KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jamniki- charakter, umaszczenie – wszystko co musisz wiedzieć

Wśród wielu ras, które cieszą się od lat dużym powodzeniem, jest i jamnik – charakter tego czworonoga jest na tyle wyjątkowy, że to świetny pies dla osób doświadczonych, szukających wyzwania. Sprawdź, co warto wiedzieć o jamnikach.

Krótkie, odrobinę krzywe łapki, wydłużony tułów oraz szerokie zwisające uszy. Już ten krótki opis wystarczy, aby nikt nie miał wątpliwości, o jakich milusińskich chodzi. Jamnik to pies o wyjątkowo charakterystycznej sylwetce oraz zaskakująco dużych pokładach energii. Wiele osób zachwyca swoim temperamentem, który w rzeczywistości może stać się nie lada problemem, gdy nie zostanie opanowany od początku.

Poszczególne jamniki mogą się od siebie znacznie różnić. Nie tylko występują w trzech różnych odmianach, jeśli chodzi o długość sierści, ale również, gdy w grę wchodzi rozmiar. W parze z tym podziałem idzie również odmienny charakter. Co jednak jeszcze warto wiedzieć o jamniku?

rabat dla czytelników bloga

Promocja Fitmin

Rasy jamników

Tak naprawdę teorii na temat pochodzenia jamników jest wiele. W licznych źródłach znajdujemy wzmianki o małych psach na krótkich nogach. W Egipcie czy Francji Istnieją również malunki i rzeźby psów, przypominających swoim profilem jamniki. Niemniej nie wygląda na to, aby podobne zwierzęta pojawiały się na tych terenach w późniejszych okresach – brakuje więc łącznika do czasów współczesnych. 

Wiadomo jednak, że współczesne rasy jamników pojawiają się w XIX wieku w Niemczech. Psy te zwano tam „Dachshund” od niemieckiego „dachs”, oznaczającego borsuka, na które często wtedy polowano, wykorzystując do tego jamniki, oraz „hund”, czyli niemieckiego określenia na psa. Pierwszy wzorzec rasy sporządzono w 1879 r. 

Specyficzna budowa ciała rasy psów jamnik umożliwiała im wślizgiwanie się w nory lisów, królików czy właśnie borsuków. Stąd też wzięła się polska nazwa – jamnik, pies wchodzący do jam. Na wystawy jamnik trafił w drugiej połowie XIX wieku. Oficjalnie podzielono rasy psów jamnik ze względu na rodzaj sierści i wagę.

Jamnik – wygląd

Klasycznie jamniki mają wydłużone ciało o krótkich, lekko zakrzywionych nogach. Są stosunkowo małe, choć dokładne przedziały wagowe i wzrostowe zależą od odmiany. Klasycznie jamniki krótkowłose mają do 9 kg wagi oraz dochodzą do 25 cm wysokości w kłębie. Jednak np. jamniki szorstkowłose dochodzą do 35 cm oraz 12 kg. 

Pomimo swych niezbyt imponujących rozmiarów rasy jamników mają zaskakująco umięśnioną budowę ciała – szeroką klatkę piersiową, dobrze rozwinięte łapy przednie z silnym kośćcem, wyraźnie zaznaczoną linię łopatek oraz lekko opadające w dół plecy. To sprawia, że ich sylwetka daje wrażenie solidnie zbudowanej. Jedynie nogi nie pasują tutaj swoją długością do całości. Głowa jest wydłużona, ale nie spiczasta. Mają one prosty, niezbyt wysoko osadzony ogon, czasem lekko zakręcony.

Wygląd psa zależy od tego, do jakiej odmiany należy jamnik. Rasa w odmianie długowłosej nad oczami w kolorze ciemnego brązu ma krzaczaste brwi i długą, lekko falowaną sierść. Odmiana szorstkowłosa ma włos przypominający włosie szczotki. Z kolei w przypadku psów gładkowłosych sierść jest krótka, błyszcząca oraz twarda.

rasy jamników

Jamnik – rasa a umaszczenie

Popularnymi odmianami umaszczenia są rude, brązowe oraz rudo-żółte w przypadku typu jednolitego. Odmiana całkowicie czarna jest traktowana jako wada hodowli. W przypadku dwukolorowego umaszczenia występuje odmiana czarna z rdzawymi lub żółto-brązowymi podpaleniami lub brązowa z podobną kolorystyką drugiego koloru. Podpalenia znajdują się zawsze w okolicach dolnej wargi pyska, na przedpiersiu, ogonie, łapach oraz w różnych miejscach na bokach. Najmniej spotykanym wariantem umaszczenia jest typ marmurkowy z ciemnym tłem i niewielkimi, jasnymi łatami.

Jamnik – waga

Nie ma chyba bardziej rozpoznawalnej i charakterystycznej rasy niż jamnik. Waga psa zależy jednak od tego, do jakiej odmiany on należy. Jamniki hodowane są w 3 odmianach wielkości:

  • standardowej – waga do 9 kg (obwód klatki piersiowej powyżej 35 cm);
  • miniaturowej – waga ok. 5-6 kg (obwód klatki piersiowej od 30 do 35 cm);
  • króliczej – waga ok. 3-4 kg (obwód klatki piersiowej do 30 cm).

Jamnik charakter

Wiesz już wiele na temat tego, jak  wygląda jamnik – opis rasy to jednak również charakter. Jamniki to skrajni indywidualiści. Są samodzielne, sprytne i pomysłowe, ale absolutnie nie chcą słuchać rozkazów innych. Czyni je to wyjątkowo trudnymi pupilami. Ze względu na swoje rozmiary, rzadko uciekają się do rozwiązań siłowych, jednak potrafią dzięki upartości i szczekaniu postawić na swoim. 

Są też bardzo żywiołowe, towarzyskie i kochają wszelkie zabawy i aktywności. Dzięki temu idealnie odnajdują się w rodzinach z dziećmi. Wymagają one od nas uwagi, a kiedy czują jej brak, stają się zazdrosne i będą próbowały zwrócić na siebie uwagę lub będą cierpiały w samotności – psów tych nie można zostawiać za długo samemu. Nie należą też do najcichszych; jeśli coś im będzie nie odpowiadać lub je zaniepokoi, na pewno dadzą o tym znać.

Jamnik – charakter a odmiana

To zdumiewające, co może wpływać na usposobienie psa takiego jak jamnik. Charakter tego czworonoga związany jest często z odmianą. Najwięcej cech wspólnych z terrierem ma oczywiście odmiana szorstkowłosa, dlatego to właśnie te psy są najtrudniejsze w wychowaniu. Wyróżnia je nieprzeciętny upór, pewność siebie i zajadliwość, którą odziedziczyły po terrierach. Długowłose jamniki zaś są najspokojniejsze, co zawdzięczają genom uroczego spaniela.

Jamnik – charakter a wychowanie

Są psy i jest jamnik – rasa ta często tak właśnie jest określana przez opiekunów. To pies o zrównoważonym charakterze, o ile zostanie dobrze wychowany. Jamnik jest z natury przyjacielski, nie jest tchórzliwy ani agresywny. Wobec tego dobrze ułożony jamnik może stać się wspaniałym towarzyszem dla dzieci. Jamniki są również  indywidualistami obdarzonymi nieprzeciętną odwagą, dlatego czasem potrafią zacząć pojedynek z dużo większym od siebie osobnikiem, co może przysporzyć właścicielowi nie lada problemów. Dlatego wychowaniem jamnika należy zająć się od szczeniaka.

Przecytaj także: Rasy psów dla dzieci – jak dobrze wybrać? Podpowiadamy!

Jest jedna prawda, którą sobą przekazuje jamnik – rasy małe również wymagają wychowania. W innym wypadku będą prawdziwą zmorą dla swoich właścicieli. Jamnik jest niestety trudny w szkoleniu i nieraz wymagać będzie od właściciela sporo cierpliwości. Aby zaakceptował szkolenie należy też zapewnić mu odpowiednią ilość wysiłku umysłowego – jako uparty, ale też inteligentny pies będzie zniechęcał się monotonnymi ćwiczeniami. 

Dla kogo jamnik jest idealnym psem?

Jamnik nie jest dobrym wyborem dla ludzi, którzy nie mieli wcześniej psów. Wymaga on szkolenia, a jego silna osobowość może stanowić problem. Potrzeba sporo konsekwencji, czasu oraz cierpliwości, aby wychować jamnika. 

Psy te przywiązują się do rodziny, domu i właściciela, więc dobrze sprawdzają się w roli stróżów. Są też bardzo żywiołowe, towarzyskie i kochają wszelkie zabawy i aktywności. Dzięki temu idealnie sprawdzają się w rodzinach z dziećmi lub jako towarzysz osoby starszej. Bardzo źle znoszą samotność, więc jeśli nie przebywasz dużo w domu, lepiej daruj sobie tego psa. 

Generalnie jamniki dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, jednak są bardzo nieufne wobec wszystkich obcych – zarówno ludzi, jak i zwierząt. Nie należą też do psów cichych. Jamnik jest inteligentny, ale dość uparty, (pierwotnie podczas polowań oczekiwano od niego dużej samodzielności), więc czasem wyegzekwowanie poleceń nie jest łatwe. Warto nauczyć go podstawowych komend i socjalizacji, a zwłaszcza kontaktu z innymi zwierzętami oraz przedstawicielami swojego gatunku.

Sprawdź również: Socjalizacja szczeniaka – jak powinna wyglądać?

jamnik rasa

Rasy psów jamnik – jak o nie dbać?

Dowiedziałeś się, jak wygląda i zachowuje się jamnik. Opis rasy warto uzupełnić również o instrukcje dotyczące jego zdrowia, żywienia oraz pielęgnacji.

Jamnik – żywienie

Warto mieć na uwadze, że jamnik to pies o charakterystycznej budowie. Nie może z tego powodu uprawiać ekstremalnych sportów. Z tego względu należy unikać m.in. skoków, intensywnych ćwiczeń i najlepiej też ograniczyć chodzenie po schodach. Jednym słowem: utuczyć jamnika jest bardzo prosto, jednak odchudzić go jest dużo trudniej. Ponadto trzeba dbać o jego zęby, by nie odkładał się na nich kamień. 

Pamiętaj, aby nie dopuścić do nadwagi – to bardzo groźne u psa takiego jak jamnik. Waga czworonoga powinna pozostawać w prawidłowych wartościach, by nie obciążać nadmiernie stawów. Świetnie sprawdzi się taka karma jak Fish4Dogs Superior Weight Control / Senior Małe rasy, która ma ograniczoną wartość kaloryczną. W ten sposób pies nie tyje nadmiernie. Dla prawidłowego wzrostu szczeniąt dobrze wybrać pokarm dla nich przeznaczony, jak Royal Canin Puppy Dachshund.

karma dla psa apetete

Jamnik – pielęgnacja

Gdy w grę wchodzi jamnik, rasy w odmianie długowłosej są najtrudniejsze w pielęgnacji. Musisz często rozczesywać włosy, bo inaczej ulegają skołtunieniu. Nie obejdzie się też bez trymowania oraz wizyt u groomera. Odmiana krótkowłosa nie wymaga czesania częściej niż raz w tygodniu, a kąpiele można wykonywać dość rzadko. Jednak w przypadku każdego jamnika należy także pamiętać o usuwaniu przerastających pazurów, które nie skracane prowadzą do deformacji stawów.

W przypadku jamników szorstkowłosych wymagane jest częstsze wyczesywanie. Ponadto u szorstkowłosego jamnika poza standardową pielęgnacją wykonuje się też zabieg trymowania.  Polega on na usuwaniu martwego podszerstka. Można samemu podjąć się takiej pielęgnacji za pomocą specjalnego nożyka trymerskiego. Jednak źle przeprowadzony zabieg trymowania może uszkodzić trwale cebulki włosa, a także być przyczyną zapalenia mieszków włosowych.  

Uszy jamnika również wymagają szczególnej uwagi, podobnie jak u innych ras z oklapniętymi małżowinami. Taka budowa ucha bowiem warunkuje niedostateczną wentylację, co w efekcie prowadzi do szybkiego rozwoju bakterii beztlenowych, w tym grzybów. Dlatego by ustrzec jamnika przed chorobami uszu – należy je regularnie czyścić z nadmiaru woskowiny za pomocą specjalnych preparatów, takich jak VetExpert Ear Cleanser 75ml.

Jamnik – zdrowie

Przy zachowaniu odpowiedniej porcji ruchu i wagi psy te żyją nawet do czternastu lat. Jamniki są dość odporne na choroby, dlatego zaliczane są do ras długowiecznych. Genetycznie mają one predyspozycje do problemów z oczami oraz występuje u nich znacznie częściej zespół Cushinga – choroba o podłożu hormonalnym. Jednak te dwie przypadłości są znacznie rzadsze.

W średnim wieku zdarzają się niekiedy problemy z kręgosłupem. Najpoważniejszą chorobą dotyczącą jamnika jest dyskopatia, czyli choroba krążka międzykręgowego. Ponadto należy zadbać o to, by pies zachował szczupłą sylwetkę.  

cytat właściciela

Jamnik to pies, który doskonale sprawdzi się w rękach doświadczonego opiekuna. Ma duży temperament, jest aktywny, ale jednocześnie wierny swojemu człowiekowi. Uwielbia przebywać w towarzystwie domowników, choć jest nieufny do obcych. Warto zapewnić mu wszystkie niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia akcesoria i produkty. Wszystkie rzeczy dla jamnika znajdziesz w asortymencie sklepu Apetete.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły

Jamnik opis rasy

Jamnik pies dla każdego taką ma opinie ten uroczy pupil o krót...