KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak wyczesać psa? Porady do pielęgnacji psiej sierści

Regularne rozczesywanie psiej sierści jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Czesanie psa powinno być dla niego przyjemnością, dlatego warto go przyzwyczajać do niego od szczeniaka. Zobacz, jak czesać psa.

Wskazówki dotyczące dbałości o skórę i sierść psa stanowią bazę wiadomości potrzebnych w codziennym życiu właścicieli czworonogów. Wiedza o zasadach utrzymania sierści i skóry zwierzęcia jest niezbędna, aby pielęgnacja sierści psa była prawidłowa. To z kolei przełoży się na zdrowie czworonoga.

Poza oczywistymi korzyściami takimi jak piękna sierść i zdrowa skóra psa, zadbany wygląd czworonoga to także powód dumy dla właściciela pupila. Nie mówiąc już o utrzymaniu czystości i porządku w mieszkaniu. Jak wiadomo, fruwające wszędzie psie włosy są zmorą wszystkich osób, które posiadają czworonożnych przyjaciół w swoich domach. Zobacz, jak czesać psa, aby nie było to dla niego nieprzyjemne.

czesanie psa

Czesanie psa – dlaczego warto to robić?

Czesanie psa na wiele zalet – zarówno dla Ciebie, jak i Twojego czworonoga. To niezbędny element pielęgnacji, podstawa, o której warto pamiętać. Zobacz, dlaczego.

Poprawa krążenia krwi

Czesanie jest swoim rodzajem masażu dla skóry psa. Dobrze dobrana szczotka dociera do skóry, dlatego tak ważne jest, aby nie podrażniała jej, a jedynie lekko naciskała. Dzięki temu, że skóra jest masowana w taki sposób, pobudzane jest mikrokrążenie. W efekcie sierść rośnie bujniej i jest mocniejsza. Dodatkowo również skóra jest lepiej odżywiona i ukrwiona, co zawsze przekłada się na lepszą odporność na podrażnienia czy czynniki szkodliwe.

Lepsza kondycja skóry

Nie tylko masaż wpływa na lepszą kondycję skóry. Wyczesywanie psa jest ważne również dlatego, że podczas tej czynności usuwasz martwy włos. Gdy pozostaje on w okrywie psa, zaczyna się plątać i powoduje powstawanie kołtunów. To w połączeniu z zanieczyszczeniami mechanicznymi, na przykład kurzem, kawałkami liści, traw, a nawet brudną wodą może wywoływać poważny stan zapalny skóry. W efekcie Twój pies będzie cierpiał na dermatozy.

Czesanie psa powoduje, że usuwasz nadmiar martwej sierści. W efekcie skóra lepiej oddycha i nie ma przy sobie żadnych zanieczyszczeń. Gruczoły są w stanie pracować w prawidłowy sposób, a Ty na pewno to zauważysz – pies, który jest często kąpany, nie wylizuje się natrętnie i nie drapie. Wszystko to jest efektem usunięcia tych czynników, które mogłyby zwiększać świąd.

czesanie psa

Mniej sierści w domu

Nie da się ukryć, że wyczesywanie psa to najlepszy sposób na uniknięcie tony sierści w domu. Zwłaszcza, gdy mowa o zwierzętach, które obficie linieją zarówno w okresie wymiany sierści, jak i na co dzień. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych czworonogów, u których nadmierne wypadanie okrywy wiąże się np. ze stresem albo lękliwością.

Dieta też jest ważna

Choć czesanie jest ważne, to nie zdziała cudów bez odpowiedniej diety. Dobry wygląd psiej sierści i skóry zależy przede wszystkim od tego, czy pies jest zdrowy. Aby pies był zdrowy, powinien się dobrze odżywiać. Jak wiadomo, to na barkach właściciela spoczywa odpowiedzialność za dobre żywienie psa. Od tego powinna się więc rozpoczynać codzienna dbałość o sierść i skórę pupila.

Dobra dieta psa powinna być odpowiednio zbilansowana. Codzienne posiłki powinny dostarczać psu wszystkich niezbędnych elementów. Będzie wśród nich m.in. odpowiednia ilość białka, tłuszczu, mikroelementów i witamin. Ważne jest także pochodzenie tych składników. W większości, powinny one być dostarczane z dobrej jakości mięsa. Przy czym warto pamiętać, że niekoniecznie to, co dobre dla ludzi, musi być dobre dla psów.

Dla psów doskonałymi elementami pożywienia będą np. zwierzęce podroby lub takie części ciała zwierząt, na które człowiek raczej nie spogląda w kwestiach żywieniowych, jak chociażby wieprzowe uszy. Nie znaczy to, że nie powinno się wprowadzać do diety psa elementów roślinnych. Podczas życia przez tysiące lat w ludzkich domostwach, psy zmieniły nieco swe pierwotne nawyki żywieniowe. Stały się wszystkożerne.

Jeśli szczególnie zależy Ci na dobrym wyglądzie sierści i chcesz, by lśniła, możesz dodawać do psich posiłków np. siemię lniane. Równie polecanym naturalnym suplementem jest olej z łososia – jego dodatek do karmy sprawi, że sierść psa stanie się gładka i lśniąca. Olej z łososia dodatkowo sprawia, że karma jest jeszcze smaczniejsza i twój pies chętniej ją zje.

Promocja dla czytelników

rabat Fitmin

Jak czesać psa? Praktyczne wskazówki

Czesanie psa powinno stać się codziennym rytuałem nie tylko dla czworonożnego przyjaciela, ale także dla jego właściciela. Czynność ta może relaksować obie strony. Dobrze, kiedy stanie się częścią porządku zwyczajnego dnia.

Czesanie szczeniaka

Aby przyzwyczaić psa do takich pielęgnacyjnych zabiegów, dobrze jest zacząć jeszcze wtedy, kiedy pies jest szczeniakiem. Pies przez całe swoje życie będzie odbierał wówczas czesanie jako coś zupełnie naturalnego. Dobrze byłoby również, gdybyś jako właściciel wyznaczył stałe pory czesania swego psa i traktował je jako czas, także swojego, odpoczynku i relaksu. Czas, który poświęca na przebywanie ze swoim przyjacielem. Rytualna, powtarzająca się czynność czesania będzie sprzyjała także zacieśnianiu się więzi między człowiekiem i zwierzęciem.

Czesanie psa powinniśmy przeprowadzać przede wszystkim w sposób rozważny i delikatny. W żadnym razie nie można sprawiać psu bólu, by nie kojarzył on później, czynności czesania z nieprzyjemnymi odczuciami. Czesanie szczeniaka powinno być szczególnie delikatne. Warto w trakcie tej czynności nagradzać młodego psa smakołykami za spokój. Wówczas będzie dobrze kojarzył sobie całą czynność.

Czesanie psa – kołtuny

Na samym początku dobrze jest rozczesać wszystkie kołtuny na sierści psa. Istnieją specjalne zgrzebła przeznaczone do tego celu. Można też kupić odpowiedni furminator do rozczesywania kołtunów. Można go łatwo dostosować do długości sierści, poprzez zmianę pozycji końcówki grzebienia. Czasem warto wesprzeć się preparatami ułatwiajacymi rozczesywanie, zwłaszcza gdy kołtunów jest dużo, a próby ich rozczesania stają się dla psa bolesne. Kiedy kołtuny są rozczesane, przystępujemy do właściwego czesania psa. 

pielęgnacja sierści psa

Czesanie psa – podstawowe zasady

Dobrze jest zacząć od jakiegoś miejsca na sierści i po rozczesaniu go, przechodzić do następnego. Na koniec powinniśmy zostawić okolice brzucha, gdzie skóra i sierść są najdelikatniejsze. Wiadomo, że czesanie psa o sierści krótkowłosej będzie znacznie łatwiejsze i szybsze, niż psa, który posiada sierść z długimi włosami.

W przypadku psów krótkowłosych zupełnie wystarczające jest szczotkowanie raz w tygodniu, a jeśli zachodzi taka potrzeba – częściej. Jedynie w okresie linienia warto jest sięgać po szczotkę z większą częstotliwością. Jak wyczesać psa z taką sierścią? To zależy, czy zwierzę ma też podszerstek. Jeśli nie – gumowa rękawica wystarczy. Jeśli tak – przydaje się furminator.

Pielęgnacja sierści psa szorstkowłosego jest nieco bardziej skomplikowana. Prócz czesania szczotką, na przykład pudlówką, konieczne jest również trymowanie. Polega ono na ręcznym usunięciu martwych włosów okrywowych w celu odsłonięcia świeżej warstwy okrywy. Trymowanie nie jest dla psa w żaden sposób bolesne – można wykonać je palcami lub za pomocą trymera. 

Psy długowłose wymagają bardziej skomplikowanych zabiegów. To, jak czesać psa, zależy od rodzaju sierści. Klasyczny włos okrywowy z podszerstkiem jest zwykle bardzo gęsty i wymaga stosowania przynajmniej kilku narzędzi raz dziennie. Z kolei włos lejący i jedwabisty bez podszerstka wystarczy czesać raz dziennie szczotką czy grzebieniem, zależnie od preferencji.

Czy strzyżenie sierści jest potrzebne?

Strzyżenie sierści zależy od rasy psa. Są rasy, które strzyże się według wzorca. Taki rodzaj strzyżenia jest potrzebny, gdy pies jest np. wysyłany na wystawy. W większości przypadków jednak, strzyżenie nie jest czymś niezbędnym. W wielu sytuacjach też, może wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

Niektóre osoby, chcąc ulżyć psu w lecie, przystrzygają znacznie psią sierść. Należy zdać sobie sprawę, że takie postępowanie może zaburzyć termoregulację psiej skóry i ciała. Podczas, gdy człowiekowi się wydaje, że psu jest gorąco we włosach, tak naprawdę sierść chroni psa przed upałem. Gdy ją usuniemy, skóra psa może nie poradzić sobie z gorącem, a organizm psa może ulec przegrzaniu. O wiele lepiej jest wiedzieć, jak czesać psa, aby usuwać martwą sierść i pozwolić skórze korzystać z izolacji termicznej.

czesanie psa

Kąpiel polecana tylko wtedy, gdy jest niezbędna

Wskazówki dotyczące dbałości o skórę i sierść psa nie mogą pomijać potrzebnych porad na temat kąpieli psa. Z uwagi na, wspomniane już wcześniej, właściwości ochronne sierści, psa nie należy kąpać zbyt często. Kąpiel zalecana jest tylko w takich przypadkach, gdy jest to bezsprzecznie potrzebne.

Na pewno psa trzeba wykąpać wtedy, kiedy bardzo się pobrudzi na dworze, a wycieranie ręcznikiem czy wilgotną szmatką nie przynosi pożądanych efektów. Wykąp psa także wtedy, gdy zapach psiej sierści bardzo drażni Twój nos, chociaż, być może, psu zapach się całkiem podoba. Zapach psa oraz zapachy dla psa są bardzo ciekawym tematem, jeżeli chcesz wiedzieć czemu mokry pies bardzo intensywnie pachnie to zajrzyj tutaj: Skąd nieprzyjemny zapach mokrej sierści u psa?

We wszelkich wypadkach stwierdzenia pasożytów na ciele psa, należy zwierzę wykąpać z dodatkiem leczniczych szamponów, stosując się do zaleceń na etykietach. Częstotliwość kąpieli powinna nie być zbyt duża. Raz lub dwa razy w roku to optymalne rozwiązanie.

Co zrobić, gdy sierść jest zaniedbana?

Zdarzają się psy, w przypadku których pielęgnacja została zaniedbana. Mogą to być czworonogi, które reagują agresją na widok szczotki albo takie, które długo przebywały w złych warunkach. Warto wówczas udać się do groomera, który oceni, czy konieczne jest ogolenie psa. Często to jedyne wyjście, aby wyleczyć wszystkie powstałe na skórze podrażnienia.

Niekiedy jednak nawet zadbany pies może być trudny w pielęgnacji. Dotyczy to sytuacji, gdy wykąpie się w błocie czy przyniesie ze spaceru rzepy. Wówczas trudno jest stwierdzić, jak wyczesać psa, aby ocalić jego na co dzień zadbaną sierść. Z pomocą przyjdą wówczas spraye, które ułatwiają rozczesywanie. Sprawiają one, że sierść jest bardziej lejąca, dzięki czemu łatwiej można wyjąć z niej zanieczyszczenia. 

cytat właściciela

Wyczesywanie psa – sprawdź te akcesoria

W sklepach dostępnych jest wiele typów szczotek, grzebieni i zgrzebeł do rozczesywania psiej sierści. Ich odpowiednie dobranie zapewni korzyści obu stronom – zarówno właścicielowi, jak i jego psu. Dobrze dobrane narzędzia pozwolą na prawidłowe i sprawne wykonywanie czesania. Nie będą sprawiały też dyskomfortu zwierzęciu, a wręcz przeciwnie – będą sprzyjały odprężeniu oraz utrzymaniu sierści i skóry w zdrowiu, a także dobrej kondycji.

Rozmiar szczotek i grzebieni zależy od wielkości psa oraz od długości sierści. Wiadomo, że dla psów krótkowłosych kupimy inne rodzaje narzędzi do czesania, niż dla psów o długiej sierści. Dla tych ostatnich na pewno będą potrzebne specjalne zgrzebła do rozczesywania kołtunów.

Gdy nasz pies posiada podszerstek, warto zaopatrzyć się też w furminator – narzędzie do wyczesywania podszerstka właśnie. Pomaga on pozbyć się w bardzo szybki i dokładny sposób martwych włosów, przez co redukuje efekty linienia. Zgodnie z danymi producentów furminatora, jego używanie pomaga się pozbyć fruwających po mieszkaniu włosów psa aż w 99%. Warto zaznaczyć tutaj, że furminatora nie używamy do codziennej pielęgnacji psa. Można z niego korzystać raz do dwóch razy na tydzień.

Oto kilka polecanych narzędzi do czesania psów.

Pet Nova Rękawica do masażu 2w1 prawa

Doskonałe narzędzie, jeśli zaczynasz czesanie szczeniaka albo masz psa, który boi się takich zabiegów. Rękawica nadaje się przede wszystkim dla ras krótkowłosych. Skutecznie usuwa martwą sierść, a jednocześnie zapewnia przyjemny kontakt z opiekunem bez konieczności użycia dodatkowych, często obcych i frustrujących dla psa narzędzi. Jest dopasowana do prawej ręki opiekuna i dostępna w uniwersalnym rozmiarze. Ma dwie funkcjonalne strony.

Pet Nova Rękawica do masażu 2w1 prawa

Trixie Grzebień metalowy do rozczesywania

Jeśli masz długowłosego psa, który wszedł w trawę i przyniósł pół łąki do domu, to ten grzebień sprawdzi się idealnie. Świetnie wchodzi nawet w większe kołtuny i pozwala je spokojnie i bezpiecznie rozczesać. Ma dwa rozstawy ząbków, dlatego możesz dostosować czynność czesania do kondycji okrywy.

Trixie Grzebień metalowy do rozczesywania

Trixie Szczotka drewniana dwustronna owalna

Świetnie rozwiązanie zarówno dla psów długowłosych, jak i krótkowłosych. Dwustronna, drewniana szczotka dobrze leży w dłoni i jest wygodna w obsłudze. Z jednej strony ma druciane włosie, które umożliwia dokładne rozczesywanie kołtunów i filców. Z drugiej z kolei znajduje się naturalne włosie, które delikatnie pielęgnuje, masuje i wygładza sierść po zabiegu. Całość daje psu bardzo przyjemny efekt.

Trixie Szczotka drewniana dwustronna owalna

Trixie Grzebień odfilcowujący 18cm

Jeśli Twój pies ma sierść ze skłonnością do filcowania, ten grzebień będzie idealny. To tak zwany filcak – profesjonalne narzędzie do usuwania kołtunów i filców z sierści. Sprawdza się przede wszystkim w przypadku włosa długiego. Będzie idealny tam, gdzie standardowy grzebień nie daje sobie już rady.

Trixie Grzebień odfilcowujący 18cm

Trixie Trymer profesjonalny extra z rzadkim rozstawem ząbków

Trymer nadaje się do pielęgnacji psów szorstkowłosych. Jego zadaniem jest usuwanie martwej sierści – w tym przypadku przede wszystkim na głowie oraz uszach, ale dostępne są też modele do całego ciała. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę, czy dany sprzęt przeznaczony jest dla osób praworęcznych czy leworęcznych.

Trixie Trymer profesjonalny extra z rzadkim rozstawem ząbków

artykuły do pielęgnacji sierści

Wiesz już, jak czesać psa, aby czynność ta gwarantowała odpowiednią pielęgnację i nie była nieprzyjemna dla czworonoga. Znasz podstawowe zasady dbania o sierść swojego psa. Regularne czesanie to absolutne minimum, które musisz wykonywać, dbając o dobrą kondycję okrywy włosowej czworonoga. Prócz tego dobrze jest też zadbać o jego dietę, suplementację – jeśli to konieczne – a także regularne kąpiele. Zajrzyj do sklepu Apetete, aby znaleźć cały niezbędny asortyment do czesania Twojego psa.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły