KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pierwsza pomoc, jak pomóc psu przy zadławieniu?

Psy potrzebują zabawy do pełnego rozwoju, dobry właściciel dba o rozrywkę psa…Czasem wesoły spacer nieodpowiednimi przedmiotami może skończyć się dla psa  wizytą u lekarza weterynarii. O  zadławieniu psów, oraz o tym jak pomóc psu przy zadławieniu przeczytacie dziś.

Jak pomóc psu przy zadławieniu?

Nierzadko również w język wbijają się ostre przedmioty, które nie mają szansy trafić do żołądka, gdzie zostałyby strawione przez soki trawienne.  Najczęściej psiak w chwili zadławienia krztusi się, kaszle i ma odruchy wymiotne, przy płytkich zadławieniach takie naturalne odruchy mogą psu uratować życie, jednak w chwili kiedy przedmiot utknie zbyt głęboko, takie zachowanie może być nie wystarczające, wówczas tylko natychmiastowa reakcja właściciela może uratować psa przed uduszeniem.

Pierwsza pomoc przy zadławieniu jak reagować?

Nigdy, ale to przenigdy nie należy zwlekać z udzieleniem pomocy. Oczywiście jeśli jest to możliwe najpierw sami próbujemy wyjąć ciało obce, aby umożliwić psu oddychanie, gdyż ucisk ciała obcego na przełyk może powodować jego stałe uszkodzenie. Jednak z drugiej strony nieumiejętne usunięcie przedmiotu, może być dla psa tragiczne w skutkach. Ściana w miejscu utknięcia staje się cienka i podatna na uszkodzenia. Wskutek tego, podczas nieumiejętnego usuwania „ciała obcego” może dojść do rozerwania przełyku. Nieodpowiedzialne jest również wlewanie do gardła płynów, mających na celu przesunięcie przedmiotu. Wtedy powstaje niebezpieczeństwo przedostania się ich do płuc i zachłyśnięcia. Dlatego najlepszym remedium jest skorzystanie z pomocy lekarza weterynarii, który przy pomocy specjalistycznych sprzętów usunie przedmiot.

Pierwsza pomoc przy zadławieniu – kiedy do lekarza daleko

Unieruchomić pieska, be użycia kagańca. Następnie należy otworzyć pysk, poprzez przytrzymanie dłonią górnej szczęki i przyciśniecie warg do zębów oraz odchylenie dolnej, taki sposób pozwoli na zlokalizowanie miejsca utknięcia przedmiotu. Po namierzeniu ciała obcego, usuwamy go pęsetą, ręką, łyżeczką. Jeśli utknęło głębiej w tchawicy, o ile pies jest przytomny, można próbować je usunąć poprzez masowanie szyi pięścią, przy mniejszych pieskach obejmujemy szyję obiema dłońmi i masujemy ku górze! Jeśli pies jest nieprzytomny układamy go na boku ugniatamy szyję pięścią lub łokciem, najlepiej w między czasie zadzwonić po lekarza weterynarii.

Jeśli pies stracił przytomności nie oddycha wykonaj resuscytację, masaż serca i sztuczne oddychanie bezapelacyjnie ratują psu życie:

Jak wykonać sztuczne oddychanie u psów:

  • Ułóż psa na prawym boku w miarę możliwości głowa powinna znajdować się wyżej niż tułów.
  • Oczyść szybko nos, i pysk, wysuń język do przodu, tak aby mogło swobodnie przepływać powietrze.
  • Zamknij pysk i ułóż głowę tak aby szyja była wyprostowana
  • Psu reanimacje przeprowadza się przez wdychanie powietrza do nosa, należy powtarzać czynność do czasu kiedy klatka piersiowa nie zacznie się unosić!!!
  • CO 15 sekund należy sprawdzać puls, aby upewnić się że praca serca nie ustała. Jeśli by się tak zdarzyło natychmiast trzeba rozpocząć masaż serca!

Jak wykonać psu masaż serca 

U dużych psów uciskamy dłonią klatkę piersiową w tempie 100 razy na minutę

U małych psów uciskamy palcem wskazującym i kciukiem około 120 razy na minutę. Masaż zapewni psu dopływ krwi do mózgu!!!

Pamiętaj wykonuj masaż serca, tylko wtedy kiedy akcja serca została zatrzymana!!!!!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły