KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak przekonać do siebie dwa koty mieszkające pod jednym dachem?

Koty z natury są samotnikami. Nie są to zwierzęta stadne, które najlepiej czują się w grupie. A jednak dwa koty wcale nie muszą toczyć ze sobą bojów! Mogą zostać najlepszymi przyjaciółmi lub chociaż się akceptować – trzeba je tylko do tego przekonać i przyzwyczaić. Jak przekonać do siebie dwa koty?

Koty są bardzo popularnymi zwierzakami domowymi. Wiele osób uwielbia te zwierzęta do tego stopnia, że nie poprzestaje na jednym kocim rezydencie w domu. Niektórzy już od początku planują dwa i więcej kotów. Wtedy najczęściej pod jednym dachem lądują kociaki z jednego miotu – zwierzaki, które się znają i akceptują.

Zdarza się jednak, że ktoś nie planował kolejnego kota od samego początku, a jednak ten kolejny kot się pojawia. Jedną z cech tego gatunku jest nieufność. Obce osobniki tego samego gatunku też mogą wzbudzić niechęć, nieufność czy agresję. Dlatego nie można tak po prostu wpuścić obcego zwierzęcia do domu i uważać, że wszystko samo się jakoś ułoży. Oczywiście – koty są różne. Niektóre są bardziej towarzyskie i chętne do kontaktów, inne zupełnie nie. Dlatego należy przede wszystkim znać swojego kota, by móc przewidzieć jego reakcje.

Dwa koty biegające razem.

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli znasz swojego kota doskonale, to nadal tylko zwierzę, którego zachowania tak do końca nigdy nie będziesz w stanie przewidzieć. Pamiętaj też, że nie przewidzisz również zachowania drugiego osobnika – zwłaszcza że często go nie znasz i nie wiesz, czego się po nim spodziewać. Jak przekonać do siebie dwa koty?

promocja dla czytelników

Promocja dla kota. Overzoo

Koty mieszkające pod jednym dachem – jak przekonać do siebie dwa koty?

Nie zawsze dwa koty mieszkają pod jednym dachem od urodzenia. Zdarza się, że do jednego kociego rezydenta dokwaterowany jest drugi kot. Może to być kociak do kota starszego, kot starszy do młodszego, a także koty tej samej lub przeciwnej płci – wszystko zależy od tego, jakiego kota przyjmiesz pod swój dach.

Decyzja o przyjęciu drugiego kota powinna być bardzo starannie przemyślana. Możesz przystąpić do tego zadania w sposób zorganizowany i mieć dość czasu na to, by się do tego przygotować. Jednak zdarza się też, że tego czasu zwyczajnie nie ma. Nie jest to kierowane złą wolą. Czasami po prostu jakiś kot zjawia się u Twoich drzwi i potrzebuje Twojej pomocy. Taki zwierzak nie może czekać, aż się odpowiednio na niego przygotujesz. Nie może, bo każde warunki domowe będą dla niego i tak lepsze niż samotne, trudne i niebezpieczne życie na ulicy.

Przeczytaj również: Czy koty płaczą? Wszystko, co musisz wiedzieć o kocich emocjach!

Jednak niezależnie od okoliczności, trzeba wiedzieć, jak przyzwyczaić kota do kota. W końcu od tego zależy, czy Twoje koty się polubią. A czy w ogóle mogą się polubić? Tak! W końcu ludzie mają w domach więcej kotów i nie kończy się to wielkimi, krwawymi wojnami. A jak zaprzyjaźnić dwa koty ze sobą? To wcale nie jest łatwe zadanie. Dużo zależy też od konkretnych kotów. U jednych ten proces przejdzie szybciej i praktycznie bezproblemowo, u innych będzie to okres dłuższy i wymagający o wiele więcej starań i cierpliwości. Jednak warto się go podjąć. Jeśli Ci się uda przekonać do siebie dwa koty, będziesz się cieszył towarzystwem przyjaźnie nastawionych do siebie zwierzaków.

Jak przekonać do siebie dwa koty? Dwa koty patrzące na siebie.

Dlaczego koty ze sobą walczą?

Zanim zaczniesz przyzwyczajać do siebie dwa koty, musisz najpierw zrozumieć, co sprawia, że mogą się w ogóle nie lubić. Przede wszystkim pamiętaj, że koty nie są zwierzętami stadnymi. Zdarza się, że koty wolnożyjące łączą się w swoiste kolonie, by przetrwać, ale nadal nie jest to stado. Każdy członek kolonii dba wyłącznie o siebie, a wszelkie ewentualne sojusze są bardzo tymczasowe i zależą od pojawienia się większego zagrożenia.

Koty ze sobą walczą, bo nie są stworzone do życia w większej grupie. Nie znaczy to jednak, że nie możesz przekonać kota, by polubił drugiego przedstawiciela swojego własnego gatunku. Jest to możliwe do osiągnięcia. Zanim jednak poznasz sposoby na to, jak przekonać koty, by zaprzestały walk, nerwowego syczenia na siebie i ciągłych wojen, dowiedz się, dlaczego w ogóle mogą zacząć je prowadzić.

Agresja przekierowana

Każdy czasami ma zły dzień. Twój kot także. Może być zestresowany nową sytuacją – w końcu pojawienie się nowego domownika jest czymś stresującym i czymś, na co nie był wcześniej przygotowany. Stresować może się też zmianą miejsca zamieszkania, przemeblowaniem, nowymi zapachami, nadmiernym hałasem, zmianą żwirku czy sposobu żywienia – naprawdę wiele kwestii wpływa na ogólne samopoczucie Twojego kota.

A jeśli stresu jest zbyt wiele, kot może stać się agresywny względem drugiego kota – uzna go za kolejny czynnik stresujący i za intruza, którego należy się pozbyć. Co zrobić, gdy koty się biją? Zdecydowanie to przerwać! Po wszystkim odizoluj od siebie koty, by nie mogły znowu zacząć walczyć. Ich emocje muszą opaść – dopóki tak się nie stanie nadal będą patrzeć na siebie jak na wrogów i gdy tylko będą miały okazję, znowu mogą się na siebie rzucić. A to naprawdę bardzo niebezpieczne zjawisko. Koty mogą sobie (i nam!) zrobić podczas walk naprawdę wielką krzywdę.

Dwa koty walczące ze sobą.

Niewłaściwie urządzone mieszkanie

To też jest bardzo ważna kwestia. Każde mieszkanie musi być dostosowane do kota. Co zrobić, żeby koty się polubiły? Dobrze przygotować mieszkanie na dwa koty! To nie tak, że koty zaraz zaczną się wszystkim ze sobą dzielić – zabawkami, drapakami, jedzeniem. To nie tak, że będą razem jeść z jednej miski i nie będą widzieć w tym żadnego problemu. Będzie wprost odwrotnie, ponieważ koty to zwierzęta terytorialne!

Tak naprawdę nie ma w tym nic dziwnego. Nie chciałbyś się dzielić z obcą osobą wszystkim, co posiadasz, prawda? Twój kot też nie chce dzielić się z kimś obcym i będzie bronił swoich zasobów. To wszystko jak najbardziej naturalne. Dlatego przygotuj dom na pojawienie się drugiego kota. Kup drugie legowisko, drapak, nowe zabawki i smakołyki. Jeśli każdy zwierzak będzie miał swoje własne rzeczy, nie będzie żadnych walk o ochronę zasobów. Dobrze jest zadbać także o dodatkową kuwetę – na wypadek, kiedy koty zostają na dłużej same w domu.

Pamiętaj też, że – przynajmniej na początku – nie każdy kot może jeść tę samą karmę. Wszelkie zmiany żywieniowe trzeba bowiem przeprowadzać ostrożnie i powoli, by nie wywołać u kotów sensacji żołądkowych. Jedzenie też może być punktem zapalnym konfliktów, dlatego pamiętaj, aby karmić koty osobno, by się nie stresowały. Możesz ustawić miski w takiej odległości, by koty mogły się obserwować w trakcie jedzenia, ale nie mieć ze sobą integracji – np. po przeciwnych stronach pomieszczenia.

Pamiętaj też, by sięgać po dobrej jakości karmy, takie jak karma Carnilove. Dobrym pomysłem dla Twojego kota może być też wartościowa i smakowita karma Leonardo. Należy pamiętać, że koty zazwyczaj chętniej jedzą karmę mokrą.

Brak socjalizacji

Jak przyzwyczaić dużego kota do małego? Przeprowadzić sprawnie proces socjalizacji. Koty nie rodzą się zsocjalizowane – muszą dopiero przejść ten proces. Kotki uczą swoje młode odpowiedniego zachowania, jednak pamiętaj, że to z natury samotnicy – koty nie znają pojęcia stada i nie budują sobie hierarchii. Gdy dorastają, to odchodzą i szukają własnych terytoriów, na których mogłyby niepodzielnie rządzić.

Dwa koty obok siebie.

Zobacz także: Dlaczego koty syczą? Sprawdź!

Socjalizacja to proces, którego nie przeprowadzisz z dnia na dzień. Jednak to właśnie brak odpowiedniej socjalizacji, ciężkie przeżycia i złe doświadczenia kota bardzo często są głównym powodem, dla którego koty walczą między sobą i nie potrafią dojść do porozumienia.

Instynkt terytorialny

Nie da się ukryć – koty są terytorialne. W przypadku kotów wolnożyjących rewir, który uważają za swój, może być naprawdę spory. W przypadku kotów domowych ich rewir to całe mieszkanie. Obcy kot będzie postrzegany jako intruz. A co trzeba zrobić z intruzem? Pozbyć się go!

Drugi kot, ten, który przyszedł na nowe terytorium, też może zacząć walczyć. Mieszkanie będzie dla niego terytorium doskonałym. Jest ciepłe, bezpieczne, a Ty dostarczasz regularne, smaczne i pełnowartościowe posiłki. Czy można chcieć czegoś więcej? Tak łakomy kąsek ma już jednak swojego rezydenta – innego kota. Nowy kot będzie próbował się go pozbyć, by przejąć wszelkie wpływy i wszystko to, co dobre, wyłącznie dla siebie. Może dojść do walk o kuwetę, legowisko czy o uwagę właściciela.

Walka o partnerki

To domena niewykastrowanych samców. Natura ma swoje prawa, a wojna o partnerki jest czymś naturalnym w świecie zwierząt. Nawet jeśli w Twoim domu nie ma żadnej kotki, o którą zwierzaki mogłyby walczyć, mogą wyczuwać kotki z sąsiedztwa lub po prostu czuć zew natury w okresie, gdy koty rozpoczynają swoje gody.

Jeśli chcesz temu zapobiec, najlepiej jest poddać kocury kastracji. Wtedy ich poziom agresji opadnie i nie będą czuły przymusu walk, by zaimponować ewentualnej partnerce i pozbyć się rywala. Warto pomyśleć o wykastrowaniu kotów, które trzymamy w mieszkaniu. Obniży to u nich chęć do walki z innymi osobnikami, a także potrzeba znakowania terenu.

Dwa koty bawiące się ze sobą.

Jak przekonać do siebie dwa koty?

Dwa koty wcale nie muszą być wrogami, nawet jeśli nie wychowywały się ze sobą od zawsze. Nie możesz jednak liczyć, że pokochają się od pierwszego wejrzenia i zostaną przyjaciółmi na śmierć i życie już po pierwszym kontakcie. Właściwie musisz być gotowy na to, że ten pierwszy kontakt i pierwsze tygodnie będą bardzo trudne.

Nie poddawaj się jednak. Niektórzy ludzie, gdy widzą pierwsze oznaki problemów i wzajemnego napięcia między kotami, idą po linii najmniejszego oporu i pozbywają się jednego kota. To rozwiązanie brutalne i niesamowicie przykre. Niestety czasami trzeba to wykonać, aby zniwelować stres u każdego z osobników. Nie karz jednak kota za to, że jest po prostu kotem i robi to, co ma w swojej kociej naturze. A jak przekonać do siebie dwa koty?

Dostosowanie mieszkania

Zacznij od podstaw i dostosuj mieszkanie. Kup więcej zabawek, drugi drapak, drugą kuwetę, drugi komplet misek – nie licz na to, że Twoje koty od samego początku chętnie będą się ze sobą wszystkim dzielić. Przyjmij raczej, że właściciel tych rzeczy będzie atakował drugiego kota i odganiał go od swojej własności. Należy zadbać o dodatkową kuwetę, a także zorganizować więcej niż jeden ciąg komunikacyjny, aby koty mogły się mijać – np. jeden na podłodze, a drugi za pomocą półek na korytarzu.

W mieszkaniu przyda się też miejsce, w którym będziesz mógł odizolować od siebie koty. To naprawdę ma znaczenie, bo każdy chce czasem pobyć sam, a dwa obce koty będą raczej próbować się od siebie izolować niż chcieć przebywać cały czas ze sobą. Izolacja przyda się też na czas karmienia. W pokoju, w którym chcesz zamknąć kota, powinno znajdować się jego legowisko, kuweta, miski i zabawki. Niech kot czuje się bezpiecznie w swoim azylu.

Dwa koty obok siebie.

Aklimatyzacja

Daj kotom czas na aklimatyzację. Uzbrój się w cierpliwość, to może potrwać. Na samym początku nowo przybyły do domu kot może po prostu zaszyć się w jakąś dziurę i w ogóle nie wychodzić. To normalne zachowanie dla kotów. Najważniejsze, aby nie poznawać kotów od razu po wprowadzeniu ich do mieszkania. Czasem są one nosicielami chorób takich jak białaczka, koci katar, dodatkowo jest to niepotrzebny stres dla obu osobników. Na samym początku spróbuj izolować od siebie zwierzęta, a następnie przejdź do stopniowego poznawania.

Nie zmuszaj zwierzaków do natychmiastowego pełnego kontaktu. Pozwól im najpierw przyzwyczaić się do tego, że w mieszkaniu jest ktoś jeszcze. Z biegiem czasu będziesz mógł pozwolić na pierwsze, nieśmiałe kontakty. Pamiętaj, by zawsze być obecny – nigdy nie zostawiaj kotów bez nadzoru.

Pozwól kotom na wymianę zapachów, na poznanie nawzajem swojego otoczenia. Później będziesz mógł pozwolić na pierwszy kontakt wzrokowy, gdy już oswoją się ze swoimi zapachami. Możesz spróbować przenieść zapach jednego kota na drugiego, np. za pomocą kocyka, na którym śpi. Na samym końcu przyjdzie czas na pełen kontakt.

Wspólna zabawa

Wspólna zabawa może bardzo zbliżyć do siebie zwierzaki. Nie zmuszaj ich jednak do tego. Początkowo baw się z nimi oddzielnie, jednak z biegiem czasu ustawiaj wasze wspólne zabawy tak, by oba koty mogły w nich uczestniczyć jednocześnie. To wszystko bardzo ważne. Wspólna aktywność rozbudzi zainteresowanie kotów i sprawi, że zaczną się interesować nie tylko zabawką, ale też sobą nawzajem. Bardzo ważne jest, aby koty zostały nagrodzone za wspólną zabawę – w postaci smaczka lub bardzo małej porcji karmy.

Wizyta u specjalisty

Czasami wszystkie sposoby zawodzą i koty nie chcą się ze sobą dogadać. Czy to czas, by się poddać? Nie! To czas na to, by skorzystać z pomocy specjalisty. Możesz udać się po poradę do behawiorysty, który jest specjalistą w temacie kociego zachowania i posłuży Ci fachową radą.

Jak przekonać do siebie dwa koty mieszkające pod jednym dachem?

 

Jak przekonać do siebie dwa koty – podsumowanie

Przekonanie dwóch kotów do siebie nawzajem wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Jednak jeśli podejmiesz ten trud, będziesz mógł cieszyć się towarzystwem dwóch kotów. A one będą mogły cieszyć się swoim wzajemnym towarzystwem, gdy wyjdziesz do pracy i pozostawisz je same w domu.

Koty są z natury samotnikami, ale nie znaczy to, że nie mogą zacząć żyć razem – wszystko to kwestia odpowiedniego wychowania i przygotowania kota na konkretne zmiany. Jeśli chcesz zadbać o szczęście swoich kotów, nie tylko w okresie aklimatyzacji, zajrzyj do naszego sklepu i kup im pyszną, zdrową i pełnowartościową karmę. W ten sposób sprawisz im masę radości!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły