KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak przygotować psa do jazdy samochodem?

Podróżowanie z psem daje szansę na wspólne przeżywanie ciekawych przygód. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, zarówno pod kątem bagażu, jak i planowania wyjazdu. Sprawdź, o czym szczególnie warto pamiętać!

Coraz więcej osób decyduje się na podróże z psem. Jeszcze kilkanaście lat temu nie do pomyślenia było zabierać psa w podróż nawet na drugi koniec Polski, nie mówiąc o wycieczkach zagranicznych. Dziś jest to o wiele łatwiejsze, a właściciele ośrodków wypoczynkowych również widzą potrzebę udostępniania ich turystom z psami. Jak powinien być zabezpieczony pies w podróży? O czym warto pamiętać, decydując się na podróżowanie z psem? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule!podróżowanie z psem praktyczny poradnik od apetete

Czy wiesz, co zabrać na wakacje z psem?

Czy wiesz, że podróż z psem oznacza często o wiele mniej stresu? Wyjazdy z czworonogiem sprawiają bowiem, że mniej się stresujesz podczas urlopu. Nie musisz martwić się o to, czy pies ma dobrą opiekę, gdy Ciebie nie ma na miejscu. Co więcej, psy często pozwalają na nawiązanie nowych, sympatycznych znajomości, co zawsze jest jedną z wartości wyniesionych z podróży.

Do wyjazdu z psem należy jednak odpowiednio się przygotować. Mowa tu zarówno o formalnościach, jak i zapakowaniu właściwych przedmiotów. Nic dziwnego, że jeśli wybierasz się w podróż z psem po raz pierwszy, możesz czuć się nieco zestresowany. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pozwolą Ci łatwo przebrnąć przez proces przygotowań.

Wyjazd z psem – o tym musisz pamiętać

Aby podróżowanie z psem było przyjemne, przypilnuj poniższych kwestii. Dzięki temu podróż będzie bezproblemowa i mało stresująca zarówno dla Ciebie, jak i Twojego czworonoga. Pamiętaj też, że poniższa lista będzie się nieco różnić, ze względu na cel podróży, charakter Twojego psa albo środek lokomocji.

Sprawdź formalności

Na początek weź pod uwagę, że, jeśli planujesz wyjazd z psem za granicę, musisz spełnić określone wymogi. W zależności od kraju, nieco się one między sobą różnią. Jednak w każdym przypadku potrzebny jest Ci paszport dla psa. Aby go wyrobić, musisz udać się do lekarza weterynarii i mieć zaczipowanego psa. Kolejność jest następująca: chipowanie, założenie paszportu, szczepienie przeciwko wściekliźnie. Bez względu na to, gdzie jedziesz z psem, szczepienie to jest wymagane zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Przeczytaj również: Paszport dla psa – wyjazd z psem za granicę

Wyjazd z psem za granicę może oznaczać też dodatkowe formalności. Niektóre kraje wymagają wykonania odrobaczenia psa konkretnym preparatem w określonym przedziale czasowym przed wyjazdem. Inne – dodatkowego badania krwi pod kątem wybranych patogenów. Pamiętaj, że jeśli nie spełnisz tych założeń, służba graniczna może zatrzymać Twojego psa do czasu wyjaśnienia sprawy!

Umów się do weterynarza

Zanim zdecydujesz się na podróżowanie z psem, odwiedź lekarza weterynarii. Powinien on sprawdzić, czy książeczka zdrowia psa lub jego paszport nie wymagają uzupełnienia o szczepienie lub odrobaczanie. Ponadto warto kupić tam również odpowiedni preparat przeciwko kleszczom. Zmniejsza on ryzyko ugryzienia psa przez tego pajęczaka, co jednocześnie minimalizuje opcję zakażenia groźną chorobą. Nie jest to nic przyjemnego – zwłaszcza podczas urlopu.

Jeśli planujesz podróż z psem samochodem, a wiesz, że Twój pupil wymiotuje na dłuższych trasach, zadbaj o odpowiednie preparaty. Pamiętaj jednak, że nie zawsze są one dobrym rozwiązaniem.

Sprawdź także: Choroba lokomocyjna u psa – jak przetrwać podróż?

Spakuj apteczkę

Co zabrać na wakacje z psem bez względu na to, gdzie się wybierasz? Najlepiej apteczkę. Włóż do niej wszystkie leki, które na co dzień bierze Twój pies lub te, których potrzebuje epizodycznie. Zadbaj o to, aby w apteczce były opatrunki, coś do odkażenia ran, maści na gojenie oraz but, który w razie potrzeby uchroni zranione opuszki przed uszkodzeniem. Zapytaj również lekarza weterynarii o leki przeciwbólowe albo przeciwgorączkowe, które można podawać pupilowi w razie potrzeby.

podróżowanie z psem praktyczny poradnik

Zabierz podstawowe rzeczy

Jeśli zastanawiasz się, co zabrać na wyjazd z psem, odpowiedź jest prosta: to, czego używacie na co dzień. Weź przynajmniej jedną obrożę lub parę szelek, zależnie od tego, czego używa pies, a także drugą sztukę – na zmianę. Zabierz smycz i linkę, bo nie wszędzie możesz puścić pupila luzem. 

Pamiętaj, aby na wyjazd z psem zabrać adresówki doczepione do jego akcesoriów, a także kaganiec wymagany w niektórych miejscach bez względu na charakter psa. Do tego nie zapominaj o miskach, jedzeniu, a także gryzakach i zabawkach, które pozwolą psu odstresować się w nowym miejscu. Weź też jego ulubiony kocyk, który będzie służył za tymczasowe posłanie.

Co z chorobą lokomocyjną?

Niektórzy opiekunowie zauważają, że pies w podróży samochodem męczy się – zaczyna ziać, dyszeć, jest niespokojny, ślini się, piszczy i wymiotuje. To mogą być oznaki choroby lokomocyjnej. Warto jednak zrobić test, bo część psów zachowuje się w ten sposób nawet w sytuacji, gdy samochód… stoi. To efekt stresu, który pojawia się w związku z samochodem i może być spowodowany złym doświadczeniem z przeszłości.

Wiele psów wyrasta z choroby lokomocyjnej. W sytuacji, gdy psu towarzyszy stres, a nie choroba, podawanie leków nie ma sensu. Owszem, mogą one sprawić, że pupil będzie osowiały, ale nie rozwiążą problemów. W takim przypadku najlepszym wyborem będzie odwrażliwienie psa na tego rodzaju sytuacje. Warto robić to małymi krokami na długo przed urlopem.

Jeśli pies ma chorobę lokomocyjną albo po prostu bardziej się stresuje, pomóc może kilka rozwiązań. Co zabrać na wakacje z psem w takiej sytuacji? Przede wszystkim transporter, do którego pies jest przyzwyczajony. Ograniczone pole widzenia i manewru sprawia, że pies mniej odczuwa mdłości. Dobrze jest też zadbać o regularne przerwy, np. co godzinę czy dwie, jeśli podróż jest długa. Możesz podać wówczas niewielką ilość wody, chyba że pies po niej wymiotuje. Wtedy rozłóż trasę na dwa fragmenty znośne dla czworonoga. Nie karm też psa przed wyruszeniem w drogę i nie dawaj mu przysmaków. Zrezygnuj też z intensywnych zapachów do samochodu. Pies odczuwa je silniej niż Ty!

Jak przewozić psa autem czy pociągiem?

Przed podróżą warto zaopatrzyć się w transporter dla psa. Jeśli planujesz podróż, która odbywa się głównie pociągiem, a poza tym chcesz, aby Twój pies był luzem, to świetnie sprawdzi się John Dog Transporter dla psa do 7 kg. Ma wygodne uszy, które umożliwiają jego przenoszenie. To jednak propozycja dla małych czworonogów. Nie nadaje się też do podróżowania samochodem.

Jeśli wybierasz się w podróż z psem samochodem, lepszym wyborem będzie klatka. Może to być produkt montowany na stałe w bagażniku albo mocowany w nim lub na tylnym siedzeniu, taki jak Ferplast Transporter Atlas EL. Zapewnia ona psu komfort, a Tobie – bezpieczeństwo na drodze. Pies musi być jednak odpowiednio zabezpieczony.

podróżowanie z psem poradnik Apetete

Mniej bezpiecznym rozwiązaniem dla psa, ale nadal dobrym dla kierowcy, jest specjalna uprząż przypinana adapterem do miejsca montażu tylnych pasów. Uniemożliwia ona psu poruszanie się po kabinie. Niestety, uprzęży z licencją na bezpieczeństwo podróżowania z psem jest niewiele i są one dość drogie. Warto jednak po nie sięgnąć, gdyż pozostałe, w razie wypadku, nie uchronią psa przed obrażeniami.

Podróżowanie z psem nie musi być trudne!

Podróże z psem mogą być źródłem radości i pięknych wspomnień. Wystarczy tylko zadbać o to, aby odbywały się w bezpiecznej, komfortowej atmosferze. Zaplanuj listę rzeczy do zabrania odpowiednio wcześnie i umów wizytę u weterynarza. Sprawdź wszelkie formalności, w zależności od docelowego miejsca pobytu, aby nic nie zaskoczyło Cię podczas wymarzonego odpoczynku. Znajdź też obiekt, w którym pies na pewno będzie akceptowany i wcześniej poinformuj właściciela o przyjeździe z czworonogiem. Przestrzegaj powyższych zasad, a podróż z psem będzie przyjemna i łatwa.

podróżowanie z psem Apetete

Wiesz już, jak przygotować się i co zabrać na wyjazd z psem. Odpowiednio przyszykowany bagaż sprawi, że nie będziesz musiał martwić się o swojego psa na miejscu. Zadbaj też o komfort samej podróży. Pamiętaj, że pies w samochodzie powinien być przede wszystkim bezpieczny, a o to pomogą Ci zadbać akcesoria, które znajdziesz w sklepie Apetete.pl. Sprawdź naszą ofertę przed wyjazdem na wymarzone wakacje.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły