KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dzień kundelka 25 października

Dzień kundelka to święto Polskie ustanowione na  25 października, w dzień po wejściu w życie Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Kundel to pies nierasowy, ale nie znaczy, że gorszy, czego dowodem jest fakt, że doczekał się swojego święta w Polsce. Tak naprawdę dzień kundelka to okazja do zwrócenia uwagi na rosnący problem bezdomności psów, który nasila się z każdym rokiem i nie widać szansy na poprawę losu psa – kundla polskiego…

Choć były zadowalające projekty nowelizacji ustawy dotyczącej Ochrony Zwierząt rzucające światło na losy psów – jednak skończyło się  na obietnicach…Póki co nic nie zostanie zmienione względem praw psów w Polsce.

Dzień kundelka a Ustawa o Ochronie Zwierząt

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Tak stanowi art. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r.,

Obecnie ustawa o Ochronie Zwierząt zakłada, że pies nie może być na łańcuchu dłużej niż 12 h, a łańcuch powinien mieć co najmniej 3 m.  Jednak w rzeczywistości ten przepis jest martwy. Po pierwsze nikt nie jest w stanie zweryfikować długości przebywania psów na łańcuchach. Po drugie, pies nie skarży się i nie wie o tym, że jest więziony dłużej niż przewiduje ustawa. Po trzecie na małych wsiach, ludzie na wzajem na siebie nie donoszą! Ponadto oni nie widzą krzywdy zwierzęcia, bo ich wiedza dotycząca Welfare przekazywana z dziada pradziada mówi, że „pies jest stworzony dla człowieka, a prawa zwierząt to wymysł eko świrów. Psy od lat służył jako maszyna do ochrony gospodarstwa domowego, stały przy budzie i szczekały więc po co to zmieniać”..Co więcej wielu z nich nauczonych jest niechlubnej praktyki – głodzenia zwierząt. Uważa się bowiem, że głodny pies ma wyostrzone zmysły, wobec tego lepiej pełni swoją rolę stróża.

 

Prawa zwierząt

Miłośnicy zwierząt nie mogą pozwolić na takie podejście, chcą to zmienić dlatego od lat walczą ze skamieniałym ustrojem próbując wprowadzić zmiany, które choć w małym stopniu poprawiłyby los psa. Miała zostać wprowadzona nowelizacja ustawy o uwolnieniu psów z łańcucha. Obecnie zgodnie z prawem łańcuch dla psa musi mieć przynajmniej trzy metry długości. W nowelizacji ustawy, która miała być wprowadzona w marcu 2018 r.  Zakładano, że linka zostanie wydłużona do pięciu metrów, a od 2020 r. całkowicie zastąpiony kojcem. Idealna opcja jednak nie zostanie wprowadzona póki co w życie,  teraz ma pozostać jedynie zapis o 5-metrowym łańcuchu. Ponadto mieli inne postulaty takie jak:

  • Powołanie  straży dla zwierząt – zajmowałby się tym Krajowym Inspektorem ds. Zwierząt. Obecnie prawo nadzoru pełni, ale tylko na piśmie inpektorat weterynaryjny
  • Wprowadzenie obowiązku znakowania psów, czyli tak zwane czipowanie, póki co nie ma o tym mowy, a właśnie oznakowanie psa pozwoliłoby na lepszy dozór jego losu. Powołana straż dla zwierząt, która znalazłaby porzucone zwierzę dzięki czipą mogłaby szybko namierzyć oprawcę i wymierzyć odpowiednią karę…
  • Kary więzienia  należy podnieść umiarkowanie, z dwóch do trzech lat, a nawet 5 lat i podnieść kary grzywny.
  • Kary finansowe dla oprawców zwierząt
  • Zakaz sprzedaży psów dzieciom, na targach poza hodowlą, obecnie każdy może założyć swoje stowarzyszenie burka i kocurka i zacząć sprzedawać psy. Przez co zwierzęta są traktowane jako towar, a nie jako czujące istoty…

Kundel to na medal przecież jest

Poza wspomnieniem o ustawie i prawach zwierząt, które są obecnie martwe w Polsce warto wspomnieć o wspaniałości dzisiejszego jubilata… kundle to przecież super psy. Dlaczego? Przede wszystkim warto zauważyć, że psy nierasowe są zdrowsze!

Psy nierasowe potocznie zwane kundlami, różnią się od swoich rasowych kolegów. Przede wszystkim tym, że każdy z nich jest unikatowy i wyjątkowy. U psów rasowych charakterystyczną cechą jest ich wygląd (eksterier). W  przypadku kundelków nigdy nie mamy pewności jak będzie wyglądał w przyszłości nasz szczeniak. Jedno jest pewne, kundel czy rasowy może być cudownym towarzyszem na całe życie. Pod warunkiem, że otoczy się go miłością i zadba zaspokojenie o jego potrzeb.

Kundle

Dlaczego kundle są zdrowsze od rasowych psów?

Czy wiecie, że rasy z krótkim pyszczkiem nie mogą normalnie oddychać? Ich śliczne płaskie mordki i wyłupiaste oczka są efektem powielania wad genetycznych. Co powoduje, ze obecnie rasy ze spłaszczoną mordką a zwłaszcza mopsy i buldogi cierpią z powodu niedotlenienia. Można powiedzieć, ze te psy duszą się przez całe swoje życie.

Z kundelkami nie ma tego problemu bo mają normalne, długie pyski,  wobec tego oddychają normalnie. Innym przykładem zmutowanego psa przez człowieka jest Owczarek Niemiecki.  Rasa od lat wykorzystywana w policji, w wojsku straciła na jakości ponieważ zażyczono sobie by wilczur zasługiwał na swoją nazwę. To znaczy hodowcy chcieli stworzyć rasę, która będzie przypomniała wilka skradającego się do zwierzyny?!

Przez efekty pracy hodowców dzisiejszy owczarek jest kaleką! Ponieważ by uzyskać efekt wilka – obniżono położenie miednicy u psa. Co dało efekt skontowanych łap. Te położenie łap sprawiło wiele problemów. Dziś owczarek nie porusza się już tak zgrabnie i nie może pełnić roli psa użytkowego ponieważ ma zbyt nisko położoną miednicę. Ta budowa sprawia, że u coraz większej ilości odnotowuje się przypadki dysplazji.  (niedopasowanie głowy kości udowej do panewki).

Takich przykładów przerasowienia psa jest więcej np: Cavalier King Charles Spaniel, którego mózg nie jest dopasowany do czaszki, mopsy którym wypadają gałki oczne, miniaturyzacja u chihuahua,  która powoduje że źle odżywione szczenię umiera na tężyczkę, itp. Warto wiedzieć, że w większości przypadków za odmienny wygląd psa odpowiada genetyka. Związane jest to z tym by uzyskać dany wygląd pomnaża się wady patologiczne. Krótkie łapki u jamnika to efekt, powielania wady karłowatości, białe rasy są głuche, itd.  Jak widać kundle są zdrowsze bo ich wygląd nie był okupiony cierpieniem. Może dla niektórych nie są tak piękne, jak niektóre rasowe psy, ale nie ustępują im wdziękiem i oddaniem.

O czym należy pamiętać?

Posiadanie kundelka to wspaniała sprawa. Te psy to najwspanialsi towarzysze a decydując się na adopcję kundelka nie tylko spełniamy dobry uczynek dla tego skrzywdzonego psa – ale zyskujemy najlepszego przyjaciela.

 

Adopcja psów

Adopcja psa ze schroniska i jej procedury

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły