KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dbanie o sierść czworonoga – praktyczne wskazówki

Sierść i skóra pupila wymagają systematycznej pielęgnacji, w tym celu należy go regularnie szczotkować oraz kąpać. Po za tym niektóre rasy psów i kotów wymagają wizyt u fryzjera, gdzie włos jest przycinany, bądź trymowany. Tylko systematycznie wykonywane zabiegi pozwolą na utrzymanie kondycji włosa w dobrym stanie, ale również sprawią że zwierzę będzie wyglądało na zdrowe. W związku z tym dziś podpowiadamy:

  • Jak należy dbać o sierść psa i kota
  • Jak kąpać kota?
  • Ile razy w roku kąpać psa?

jak czesać psa i kota

Jak czesać psa i kota?

Podstawowym zabiegiem jest systematyczne wyczesywanie. W przypadku kotów krótkowłosych, zabieg ten należy powtarzać dwa razy w tygodniu, a u kotów długowłosych codzienne. U psów krótkowłosych częstotliwość wyczesywania może być mniejsza –  raz w tygodniu wystarczy, zaś długowłose rasy wymagają dokładniejszej stylizacji. Dobrze jest czesać psa co najmniej 3 razy w tygodniu. Ponadto do każdego rodzaju sierści wymagane są specjalne szczotki:

  • Sierść krótka– np.: rasy takie jak: bokser, beagel szczotkujemy gumową szczotką kierując ją pod włos, co pozwoli na pozbycie się brudu i usunie wypadające włosy w zaledwie kilka minut.
  • Sierść krótka i twarda z podszerstkiem, taką jak posiadają np: labradory wymaga użycia  pudlówki, którą szczotkuje się psa najpierw z włosem, aby rozluźnić podszerstek, a potem pod włos – dla usunięcia wypadających włosów. Na koniec przeczesujemy włos grzebieniem, albo metalową szczotką zwracając uwagę na ogon i uszy.
  • Włos pół długi i długi np.: golden retriever.  Pielęgnację zaczynamy od rozczesania kołtunów na łapach, szyi, pod uszami, poniżej stawu skokowego, w tym celu używamy specjalnego grzebienia. Następnie czeszemy psa pod włos szczotką – pudlówką, bądź metalowym zgrzebłem. Na koniec można użyć furminatora, który doskonale usunie martwy włos. Pod koniec zabiegów, aby włosy nie fruwały zaleca się zwilżenie ich letnią wodą, bądź spryskanie odżywką w sprayu.

chang-duong-380186-unsplashJak kąpać kota?

Tutaj właściciele kotów mogą się uśmiechnąć, bo przeważnie mruczki  same doskonale potrafią zadbać o czystość swojego futerka. Można powiedzieć, że tę umiejętność koty nabywają wraz z mlekiem matki, ponieważ już 2 miesięczne kociaki potrafią się myć!

Opiekun wkracza dopiero w skrajnych przypadkach, kiedy sierść jest wyjątkowo zanieczyszczona np.: po powrocie kota z samotnych wypraw – oczywiście problem ten dotyczy tylko kotów wychodzących.

Kąpiel dla kota powinna być przeprowadzona jak najszybciej przy użyciu odpowiednich preparatów przeznaczonych do pielęgnacji sierści tego gatunku. Pamiętajmy, że kot jest mięsożercą co wpływa na inne Ph skóry, dlatego pomocne tu będą preparaty dla kotów z firmy Benek

Ponadto woda do kąpieli kota powinna być tylko lekko ciepła. Ponieważ koty mają niższy próg tolerancji ciepła. Zabieg należy wykonać szybko i staranie, na końcu wycierając kota miękkim ręcznikiem. Nie zaleca się używania suszarki, która może być dodatkowym czynnikiem stresogennym.

pielęgnacja psiej sierściIle razy w roku kąpać psa?

Do lamusa już dawno odszedł pogląd, że psa należy kąpać raz w roku. Zwierzę kąpiemy kiedy jest brudne, wyjątek stanowią rasy, które posiadają włos, albo jedwabistą sierść – wymaga ona specjalnej pielęgnacji i kąpieli, co najmniej raz w miesiącu.

 

Co jeszcze wpływa na kondycję włosa u pupili?

Nie zapominajmy również o odpowiedniej diecie. Aby nasz pupil miał lśniącą sierść, musi otrzymywać właściwą dawkę protein, kwasów nasyconych i minerałów. Dobrze jest uzupełnić dietę psa o drożdże piwne oraz oleje z łososia, które są bogactwem kwasów tłuszczowych Omega-3,  wpływających korzystnie na funkcjonowanie sierści i skóry.

sierść psa

Najczęstsze przyczyny niezdrowo wyglądającej sierści.

Warto wiedzieć, że brak lśniącej sierści, czy jej nadmierne wypadanie oraz niezdrowe przebarwienia mogą wynikać nie z naszego zaniedbania, ale mogą być objawem:

  • infekcji pasożytniczej, bakteryjnej lub grzybiczej
  • niedoczynności tarczycy
  • choroby nerek wątroby i trzustki
  • nadczynność kory nadnerczy
  • choroby alergiczne

O czym należy pamiętać?

Jednym z błędów przy pielęgnacji psiej sierści, jest zapominanie o istnieniu wibrysów (zwanych czasami wąsami) przy pysku psa. Tak, nie tylko koty je mają. Zwierzę z uszkodzonymi wibrysami odczuwa stres, duży dyskomfort oraz ma problem z właściwym postrzeganiem otoczenia. Tymczasem wielu właścicieli nieświadomie uszkadza je przy strzyżeniu. Kolejnym błędem jest brak trymowania włosów u ras psów szorstko- i ostrowłosych. Zabieg wykonuje się, co 2 do 3 miesięcy i polega na usuwaniu martwego włosia, które u takich psów wcale nie wypada. Do takich ras należą np. sznaucery czy teriery.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły