KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak nauczyć psa komendy daj głos? Poradnik szkoleniowy

Wśród wielu komend, które może opanować pies, jest też ta na szczekanie. Zanim jednak dowiesz się, jak nauczyć psa komendy: daj głos, sprawdź, kiedy i dlaczego warto to robić. Przygotuj też odpowiednie akcesoria.

Szkolenie psa

Współpraca z psem zakłada również naukę posłuszeństwa i… sztuczek. Nic tak nie zespala więzi pomiędzy opiekunem, a zwierzęciem jak wspólna praca, oczywiście oparta na wzajemnym szacunku oraz zrozumieniu wzajemnych potrzeb. Niektóre komendy pies powinien opanować, w ten sposób aby Wasze spacery i wspólne życie nie były utrapieniem. Inne przydają się głównie jako pokazowe sztuczki, którymi możesz pochwalić się przed znajomymi, a także aby wzmocnić więź ze zwierzęciem oraz umożliwić mu stymulację umysłową.

I właśnie z tego drugiego powodu wiele osób decyduje się wpoić swojemu pupilowi komendę: daj głos! Jak nauczyć psa, aby szczekał na zawołanie? I czy zawsze warto to robić? Sprawdź, jakie są przeciwwskazania do nauki tej sztuczki oraz jak tego dokonać, aby nie wywołać w psie nadmiernej frustracji i pomniejszenia jego pewności siebie.

Komenda: daj głos! Dlaczego warto nauczyć jej psa?

Zanim zdecydujesz się na naukę psa jakiejkolwiek komendy, zastanów się, czy warto to robić. W przypadku siadania czy przychodzenia na zawołanie sprawa jest jasna – korzyści przeważają tutaj na ewentualnymi minusami takiej decyzji. Nieco inaczej wygląda to w przypadku komendy takiej jak: daj głos! Jak nauczyć psa, że odzywał się na zawołanie – to jedno z pytań, które zadają opiekunowie. A powinni raczej zastanowić się, czy zawsze warto.

Każda nauka komendy opiera się na nagradzaniu pewnego zachowania, które jest pożądane. Siadanie, leżenie, przychodzenie do nogi czy grzeczne czekanie na swoją porcję jedzenia – to wszystko zachowania, które faktycznie opłacają się zarówno pupilowi, jak i opiekunowi. Pies korzysta, bo jest bardziej skupiony na zadaniu i człowieku, a przez to wie, co robić i minimalizuje frustrację. Z kolei opiekun ma przy sobie grzecznego psa, z którym wygodnie się współpracuje w różnych okolicznościach, a dodatkowo więź pomiędzy jednym i drugim jest zdecydowanie mocniejsza i oparta na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

komenda daj głos

Szczekanie na zawołanie

Nieco inaczej to wygląda w przypadku szczekania na zawołanie. O ile Twój pupil jest spokojny, rzadko się frustruje i raczej nie jest szczekliwy, możesz zastanowić się, jak nauczyć: daj głos! W takim przypadku zachodzi małe ryzyko, że pies na tyle utrwali sobie to zachowanie, aby potem wykorzystywać je w celu zwrócenia Twojej uwagi. Jeśli jednak Twój pupil często wokalizuje i potrzebuje ciągłej uwagi – pojawia się problem. Może się bowiem okazać, że gdy Ty zastanawiałeś się, jak nauczyć psa dawać głos, on już myślał, jak to wykorzystać do wyrażania swoich, często niekomfortowym, emocji.

Jest jeszcze jeden aspekt uczenia psa tej komendy. Bardzo często opiekunowie decydują się na nauczenie psa dawania głosu, bo jest on… bardzo szczekliwy. Brzmi mało logicznie? Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Aby pies w bezpieczny sposób opanował szczekanie na komendę, musi też nauczyć się polecenia kończącego szczekanie. Takie wyciszenie bardzo się przydaje, bo pies wie, co znaczy konkretna komenda, i nie ma problemu z jej realizacją. Oczywiście, o ile odpowiednio go jej nauczysz…

Jak nauczyć psa: daj głos?

Jeśli zdecydowałeś się na pokazanie psu tej sztuczki i zastanawiasz się, jak nauczyć psa komendy: daj głos!, czas na przygotowanie akcesoriów i wiedzy. Na początek pamiętaj, jakie są pułapki w przypadku tego polecenia. Weź też pod uwagę, że u różnych psów ta nauka będzie wyglądała nieco inaczej, co wynika z ich indywidualnych predyspozycji, ale również charakteru czy skłonności do wokalizacji.

Przygotuj akcesoria

Każda nauka nowych komend powinna kojarzyć się psu z przyjemnością. Aby faktycznie tak było w tym przypadku, potrzebujesz odpowiedniego przygotowania. Na początek wybierz smakołyki, które Twój pies ceni. Zadbaj o to, aby były przede wszystkim odpowiednie pod względem konsystencji. Zwłaszcza w przypadku treningu z małymi psami przysmaki powinny być odpowiednio miękkie, takie jak Yummeez kosteczki z łososiem 175g. Dzięki temu pies nie spędzi za wiele czasu na ich gryzieniu, a tym samym nie wybije się z rytmu pracy. Ważne, aby smakołyki były dopasowane wielkością do rozmiaru psiego pyska.

smakołyki dla psa w czasie treningu

Smakołyki dla psa

Zawsze wybieraj zdrowe smakołyki, które Twój pies polubi. Dobrze sprawdzają się na przykład ALDA miękkie paski z kurczaka 100g – są przygotowane wyłącznie z jednego gatunku mięsa bez dodatków. To świetne rozwiązanie w przypadku czworonogów z alergiami. Dodatkowo możesz je łatwo podzielić na mniejsze kawałki i dopasować do rozmiarów psa. Szukasz czegoś, co jest już wstępnie przygotowane i łatwo można to połamać? Sprawdź Woolf Przysmak Soft Strips of Duck 100g – możesz dzielić je nawet na malutkie kawałki, idealne dla ras miniaturowych i małych.

Na sam koniec treningu możesz wzmocnić sam fakt ćwiczenia z psem poprzez zaoferowanie mu dużego smakołyka. Dobrze sprawdzi się coś wyjątkowego, takiego jak Vector-Food Żwacze wołowe 500g. Chodzi o to, aby pies wiedział, że wspólny trening jest czymś ciekawym i korzystnym dla niego. Wszystkie te smakołyki trzymaj w odpowiedniej torebce, takiej jak Trixie Torebka na przysmaki 10 x 14cm. Zamocujesz ją do pasa albo spodni i nie musisz brudzić kieszeni psimi smakołykami. To również bardzo wygodne – masz bowiem wolne dłonie, a pies skupia wzrok na Twojej twarzy. Musimy także pamiętać, aby nie przekarmiać psa.

Jeśli nie wiesz, jak nauczyć psa dawać głos, bo to jeden z Twoich pierwszych tego rodzaju treningów, możesz zainwestować w kliker. To niewielkie urządzenie wydaje po naciśnięciu dźwięk podobny do kliknięcia, stąd nazwa. Kliker wzmacnia pożądane zachowanie, czyli daje znać psu, że dobrze zrobił. Wcześniej jednak poćwiczyć – trzeba mieć dobry refleks, aby nagrodzić odpowiednią czynność i nie mieszać psu w głowie. Warto naukę z klikerem rozpocząć od szkolenia z psim behawiorystą, aby nauczył, jak poprawnie go używać.

Zaplanuj treningi

Nie ma nic gorszego – i dla Ciebie, i dla psa – niż trening, który jest chaotyczny i w zasadzie nie wiadomo, jak powinien przebiegać. W takim przypadku może okazać się, że trening będzie nieskuteczny albo, co gorsza, nauczy psa zachowań, na których Tobie nie zależy i których nie akceptujesz, a także zestresuje i sfrustruje zwierzę.

Z tego powodu, zanim dowiesz się, jak nauczyć: daj głos! swojego psa, zaplanuj treningi. Postaw na mało powtórzeń w jednej sesji, co sprawi, że pojedynczy trening będzie krótszy. Im mniej chętny do współpracy jest pies, tym mniej powtórzeń wykonuj. Zawsze kończ sukcesem i nagrodą – niech pies wie, za co jest nagradzany, i kojarzy ćwiczenia z przyjemnością. Powoli przechodź do kolejnych etapów. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą w treningu psa. Wprowadź też komendę oznaczającą koniec treningu, aby pies zawsze to wiedział.

Pamiętaj, aby nie zmuszać do niczego Twojego psa. Staraj się podczas treningów, zwłaszcza takich komend jak ta, nigdy nie dotykać czworonoga. W ten sposób nie wywierasz na niego nacisku, czego wiele psów nie lubi w sytuacji, gdy nie wie dokładnie, czego się od nich oczekuje. Jeśli Twój pies bardzo się frustruje nauką tej komendy i zachowuje się nieobliczalnie, wykazuje niepokojące wzorce behawioralne, na przykład zachowania kompulsywne – zrezygnuj z tego treningu na rzecz innej komendy. Dobrostan psa zawsze powinien być Twoim priorytetem.

daj głos jak nauczyć psa

Nauka komendy: daj głos!

Każda nauka komendy powinna opierać się na przyjemności dla psa. Nie zmuszaj go do treningu, a gdy widzisz, że nie wie dokładnie, o co Ci chodzi – przemyśl zmianę metody szkoleniowej.

Jak nauczyć psa komendy: daj głos – krok po kroku

Przygotuj smakołyki i, jeśli go używasz, kliker. Weź przysmak do ręki, zamknij dłoń i trzymaj nad psem. Ten, nie wiedząc ostatecznie, o co Tobie chodzi, zacznie wydawać z siebie dźwięki. Jeśli Twój pies nie jest skłonny do szczekania, to na początku nagradzaj każdy dźwięk, który z siebie wyda. Ważne, aby nagradzać dźwięki chwilę po ich pojawieniu, aby pies zrozumiał, że chodzi nam o werbalne sygnały wykonywane przez niego.

Podczas kolejnych sesji szkoleniowych, gdy pies wie już, że chodzi o wydawane przez niego dźwięki – nie nagradzaj parskania czy mruczenia, tylko samo szczekanie. Jeśli pies nie chce czekać – stopniowo dawaj nagrody za coraz głośniejsze dźwięki, które z siebie wydaje, aż dojdzie do szczekania. Nigdy nie gań za wydawanie dźwięków, które wcześniej były chwalone – może to prowadzić do frustracji i wzajemnego niezrozumienia.

Gdy pies od razu szczeka, podłóż pod to zachowanie komendę. Za każdym razem mów „daj głos”, a potem nagradzaj psa. Z czasem zrezygnuj z podsuwania mu smakołyku, aby wymusić szczekanie. Zamiast tego skup się na samym wypowiadaniu polecenia. W ten sposób pies szybko nauczy się dawać głos na Twoje zawołanie.

Co zrobić, gdy pies nie chce wydawać z siebie dźwięków?

Na pewno nie zmuszaj go do szczekania! Niektóre psy niechętnie wokalizują, inne ze względu na predyspozycje rasowe w ogóle nie szczekają (np. Basenij) i w ich przypadku takie zachowanie nie jest możliwe do osiągnięcia w krótkim czasie lub całkowicie. Weź pod uwagę, że trening może trwać wówczas znacznie dłużej. Jeśli jednak nadal nie kończy się powodzeniem, przemyśl, czy faktycznie aż tak zależy Ci na nauczeniu psa szczekania na komendę. Może jest inna sztuczka, która sprawdzi się lepiej?

komenda daj głos szkolenie psa

Tego nigdy nie rób!

Alternatywą metodą, która ma jednak swoje wady, jest zaznaczanie wybranego zachowania w momencie, gdy pojawia się ono naturalnie. Niestety, w przypadku szczekania często oznacza na przykład obszczekiwanie czegoś za oknem lub płotem albo szczekanie na opiekuna, gdy pies chce wyjść na dwór lub dostać to, co akurat człowiek je. Nigdy w takich przypadkach nie nagradzaj szczekania, aby zrobić z niego podstawę do nauki komendy! Pies utrwali sobie, że pochwalasz takie uciążliwe zachowanie, dlatego będzie stosował je jeszcze częściej.

Pamiętaj, aby nauczyć psa komendy: cisza!

Jeśli pies choć trochę lubi szczekanie, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że po nauczeniu się tej komendy – będzie szczekał bardzo dużo. To uciążliwe dla Ciebie jako opiekuna, ale również dla reszty domowników czy otoczenia, zwłaszcza gdy mieszkasz w bloku wielorodzinnym.

Z tego powodu, jeśli rozważasz to, jak nauczyć psa komendy: daj głos, zaplanuj też naukę polecenia, którego celem jest zakończenie przez niego szczekania. W tym przypadku postępowanie jest podobne – nagradzasz zachowanie, które Cię interesuje. Potrzebujesz jednak dobrego refleksu! Wydaj komendę: cisza, a gdy tylko pies zamilknie – nawet na kilka sekund – nagródź go i pochwal. W ten sposób pracuj w różnych sytuacjach, nie tylko podczas treningów, ale też na co dzień. Innym sposobem nauki komendy „cisza!” jest odwrócenie psiej uwagi. W momencie kiedy zabawka, pogoń, cokolwiek innego wywoła u psa brak wokalizacji należy wydać komendę, a następnie nagrodzić podopiecznego.

jak szkolić psa daj głos

Komenda „daj głos” bywa bardzo pomocna, ale nieumiejętne nauczenie zwierzęcia tego polecenia bywa utrapieniem dla opiekuna. Zdarza się tak, jak z resztą wymieniono w artykule, że podczas nauki komendy, pies zaczyna nadmiernie wokalizować nie tylko w pożądanych przez nas momentach, ale przy każdej próbie zwrócenia przez psa uwagi na siebie. Musimy także pamiętać, że niektóre osobniki nie będą chętne do wokalizacji na żądanie, a także że istnieją rasy, które praktycznie wcale nie szczekają (takie jak shiba inu) lub wydobywają z siebie inne dźwięki tak jak chociażby siberian husky i alaskan malamute znane ze swych przeciągłych i głośnych wyć – mówi Martyna Ciupińska, psia behawiorystka.

Ciesz się efektami treningu z psem!

Wiesz już, jak nauczyć psa: daj głos! Teraz pozostaje Ci to tylko wykorzystać. Kiedy możesz to zrobić? Właściwie zawsze, gdy chcesz pokazać posłuszeństwo swojego czworonoga. Możesz wykorzystać to jako element Waszego stałego repertuaru sztuczek, aby poprawiać relację. Gdy znasz podstawy nauki tej komendy, możesz sprawić też, że Twój pies będzie szczekał tylko na konkretne przedmioty albo tylko w konkretnych sytuacjach. Do komendy słownej możesz dołączyć też reagowanie na gest. To wszystko będzie świetnie sprawdzać się w codziennych sytuacjach.

Komenda wyciszenia z kolei będzie idealna nie tylko na czas treningów. Jeśli Twój pupil sporo wokalizuje, to może okazać się, że komenda: cisza rozwikła większość Waszych problemów. Pamiętaj jednak, aby zawsze uczyć psa komend powoli, stosować dużo powtórzeń i dostosować tempo treningów do faktycznych postępów czworonoga, a nie Twoich oczekiwań.

Nauka sztuczek i komend jest czymś, co zawsze warto robić ze swoim psem. Każdy trening przeprowadzony w przyjaznej, przyjemnej dla psa atmosferze sprawia, że Wasza relacja staje się jeszcze mocniejsza. W efekcie możecie dogadywać się bardzo dobrze. Zwykła nauka komendy na dawanie głosu sprawi, że pies będzie w Ciebie wpatrzony, zacznie chętnie współpracować oraz będzie o wiele bardziej na Tobie polegał również w nowych sytuacjach. To z kolei przekłada się na mniejszą frustrację i mniej niebezpiecznych zachowań z jego strony.

Pamiętaj, że do każdego treningu z psem trzeba się odpowiednio przygotować. Sprawdź, czy masz wszystkie niezbędne produkty, a jeśli nie – przejrzyj asortyment sklepu Apetete.pl. Znajdziesz w nim nie tylko torebki treningowe na przysmaki, ale również smakołyki o różnych składach i rozmiarach. W ten sposób szybko skompletujesz zestaw, który będzie wspaniałą nagrodą dla Twojego psa, a Tobie ułatwi pracę z czworonogiem.

Artykuł powstał przy współpracy z psim behawiorystą – Martyną Ciupińską. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły