KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Higiena odbytu psa – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Zdarza się, że nawet zadbany pies może nagle doświadczyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wówczas higiena odbytu psa jest nie tylko wskazana, ale nawet niezbędna. Sprawdź, jak ją przeprowadzić.

Problemy z układem pokarmowym, zatkane gruczoły okołoodbytowe, długa, brudząca się sierść – to wszystko sprawia, że pies może mieć problem z okolicami odbytu. W takim przypadku wskazana jest bardzo intensywna, przeprowadzona z głową higiena. Na czym miałaby polegać pielęgnacja tych okolic oraz w jakich przypadkach jest szczególnie wskazana? Higiena odbytu psa –  co musisz o niej wiedzieć? Sprawdź sam!

Nieprzyjemny zapach z odbytu psa – dlaczego się pojawia?

Każdy opiekun wie, że zajmowanie się psem to nie tylko te przyjemne aspekty, jak wspólne spacery czy zabawa. To człowiek odpowiedzialny jest za pielęgnację swojego czworonoga, a także zachowanie jego zdrowia w dobrej kondycji. Z tego powodu tak istotne jest, aby zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy, zarówno te pojawiające się nagle, jak i rozwijające wraz z czasem. Jednym z nich jest brzydki zapach z odbytu psa.

Niektóre kwestie związane ze zdrowiem i higieną zwierząt mogą być dla człowieka odpychające, jeśli nie odrażające. Warto jednak postawić sprawę jasno: jeśli takie rzeczy Cię brzydzą i uważasz, że nie będziesz w stanie pomóc zwierzęciu, na przykład odpowiednimi czynnościami pielęgnacyjnymi, nie bierz psa. To bardzo ważne, aby Twój czworonóg mógł liczyć na Ciebie w każdej chwili, a nie tylko wtedy, kiedy jest zdrowy, pełen sił i dobrego humoru.

Brudny odbyt u psa mogą zauważyć nie tylko osoby, których czworonóg poważnie choruje. Jest dość częsty w przypadku zwierząt, które miały jednorazową biegunkę, na przykład po zjedzeniu czegoś nieświeżego. Zdarza się również u tych psów, które mają długą sierść. Niekiedy jednak oznacza on poważniejsze zmiany, które wymagają pilnej wizyty u lekarza weterynarii.

Bardzo ważne jest, aby higiena odbytu psa przebiegała do momentu, gdy stan zwierzęcia nie wymaga leczenia specjalistycznego. Jeśli widzisz, że zabiegi higieniczne nic nie dają albo pies ma znacznie więcej objawów, nie ignoruj tego stanu. Nieleczone choroby odbytu i jego okolic mogą nawet doprowadzić do śmierci Twojego pupila. Zwłaszcza że często są dostrzegane w momencie, gdy stan zwierzęcia jest poważny. Jakie są przykładowe przyczyny złego stanu okolic odbytu? Oto one.

nieprzyjemny zapach z odbytu psa

Higiena odbytu psa

Długa, zaniedbana sierść

Bardzo często brzydki zapach z odbytu psa nie pochodzi w istocie z niego, a raczej… jego okolic. Dotyczy to przede wszystkim zwierząt z długą sierścią. Jeśli zaniedbasz odpowiednią troskę o tę okolicę, zabrudzony kałem włos będzie doskonałym miejscem do rozprzestrzeniania się bakterii. Co więcej, niewyczyszczona w porę sierść będzie nadawała się jedynie do wycięcia.

Co zrobić zamiast tego? Przede wszystkim zadbać o taką dietę psa, która zminimalizuje ryzyko zabrudzenia sierści. Jeśli odchody są często płynne, należy znaleźć tego przyczynę w stanie zdrowia psa. Po drugie, jeśli sierść musi pozostać długa, na przykład u psa wystawowego, a zwierzę mimo to ją czasem brudzi, koniecznie pamiętaj o jej regularnym wycieraniu. Jeśli z kolei pies nie uczestniczy w wystawach, dobrym pomysłem może być częściowe obcięcie włosa w okolicach odbytu.

Nieprawidłowa dieta

Bardzo często nieprzyjemny zapach z odbytu psa wiąże się z zaburzeniami oddawania kału. Niekoniecznie muszą to być od razu biegunka albo zaparcia. Może zdarzyć się, że odchody mają nieco zmienioną konsystencję, jeszcze bardziej nieprzyjemny zapach albo odrobinę śluzu. W takim przypadku ważne jest, aby dokładnie przeanalizować dietę czworonoga. To ona jest zwykle winna pogorszenia stanu psa.

Co może być przyczyną takiego stanu? Najczęściej jest to po prostu alergia albo nietolerancja pokarmowa. Bardzo ważne jest, aby szybko odkryć powód, dla którego pies gorzej się czuje. Jakie dodatkowe objawy w razie alergii powinny Cię zaniepokoić? Na przykład odbijanie, wydzielina z oczu, zwłaszcza zabarwiona na brązowo, ale również gazy, słyszalne przelewanie w żołądku i jelitach, szczególnie tuż po posiłku. Może zdarzyć się też, że pies będzie wymiotował, miał obolały brzuch lub wzdęcia.

Pasożyty wewnętrzne

Choć w przypadku zadbanych psów zdarza się to rzadko, czasami za nieprzyjemny zapach w okolicy ogona odpowiadają pasożyty wewnętrzne. Mogą one negatywnie wpływać na środowisko układu pokarmowego, uszkadzając błonę jelitową, a niekiedy nawet komórki samych jelit. W takim przypadku poważne zatrucie czy stan zapalny powodują nieprzyjemny zapach wydobywający się z odbytu psa.

Uszkodzenia skóry i stany zapalne

Nawet podczas spaceru zdarzyć się może, że pies przypadkowo uszkodzi sobie skórę wokół odbytu. Bywa też, że podczas codziennej higieny albo zabawy z drugim psem przypadkowo naskórek w okolicach zwieracza ulegnie naruszeniu. To w połączeniu z bakteriami obecnymi naturalnie w kale sprawia, że zwierzę może zacząć poważnie chorować. W nawet niewielkiej ranie, zwłaszcza przy obniżeniu odporności, może rozwinąć się poważny stan zapalny. Wówczas pojawia się zwykle widoczna zmiana albo problem z załatwianiem. Nie możesz tego lekceważyć.

nieprzyjemny zapach z odbytu psa

Nowotwory

Niekiedy za zaczerwieniony odbyt u psa odpowiedzialny jest nowotwór. Mowa przede wszystkim o przypadkach, gdy pies ma widoczne zmiany w tych okolicach albo zaburzenia w oddawaniu kału. Zazwyczaj mowa o guzie, który znajduje się wewnątrz mięśnia lub już na zewnątrz – wówczas jest widoczny. Nowotwór może nie dawać innych objawów albo wręcz przeciwnie, powodować u zwierzęcia znaczne pogorszenie samopoczucia. W obu przypadkach konieczna jest wizyta u weterynarza.

Biegunki i zaparcia

Każdy przedłużający się stan nieprawidłowego oddawania kału sprawia, że odbyt psa ulega podrażnieniu. Biegunki mogą spowodować zaczerwieniony odbyt u psa, a także sprawić, że naskórek będzie pokrywał się drobnymi, krwistymi rankami. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli zwierzę ma biegunki kwasowe, na przykład spowodowane nietolerancjami. Również alergie z dodatkowym tłem skórnym mogą zwiększać ryzyko występowania tego rodzaju podrażnień.

Co ważne, także zaparcia przyczyniają się do problemów z odbytem i jego nieprzyjemnym zapachem. Bardzo często wywołują hemoroidy, a nawet przepukliny spowodowane zbytnim wysilaniem się przy wydalaniu stolca. W takim przypadku może dojść również do pęknięcia skóry lub zwieracza, co jest doskonałym środowiskiem do rozwoju groźnym dla życia psa bakterii, a w konsekwencji – poważnej infekcji.

Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Najczęściej jednak nieprzyjemny zapach z odbytu psa jest efektem zatkanych, nieprawidłowo pracujących gruczołów okołoodbytowych. Usytuowane są one wewnątrz odbytu w taki sposób, że przy prawidłowym oddawaniu stolców pies je po prostu oczyszcza. W gruczołach znajdują się bowiem zatoki, które wytwarzają brązową wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu.

Nie do końca wiadomo, czemu służą zatoki okołoodbytowe. Jedną z bardziej prawdopodobnych teorii jest ta o obecności tam feromonów. Z tego powodu psy, witając się, obwąchują sobie właśnie okolice odbytu. W ten sposób poznają unikalny zapach każdego napotkanego zwierzęcia, co ułatwia im identyfikację w przyszłości.

Wydzielina z gruczołów ma nieprzyjemny zapach. Jest usuwana podczas oddawania stolca, a niekiedy również w sytuacjach napięcia i stresu, które przeżywa pies. Gdy podczas załatwiania się zatoki nie są opróżniane, wydzielina w nich zalega i prowadzi do powstawania stanu zapalnego. U jakich psów pojawia się ten problem? Przede wszystkim u tych, które mają nieprawidłowe wypróżnienia, zwłaszcza biegunki. Częściej stan zapalny występuje u zwierząt otyłych i z nadwagą. Istotne są również predyspozycje osobnicze.

Dlaczego zapalenie gruczołów to tak poważny problem? Infekcja ta postępuje szybko i może doprowadzić nawet do sepsy. Dodatkowo, pies wylizuje obolałe okolice, aby sobie pomóc, przez co może roznosić bakterie na przykład do gardła, a także oczu. Niekiedy zapalenie gruczołów powoduje problemy z wypróżnianiem się, a w innych przypadkach – nawet powstanie przetoki, czyli otwartej rany na przestrzał ze środka organizmu na zewnątrz. Co więcej, pies saneczkuje, przez co roznosi bakterie oraz kał wszędzie, gdzie się pojawi.

higiena odbytu psa jak o nią dbać

Sprawdź, czy to na pewno odbyt!

Jeśli czujesz niepokojący zapach w okolicach odbytu u suczki, sprawdź, czy na pewno pochodzi stamtąd. Jeśli w okolicach sromu pojawiła się wydzielina, suczka często się wylizuje – może to być oznaka cieczki. Ważne jest jednak, aby mieć co do tego pewność. Zdarza się bowiem, że podobne objawy daje również ropomacicze, zwłaszcza zamknięte. Wtedy każda chwila jest na wagę złota.

Brzydki zapach z odbytu psa – co robić?

Na początek warto określić, jaka jest przyczyna nieprawidłowego zapachu czy kondycji odbytu. Jeśli Twój pies miał właśnie biegunkę albo zaparcia, obserwuj jego stan, ale poza czyszczeniem okolicy odbytu solą fizjologiczną nie rób nic więcej. Zazwyczaj, jeśli pies zaczyna wypróżniać się normalnie i specjalnie nie liże tych okolic, stan ten samodzielnie się goi.

Jeśli pies często brudzi sobie sierść przy odbycie mimo prawidłowych stolców, zadbaj lepiej o jego higienę. Możesz skrócić włos w tej okolicy, regularnie myć go po spacerach. Zadbaj o to, aby nie pozostały w nim resztki kału – nie jest to higieniczne ani dla psa, ani dla Ciebie.

Jeżeli widzisz, że w okolicy odbytu psa pojawia się niepokojąca narośl, rana albo guz, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Podobnie sprawa wygląda w przypadku, gdy pies nieprawidłowo się wypróżnia przez dłużej niż trzy dni, a w razie poważnej biegunki lub zatrzymania stolca – jeden dzień. Jeżeli widzisz, że pies piszczy przy załatwianiu, wizyta u lekarza będzie wskazana. Podobnie w przypadku, gdy saneczkuje. Może to wskazywać nie tylko na zatkane gruczoły, ale i pasożyty wewnętrzne. Częścią z nich mogą zarazić się również ludzie.

Higiena odbytu psa – to może Ci się przydać!

Jeśli wiesz, że Twój pies często brudzi sobie tak zwane portki, czyli sierść na tylnych łapach i w okolicy odbytu, zainwestuj w środki czyszczące. Na wyjazdach dobrze sprawdzą się Record Chusteczki mokre antybakteryjne 40szt. Z ich pomocą usuniesz nie tylko zabrudzenia, ale również bakterie. Znajdziesz je też w alternatywnej wersji z eukaliptusem: Record Chusteczki mokre eukaliptusowe 40szt. Szukasz czegoś, co będzie dodatkowo łagodziło ewentualne zaczerwienia i stany zapalne? W takiej sytuacji dobrym wyborem są Over Zoo Wet Wipes Chusteczki pielęgnacyjne dla psa i kota 30szt.

Twój pies ma cieczkę albo miał czyszczone okolice gruczołów i teraz się nadmiernie nimi interesuje? W obu tych przypadkach pomóc mogą Trixie Pieluchy dla suczek rozmiar M 12szt. Zasłonią miejsca narażone na szczególne obrażenia, a także uchronią je przed wylizywaniem, a Ciebie – przed zostawianiem śladów.

Jeżeli Twój pies akurat przechodzi leczenie stanu zapalnego gruczołów i towarzyszy temu nieprzyjemny zapach, jest coś, co możesz zrobić. Sprawdzić mogą się na przykład Over Zoo Perfumy o zapachu różanym dla psów 100ml. Usuną one nieprzyjemną woń, w to miejsce zostawiając bardzo miły zapach róż. Pamiętaj jednak, aby nie stosować ich na podrażnione okolice i sprawdzić najpierw, czy nie uczulą psa.

higiena odbytu psa - cytat właściciela

Brudny odbyt u psa, choć nie jest niczym przyjemnym, to jednak się zdarza. Zadaniem opiekuna jest regularne dbanie o higienę czworonoga, aby nie dochodziło do rozwoju stanów zapalnych na jego skórze. Do tego celu możesz wykorzystać liczne produkty higieniczne, które znajdziesz w asortymencie sklepu Apetete.pl. Pamiętaj jednak, że gdy stan zwierzęcia jest poważny – wymaga ono wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły