KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pies dla starszej osoby – najlepsze rasy psów dla seniorów

Pies dla starszej osoby to szansa na zwiększenie aktywności i poznanie nowych osób. Może być wspaniałym towarzyszem, jeśli będzie dobrze dopasowany do opiekuna. Jaki pies dla starszej osoby sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy.

Zwierzęta dla starszych osób to temat interesujący zarówno dla seniorów, jak i dzieci czy wnucząt, którzy chcą, żeby członkowie rodziny mogli spędzać czas z czworonożnym przyjacielem. Pies dla seniora to świetny pomysł, ponieważ zwierzak zmusza do aktywności i zawsze dotrzymuje towarzystwa. Pozwala też zapoznać nowe osoby podczas codziennych spacerów. To ważne, kiedy między innymi kontakt ze znajomymi rozluźnia się po zakończeniu kariery. Istnieje wiele zalet posiadania czworonożnego przyjaciela przez seniora, jednak decyzja jest poważna i trzeba ją dobrze przemyśleć. Jaki pies dla babci lub dziadka sprawdzi się najlepiej? Istnieje kilka czynników, na które trzeba zwrócić uwagę przed podjęciem tak ważnej decyzji.

Promocja dla czytelników

Promocja Fitmin

Czy wiesz, że…

Neurolodzy potwierdzają, że osoby starsze z psem mają szansę na zdrowsze i dłuższe życie. Udowodniono, że ludzie żyjący z czworonogami są mniej narażeni na chorobę układu nerwowego. Co więcej, posiadanie czworonoga sprawia, że zostaje spowolniony proces starzenia się mózgu!

Okazuje się, że z wiekiem człowiek staje się mniej chętny do nawiązywania nowych znajomości. Można zaryzykować stwierdzeniem, że z czasem każdy utraci młodzieńczą śmiałość. Pies dla starszej osoby jest lekiem na bolączki, ale kontakt z nim nie zastąpi ludzkiej rozmowy. Co więcej, pies nie może być zamiennikiem rodzinnego życia! Może być jednak doskonałą pomocą w nawiązywaniu relacji międzyludzkich.

Opiekunowie psów wiedzą, jak obecność pupila wpływa na reakcje przechodniów. Zwłaszcza właściciele szczególnie uroczych czworonogów mają okazję przekonać się, że pies jest często powodem do rozpoczęcia rozmowy. Podczas spacerów z czworonogiem można spotkać chętnych do pogłaskania pupila.

Objawy demencji starczej zarówno u psów, jak i u ludzi pojawiają się dużo szybciej, jeśli nie zachowują oni regularnych kontaktów z osobnikami swojego gatunku. Wobec tego psi staruszek powinien mieć zapewniony kontakt z innymi psami, a senior z ludźmi! Pies jest świetnym punktem wyjścia do rozmowy. Osoby ze zwierzętami są postrzegane jako bardziej przyjazne, o czym wiedzą najlepsi PR- owcy. Wizerunek psa od lat wykorzystują politycy w swoich kampaniach.

Korzyści z posiadania psa jest mnóstwo. Taki zwierzak zmusza do codziennej aktywności fizycznej. W końcu psa trzeba wyprowadzić na siusiu, posprzątać po nim, rzucić piłkę, podać jedzenie. Wszystko to wymaga zaangażowania i wysiłku, które dla osób starszych są bardzo ważne.

Lekarze uważają, że aktywność fizyczna seniora nie musi być nadmiernie intensywna. Wystarczą codziennie czynności związane z opieką nad psem. Wypuszczanie go na zewnątrz, karmienie zgodnie z harmonogramem i bawienie się ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne ludzi starszych. Takie codzienne ćwiczenia przekładają się również na mniejszą liczbę wizyt u lekarza.

Seniorzy najbardziej obawiają się Alzheimera, za którego główną przyczynę uważa się stres, a także brak wysiłku umysłowego czy nadciśnienie tętnicze. Jak się okazało, psy doskonale wpływają na polepszenie pracy mózgu! Obniżają również ciśnienie krwi.

Przeczytaj także: Czy koty wyczuwają choroby?

Pies dla seniora

Jaki pies dla osoby starszej?

Pies dla starszej osoby to świetny pomysł. Zwierzę musi być jednak dopasowane do swojego opiekuna. Na co zwrócić uwagę, kiedy zastanawiasz się, jaki pies dla babci lub dziadka będzie najlepszy?

Złym wyborem dla seniora będzie zakup szczeniaka. Młode zwierzę wymaga dużo aktywności, a także pracy. Niezbędne jest też częste wyprowadzanie psa juniora. Najpierw trzeba go nauczyć poprosić o wyjście. Konieczne jest zapewnianie mu zabawy i szkolenia. Raczej senior nie będzie miał tyle chęci i siły, żeby zajmować się szczenięciem.

Zdecydowanie lepszym wyborem będzie adopcja psa starszego, powyżej 5. roku życia. Większość takich psów została już nauczona chodzenia na smyczy, a także jest znacznie spokojniejsza. To jednak nie znaczy, że nie wymaga w ogóle spacerów. Wręcz przeciwnie – starsze psy nadal uwielbiają chodzić do lasu czy parku, ale nieco wolniej! Długie spacery w spokojnym tempie są potrzebne nawet psim seniorom.

Psiak potrzebuje też zabaw umysłowych. Szczególnie polecane są te, w których zwierzę wykorzysta swoje węchowe umiejętności do zdobywania pokarmu. Świetnym rozwiązaniem jest podawanie psu jedzenia podczas zabawy. Psy czerpią radość, kiedy mogą zapracować na posiłek. Podrzucanie jedzenia, wysypywanie chrupków na matę węchową czy podawanie w pustej zabawce – kongu to tylko kilka z propozycji, które ucieszą psiego emeryta. Co więcej, takie zabawy węchowe opóźniają procesy starzenia się komórek.

Jaki pies dla starszej osoby?

Zastanawiasz się, czy istnieje górna granica wieku, w jakiej można adoptować psa? Zdania w tej kwestii są podzielone. Niektórzy uważają, że po 70. nie należy już myśleć o adopcji zwierzęcia. To, na co trzeba jednak zwrócić uwagę, to zdrowie i samopoczucie. Wielu seniorów jest przecież w stanie zapewnić zwierzakowi regularne spacery, karmienie i opiekę weterynaryjną. Nic nie powinno więc stać na przeszkodzie do adopcji czworonoga. Istnieje z pewnością niejeden 70-latek, który swoją sprawnością pokonałby nawet 50-latka. Wiek nie powinien być więc przeszkodą i decydującym czynnikiem, a jedynie wskazówką, spośród jakich ras wybierać. Emeryci przed adopcją powinni przemyśleć kwestię opieki nad psem podczas ich nieobecności.

Kiedy zastanawiasz się, jaki pies dla dziadka lub babci będzie odpowiedni, weź pod uwagę jego wielkość. Nie każdy senior poradzi sobie z dużym, ciężkim psem. Zwierzę może zachorować, a to będzie wiązało się z trudnościami związanymi z dotarciem do lekarza. Jeśli senior ma samochód i dom, będzie to mniej kłopotliwe zadanie. W przypadku mieszkania w bloku problem może się okazać większy. Zdarza się przecież, że zwierzę trzeba znieść po schodach. Dla niektórych seniorów w przypadku ciężkiego psa okaże się to niewykonalne. Ciężki, duży pies może na spacerze pociągnąć smycz, a starszej osobie będzie wtedy trudno zapanować nad sytuacją.

Mały pies dla starszej osoby to zdecydowanie lepszy pomysł. Dlaczego? Je mniej, a więc jest tańszy w utrzymaniu. Rzadziej choruje na dysplazję stawów. Poza tym jest lekki, co ułatwia opiekę nad nim. Szpic miniaturowy to więc lepsze rozwiązanie niż labrador retriever. Ważne jest też, żeby przekonać się, jaki temperament ma zwierzę. Lepszy pies dla seniora to taki, który jest posłuszny, lubi wypoczywać na kanapie, a podczas spacerów zachowuje się spokojnie.

Przeczytaj także: Psy, które nie szczekają – poznaj te rasy!

Pies dla starszej osoby

Pies dla starszej osoby – rasy dla seniorów

Oprócz wieku psa czy opiekuna trzeba wziąć pod uwagę temperament pupila. Zdecydowanie nie sprawdzą się zwierzęta z grupy psów pracujących: owczarki, labradory, gończe. Zachowują one dużą aktywność aż do późnej starości. Zdecydowanie lepszym wyborem dla seniora będą psy małych ras, które na starość stają się mniej aktywne. Mały piesek minimalizuje również niebezpieczne pociągnięcia smyczą. Odpowiednie rasy psów dla starszych osób: shih-tzu, pekińczyk, maltańczyk, yorkshire terrier, cavalier king charles spaniel.

Shih-tzu nie potrzebuje dużego domu z ogrodem. Wystarczy mu niewielkie mieszkanie. Drobny pies dla osoby starszej jest niezwykle przyjazny, inteligentny, wesoły. Wymaga regularnej pielęgnacji sierści.

Pekińczyk to doskonały pies dla każdego seniora. Uwielbia spokój, dlatego będzie chętnie spędzał czas w domu. Wystarczą mu krótkie spacery. Wyjątkowo niska waga sprawia, że senior poradzi sobie w razie konieczności przeniesienia czworonoga.

Maltańczyk ma sporo energii, ale nie potrzebuje bardzo długich i szybkich spacerów. Chętnie spędzi czas w domu, na przykład na aportowaniu ulubionej zabawki lub wyszukiwaniu smakołyków. Ma białą, długą sierść, która wymaga szczególnej pielęgnacji.

Zastanawiając się, jaki pies dla starszej osoby sprawdzi się najlepiej, weź pod uwagę yorka, który chętnie bawi się na dworze. Wymaga szkolenia, dlatego do tej rasy psów potrzebne jest doświadczenie. Zwierzak może okazać się odpowiedni dla seniora, który miał już kiedyś czworonoga, a obecnie ma wciąż siły, żeby poskromić charakternego, małego psiaka.

Cavalier king charles spaniel to zwierzę, które nie przepada za spędzaniem czasu samotnie. Nad wybraniem tej rasy psów powinni zastanowić się seniorzy chętnie przebywający w domu lub chcący zabierać zwierzaka ze sobą wszędzie, gdzie to możliwe.

Wiesz już, jakie rasy psów dla starszych osób sprawdzą się najlepiej. Pamiętaj, że świetnym wyborem będzie kundelek. W schroniskach czy domach tymczasowych można znaleźć zwierzęta, które są już starsze, spokojne, wykastrowane i potrzebują miłości. Co ważne, kundelki są uważane za zwierzaki cieszące się dobrym zdrowiem. Nie są bowiem jak rasowe psy obarczone ryzykiem chorób genetycznych. Można więc uznać, że to najlepsze psy dla osób starszych.

Niezależnie od tego, na jakiego psa zdecyduje się senior, potrzebne będzie mu kilka akcesoriów. Bardzo ważna jest mocna smycz. To dzięki niej zwierzę na spacerach będzie bezpieczne, nawet jeśli czegoś się wystraszy. Warto zadbać również o to, żeby pies miał adresówkę. Świetnie sprawdzi się adresówka z diodą Trixie. Dzięki niej zwierzak będzie lepiej widoczny wieczorami, a gdyby się zgubił, szansa na odnalezienie go znacznie wzrośnie.

Jaki pies dla dziadka? Adresówka pomoże znaleźć psa!

Pies potrzebuje wygodnego naczynia na karmę. Warto zdecydować się na miskę, która będzie odpowiedniej wielkości, a dodatkowo łatwa do utrzymania w czystości. Świetnie sprawdzają się ceramiczne modele. Polecamy miskę Duvo+ Happy Dog, którą można myć w zmywarce, więc łatwo pozbyć się z niej zabrudzeń.

Jaki pies dla babci? Miska dla każdego psa!

Każdy pies wymaga też własnego miejsca do spania. Zwierzaki często wybierają kanapę czy łóżko opiekuna, żeby odpocząć. To jednak nie znaczy, że nie muszą mieć własnego legowiska. Do takiego posłania pies pójdzie, gdy będzie potrzebował chwili samotności. Dobrze sprawdzi się legowisko Bimbay, które zostało pokryte wodoodporną tkaniną. Dzięki temu nie chłonie wilgoci i szybko wysycha. Można w razie potrzeby wyprać pokrowiec ręcznie. Jest on wykonany z kodury i zszyty mocną nicią kaletniczą.

Pies dla starszej osoby – legowisko dla psa

Zabawy potrzebują nawet leniwe pieski. Nie musi odbywać się na spacerach. Warto zorganizować zwierzakowi zajęcie w domu. Do tego celu świetnie sprawdzi się mata węchowa, w której wystarczy ukryć przysmaki. Zadaniem psa będzie odszukanie ich. Zabawka jest odpowiednia zarówno dla młodych, jak i starszych czworonogów.

Pies dla seniora – mata węchowa

A to historia! Badania pokazują, że zwierzak jest więcej niż przyjacielem seniora. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz daje wsparcie emocjonalne osobom żyjącym samotnie. Co więcej, posiadanie zwierzęcia towarzyszącego może w rzeczywistości poprawić zdrowie starszej osoby. W jaki sposób? Badanie z European Journal of Medical Research wykazało, że starsi opiekunowie psów ćwiczą o wiele więcej od swoich rówieśników, którzy nie posiadają zwierząt. Ponadto osoby z psami mniej uskarżają się na bóle. Nie doświadczają również depresji, gdyż pies daje poczucie celu oraz wypełnia pustkę po stracie bliskiej osoby. Autorzy badania stwierdzili, że krótkie spacery z psem mogą zmniejszyć niepokój i stres.

Rasy psów dla starszych osób

Adopcja psa to poważna i odpowiedzialna decyzja, o czym nie można zapominać. Mimo to warto ją przemyśleć, ponieważ pupil w domu zapewni aktywne i wspaniałe chwile. Pocieszy, gdy rodzina nie będzie mogła przyjechać w odwiedziny i wypełni nieznośną ciszę w mieszkaniu. Pies dla starszej osoby może być lekarstwem na samotność. Zwierzę daje człowiekowi powód do wstania rano. Posiadanie czworonoga to możliwość poznania ludzi i bycia częścią społeczności. Uwodniono, że starsze osoby są bardziej empatyczne do zwierząt i mają do nich więcej cierpliwości. Psiak, który trafi do domu seniora, będzie miał więc mnóstwo szczęścia. Najlepsze rasy psów dla seniorów to między innymi maltańczyk, pekińczyk czy york. Co uważasz o zwierzętach w życiu seniorów? Czy każdy moment jest dobry, żeby przyjąć pod dach czworonoga? Jaki pies dla dziadka lub babci jest Twoim zdaniem odpowiedni?

Sklep Apetete - pies

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły