KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak oduczyć psa uciekania? Proste wskazówki

Każda ucieczka psa jest potencjalnie groźna – na psa, który biega bez nadzoru czyha wiele niebezpieczeństw. Może wpaść pod samochód, zostać zaatakowany przez inne zwierzę, albo zgubić się tak, że nie będzie w stanie wrócić do domu. Każda ucieczka psa to powód do stresu. Dlatego jeśli pies ucieka, trzeba go tego oduczyć. Jak oduczyć psa uciekania?

Pies ucieka

Psy są powszechnie i całkiem słusznie uważane za zwierzęta stadne – potrzebują własnego stada do tego, by czuć się dobrze i móc normalnie funkcjonować. Dla psa stadem jesteś Ty i Twoja rodzina. Bezpańskie psy mają też często tendencje do łączenia się w stada – po prostu nie są to zwierzęta, które są w stanie żyć w samotności.

Mimo tego nadal mają skłonności do ucieczek, w przypadku psów ten stan fachowo nazywa się „włóczęgostwem”. To swego rodzaju atawizm – psom przekazały to w genach wilki. Dla nich skłonności do ucieczek są bardzo ważne – gwarantują przetrwanie.

W przypadku psów jest jednak inaczej – ucieczka na „wolność” sprawia, że są one w dużym niebezpieczeństwie. Mogą wpaść w kłusownicze wnyki, mogą zostać zaatakowane przez myśliwych, inne psy, dzikie zwierzęta, mogą też wpaść pod samochód.

Jeśli pies ucieka, zawsze jest to problematyczne i niebezpieczne. Zawsze jest też źródłem poważnego stresu. Jeżeli pies ucieka z posesji tracisz nad nim kontrolę, nie wiesz, co się z nim dzieje, gdzie jest i kiedy wróci. Często nie wiesz też nawet kiedy uciekł i jak długo przebywa na wolności. To bardzo niebezpieczna sytuacja, dlatego warto jej zapobiegać.

pies ucieka z posesji

Pies ucieka – z czego to wynika?

Dlaczego pies ucieka? Odpowiedź na to pytanie jest w gruncie rzeczy prosta. Najczęściej sprowadza się bowiem do tego, że pies nie słucha i ucieka, bo ma to w swoich genach. Ucieczki we krwi mają wilki, które przekazały to w genach psom. Jednak fakt, że włóczęgostwo jest u psów czymś naturalnym, nie znaczy, że jest czymś akceptowalnym. To coś, z czym trzeba walczyć. W końcu chodzi o dobro i bezpieczeństwo Twojego psa. Sobie też możesz w ten sposób zaoszczędzić sporo stresu. Jakie jeszcze są powody, dla których pies może uciec?

Normalny etap rozwoju

Pies ucieka pod bramą czy wykorzystując każdą do tego okazję, bo to normalny etap jego rozwoju. Mniej więcej gdzieś koło czwartego a ósmego miesiąca życia pies wchodzi w swoistą fazę młodzieńczego buntu. Wtedy odkrywa swoją samodzielność, chce pokazać, że jest już dorosły i samodzielny, dlatego będzie uciekać, by poznawać świat na własną łapę.

Nie karz psa za ucieczki – on często wcale nawet nie chce uciec, po prostu odbiegnie za daleko i samowolnie oddali się od domu, ale chce wrócić i najczęściej wraca. Nie należy bagatelizować takiego zachowania, ale karanie psa za naturalny etap jego rozwoju to bardzo zły pomysł. Lepiej jest uniemożliwić psu ucieczkę.

Instynkt łowiecki

Silnie rozwinięty instynkt łowiecki mają zwłaszcza psy myśliwskie, choć każdy pies może poczuć czasami ochotę na to, by zerwać się ze smyczy i pobiec przed siebie za zapachem, który go zainteresował. Jeśli pies ucieka na spacerze, żeby pogonić za zwierzyną, nie należy mu na to pozwalać. W takim szale pogoni łatwo może wpaść pod samochód, zgubić się w lesie, czy nawet zostać zaatakowanym przez dzikie zwierzęta.

Popęd seksualny

Psy też mają popęd seksualny, który potrafi być bardzo silny i nimi wręcz sterować, zmuszać ich do zachowań, na które normalnie, by się nie zdecydowały. Dlatego jeśli nie prowadzisz legalnej hodowli, po prostu pomyśl o odpowiednio wczesnej kastracji lub sterylizacji psa.

Pies, który pobiegł, bo poczuł silny popęd seksualny, może zostać zaatakowany przez inne psy lub właściciela suki, który nie życzy sobie takich kontaktów. Na psa, który ogarnięty jest popędem czeka naprawdę mnóstwo niebezpieczeństw. Może też przyczynić się do zwiększenia problemu bezdomności wśród psów i pojawienia się niechcianych szczeniąt.

Nuda

Pies może uciekać też dlatego, że się po prostu nudzi. Każdy zwierzak potrzebuje stymulacji umysłu, rozrywek, aktywności fizycznej i zainteresowania ze strony właścicieli i swojej rodziny. Jeśli będzie tego pozbawiony, na długi czas pozostawiony sam sobie, może czuć się znudzony i sfrustrowany.

Wtedy pies może zacząć uciekać, bo uciekanie będzie dla niego bardziej atrakcyjne – poza własnym domem może znaleźć rozrywkę, interesujące zapachy, zażyć ruchu, a nawet spotkać ludzi, którzy się z nim pobawią lub pogłaszczą i okażą zainteresowanie. Oczywiście, psa podczas takiej ucieczki może spotkać też wiele złego.

Zmiana warunków życiowych

To coś, co dotyczy zwłaszcza psów, które zostały adoptowane w dorosłym życiu. Nie tak łatwo jest zmienić nawyki życia – pies, który był przyzwyczajony do innego trybu życia, na przykład do dłuższych spacerów, może po prostu uciekać, by ich zażyć. Może też uciekać, by spróbować poznać okolice lub dlatego, że jest po prostu zestresowany zmianami i nie potrafi sobie z nimi poradzić. Czasami psy po przeprowadzce w nowe miejsce mogą próbować uciekać, by wrócić na znany sobie teren – na przykład do domu, w którym mieszkały wcześniej, na znajome osiedle czy na znajomy skwer, gdzie wychodziły na spacery przed przeniesieniem.

jak oduczyć psa uciekania

Jak oduczyć psa uciekania?

Jak nauczyć psa żeby nie uciekać z podwórka? Najlepiej jest stosować wzmocnienie pozytywne, co pozwala na zbudowanie mocnej, silnej i trwałej więzi z człowiekiem. Taka więź może sprawić, że zwierzak zastanowi się, czy w ogóle warto uciekać, a w rezultacie istnieje całkiem spora szansa na to, że z pomysłu zrezygnuje. Najlepiej bowiem nauczyć psa, by nie uciekał już od najmłodszych lat. Właściwe szkolenie to proces, który warto rozpocząć jak najwcześniej.

Nie karz psa za to, że ucieka – wtedy może zrozumieć, że błędem jest nie ucieczka, ale właśnie powrót do domu – skoro, gdy wraca, to czeka go kara. Dlatego najlepsze jest wzmacnianie pozytywne i przekonanie psa, że nie ma potrzeby, by w ogóle uciekał. W tym zadaniu mogą pomóc odpowiednie produkty dla psa.

Jeśli pies wkracza już w wiek ucieczek, możesz odpowiednio zabezpieczyć podwórko, by zwierzak nie miał okazji uciec. Nie spuszczaj go też ze smyczy podczas spacerów – wiek ucieczek już tak ma, że nawet najgrzeczniejszy pies może w ogóle przestać się słuchać i radośnie biec przed siebie, by poznawać świat i czuć wolność oraz niezależność.

Warto też psa wyposażyć w odpowiednie środki ochrony, gdyby jednak uciekł. Doskonałym rozwiązaniem będzie adresatka dla psa. Wybierz mocną i trwałą, taką, na której napiszesz wszystkie dane, które pozwolą osobie, która znajdzie psa odprowadzić go do domu.

Możesz też zdecydować się na zachipowanie psa, ale nawet jeśli zwierzak ma chipa, nie rezygnuj z adresówki – dane z adresówki łatwiej i szybciej można odczytać niż dane zakodowane w chipie. Możesz też zdecydować się na zakup odpowiedniej obroży dla psa z systemem GPS, wtedy będziesz zawsze wiedział, gdzie jest Twój zwierzak.

Jeśli pies ucieka, bo biega za samicami, dobrym pomysłem na opanowanie jego popędu seksualnego będzie kastracja. Nie bój się tego zabiegu, pies na tym nie traci, nie staje się niepełnowartościowy, za to może się wyciszyć, uspokoić i stracić bodziec do ucieczek.

Postaw też odpowiednie bariery. Wiele osób chciałoby wiedzieć, jak oduczyć psa uciekania, jednak dużo łatwiej jest nauczyć go, by nie uciekał. Różnica wydaje się mała, ale jest znacząca. Jeśli pies nigdy wcześniej nie widział psów skaczących przez płot może po prostu nie wpaść na to, że tak można zrobić. Solidny płot, który powstrzyma psa przed ucieczkami może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Choć, rzecz jasna, może się nie sprawdzić, gdy pies już nauczył się przeskakiwania czy robienia podkopów. Wtedy możesz spróbować ograniczyć mu te możliwości przez odpowiednie zabezpieczenia.

Jeśli pies ciągle próbuje uciekać, zastanów się, czy ma u Ciebie wszystko, czego potrzebuje. Być może poświęcasz mu za mało czasu – pamiętaj, że pies to czująca, żywa istota, a nie mobilny alarm czy rzecz. Pies ma swoje potrzeby i uczucia, jeśli nie zaspokoisz ich Ty, może ich zaspokojenia szukać w innych miejscach.

Pies ucieka – podsumowanie

Pies ucieka, bo ma to w swojej naturze, ale wcale nie oznacza to, że powinieneś się z tym godzić. Każda ucieczka jest potencjalnie bardzo niebezpieczna dla psa, którego może spotkać wiele złego. To też powód do stresu dla Ciebie. Lepiej sobie i psu tego oszczędzić.

Ucieczki psów są swego rodzaju atawizmem przekazanym przez przodków, dla których była to podstawa przetrwania. Ucieczki mogą być też motywowane nudą, instynktem łowieckim, popędem seksualnym, czy zmianą warunków życiowych.

Jak oduczyć psa uciekania? Najważniejsze jest rozpoczęcie szkolenia odpowiednio wcześnie i zbudowanie mocnej, trwałej i silnej więzi. Warunkowanie pozytywne odnosi tutaj bardzo duże sukcesy.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły