KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kiedy koty otwierają oczy?

Małe kocięta zachwycają swoim rozczulającym wyglądem, puszystym futerkiem i chęcią do nieustannie zabawy. Gdy przychodzą na świat, są jednak zupełnie bezbronne, w całości zdane na swoją kocią mamę. Ich wzrok i słuch w głównej mierze zastępuje słuch. Kiedy koty otwierają oczy i jak aktywizują się ich najważniejsze zmysły?

Kiedy koty otwierają oczy, czyli kilka ważnych faktów na temat mruczków

Każdy miłośnik kotów wie, jak ważne i niezwykle rozwinięte są kocie zmysły. Dzięki węchowi i wzrokowi, a także smakowi, kot poznaje świat, potrafi wyjątkowo precyzyjnie określić położenie swojej ofiary i jest bezbłędnym drapieżnikiem. W połączeniu z giętkim i bardzo zwinnym ciałem, perfekcyjnie zaprogramowanym układem ruchu i umiejętnością wchodzenia w najbardziej niedostępne miejsca, koty wygrywają w rankingach najbardziej sprawnych zwierząt na świecie.

Pomimo, że koty od wieków podziwiane były za ich niezwykłe cechy i zdolność dostosowywania się do najbardziej trudnych warunków, w pierwszych dniach i tygodniach swojego życia są zupełnie pozbawione ochrony, głuche i ślepe. Dopiero po kilkudziesięciu dniach od narodzin zaczynają otwierać oczy, dostrzegać kształty i kolory, a poprzez codzienną gimnastykę, wesołe harce i zapasy z rodzeństwem trenują równowagę i koordynację.

Małe kocięta wielu czynności uczą się od swojej mamy – kocica wylizuje je i w ten sposób pokazuje, jak zadbać o higienę. Przez długie minuty cierpliwie znosi ataki i zaczepki, które młode cyklicznie powtarzają, nie pozwalając jej odpocząć i spokojnie uciąć drzemki. Po kilku miesiącach kociaki stają się w pełni samodzielne i gotowe na zdobywanie świata. To niezwykle ważne, gdy maluchy trafiają do nowego domu – zbyt wczesne oddzielenie ich od mamy może sprawić, że będą mieć problemy behawioralne i trudniej odnajdą się w nowym miejscu. Kiedy koty zaczynają widzieć i jakie są najważniejsze etapy w ich rozwoju?

Kiedy koty otwierają oczy? Trzy kociaki

Rozwój kociąt i ich zmysłów

Maleńkie kotki rodzą się zwykle po ok. 70 dniach ciąży. Przychodzą na świat pokryte sierścią, z nieznacznie przylegającymi do głowy uszkami, zamkniętymi oczami i stosunkowo dużymi brzuszkami, w porównaniu z pozostałymi częściami swojego ciała. W pierwszych godzinach po narodzeniu praktycznie nie wydają z siebie dźwięków. Nie miauczą, lecz dyskretnie popiskują, jak gdyby wołały swoją mamę. To, ile kociąt się urodzi, jest zagadką – może to być jedno kociątko lub cała zgraja puszystych urwisów.

Podstawą żywienia w pierwszych tygodniach życia kocich niemowląt jest mleko mamy. Kocięta potrafią ssać mleko długimi godzinami, domagać się karmienia podczas zabawy i pielęgnacji. Bardzo często kocia mama wykorzystuje ten moment na umycie swoich pociech szorstkim językiem. Maleństwa lubią leżeć blisko siebie i wzajemnie ogrzewać swoje ciałka. Ich termoregulacja nie jest jeszcze doskonała, dlatego potrzebują ciepła, które dostarcza im rodzeństwo i rozgrzany organizm matki.

Być może udało Ci się być świadkiem narodzin kociąt i szybko zorientowałeś się, że ich oczy są jakby sklejone, a malce w instynktowny sposób wędrują po podłożu, w poszukiwaniu pozostałych członków stada. Ich ruchy są bardzo nieporadne, bez wsparcia kocicy nie byłyby w stanie przetrwać samodzielnie. Czy wiesz, że po otwarciu się powiek, ich oczy są zawsze niebieskie? Kolor ten nie zawsze taki pozostaje – z czasem, gdy w ich organizmie stabilizuje się produkcja melaniny, tęczówki mogą nabierać koloru zielonego, miodowego i pokrewnych im odcieni. Zatem – kiedy kocięta otwierają oczy?

Przeczytaj również: Czy można dotykać małe kotki? To musisz wiedzieć!

Kiedy koty zaczynają widzieć?

Kiedy koty otwierają oczy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – trudno wskazać konkretną datę, można jedynie oszacować czas, gdy ich powieki się rozkleją. Zazwyczaj moment, kiedy małe kotki otwierają oczy, przypada na ok. 10 dzień od urodzenia. Nie dzieje się to jednak natychmiastowo. Początkowo pojawia się trudna do zauważenia szczelina, która w ciągu kilku następnych dni powiększa się, aż do całkowitego otwarcia oka.

Kiedy kotki otwierają oczy, nie jest to równoznaczne z bystrym widzeniem. W pierwszych chwilach kociak potrafi zareagować na światło i w ten sposób reagować na pierwsze bodźce. Z pewnością jest w stanie zauważyć, że w pomieszczeniu zapaliło się światło lub panuje ciemność. W tym okresie jego oczy są niezwykle delikatne i wrażliwe – pod żadnym pozorem nie można świecić w nie bezpośrednio latarką lub wystawiać maluszki na działanie ostrych promieni słonecznych. Takie postępowanie mogłoby przyczynić się do uszkodzenia lub nawet utraty wzroku.

Rozwój wzroku u kociąt

Zastanawiasz się, po ilu dniach kotki otwierają oczy? Równolegle z nabywaniem nowych umiejętności, kocięta trenują swój węch, umiejętność chronienia się przed napastnikiem, rozwija się u nich smak i zdolność rozróżniania zagrożenia. Kotki rodzą się nie tylko ślepe, ale też głuche. Wyczuwają zapach mleka matki i jej unikalny zapach, który sprawia, że są w stanie przetrwać i wyrosnąć na prawdziwych urwisów. Słuch kotów uaktywnia się około 3. tygodnia życia. Z czasem to właśnie on staje się najważniejszym zmysłem, który pozwala im mieć pełny brzuch oraz czuć się w pełni bezpiecznym. A co dzieje się, kiedy kotki otwierają oczy i jak nie przegapić tej ważnej chwili w ich życiu?

Pierwsze dni po odklejeniu się powiek to czas, gdy kotki odróżniają światło i brak światła. Gdy już poczują się pewnie i zauważą, że dzięki sprawnym oczom i zwinnym łapkom są w stanie dotrzeć w każde zakamarki mieszkania, zaczyna się prawdziwa kocia przygoda. Od tego czasu spadające przedmioty, pozaciągane firanki i porozrzucane kuleczki z papieru staną się Waszą rzeczywistością. Warto przy tym pamiętać, że dzień, kiedy kocięta otwierają oczy, zależy od wielu różnych czynników. Przyjrzyjmy się im uważniej – co wpływa na to, po ilu dniach kotki otwierają oczy?

Kiedy koty otwierają oczy? Małe kotki z zamkniętymi oczami

Rasa kota a czas kiedy koty otwierają oczy

Pierwsze kocie spojrzenie ma związek z rasą kota, którego jesteś opiekunem. Choć w większości przypadków kotki zaczynają patrzeć w okolicy 10. dnia na świecie, niektóre osobniki robią to wcześniej. Jako pierwsi zaczynają widzieć przedstawiciele ras krótkowłosych. Prawdziwymi rekordzistami w tym wyścigu są koty ras orientalnych – należą do nich rasy syjamskie, abisyńskie oraz orientalne. Ich potomstwo jest w stanie otworzyć oczy już po 2-3 dniach od narodzin. Choć zwykle są to najpierw małe, dyskretne szparki.

W niektórych przypadkach kocięta od razu rodzą się z nieznacznie odklejonymi powiekami. Konieczne jest wtedy zapewnienie im dogodnych warunków do wzrostu i izolowanie ich od zbyt intensywnego światła. Kolejnym rekordzistą jest Cornish Rex, którego powieki odklejają się około 4-7. dnia po urodzeniu. Zaraz po nich w rankingu uplasowały się koty brytyjskie, które otwierają swoje oczy między 7. a 12. dniem życia. Czołówkę zamykają rasy kotów długowłosych, do których należą persy oraz koty syberyjskie – na otwarcie ich oczu być może przyjdzie nam poczekać do 18. dnia życia.

Zdrowie i ogólna kondycja kotki

Podobnie jak w przypadku ludzi, ogólny stan zdrowia matki przekłada się w zdecydowanym stopniu na rozwój i wzrost maluszków. To ważne zwłaszcza w pierwszych dobach po urodzeniu. Jeśli kocica w trakcie ciąży chorowała, była niedożywiona lub przyjmowała leki, jej młode mogą urodzić się z wrodzonymi dolegliwościami, wadami lub mieć niską wagę urodzeniową. W określonych sytuacjach zdarza się, że maleństwa zaraz po urodzeniu są tak słabe, że nie są w stanie samodzielnie ssać mleka matki i wymagają pilnej interwencji lekarskiej.

Jeśli zaś kotka w okresie ciąży miała wszystko, czego potrzebowała i w komfortowych warunkach oczekiwała na narodziny potomstwa, najprawdopodobniej jej kocięta szybciej otworzą oczy, będą mieć wyższą wagę po urodzeniu i więcej siły. Badacze podejrzewają, że na tym etapie decydującą rolę w tempie otwierania oczu i rozwoju mają także czynniki genetyczne, czyli predyspozycje, odziedziczone po ojcu i matce.

Kiedy koty otwierają oczy? Dwa małe kotki

Czas trwania ciąży

Nie tylko u ludzi zdarzają się ciąże, które z wielu powodów kończą się przed czasem. Tak samo może być u kotów – mimo, że standardowo okres ten trwa ok. 70 dni, czyli ponad dwa miesiące, ze względów zdrowotnych lub nieprzewidzianych okoliczności kocięta pojawiają się czasem na świecie nieco wcześniej. Jeśli są odpowiednio zadbane i mają opiekę weterynaryjną, nie stanowi to powodu do niepokoju. Jednak ich oczy mogą otworzyć się nieco później, niż u donoszonych kociaków. Gdy ciąża jest przenoszona, kotki mogą urodzić się już z otwartymi oczami. Ważna jest wtedy regularna pielęgnacja i dodatkowe nawilżanie oczu, gdyż kanaliki łzowe nie działają prawidłowo. Pomoże to zapobiec ewentualnym późniejszym kłopotom ze wzrokiem.

Przeczytaj również: Ciąża u kota

Warunki życia

Po urodzeniu się kociąt istotna jest pielęgnacja i zapewnienie maleństwom jak najlepszych warunków życia. Liczy się nie tylko komfort kociej mamy, ale też jej pociech. Od tego może zależeć czas otwarcia oczu kociaków i ogólne tempo ich wzrostu. Kotka powinna dostawać pełnowartościową, bogatą w składniki odżywcze karmę, mieć stały dostęp do wody i miękkie legowisko. Maluszki potrzebują ciszy i spokoju, w pomieszczeniu, w którym przebywają, powinno być sucho i ciepło, a światło powinno być umiarkowane. Przydadzą się ciepłe legowiska i kocyki, a już po kilku tygodniach – zestaw atrakcyjnych drapaków i zabawek.

Koci wzrok

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak koty radzą sobie w przypadku utraty jednego ze zmysłów? Zdarza się, że na ulicy mijamy psa, który porusza się przy pomocy specjalnego wózka, doczepionego do jego tylnych łap. Niektóre koty potrafią przemieszczać się na równi ze swoimi rówieśnikami, mają do dyspozycji zaledwie trzy, a nawet dwie łapki. Inne koty rodzą się niewidome. Wówczas rolę ich oczu przejmują uszy i węch, który pozwala im perfekcyjnie trafiać do miski i odnajdywać swojego opiekuna.

Czy kot odczuwa swoją niepełnosprawność? Najprawdopodobniej nie. Jeśli dodatkowo w swoim mieszkaniu pozna już wszystkie sprzęty i ustawienie poszczególnych przedmiotów, porusza się w nim bezszelestnie. Co więcej – istnieją kocie przyjaźnie, w których jeden kot jest zdrowy, a drugi nie słyszy lub nie widzi. Wówczas ten pierwszy zostaje jego przewodnikiem i opiekuje się nim, zastępując mu niejako brakujący zmysł. Wiadomo też, że wiele kotów z białą sierścią jest niewidomych, a mimo to bawią się i rozwijają tak samo, jak pozostałe kocięta z miotu. Świat zwierząt jest naprawę fascynujący!

Kiedy koty otwierają oczy? Zwierzątka na sianie

Kiedy koty otwierają oczy – niezwykły świat zmysłów

Chociaż badania na temat kotów prowadzone są od stuleci, ich wyjątkowe zdolności i predyspozycje nie zostały jeszcze w pełni poznane. Wiemy, do czego służą im długie, symetrycznie rozłożone po obu stronach pyszczka wibrysy. Posiadamy wiedzę na temat tego, że koty nie lubią i nie wyczuwają słodkiego smaku, jednak umieją rozpoznać tzw. piąty smak, czyli umami. Badania udowodniły, że pocą się głównie dolną częścią łapek, a ich nos można porównać do ludzkich odcisków palców – może być mokry, suchy i unikalny dla każdego kociego osobnika.

Już od pierwszych chwil po narodzinach malutkie kocięta doskonalą swoje umiejętności i rozwijają swoje zmysły. Choć rodzą się głuche i ślepe, zwykle po kilkunastu dniach zaczynają odbierać bodźce z otoczenia wszystkimi zmysłami, trenują bieganie, wspinanie się i bezszelestne polowanie na ofiarę.

Po ok. 12 tygodniach są gotowe na opuszczenie rodzinnego domu i wyruszenie w świat, do swoich nowych opiekunów. W tym czasie umieją już same jeść, pić wodę i korzystać z kuwety. Ich oczy są otwarte, uszy czujnie postawione, by odbierać nieznane dźwięki. Ułożenie ogona pokazuje ich aktualne zadowolenie lub złość, choć na tym etapie zazwyczaj jest śmiało postawiony do góry. Naszą rolą jest wspieranie ich w płynnym rozwoju i zagwarantowanie im możliwie jak najlepszych warunków, by wyrosły na silne i odporne zwierzęta. Jeśli chcesz dać zdrowie i siły swojemu kotu, wybierz dla niego bezpieczne produkty z oferty naszego sklepu Apetete i z podziwem obserwuj, jak z małego kociaka zmieniają się w prawdziwego, kanapowego tygrysa! Pamiętaj – wybieraj karmę według wieku kota, a zyskasz pewność, że dostarczasz swojemu pupilowi wszystko, czego potrzebuje!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły