieć?

Czyszczenie uszu psa – by Twój zwierzak był zdrowy i skory do zabawy!

Psie uszy to fascynujący i pełen zagadek narząd. W odróżnieniu od ludzkich uszu stanowi centralny element psiej głowy oraz pyska. W obrębie małżowiny usznej psa znajduje się aż 18 różnych mięśni. Pozwalają one każdemu psu zmieniać ułożenie uszu w zależności od sytuacji, nastroju, a także zajęcia, któremu oddaje się aktualnie Twój podopieczny. Psie uszy to bogactwo form i rozmiarów – niektóre są króciutkie i szpiczaste, inne zaś miękko opadają na głowę i sprawiają, że ich czworonożny właściciel wygląda wyjątkowo pociesznie.

Praktycznie każdy pies ma wyjątkowo czuły węch, charakteryzuje się bystrym wzrokiem, a jego  słuch jest o wiele bardziej wrażliwy niż zmysł słuchu u człowieka. Psy, podobnie jak koty, za pomocą języka i zębów starają się każdego dnia zadbać o czystość swojego futra. Pozbywają się przy tym brudu, kurzu, drobnoustrojów, a także sierści i innych niepotrzebnych elementów na swojej skórze.

Bywa, że mimo dbania o codzienną higienę, w psich uszach pojawiają się widoczne zanieczyszczenia. Innym razem Twój psi przyjaciel nietypowym zachowaniem sygnalizuje rozwijający się stan chorobowy, nerwowo pociera łapami uszy lub charakterystycznie  potrzepuje głową. Czy pies potrzebuje regularnego czyszczenia uszu? Jak czyścić uszy psu i jaki preparat do czyszczenia uszu psa wybrać, by był dla niego bezpieczny?

jak czyścić uszy psu

Czyszczenie uszu psa – co musisz wiedzieć?

Słuch psa to jeden z najlepiej rozwiniętych u domowych milusińskich zmysłów. Psy polegają na nim bardziej, niż na swoim wzroku. Słuch u psa jest ok. czterech razy bardziej czuły niż u ludzi. Naukowcy uważają, że psy słyszą na częstotliwościach do 35–40 tysięcy Hz. Istnieją jednak badania, które mówią nawet o 100 tysiącach herców. Dla porównania górna granica częstotliwości bodźców akustycznych, jakie słyszą ludzie, to 20 tys. Hz.

Tak jak u ludzi, narządem słuchu u wszystkich ras psów są uszy. Ich budowa różni się od anatomii ucha człowieka. To sprawia, że rozmaite zabiegi pielęgnacyjne u psów powinny być przeprowadzane niezwykle uważnie i z odpowiednią wiedzą, by nie uszkodzić tych delikatnych struktur. Dowiedz się, jak zbudowane są psie uszy, co je wyróżnia i jakie najczęstsze trudności spotykają właściciele psich kompanów. Czyszczenie uszu u psa – wskazówki i najbardziej istotne fakty – dowiedz się więcej!

Do czego służą uszy psa?

Psie uszy to niesamowita zagadka i misternie zaprojektowany mechanizm. Psy poruszają nimi, by okazywać emocje. Poprzez odpowiednie ułożenie pyszczka, ruch ogona, sposób szczekania lub warczenia, ustawienie uszu, a nawet sposób chodzenia i zapach psa, zwierzę daje sygnały innym osobnikom, że jest nimi zainteresowany lub nie życzy sobie kontaktu. Psie uszy wychwytują najcichsze dźwięki, których my – ich opiekunowie – nie jesteśmy w stanie usłyszeć. Nie bez powodu Twój psiak czeka przy drzwiach, gdy zbliżasz się do domu lub momentalnie znajduje się przy Twojej nodze, jeśli usłyszy dźwięk otwieranej paczki ze smakołykami.

do czego służą uszy psa

Psi przyjaciele rozróżniają niuanse w dźwięku, odpowiednio ustosunkowują się do tonu i natężenia ludzkiego głosu, idealnie wyczuwają nasze emocje i mogą wychwytywać mikrodźwięki, które w naszych domach wytwarzają rozmaite sprzęty. Z tego powodu większość psów tak bardzo stroni od fajerwerków, zatłoczonych miejsc, a nawet środków komunikacji miejskiej lub grzmotów podczas burzy.

Jak działa psie ucho? Gdy pies jest zaciekawiony lub rozweselony zabawą, jego uszy zwykle sterczą radośnie do góry, a zwierzak zabawnie przekrzywia głowę w różne strony lub poszczekuje. Jeśli czuje strach, nieśmiałość albo zagrożenie, przykurcza uszy i sprawia, że wydają się one o wiele mniejsze. Podobnie jak ogon, uszy są najlepszym wskaźnikiem psiego nastroju. Pomagają uważnemu właścicielowi precyzyjnie określić, czy pies jest skory do zabawy, czy też potrzebuje cichego miejsca, by schować się przed nadmiarem bodźców.

Psie uszy – dlaczego należy o nie dbać?

Czyszczenie uszu psa – czy jest konieczne? Wiedza na temat tego, jak czyścić uszy psu może okazać się niezbędna, gdyż zwykle w psich uszach jest ciepło i wilgotno. To najlepsze warunki do rozwoju bakterii, które sprzyjają stanom zapalnym, infekcjom bakteryjnym oraz grzybiczym. To jedna z częstszych przypadłości, z którą do lekarza weterynarii zgłaszają się zatroskani właściciele. Czy jednak domowe sposoby na czyszczenie uszu psa są konieczne, czy też powinno się je stosować wyłącznie w określonych okolicznościach?

Uszy psa – anatomia

Czas na kilka dodatkowych faktów z psiej anatomii. Tak jak u człowieka, ucho psa składa się z ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Gdy patrzymy na psa, dostrzegamy elementy ucha zewnętrznego, które składa się z małżowiny i przewodu słuchowego w kształcie litery „L”. W tej części ucha są także zlokalizowane gruczoły apokryfowe oraz łojowe, których zadaniem jest wytwarzanie wydzieliny usznej. W dalszej części, między uchem zewnętrznym a środkowym, znajduje się błona bębenkowa. Za błoną bębenkową można znaleźć kosteczki słuchowe, trąbkę słuchową, ślimaka i jamę bębenkową.

Gdy na świat przychodzi szczenię, jest ślepe i głuche. Maleńkie pieski zaczynają słyszeć dźwięki około czternastego dnia po urodzeniu. Szczenięta rodzą się głuche, a ich kanały uszne są zamknięte. Kanały otwierają się w okolicy trzeciego tygodnia życia. Wtedy też można zaobserwować u psa tzw. słuch funkcjonalny. Może zdarzyć się sytuacja, że pies rodzi się głuchy. Do szczególnie podatnych na wrodzoną głuchotę zalicza się przede wszystkim dalmatyńczyki, a sama przypadłość może być dziedziczona. Głuchota dotyka także psów w podeszłym wieku.

czyszczenie uszu psa u weterynarza

Jaką ważną rolę pełnią dodatkowo uszy? Psie uszy są niezwykle ważne dla równowagi. Odpowiada za to aparat przedsionkowy, który zlokalizowany jest głęboko w uchu wewnętrznym. Wykrywa on orientację ciała i pozwala psu określić, gdzie znajduje się góra, a gdzie dół. Gdy aparat przedsionkowy nie działa prawidłowo, psiak może mieć zawroty głowy, tracić równowagę i przewracać się. Utrata równowagi bywa częstą konsekwencją infekcji w obrębie ucha wewnętrznego. Dlatego tak ważna jest właściwa profilaktyka i regularna kontrola kondycji psich uszu. Jak wyczyścić psu uszy domowym sposobem i kiedy zwrócić się o pomoc do specjalisty?

Jak czyścić uszy psu?

Najważniejszą zasadą w kontekście zabiegów higienicznych u psa w obrębie uszu jest fakt, że psich uszu nie czyścimy profilaktycznie! Może to prowadzić do dodatkowych problemów ze zdrowiem i stać się przyczyną niespodziewanych psich dolegliwości. Wyjątkowej opieki wymagają przede wszystkim psy ras długouchych, do których należą m.in.:

  • basety,
  • jamniki,
  • labradory,
  • golden retrievery
  • spaniele.

Zbyt często używany preparat do czyszczenia uszu psa może prowadzić do nadprodukcji oraz  zwiększania intensywności wydzielania woskowiny. U psa można obserwować wówczas świąd, czego następstwem jest intensywne drapanie się. Jeśli pies nie lubi zabiegów higienicznych i wyrywa się lub nerwowo porusza głową, można omyłkowo uszkodzić delikatną skórę w okolicy uszu. Z tego powodu dobrze jest zasięgnąć porady specjalisty i pod jego czujnym okiem wdrożyć najbardziej niezbędne działania, które przyniosą psu oczekiwaną ulgę.

Jak i czym czyścić uszy psa? Rzadko który szczekający przyjaciel lubi zabiegi pielęgnacyjne wokół uszu. Jeśli Twój pies jest niewielkich rozmiarów, możesz na czas czyszczenia uszu posadzić go na swoich kolanach lub poprosić o pomoc w unieruchomieniu innego członka rodziny. Większe osobniki można przytrzymać między nogami – wygodna jest pozycja z tyłu zwierzęcia, która umożliwia zablokowanie psa przed możliwą ucieczką. Ważne, by pies podczas wpuszczania płynu do ucha nie poruszył gwałtownie głową. Takie zachowanie może to spowodować ból, a nawet uszkodzenie ciała.

uszy psa wygląd

Zwróć uwagę na wygląd psich uszu

Przed jakimkolwiek zabiegiem z udziałem psa dobrze jest ubrać wygodne ubranie, które może nawet ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu. Przygotuj w zasięgu ręki niezbędne akcesoria, możesz też mieć w pobliżu ulubione smakołyki Twojego zwierzaka, by nagrodzić go za spokojne zachowanie. Przed przystąpieniem do czyszczenia uszu chwyć pewnie małżowinę i delikatnie wywiń wewnętrzną stronę ucha. W ten sposób możesz ocenić stopień jego zabrudzenia, kolor skóry, ilość wydzieliny, zapach, jak również temperaturę. Zdrowe psie ucho powinno być blade, nie powinieneś zauważać żadnych nietypowych wydzielin w środku. Ucho psa bez oznak choroby ma taką samą ciepłotę w temperaturze pokojowej, jak reszta ciała czworonoga.

Co powinno Cię zaniepokoić? Zrezygnuj z samodzielnego czyszczenia psich uszu, jeśli Twój podopieczny intensywnie potrząsa głową, drapie uszy lub wyczuwasz intensywny, nieprzyjemny zapach z ucha. Znakiem, że konieczna jest pilna wizyta u lekarza weterynarii, jest ucho ciepłe w dotyku, zaczerwieniona skóra ucha psa, albo zdecydowany nadmiar nietypowej wydzieliny. Nigdy nie usuwaj jej przed wizytą u weterynarza – dzięki temu lekarz będzie miał pełen obraz sytuacji i szybciej znajdzie przyczynę obserwowanych dolegliwości.

psie uszy kontrola wyglądu

Komfort psa w trakcie czyszczenia uszu jest bardzo ważny!

Zastanawiasz się, jak wyczyścić psu uszy domowym sposobem? Przed zabiegiem zadbaj o jego komfort. Dobrze, by w domu panował spokój, ogranicz zewnętrzne bodźce, takie jak głośna muzyka i intensywne światło. Czyszczenie psich uszu możesz przeprowadzić w dowolnym miejscu, nawet psim legowisku, jeśli to pozwoli na sprawne wykonanie wszystkich procedur.

Jak myć zdrowe psie uszy? Nigdy nie stosuj w tym celu mydła, spirytusu czy wody utlenionej, zrezygnuj z patyczków do uszu, które przyczyniają się do ubijania woskowiny z bakteriami i drobinkami brudu w uchu. Najlepsze będą specjalistyczne preparaty do czyszczenia uszu zwierząt, ewentualnie przegotowana woda lub sól fizjologiczna. Wlej preparat do wnętrza ucha, delikatnie pomasuj je w różnych kierunkach, odczekaj chwilę i usuń płyn wraz z wydzieliną przy pomocy wacików lub chusteczek. Zrób to delikatnie, nie wkładaj aplikatora zbyt głęboko, by nie uszkodzić delikatnego kanału słuchowego. Aplikację preparatu możesz powtórzyć, jeśli ucho nadal jest zanieczyszczone.

Domowe sposoby na czyszczenie uszu psa

Jak wyczyścić psu uszy domowym sposobem? Pomocne będą profesjonalne środki, które w delikatny sposób dbają o uszy Twojego ulubieńca. Płyn do przemywania uszu dla psów i kotów Dr Seidel skutecznie usuwa zabrudzenia i wydzieliny, zapobiega także rozwojowi bakterii w małżowinie usznej i kanale słuchowym. Dodatkowo zmiękcza naskórek i pobudza jego odbudowę.

preparat do czyszczenia uszu psa

Podobne działanie wykazuje emulsja pielęgnacyjna do uszu psów i kotów VetExpert Ear Cleanser – produkt jest polecany dla ras z oklapniętymi uszami oraz psów pracujących w wodzie. Środek zapewnia odpowiednią higienę kanału słuchowego, gdyż zawiera glicerynę, kwas hialuronowy, kwas mlekowy, ekstrakt z aloesu oraz olejek z drzewa herbacianego.

preparat do czyszczenia uszu psa

Możesz również zdecydować się na Otiseptol płyn do przemywania uszu psa i kota. Płyn zawiera składniki, które ułatwiają usunięcie woskowiny, działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo oraz grzybobójczo. Co więcej, rozmiękczają nadmiernie zrogowaciały naskórek, co umożliwia jego usunięcie i odnowę.

preparat do czyszczenia uszu psa

Over Zoo Dogs Premium Ear Liquid płyn do czyszczenia kanału słuchowego psów i kotów, który zawiera rumianek i aloes, czyli substancje znane z właściwości przeciwzapalnych i łagodzących podrażnienia.

preparat do czyszczenia uszu psa

Preparat do przemywania uszu Trixie jest bezpieczny dla wszystkich zwierząt futerkowych. Jego zaletą jest fakt, że posiada specjalny zakraplacz, który ułatwia stosowanie preparatu.

preparat do czyszczenia uszu psa

Champion płyn do czyszczenia uszu ze srebrem koloidalnym, które ma działanie bakteriobójcze. Zastosowana w nim alantoina łagodzi podrażnienia i pobudza regenerację naskórka.

preparat do czyszczenia uszu psa

Płyn do czyszczenia uszu Over Zoo ma w swoim składzie naturalne substancje pochodzenia roślinnego, które działają osłonowo i zabezpieczają ucho zwierzęcia przed wystąpieniem stanu zapalnego.

preparat do czyszczenia uszu psa

Płyn do uszu dla kotów i psów Francodex pozwala usunąć woskowinę nagromadzoną w głębi przewodu słuchowego bez podrażniania go.

preparat do czyszczenia uszu psa

Możesz także skorzystać z Versele Laga Oropharma Ear Care. To płyn do uszu o konsystencji mleczka, który charakteryzuje działanie przeciwzapalnie, bakterio- i grzybobójcze.

preparat do czyszczenia uszu psa

Czym czyścić uszy psa?

Higiena uszu u psa to jedna z najważniejszych kwestii, o których powinien pamiętać każdy troskliwy właściciel. Ze względu na swoją budowę anatomiczną, psie uszy są idealnym siedliskiem dla drobnoustrojów, które mogą wywoływać stan zapalny. Właśnie dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie stanu psich uszu i szybkie reagowanie, gdy zaczyna dziać się coś niepokojącego. Jeśli chcesz uniknąć problemów zdrowotnych swojego pupila, regularne sprawdzaj psie uszy i korzystaj z profesjonalnych preparatów do czyszczenia uszu dla psów i kotów, które znajdziesz w sklepie internetowym Apetete. To gwarancja, że Twój psiak będzie zawsze radosny i chętny do zabawy!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły