KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak zapobiegać bezdomności kotów? Rozwiązania

Najskuteczniejszym i najprostszym sposobem na walkę z bezdomnością zwierząt jest ich kastracja/sterylizacja. Niestety po zabiegu ryzyko otyłości i chorób układu moczowego wzrasta. Na szczęście można mu w porę zapobiec, stosując odpowiednią, zbilansowaną dietę. Naszą propozycją jest zdrowe jedzenie ACANA. Dlaczego ACANA to dobry wybór? Dowiesz się z tego artykułu, jednak nim przejdziemy do tematu profilaktyki, wyjaśnimy pojęcie sterylizacji/kastracji kotów.

Czym jest kastracja a czym sterylizacja u kota?

U kotów kastracja polega na trwałym pozbawieniu kota możliwości rozmnażania poprzez usunięcie jąder. Mimo że zabieg wykonywany jest ze znieczuleniem, to trwa bardzo krótko, często nie dłużej niż 15 minut.

Kastracja u kotek także polega na usunięciu narządów płciowych i wykonywana jest pod narkozą. Wymaga ona jednak nacięcia powłok brzusznych, stąd też ryzyko komplikacji jest wyższe niż u kocurków.

Sterylizacja – w terminologii weterynaryjnej sterylizacją określa się zabieg, który polega na podwiązaniu narządów rozrodczych bez ich usuwania. Taki sposób wyklucza również możliwość zajścia w ciąże, ale nie eliminuje chorób układu rozrodczego takich jak ropomacicze czy nowotwory. To jeden z tych powodów, dla których weterynarze częściej zalecają i dokonują zabieg kastracji zarówno u kotek, jak i u kocurów.

Kiedy najlepiej wykonać kastrację kotki?

Z medycznego punktu widzenia lepiej kastrować koty przed osiągnięciem wieku dojrzałego, czyli około 3,5-5 miesiąca życia, wówczas narządy są mniej ukrwione.

Uwaga: Ta zasada nie dotyczy psów. U psów zaleca się kastrację po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Zbyt wczesny zabieg powoduje zahamowanie wzrostu kości długich. U kotów nie zauważono takich zależności.

Zalety kastracji u kotek:

  • Dłuższe życie – badania dowodzą, że koty po kastracji żyją o 1/3 dłużej niż te niepoddane zabiegowi.
  • Ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową.
  • Sposób na walkę z bezdomnością zwierząt.
  • Zatrzymanie cyklu rujowego – podczas rui kotka wydaje z siebie donośne i długo trwające odgłosy przypominające wycie, które dla pozostałych domowników bywają bardzo uciążliwe.
  • Eliminacja zagrożeń związanych z porodem – porody kotek bywają bardzo ciężkie i niekiedy dochodzi do śmierci płodów samej kotki. Mitem jest, że kotki rodzą same i bez żadnych komplikacji. Najwięcej problemów z naturalnym porodem odnotowano u rasowych kotów.
  • Mniejsze ryzyko zapadnięcia na choroby nowotworowe, choroby związane z układem rozrodczym oraz listwą mleczną.

Czym jest kastracja?

Wady kastracji i sterylizacji kotów

Do najczęstszych wad kastracji należy przyrost masy ciała kotów. Na wzrost wagi wpływa wiele czynników: mniejsza produkcja hormonów płciowych, spowolniony metabolizm, mniejsza aktywność kotów.

Wyeliminowanie popędu płciowego sprawia, że koty nie odczuwają potrzeby walki czy włóczęgostwa, w związku z tym prowadzą spokojniejszy tryb życia.

Spadek aktywności i związany z tym większy apetyt to krótka droga do otyłości i związanej z nią chorób: cukrzycy, nadciśnienia itp. Z tego powodu weterynarze zalecają, by po zabiegu zmienić kotu karmę na mniej energetyczną, zawierającą odpowiednią ilość mięsa. Najczęstszą przyczyną otyłości kotów jest podawanie im diety, która obfituje w zboża!

Jak wybrać karmę dla kota po kastracji?

Wracając do wad kastracji, poza wcześniej wspomnianym ryzykiem nadwagi wzrasta prawdopodobieństwo chorób układu moczowego. Koty po kastracji mniej się ruszają, wobec tego mocz w pęcherzu zalega dłużej. Takie środowisko w pęcherzu moczowym staje się świetną pożywką dla bakterii.

Ten problem można również rozwiązać, stosując odpowiednią dietę. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie mokrej karmy dla kota, która zawiera ponad 70% wody. W ten sposób przemycamy do diety kota wodę i dbamy o jego nerki i układ moczowy.

Jeśli nasz kot nie lubi mokrej karmy, musimy poszukać innego rozwiązania. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnych fontann dla kotów, które zachęcają zwierzęta do regularnego picia.

Czym jest sterylizacja?

Dlaczego mokra karma ACANA jest dobra dla kotów po sterylizacji/kastracji?

Mokra dieta ACANA dla kota to najlepsze rozwiązanie – zawiera aż 85% wysokiej jakości składników mięsnych. Zawarte w nim naturalne witaminy A, B, D i tauryna pomagają zadbać o prawidłowy wzrok i pracę serca.

Mokre jedzenie ACANA nie zawiera żadnych zbóż, owoców czy nasion strączkowych, dzięki czemu kot nie otrzymuje zbędnych, dodatkowych kalorii.

Teraz koci klient ma do wyboru, aż 6 różnych smaków:

  • Kurczak i ryba dla kociąt
  • Kurczak
  • Wołowina
  • Jagnięcina
  • Tuńczyk i kurczak
  • Łosoś i kurczak

Mokrą karmę ACANA można łączyć z suchą ACANA dla kotów

Produkty marki Acana

Która karma ACANA będzie najlepsza dla kota sterylizowanego?

Wszystkie karmy ACANA wyróżnia wysoka jakość mięsa i bezzbożowa formuła, co pomaga w kontrolowaniu masy ciała. Z uwagi na mniejszą podaż kaloryczną polecamy szczególnie posiłek: ACANA kot Indoor Entree. To pyszna dieta dedykowana dla kotów po kastracji/ sterylizacji.

ACANA kot Indoor Entree jest przeznaczona dla kotów niewychodzących ze skłonnością do tycia. Obniżenie zawartości tłuszczy do 14% pomaga w utrzymaniu wagi mruczka. Ta zdrowa formuła to przede wszystkim 65% składników pochodzenia zwierzęcego w proporcji Whole Prey, a także 7% włókna w suchej masie. Według dietetyków zwiększenie zawartości naturalnego błonnika pomaga zwiększać uczucie sytości. Dzięki temu posiłek ACANA pomaga utrzymać prawidłową wagę zwierzęcia, a przy okazji redukuje liczbę kul włosowych zalegających w przewodzie pokarmowym.

Karma po sterylizacji Acana

Jak wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne dla kota?

Nawet najlepsza dieta nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli będziemy kota przekarmiać! Jeżeli chcemy dobrze karmić kota, to zalecamy ważenie porcji przed ich podaniem. Jeśli nie wiesz, ile dokładnie powinien zjadać Twój kot, masz dwa wyjścia – możesz sprawdzić dawkowanie karmy podane przez producenta ACANA, znajdziesz je na tyle opakowania. Druga opcja zakłada dużo liczenia, ale jest dokładniejszą, bo uwzględnia również inne czynniki poza kastracją.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na kalorie dla kota?

Wyliczamy zapotrzebowanie spoczynkowe:

RER – waga spoczynkowa

70 x kg masa ciała kota do potęgi 0,67

DER, czyli dzienne zapotrzebowanie na energię metaboliczną. Obliczysz go, wybierając pasujący do twojego kota współczynnik K i mnożąc go przez uzyskany wcześniej wynik RER. Podajemy wzór:

DER = K x RER

Współczynniki K:

  • dorosły kastrowany: 1,2
  • dorosły niekastrowany: 1,4
  • otyły, mało aktywny: 1,0
  • odzyskiwanie odpowiedniej masy ciała w okresie rekonwalescencji: 1,2 – 1,4
  • w ciąży: 2,0 lub żywienie do woli
  • wzrost: 2,5 lub żywienie do woli

Przykład: Ile powinien jeść kot po sterylizacji ważący 4 kg?

DER= 1, kcal (RER) = 212 kcal 2 × 177

Kiedy wykonać kastrację kotki?

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak powinna wyglądać zdrowa dieta Twojego kota po sterylizacji. Pełnowartościowe diety ACANA to najlepszy wybór dla Twojego mruczącego przyjaciela. Zapewniają odpowiednią podaż kaloryczną, dbają o zachowanie uczucia sytości na dłużej, na co składa się: wyższa zawartość naturalnego włókna pokarmowego oraz mięso w proporcji Whole Prey.

Dodatkowo należy podkreślić, że wszystkie karmy ACANA są naturalne i pełne najlepszego mięsa, dlatego tak bardzo smakują kotom. Wybierz jedną ze zdrowych formuł ACANA i zadbaj o długie i szczupłe życie swojego mruczącego pupila.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły