KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kastracja i sterylizacja kota

Kastracja i sterylizacja kota o jej wadach i zaletach – Kot, który nie jest przeznaczony do hodowli powinien być bezwzględnie poddany zabiegowi kastracji. Z tego wpisu dowiecie się na czym polega zabieg kastracji, jak opiekować się zwierzęciem po zabiegu oraz jakie ma wady i zalety Przedstawimy również ciekawostkę dotyczącą przyczyny krzyków kotki podczas rui.

 

Na czym polega zabieg kastracji?

Kastracja to zabieg wykonywany w pełnej narkozie, który polega na wycięciu jąder (gonad męskich odpowiedzialnych za produkcję plemników) z worka mosznowego, po zabiegu kot bezpowrotnie zostaje pozbawiony możliwości rozrodu, pozostałe czynności pozostają bez zmian.

Sterylizacja / kastracja kotki to zabieg polegający na usunięciu jajników i macicy, również wykonywana jest w pełnej narkozie. Po operacji kotka całkowicie traci zdolność rozmnażania.

kastracja kota

Najlepszy termin na kastrację?

Kastracje należy wykonać dopiero po ukończeniu przez kota dojrzałości płciowej czyli w przypadku samicy, po pierwszej rui, a samca – około roku.

 

Jak zadbać o kota po kastracji?

Kastracja jest wykonywana przy użyciu środków, które obniżają temperaturę ciała, dlatego kota należy przykryć kocykiem, pomijając oczywiście główkę, aby się nie poddusił.

Zwierzę po kastracji należy traktować bardzo delikatnie i z rozwagą, nie należy go brać na ręce, ani sadzać na wysokim drapaku, ponieważ świeże szwy mogą pęknąć.

Miejsce do spania powinno być ustawione w zaciszu i musi być czyste. Najlepiej nakryć legowisko  czystym prześcieradłem, wszystko po to aby nie doprowadzić do zabrudzenia rany.

W celu ochrony rany dobrze sprawdzają się ubranka pooperacyjne, które nie tylko chronią przed zabrudzeniem, ale również zabezpieczają przed wylizywaniem.

Również w ramach profilaktyki należy zadbać o estetykę kuwety- powinna być utrzymywana we wzorowej czystości.

 

Czy zabieg kastracji jest potrzebny?

Kotki podobnie jak kocury nie tracą nic ze swojej żywotności po kastracji. Są nadal zdrowe, a ich sierść nabiera lepszego koloru i wyglądu. Ponadto zwierzę staje się bardziej przymilne w stosunku do właściciela, ponieważ hormony powoli zaczynają opadać. W przypadku kotek kastracja to jedyna i najskuteczniejsza profilaktyka chorób układu rozrodczego. Zabieg ten niweluje problem z  ewentualnym zapaleniem gruczołu mlekowego, chorób macicy, na które zapadają kotki, które wielokrotnie rodziły. U kocurów kastracja chroni przed chorobami jąder, rakiem prostaty, itp.

Koty po kastracji przestają strzykać, czyli znaczyć moczem wszystko wokół swojego terytorium. Dla mruczków zapach jest komunikatorem, to właśnie za jego pomocą zwierzęta zdobywają informację o swoim statusie w stadzie, stanie zdrowia itp. W chwili kiedy kot ociera się o zapach, to tak jakby to zaznaczone miejsce sobie przywłaszczał. Strzykanie, bo tak inaczej nazywa się oznaczanie moczem, to uciążliwe zachowanie spotykane tylko u niekastrowanych kotów, a także kotów starszych oraz żyjących w stadach.

Ponieważ znaczenie terytorium jest swoistą walką o samicę oraz o możliwość rozmnażania, po kastracji koty przestają to robić. Już nie czują potrzeby walczenia o swoją samicę oraz pozycję. Opada poziom testosteronu odpowiedzialnego również za agresywne zachowania, dlatego właściciele zauważają, że koty pokornieją oraz stają się bardziej przymilne.

 

Dlaczego samica kota wyje z bólu podczas kopulacji?

Penis dorosłego kocura jest wyposażony w haczyki, które mają dwie funkcję. Zadawanie bólu kotce w celu wywołania owulacji- jajeczkowania oraz wyrzucenie z dróg rodnych kotki plemników innych samców. Niestety podczas rui kotka kopuluje z wieloma partnerami, a wiadomo że każdy samiec chciałby przekazać jak najwięcej swoich genów. Ten naturalny fakt również przemawia za kastracją kotów. Ona chroni ją przed chorobami dróg rodnych, a także przed tymi przenoszonymi drogą płciową np. Felv I FIP, które obecnie są nieuleczalne i śmiertelne.

Kastracja to najlepsza profilaktyka chorób jąder, które również zdarzają się u kotów, ponadto to najlepszy sposób na walkę z bezdomnością zwierząt. Kto nie rozumie tego problemu koniecznie powinien odwiedzić najbliższe schronisko. Zobaczy tam cierpienie w oczach niechcianych i porzuconych stworzeń. Zwolennicy samodzielnego rozmnażania kotów wspominają o niezwykłym widoku małych kociaków oraz o rzekomym „cudzie narodzin”… Jednak w sytuacji kiedy tysiące zwierząt umiera w zamknięciu z powodu chorób – nie możemy pozwalać na eskalację tego problemu.

 

O czym należy pamiętać?

Najczęściej wspominaną wadą jest przyrost masy ciała, dlatego po zabiegu należy natychmiast przejść na karmę przeznaczoną dla kotów kastrowanych/ wysterylizowanych, która zawiera obniżoną zawartość tłuszczy i węglowodanów. Ponadto specjalistyczne karmy np.: Royal Canin Sterilised 37 posiadają również odpowiednie składniki, które dbają o układ moczowy kota, np.: wyciąg z dzikiej róży. Uważa się błędnie, że kastracja jest przyczyną chorób układu moczowego. Prawda jest taka, że koty ze względu na wysokobiałkową dietę są gatunkowo narażone na tego rodzaju choroby.

 

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Kastracja i sterylizacja kota”

  1. Agata pisze:

    Dziękuję ci za ten wpis!!! Tylko utwierdził mnie w przekonaniu że kastracja (sterylizacja również) są bardzo ważne nie tylko w życiu kota i człowieka. Co innego przeczytać takie „z życia wzięte” a co innego artykuł https://royalcanin.pl/blog/sterylizacja-kotki-i-kastracja-kocura-czyli-jak-przedluzyc-zycie-pupilowi/ Bo z jednej strony nie wyobrażam sobie że mojego malucha miałoby coś boleć, z drugiej „podsikiwanie” to tu to tam też nie brzmi ciekawie tym bardziej że koleżanka mówiła że później bardzo ciężko jest pozbyć się zapachu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły