KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego pies broni miski z jedzeniem

Myślisz sobie: mój pies jest rozpuszczony i niewdzięczny. Przecież ma wszystko, najlepszą karmę, zabawki, a mimo tego nie pozwala podejść do siebie podczas jedzenia. Niektóre zachowania psów dla nas –  właścicieli są niedopuszczalne. Jednym z nich jest warczenie podczas jedzenia. Jeśli interesuje Cię dlaczego pies broni miski z jedzeniem? Ten artykuł będzie dla Ciebie.

 

Warczenie przy misce może stać się szczególnie niebezpieczne kiedy w domu pojawi się dziecko… raczkujący maluch jest ciekawy wszystkiego. Nim dojdzie do tragedii, oducz psa tego zachowania. Dziś przedstawiamy krótki program naprawczy Twojego psa, który pozwoli zapanować nad jego emocjami.

Pierwsza zasada szkolenia psa brzmi – pies zawsze robi to co mu się bardziej opłaca. No tak, ale dlaczego broni miski? To naturalne zachowanie wszystkich psowatych. Każdy pies rodzi się z większą lub mniejszą tendencją do bronienia zasobów. Nie oznacza, to że jest agresywny, ale że Ci nie ufa!

Jak zbudować zaufanie psa

Prosty trening z jedzeniem pokaże Twojemu psu, że nie warto kłapać zębami przy misce. Pamiętaj aby nie stosować przemocy – nie krzycz na psa i nie karz go! Twój pies broni miski bo czuje się niepewnie, jeśli zaczniesz go karać – spotęgujesz problem!

budowanie zaufania to długa droga, oparta na wzajemnym szacunku

Trening przy misce

Dlaczego pies broni miski z jedzeniem? Czy Twój pies warczy przy jedzeniu, a ty nie reagujesz tylko odchodzisz od miski, albo krzyczysz na niego, nie rób tego!

Najlepsze, co możesz zrobić to zbudować zaufanie w Twoim psie. Jak tego dokonać? Bardzo prosto, na początku proponuję karmienie psa z ręki. Ewentualnie możesz poćwicz komendę NIE RUSZ, czy samokontrolę z psem.

Jeśli nie chcesz zrezygnować z karmienia w misce, przygotuj się na trening z psem. Pamiętaj, by do każdego ćwiczenia podchodzić z odpowiednim nastawieniem. Psy doskonale odczytują nasze emocje i wahania. Nie możesz być też zdenerwowany ani robić wszystkiego w pośpiechu. Na trening wybierz bezpieczny termin, kiedy masz dobry dzień i jesteś pewny swojego zwycięstwa. Pamiętaj o spokoju i relaksie. Możesz przed treningiem spróbować ćwiczeń oddechowych – 10 minut medytacji, kiedy skupiasz całą energię tylko na oddechu powinno pomóc zapanować nad stresem.

Gdy masz już odpowiednie nastawienie jesteś gotowy do pracy z psem. Teraz weź do ręki puszkę z karmą i miskę psa. Nałóż mu malutką ilość i postaw miskę. Gdy pies skończy jeść, dołóż mu kolejną równie małą porcję. Tak wydaj cały posiłek. W następnym kroku, czyli najlepiej przy następnej porze karmienia, powtórz zabawę. Z małą zmianą tym razem dodaj kolejną część posiłku w chwili, kiedy pies nie skończył jeść swojej pierwszej porcji. Tak podaj mu cały posiłek. Gdy pies zachowuje się grzecznie możesz dodać coś extra:  kawałek pieczonego kurczaka, surowego mięsa, czy ulubiony przysmak. Ważne aby to była naprawdę wartościowa nagroda.

Miska spowalniająca jedzenie ułatwi szkolenie – zazwyczaj pies broniący jedzenia je bardzo szybko w obawie, ze ono zaraz zostanie mu odebrane

Następnie nałóż psu jedzenie do miski i odejdź, za chwilę podejdź i ponownie dołóż kilka smaczków.  Odejdź i za jakiś czas znowu podejdź do miski by podać mu lepsze kąski. Jaki cel ma to ćwiczenie – W ten sposób pokazujesz psu, że Twoja obecność nie zagraża jego posiłkom. Co więcej uczy się wtedy, że właściciel przy misce oznacza więcej dobrego jedzenia.

Co robić gdy pies dalej warczy!

Może się tak zdarzyć, że Twój pies ma tak silną potrzebę bronienia zasobów, że nie będziesz w stanie przechodzić płynnie do kolejnych etapów. Nie zrażaj się i jeśli widzisz, że pies jest zestresowany – odpuść. Nie rób nic gwałtownie, jeśli pies warknie, odwróć głowę i wycofaj się. Gdy pies wróci do jedzenia, możesz dołożyć mu kolejną porcję. Co jeszcze ważne, jeśli widzisz że pies jest zestresowany, podniecony – nie kładź miski na ziemi. Zasada spokojnych posiłków brzmi – miska leży na ziemi jeśli pies jest spokojny.  W praktyce wygląda to tak, że bierzesz do ręki miskę i czekasz aż pies usiądzie jeśli zaczyna warczeć kłapać – zostawiasz miskę na stole i odchodzisz. Pies musi wiedzieć, że jeśli jest agresywny – nie dostanie posiłku.

gdy pies warczy nie wchodź z nim w konfrontacje, odwróć głowę i odejdź bokiem

Rozpoznawaj sygnały uspokajające

Psy wysyłają różne komunikaty, jednym z najłatwiejszych do nauczenia się i rozpoznania, są tak zwane sygnały przerywające – Calm Signals. Zwierzęta pokazują w ten sposób, że nie chcą przechodzić do ataku, ale nie podoba się im obecna sytuacja. Do takich zachowań należy:

  • Napięte sztywne ciało
  • Odwracanie głowy
  • Patrzenie bokiem
  • Oblizywanie się
  • Ziewanie
  • Siadanie
  • Leżenie

ziewanie i odwracanie głowy to bardzo subtelny sygnał mówiący, o tym że pies nie chce konfrontacji. również w ramach uspokojenia możesz ziewać i odwracać głowę. Zobaczysz jak pies szybko zmieni front

O czym należy pamiętać

Podczas ćwiczeń z psem najważniejsze jest zachowanie spokoju a także umiejętność odczytywania psich sygnałów. Podstawa znajomości psiej mowy, pozwoli uniknąć konfliktów. Co najważniejsze nigdy nie karz psa za agresje! Przyczyną agresji jest niepewność, brak zaufania czy strach. Nie zbudujesz ich poprzez pokazanie swojej siły. Jeśli uważasz że przyczyną warczenia na miskę jest wrodzona agresja psa – skonsultuj się z dobrym psim behawiorystą.

[envira-gallery id=”13085″]

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Dlaczego pies broni miski z jedzeniem”

  1. Karolina Kow pisze:

    mój Beniek broni swoich miseczek od nobledog nawet jak nic w nich nie ma haha – tak je pokochał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły