KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dalmatyńczyk – rasa spopularyzowana przez książkę

Wyjątkowe umaszczenie i radosne usposobienie – właśnie tym cechuje się dalmatyńczyk. Bajka sprawiła, że przez pewien czas rasa ta cieszyła się niezwykłą popularnością. Chcesz, żeby to właśnie dalmatyńczyk stał się Twoim psim przyjacielem? Dowiedz się więcej o tej rasie!

Dalmatyńczyki to stosunkowo stara rasa psów wykorzystywanych do polowań. Świat pokochał te średniej wielkości zwierzęta z powodu wyjątkowego umaszczenia. Piękne i muskularne czworonogi stały się popularne za sprawą książki Dodie Smith, która opowiada o przygodach Pongo i Perdity. Towarzyskie i wesołe dalmatyńczyki mogą być wspaniałymi towarzyszami codzienności. Potrzebują bliskości człowieka oraz aktywności. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Dla kogo dalmatyńczyk będzie psem idealnym?

dalmatyńczyk rasa psa

Rasa psa dalmatyńczyk

Niewiele wiadomo o historii tej rasy, poza tym, że psy te zostały wyhodowane w Europie, najprawdopodobniej jako krzyżówka pointera z bull terierem. Jedna z teorii dotyczących pochodzenia rasy zakłada, że jej kolebką była Dalmacja leżąca nad Adriatykiem, a dziś należąca do Chorwacji. O prawdziwości tej tezy może świadczyć zbieżność nazwy rasy i krainy geograficznej. Wśród znawców tematu jest zarówno wielu przeciwników, jak i zwolenników tej teorii.

Początkowo dalmatyńczyki hodowane były jako psy myśliwskie, wykorzystywane do osaczania zwierzyny albo psy bojowe. Jedna z ciekawostek historycznych związanych z rasą głosi, że król Jan III Sobieski jako jedno z cenniejszych zdobyczy wojennych z bitwy pod Wiedniem przywiózł 26 osmańskich dalmatyńczyków bojowych.

W Wielkiej Brytanii dalmatyńczyki były używane do ochrony dyliżansów w trakcie niebezpiecznych w tych czasach podróży. W Ameryce odgrywały rolę sygnału ostrzegawczego. Biegły przed wozem strażackim, zapewniając mu wolny przejazd. Przez to do dziś pies w cętki stanowi maskotkę amerykańskiej straży pożarnej. Dalmatyńczyki brały udział w wystawach kynologicznych odbywających się pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii.

Czas największej popularności rasy to 1961 rok, kiedy premierę miał film animowany „101 Dalmatyńczyków”. Popyt na czworonogi stał się tak duży, że zaczęło brakować psów tej rasy. Doprowadziło to do sytuacji, w której poszukiwano po prostu psów wyglądających jak dalmatyńczyki, a niekoniecznie spełniających kryteria rasy. Niestety spowodowało to daleko idące skutki – wciąż wiele z nich jest niestabilnych psychicznie czy chorowitych. Musisz więc dobrze sprawdzić hodowlę, jeśli chcesz, żeby w Twoim domu zamieszkał dalmatyńczyk. Bajka przyniosła tej rasie wielką popularność, ale też szkodę.

W Polsce dalmatyńczyki pojawiły się w latach 20. XX wieku, ale hodowla została założona dopiero w 1968 roku, kiedy to sprowadzono psy z Anglii. Czas popularności dalmatyńczyków w Polsce przypada na lata 90. To właśnie wtedy odświeżono cyfrowo popularny film Disneya.

promocja apetete

fitmin rabat

Jak wygląda dalmatyńczyk?

Wspaniała, muskularna i symetryczna budowa ciała dalmatyńczyka wyraźnie informuje, że jest to typ sportowca. Można powiedzieć, że sylwetka tego psa o eleganckiej linii i idealnych proporcjach jest wręcz posągowa. Dalmatyńczyki mają dość długi pysk, owalne, mądre oczy o żywym spojrzeniu i trójkątne, lekko opadające uszy. Ciekawostką jest fakt, że czarne umaszczenie uszu wypromowane jako charakterystyczne dla rasy przez znanego z filmu Ponga jest w rzeczywistości traktowane przez kynologów jako wada.

dalmatyńczyk

Rasa psa dalmatyńczyk ma jedną szczególnie rozpoznawalną cechę, a jest nią oczywiście umaszczenie, czyli wyraźnie odcinające się na białym tle czarne lub rzadziej czekoladowe cętki. Wzorzec rasy mówi o tym, że okrągłe cętki powinny mieć wyraźny kształt, a nie mogą się ze sobą zlewać. Sierść dalmatyńczyków jest krótka, składa się z dość twardego włosia, które przylega do skóry.

Dorosły wyżeł dalmatyński waży najczęściej około 32 kg, co przy wzroście 60–62 cm sprawia, że wygląda na smukłego i szczupłego. Wzrost różni się nieco w zależności od płci. U suk jest to około 54–59 cm, natomiast u samców – 56–61 cm.

Czym jeszcze cechuje się dalmatyńczyk? Opis rasy nie może nie zawierać ciekawostki na temat szczeniąt. Interesujący jest fakt, że mały dalmatyńczyk rodzi się całkowicie biały, a charakterystyczne dla rasy czarne lub brązowe cętki pojawiają się dużo później.

Dalmatyńczyk – charakter

Pies rasy dalmatyńczyk jest towarzyski i wesoły. Żywiołowy temperament i potrzeba ruchu sprawiają, że są to idealne zwierzęta dla ludzi preferujących aktywny styl życia. Pies kocha towarzystwo człowieka – zżywa się niezwykle mocno ze swoją rodziną. Potrzebuje bliskości na tyle, że jeśli zostanie usunięty z uczestnictwa w codzienności rodziny, może stać się apatyczny.

To mądre, dobre i niezwykle zrównoważone psy. Odpowiednio wychowane są cierpliwe i z ochotą, przez wiele godzin potrafią się bawić i dokazywać, nawet gdy są już dorosłe. Dalmatyńczyk charakter ma niezależny, a przy tym jest zwierzęciem niezwykle inteligentnym. Podporządkowuje się jedynie osobie dorosłej, która spokojnie i stanowczo egzekwuje stałe reguły.

Sprawdź również: Łagodne rasy psów – TOP 5 spokojnych ras

Pies rasy dalmatyńczyk nie zrobi dziecku krzywdy, jednak właściwa socjalizacja jest w tym przypadku niezbędna. Maluchy muszą być nauczone respektowania granic zwierzęcia, ponieważ nie lubi ono natarczywości. Dobrze wychowane psy w cętki nie są niebezpieczne dla dzieci, ale ich nie posłuchają.

Raczej dobrze znoszą życie z innymi zwierzakami, w tym z kotami. Muszą być jednak wychowywane od młodości, żeby tak było. Mimo że uchodzą za ostoję spokoju i łagodności, potrafią wcielić się w lwa w obronie osób, które kochają.

dalmatyńczyk spacer

Spacery – tej aktywności zdecydowanie potrzebuje dalmatyńczyk. Rasa nie jest usatysfakcjonowana krótkim spacerem po osiedlu. Wymaga zdecydowanie większej dawki ruchu. Konieczne jest również zapewnienie psu umysłowej aktywności. Wyżeł dalmatyński nie jest więc dla osób, które wolny dzień wolą spędzać na kanapie. Temperamentne zwierzę bez odpowiedniej dawki ruchu może stać się w domu nieznośne.

Życie w bloku będzie dla dalmatyńczyka trudne, jeśli nie zapewnisz mu wielu zadań na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, że bieganie po własnym ogrodzie również nie jest dla zwierzęcia wystarczające. Potrzebuje on długich spacerów, na których się wybiega. W domu również zapewnij mu zajęcie, na przykład zabawę z kongiem.

Już mały dalmatyńczyk powinien być szkolony. Rasa ma tendencję do dominacji, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, jeśli nie masz doświadczenia w trenowaniu psów. Zarówno mały, jak i dorosły zwierzak potrzebuje szkolenia opartego na pozytywnych metodach. Nagrody oraz spokojne zachowanie są kluczem do sukcesu. Pamiętaj, że psy tej rasy bywają niezależne i uparte. Charakterne dalmatyńczyki nie pozwolą na sobie niczego wymusić. Psa przekonasz do czegokolwiek wyłącznie „po dobroci”.

To psy inteligentne, więc podczas szkolenia potrzebują wyzwań. Monotonia nuży je i tracą zainteresowanie istotą szkolenia. Jeśli nie zapewnisz psu urozmaiconego treningu, może on nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Powtarzanie wielokrotnie tej samej komendy nie jest dobrym pomysłem.

Pies dalmatyńczyk – pielęgnacja czworonoga

Zastanawiasz się, czy rasa dalmatyńczyk ma specjalne wymagania pod względem pielęgnacji lub karmienia? Podpowiadamy! Dowiedz się też więcej o zdrowiu tej rasy.

Pielęgnacja dalmatyńczyków

Pielęgnacja dalmatyńczyków nie przysparza kłopotu. Krótka, dość sztywna sierść jest lśniąca z natury i w zasadzie poza okresami naturalnej zmiany okrywy nie wymaga szczotkowania. Dalmatyńczyki kąpie się za to częściej niż inne psy. Wynika to jednak wyłącznie z estetyki, ponieważ białe psy po prostu szybciej się brudzą. Ze względu na skłonność do alergii, która związana jest z rasą, lepiej stosować specjalistyczne, delikatne preparaty.

produkty do pielęgnacji psa

Rasa dalmatyńczyk – karmienie

Dalmatyńczyki nie trawią białka roślinnego, które jest główną przyczyną ich alergii. Stąd trzeba zadbać o podawanie dobrej karmy opartej na białku zwierzęcym lub diecie BARF. Odpowiednim rozwiązaniem będą specjalistyczne, dostosowane do ich potrzeb karmy dla dalmatyńczyka.

Przeczytaj także: BARF dla psa – co to za dieta?

Możesz zdecydować się na karmę Josera Josidog Lamb Basic, która zawiera jagnięcinę. Produkt nie ma w składzie szkodliwych dodatków mogących drażnić układ trawienny. Duża ilość przeciwutleniaczy wzmacnia odporność zwierzęcia.

Zwróć też uwagę na karmę Royal Canin Maxi Adult. Zawiera ona taurynę, która chroni serce psa. Dodatek kwasów omega-3 ułatwia utrzymanie zdrowia skóry. W produkcie znajduje się odpowiednia ilość włókna pokarmowego. Pamiętaj, że karmiąc suchą karmą, trzeba szczególnie zadbać o stały dostęp do wody. Wymieniaj ją regularnie, żeby zawsze była świeża.

dalmatyńczyk potrzebuje dużo ruchu

Zdrowie dalmatyńczyków

U większości psów rasowych w wyniku selekcji i krzyżowania rozwijano jedne cechy często kosztem innych, w tym zdrowia. W przypadku dalmatyńczyków za szczególnie atrakcyjną cechę uznano białe umaszczenie. Niestety gen albinizmu bardzo często bywa sprzężony z głuchotą lub ślepotą. Stąd uznaje się, że prawdopodobieństwo wystąpienia głuchoty u dalmatyńczyków jest wprost proporcjonalne do ilości białej sierści.

Dalmatyńczyki mają również skłonność do chorób nerek, a dokładniej do tworzenia się kamieni nerkowych. Jednak z tym problemem możesz sobie poradzić, stosując odpowiednią dietę. Dużo rzadziej występującą wadą genetyczną jest dwurzędowość rzęs. Zwierzęta te mają też skłonność do uczuleń, w tym nietolerancji pokarmowej. Objawem uczulenia są kropki. Jeśli wystąpią, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Prawdopodobnie konieczne będzie przeprowadzenie diety eliminacyjnej. Alergia może też wystąpić wskutek ugryzienia owada.

dalmatyńczyk cytat właściciela

Wesołe usposobienie i żywiołowość sprawiają, że dalmatyńczyki są doskonałymi towarzyszami dla aktywnych osób. To psy oddane człowiekowi, potrzebujące uwagi. Ich natura sprawia, że wymagają odpowiedniego szkolenia już od małego. Trzeba pamiętać, że pies dalmatyńczyk nie jest dla każdego. Ze względu na gabaryty oraz duże zapotrzebowanie na ruch nie sprawdzi się dla osób starszych. Chcesz przyjąć dalmatyńczyka pod swój dach? Zajrzyj do oferty Apetete, w której znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz dla tych wyjątkowych psiaków w cętki.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły