Jakie choroby najczęściej występują u psów i jakie są ich objawy?
Bardzo trudno zorientować się, że pies na coś choruje, ponieważ zwierzak nie może powiedzieć nam, że źle się czuje lub coś mu dolega. Pozostaje nam więc obserwowanie go i reagowanie w momencie gdy dostrzeżemy niepokojące objawy. Jakie choroby najczęściej występują u psów i jakie są ich objawy?
Nosówka
Jest bardzo niebezpieczną chorobą, której najbardziej charakterystycznym objawem jest katar i silne łzawienie z oczu, którym może towarzyszyć temperatura, apatia i brak apetytu. Nosówkę wywołuje CDV Canine Distemper Virus, który w chłodzie może żyć tygodniami, ale za to łatwo pokonać go wysoką temperaturą. Dlatego nie poleca się podawania psom surowego mięsa. Choroba ta jest bardzo zaraźliwa i szybko może się przenosić. Wirus wywołujący nosówkę, może zaatakować rożne narządy psa i stąd mówi się o nosówce płucnej, jelitowo – żołądkowej, ocznej, skórnej a nawet atakującej układ nerwowy. Jeszcze do niedawna nosówka uważana była za chorobę śmiertelną u psów, obecnie skutecznym sposobem zapobiegania nosówce są szczepienia.
Wścieklizna
Nieuleczalna dla zwierząt choroba wirusowa. Pies może się zarazić nią w wyniku pogryzienia przez zainfekowane dzikie zwierzę. Najbardziej charakterystycznym objawem wścieklizny jest tocząca się z pyska pienista ślina i wodowstręt. Wirus wścieklizny atakuje mózg, stąd chore zwierzę z łagodnego domownika może zmienić się w bardzo agresywnego psa, który traci świadomość, nie poznaje swoich opiekunów i może ich nawet pogryźć a tym samym zarazić, ponieważ wirus przenosi się przez ślinę. Od 1961 roku w Polsce wszystkie psy, po ukończeniu czwartego miesiąca życia powinny być obowiązkowo zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Standardowo szczepi się je między 8 – 12 tygodniem życia.
Parwowiroza, nazywana potocznie psim tyfusem
To kolejna niebezpieczna wirusowa choroba, którą można nazwać chorobą wieku dziecięcego, ponieważ występuje najczęściej u psów, które nie ukończyły 6 miesiąca życia. Objawami parwowirozy są wymioty, krwawe biegunki przy jednoczesnej niechęci do jedzenia i picia. W efekcie następuje ciężkie wyniszczenie organizmu, które może doprowadzić do śmierci. Wirus parwowirozy jest zaraźliwy dla innych zwierząt i ludzi a najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie są szczepienia.
Skręt żołądka
Jeśli krótko po posiłku pies zaczyna dyszeć, ma odruch wymiotny, ślini się i „beka” a towarzyszy temu twardość brzucha lub opuchlizna oraz przyspieszone bicie serca – nie lekceważmy tego i jak najszybciej szukajmy pomocy specjalisty, ponieważ może to być skręt żołądka. To bardzo bolesna przypadłość, do której dochodzi gdy nadmiar jedzenia i gazów powoduje, że obrócenie się żołądka wokół własnej osi, przez co treść żołądkowa „zaklinowuje się”, nie może przedostać się do dalszej części przewodu pokarmowego. Taki skręt żołądka jest nie tylko bolesny, ale utrudnia też oddychanie i prawidłowy przepływ krwi. Dolegliwość ta częściej występuje u dużych niż u mniejszych psów.
Polecane przez nas produkty dla Twojego psa
Fitmin Dog for Life Lamb & Rice
Josera Family Plus Puppy
Brit Care Sensitive Venison & Potato
Brit Care Functional Snack Immunity Insect 150g
VetExpert VetoMune 60 kapsułek
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu